Jak vydat album online?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Džirka

Jak vydat album online?

Příspěvek od Džirka »

Právě dokončuji novou desku, vše si dělám a vydávám sám. Nikdy jsem nic nevydával online a nevím jak na to. Když to zadám do googlu nejsem z toho nějak moudrej nebo mi vyskakují reklamy společností, které tyto služby nabízejí. Budu vděčný za jakoukoliv radu, nasměrování na stránky, služby atd.

dano
Vybavení

Re: Jak vydat album online?

Příspěvek od dano »

CD Baby je uplne super. Komplet distribucia v ramci vsetkych top stranok (vratane pridelenia kodu) + moznost ist aj do fyzickej distribucue CD nosicov. Takychto spolocnosti je viac, mne najviac sadla tato.

Sabiani

Příspěvek od Sabiani »

https://bandcamp.com/

sign up as an artist a si vybaveny..

Ked sa chces dostat na vsetky platformy tak to jedine cez ditributora alebo Label..

Džirka

Příspěvek od Džirka »

Díky za odpovědi. CD Baby prozkoumám

Sabiani@ Na všetky platformy? To je co? Mě stačí pár základních, kde lidi běžně hudbu stahují, kupují. Tak já jsem v podstatě vydavatel a distributor. Takže to by neměl být problém, ne?

Sabiani

Příspěvek od Sabiani »

Tak myslel som vsetky download a stream plaformy, je ich mrte..
Toto je len cast z nich:
Unbenannt.PNG
Zalezi na druhu hudby, ale take univerzalne su asi itunes, spotify, amazon, deezer..
Inak asi nechapes vyznam distributora, inak by si sa nepytal na tieto veci..

IvanB

Příspěvek od IvanB »

Daj to na Bandcamp a Soundcloud a hotovo, na iné sa zrejme bez registrovaného lejblu asi nedostaneš, dokonca ani na Spotify (iba k streamovaniu) to zatiaľ nie je možné, keď som skúšal

P.S. respektíve asi sa dá, ale iba cez "priekupníkov" platenou službou, ako napr. vyššie spomenuté cdbaby, ale mne osobne takéto niečo strašne "smrdí"...

Džirka

Příspěvek od Džirka »

IvanB, díky za koment. Tak on ten registrovanej lejbl to taky nedělá zadarmo. Takže je otázka, jestli je výhodnější být u lejblu nebo si to prostě zaplatit přes "překupníky" nebo tomu budu říkat služby. ;)

IvanB

Příspěvek od IvanB »

Ja nechcem mudrovať okolo toho... ale lejblu ako interpret predsa neplatíš, aby ťa vydali, teda aspoň nie priamo, ale berie si zisk z tvojej hudby, na ktoré má práva. To je úplne legitímne a OK, byť na lejbli je o korektných vzťahoch so spoločnosťou, ktorá má záujem o osvetu v rámci preferovaných hudobných žánrov, tieto sužby ako cdbaby zaujíma jedine zisk (podobne ako aj distribútorov), žiadna osveta alebo prirodzená úprimná snaha dostať istý typ muziky medzi ľudí.

Hele, čo si pamätám, tak tá tvoja hudba je celkom zaujímavá. Čo tak osloviť nejaké vydavateľstvá? Nič za to nedáš, ja vždy hovorím, každý, kto si myslí, že jeho hudba za niečo stojí, by to mal skúsiť. Inak by sme boli ochudobnení o kopec novej dobrej muziky.

Džirka

Příspěvek od Džirka »

Vydavatelství nemají o mojí hudbu zájem, zkoušel jsem tu už několikrát. :)

Jinak ten princip je stejný. Lejbl ti to nedělá zadarmo, něco z toho mít chce, to je přirozený. Ano neplatím mu, ale bere si nějakou provizi.Samozřejmě se může starat o x dalších služeb jako reklama atd. V těch službách to funguje podobně. Zaplatíš poplatek nebo někde neplatíš třeba nic, ale oni si berou provizi z prodaných písniček.

dano
Vybavení

Příspěvek od dano »

Co uz moze smrdiet na CD Baby? 😳😞

Sabiani

Příspěvek od Sabiani »

Label ma so svojimi umelcami vzdy nejaku dohodu, ci uz ustnu alebo pisomnu. Tam sa definuje rozdelenie tzv. royalties, napr. 50/50 rozdelenie zisku medzi Label/Artist. Label ma uz nejaky following, robi promo, postara sa o mastering, artwork atd.. Tiez pravdepodobne spolupracuje s nejakym distributorom. Distributor sa ti zase postara, za nejaky poplatok ci percento zo zisku, aby sa tvoja hudba dostala do vsetkych download a stream shopov.
Toto vsetko mozes spravit aj sam tzv. zadara, ale dalej ako na bandcamp sa asi nedostanes..

Džirka

Příspěvek od Džirka »

Sabiani, díky za názor, ale obávám se, že to není tak jak píšete. Dostat hudbu na iTunes, Spotify atd lze i bez Labelu. To zrovna vím, neboť jsem si to zjišťoval. Poskytuje to například služba prodejhudbu.cz nebo výše zmíněné CD baby. Mě spíš zajímalo jaký jsou zkušenosti s těmito firmami, potažmo zda jsou nějaké výhodnější služby.

Výhoda oficiálního labelu je pouze reklama - promotion. A to se bavíme o větších labelech. No a co se týče artwork, mastering, na to dnes v 21. století lejbl opravdu není třeba :) A možná ještě distribuce CD po obchodech. Což je ale už pasé, neboť CD v obchodech prakticky nikdo nekupuje.

Sabiani

Příspěvek od Sabiani »

No ved CD Baby je prave spominany distributor. S nimi sice skusenosti nemam, ale spatny urcite nebudu, je to vicemene jedno cez koho to pojde. Moznosti je kopec..

Jasne ze na mastering a artwork nepotrebujes label, mozes si to urobit sam, alebo to dat niekomu urobit.. To ale nebola pointa mojho prispevku..
Chcel som tym povedat ze vzdy je lepsie ist cez zavedeny Label, ked si to vydas sam, nikto sa o tom nedozvie. Mozno 10 tvojich kamosov a release zapadne medzi dalsich 1000 releasov co v ten den vyjde. Vydat nieco na nete neni vobec problem, par klikov a vybavene. Ale oslovit posluchacov a potencionalnych fans je druha vec.

Džirka

Příspěvek od Džirka »

Proti tomu nemám námitky. Souhlasím a ani si nedělám nějaké iluze, že bych prodal nějaké kvantum nahrávek. Spíš mě sami lidi oslovují a ptají se, kde si mohou mojí muziku koupit, nebo mě chtějí nějak podpořit. Nejsou to tisíce lidí, ale určitě víc jak deset. Nějakou tu posluchačskou základnu naštěstí mám. Tak si myslím, že úplně marný to asi nebude :)

Přesto bych se rád dostal k nějaké radě, zda má někdo nějakou zkušenost. Například s tou českou firmou prodejhudbu (to patří Supraphonu) anebo je CD baby nejlepší, nejlevnější?

Odpovědět