Fukovo Balanced Keyboard :)

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
MDudas

Re: Fukovo Balanced Keyboard :)

Příspěvek od MDudas » 08 bře 2014 03:44

jazzym píše: Dalšia vec je , že na gitare natiahnete strunu v polke je oktava a ked rovnomerne linearne zmenšujete vzdialenosť pražcov pridete až k nule ku kobylke . :roll: jestli se nemylim.
no vidis jazzym, aky vie byt svet pekny jednoduchy... ... .... ked ho neskumame hlbsie. :lol:
Vzdialenost medzi prazcami sa nezmensuje linearne, ale exponencialne. (vid obrazok- vzdialenosti nanesene na graf, pre nazornost 2 oktavy)
Susediace prazce maju krasny pomer 2^(1/12), cize 12-ta odmocnina z 2. :shock:

jazzym píše:... teda tóny fyzykálne nasleduju rovnomerne. Dá sa najsť taký intuitivny system kedy viete aky tón nasleduje po určitej vzdialenosti .
Na gitare su hmaty sice "pravidelnejsie", ale tiez sa musis naspamat nadrilovat, kde a ako su rozlozene. A ladenie struny H neni sestrou matematickej pravidelnosti.... :wink:
.
Přílohy
exponencialna postupnost strun.jpg
exponencialna postupnost strun.jpg (23.46 KiB) Zobrazeno 300 x

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 08 bře 2014 12:26

no zasadny rozdiel je ten , ze na gitare su rovnake tony na roznych strunach , kdezto na klaviry je kazdy ton len jeden kus ..

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 08 bře 2014 12:49

Nerozumiem,co tu riesime... Ze nejaky ujo ide zavadzat inovacie do dokonale fungujuceho systemu klaviatury, ktora ma za sebou starocia evolucie, lebo mu to "osobne nevyhovuje". Pri prezentacii zahra udajne C-dur, ale ani sam vynalezca sa na tej klaviature evidentne neorientuje a znie mu D-dur. Aka to symbolika...Delenie na 12 poltovovy patern cyklicky sa opakujuci nie je dielom nahody. Ale ked sa niekto potrebuje zaoberat zbytocnostami, prosim...
Aranžovanie, tvorba a nahrávanie hudby.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 08 bře 2014 16:47

:D ja som tušil že to nebude linearna postupnsť ..jake je to pekne že stači napisať blbosť a niekto as najde čo mi to pracne vyhlada :lol:
skusim dalšiu DIY blbosť = na gitare je struna H ladena nižšie lebo by musela byť tenšia potom by praskalo E čko . a ešte možno koli hmatu akordom :roll:

Gitara vdaka tomu že ta vzdialenosť pražcov ma priamu suvislosť s fyzikalnou rezonnaciou frekvencii je intuitivny nastroj .. asi njlepšia je v tomto bezpražcova basgitara 5 strunova od H 8)

Inač to má silu myšlienka na taký symetrický klavír , určite to vidno na množstve pokusv modifikácii. v sučasnom systeme by mi vyhovovali vačšie čierne klavesy ..lebo sa na ne niekedy netrafím .
Ale prave ma napadla spasonostna myšlienka :wink: do tej medzery medzi čierne klavesy si vystruhlikam z dreva rovnaky klaves ako čierne a nalepim na biele a mam symetriu :P postupny system :wink:

MDudas

Příspěvek od MDudas » 08 bře 2014 17:25

Cundo píše:Nerozumiem,co tu riesime... Ze nejaky ujo ide zavadzat inovacie do dokonale fungujuceho systemu klaviatury, ktora ma za sebou starocia evolucie, lebo mu to "osobne nevyhovuje".
:lol:
Ano Cundo, presne toto tu riesime... Lebo mnohych to zaujalo a neni im to tak jasne, ako Tebe.

Asi som sa nechal uniest, ale mna hentaky sebavedomy Truhlik (brouk Pytlik) vzdy vytoci. Co za vychovu asi tak dostal od rodicov - ziaden respekt k minulosti... mnou sa zacala evolucia... objavil som Ameriku... v obore, ktoremu prd rozumiem. A pritom Fuka je v inych veciach fakt class A.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 08 bře 2014 17:28

jazzym píše:... v sučasnom systeme by mi vyhovovali vačšie čierne klavesy ..lebo sa na ne niekedy netrafím...
Mne by zase vyhovovali mensie medzery medzi prazcami, lebo niektore akordy nechytim.
A zaroven by tie medzery mohli byt aj trochu vacsie, lebo sa mi tam obcas nezmestia prsty...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Toto vyries !

jazzym

Příspěvek od jazzym » 08 bře 2014 18:22

8) musis prejst evoluciou a mat dlhsie tensie prsty
ale na klaviri musim mat Durový ..tik :?

charonme

Příspěvek od charonme » 18 bře 2014 11:21

ak ma niekto strasny problem s "ciernobielou" klavesnicou a vobec vsetkym okolo toho vratane 12 tonovej stupnice, tak skuste si pozriet nieco o "west coast" (nehovorim o hip hope)
http://mutable-instruments.net/forum/di ... nthesis/p1
http://www.muffwiggler.com/forum/viewtopic.php?t=100690

48cube

Příspěvek od 48cube » 22 bře 2014 08:22

Me vubec nepripada, ze by FF hodlal delat nejakou revoluci. A ja, jakozto hudebni samo/nedouk musim ocenit, jak stravitelne vysvetluje nektery zakladni principy (ac jsou mi uz znamy). At si kazdej hraje na co chce, hlavi je zabava, treba i pri hackovani klasicky klaviatury :-)

MDudas

Příspěvek od MDudas » 23 bře 2014 14:25

48cube píše:... At si kazdej hraje na co chce, hlavi je zabava, treba i pri hackovani klasicky klaviatury :-)
F. Fuka je pomerne znamy a uspesny clovek (z inej oblasti). U neho sa predpoklada ista uroven (pomerne vysoka),
a nie nejake "hrame sa na vyskumnika" ... V tomto pripade sa moc nepredviedol. To je cele.

vasekg

Příspěvek od vasekg » 28 bře 2014 09:07

Fuka je známý a úspěšný.
Stejně, jako snad každý smrtelník, má i on právo na koníčka. V tomto případě tvorbu úplně nového přístupu k hraní.

MDudas: Nikdo nemá právo na druhého klást nějaké nároky, předpokládat můžeme cokoliv, ale musíme se smířit s tím, že předpokládáme úplně blbě :)

Chci tím říci, že Fuka prostě vyzkoušel jiný postup, který lidem zvyklým hrát celý život podle klasického schématu, může lézt na nervy (což se děje) a který ty zvídavější donutil se nad celou věcí aspoň zamyslet :) Natočil to na video a dal to v plén. Myslím, že se předvedl docela dobře a podchytil tím zájem mnoha lidí a jen ať si klidně hraje na výzkumníka dál. On je totiž typ člověka, po kterém tu na zemi jednou něco zůstane, což si většina z nás zde diskutujících opravdu říct nemůže. :idea:

Jak jsem již uvedl v prvním příspěvku, moje hlava a ruce by si na to nikdy nezvykly, ale pokud se mladý člověk začne učit od nuly, bylo by zajímavé sledovat, jak (a jestli vůbec ano) mu tento typ klaviatury usnadní život.

V.

Odpovědět