JavaScript literatura v CZ-SK

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Stan

JavaScript literatura v CZ-SK

Příspěvek od Stan » 16 pro 2017 11:34

Zdarec chlapi pristi rok by jsem chtel dat dohromady serii clanku o Web Audio API jak si vytvorit sequencer nebo synth atd. tedy zamerene na muzikanty. Clanky budou obsahovat i zevrubne zaklady javaScriptu a protoze mam prehled pouze o zahranicni odborne literature chtel jsem se zeptat na nejake odkazy na knihy na ktere mohu dat reference pro pripadne hlubsi studium JS.

Budu tam davat reference na knihy ci kapitoly z knih o kterych si myslim ze stoji za zminku ale chtel by jsem i neco pro ty kteri neumi anglicky. Pokud je neco o Web Audio API i na webu v CZ -SK tak mi prosim hodte linky, ja jsem nic uzitecneho nenasel.

diky za tipy

humusgen

Re: JavaScript literatura v CZ-SK

Příspěvek od humusgen » 16 pro 2017 14:48

https://www.martinus.cz/?uItem=14604
Kniha JavaScript profesionálně - Steven Holzner, je uz dlouhodobe vyprodana,mozna je nekde v knihovne..
Nebo v pdf na ulozto.cz

Stan

Příspěvek od Stan » 16 pro 2017 17:13

Hmm.. Kniha je z roku 2003 a to je dost bida, zaklady JS jsou sice dany ale od te doby se toho opravdu dost zmenilo. Mrknu nato ale nevim jestli je to vzhledem datu vydani dobra reference ale i tak diky

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 16 pro 2017 17:50

toto si rad precitam, v JS sice pomerne hardcore kodim denne (pomaly uz viac nez php) ale k audio api som sa stale nedostal .. a to sa na to chystam uz minimalne 5 rokov :)))

Stan

Příspěvek od Stan » 16 pro 2017 19:48

No hura tak budu mit alespon jednoho ctenare a to uz stoji za to ;) Ja jsem v tom (WA API) ted dost ponorenej :) a bude to chvili trvat dat dohromady. Nejakou predstavu mam ale jeste nevim jestli to hodim na ADM nebo na jednu stranku co by jsem chtel vytvorit jen pro webdesign. Takovy "poznamkovy blok web designera" :) kde by se to venovalo i CSS a HTML. Na PHP by jsem se casem taky chtel podivat (protoze by se mi to hodilo) ale zatim se spise chci venovat Node.js a Expressu, bla bla bla ...

Koukal jsem zbezne do ty knizky a ty cesky vyrazy jsou priserny. Tak jeste musim zvazit jakou formou to podat ale spise budu pouzivat pouze anglicke vyrazy a nekde jen hodim maly vyrazovy slovnik. Protoze IMHO, pokud by nekdo presel z cz-sk do angliny tak by se v tom hned ztratil specialne u technicke literatury a JS je mrcha zakerna :) Navic to bude pro me snazssi nemyslet na specialni nazvy prekladu. Budu to davat i na GitHub (jen kod).

No nic kdyby nekdo mel nejake linky tak je sem hodte protoze co jsem tak koukal tak knihy nic moc (stary)

€X•74
Vybavení

Příspěvek od €X•74 » 16 pro 2017 20:40

otazka je ci muzikant potrebuje vediet web audio api kodit cez js alebo skor robit hudbu v daw :)
bol by som opatrny

a este mi trosku unika myslienka zaklad javascriptu.. ked sa bavime o web audio api, tak to je skor o advanced useroch, ktorych dajake zaklady js vobec nezaujimaju..

pre koho bude miereny tvoj zamer? skus to konkretizovat, lebo dajako si to neviem zaradit pre aku klientelu uzivatelov to ma byt

Stan

Příspěvek od Stan » 16 pro 2017 21:25

To mas stejny treba s MIDI, bud ho pouze pouzivas ale kdyz te zaujme jak to funguje a co se s tim da udelat zacnes shanet informace dozvedet se neco vic pro lepsi porozumeni a vlasni experimeny. Ta serie by mela byt pro ty kteri nejake informace o WA API jiz shaneji ale s funkcnimi priklady si bude moci hrat i ten kdo tomu vubec nebude hovet a treba ty priklady vzbudi zajem se dozvedet neco vic. To jsem ale idealista ,co :)

Chtel by jsem to udelat tak aby i zacatecnik alespon trochu porozumel jak to funguje. Vysvetleni zakladu JS , jen to co potrebujes vedet pro praci s WA API, s nazornymi priklady ke stazeni a experimenovani a pokud by ho (ji) to zaujalo tak ze by se tomu chel(a) zacit venovat vice tak tam budou linky na dostupne informace pro hlubsi studium.

Na ADM by jsem to chtel dat uz jen z toho duvodu ze tam jsou informace pro lidi kteri se zajimaji o hudbu (i kdyz na stranky ted bohuzel nemam cas) Zaklady Web Audio API nejsou zas tak slozity , navic jak jsem tak koukal tak to je topic ktery se tezko hleda. Kdyz uz nic jineho tak si alespon procvicim mozkovy bunky a psani na klavesnici, kdyz uz to nikdo nebude cist tak budu alespon vedet kde si pripomenout jak nato :)

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 17 pro 2017 01:51

Velice záslužná činnost, držím ti palce a těším se na to, tahle oblast mě vždycky zajímala - jak se to vlastně programuje, ve svým věku to už nedoženu, ale přečtu to od začátku do konce !

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 17 pro 2017 01:56

... a mimochodem, bude se jednat fakt o Javascript ? Vůbec tomu nerozumím, ale myslel jsem, že Javascript je pro web ...

Stan

Příspěvek od Stan » 17 pro 2017 02:37

V podstate vse se da napsat v javaScriptu protoze hodne jazyku z neho vychazi (je zalozeno) takze pokud znas JS pak neni problem se naucit ostatni jazyky ale ano je predevsim vyuzivany pro web aplikace protoze kazdy browser umi JS precist (rozumi mu) teda pure JS. Ale do toho se tady nechci poustet.

JInak napsat malou knizku trva 1-2 roky ja se pokusim to dostat na web co nejrychleji ale bude to maraton a ne sprint. Co jsem tak poslouchal lidi co nejakou tech literaturu napsali tak by do to uz znova nesli. Ale ja to beru tak ze budu mit nejaky "zajimavy" osobni projekt (challenge) pro 2018. Jinak diky za zajem, tak uz budu mit ctenare 2. Yaaayyyyy ;)

MDudas

Příspěvek od MDudas » 17 pro 2017 02:47

Stan píše:...Co jsem tak poslouchal lidi co nejakou tech literaturu napsali tak by do to uz znova nesli. Ale ja to beru tak ze budu mit nejaky "zajimavy" osobni projekt (challenge) pro 2018...
Pro Bono nadsenci ... :palec+:

€X•74
Vybavení

Příspěvek od €X•74 » 17 pro 2017 08:23

Stan píše:
17 pro 2017 02:37
V podstate vse se da napsat v javaScriptu protoze hodne jazyku z neho vychazi (je zalozeno) takze pokud znas JS pak neni problem se naucit ostatni jazyky ale ano je predevsim vyuzivany pro web aplikace protoze kazdy browser umi JS precist (rozumi mu) teda pure JS. Ale do toho se tady nechci poustet.
toto je velky omyl.. JS nie je jazyk a uz vobec nie programovaci jazyk, je to interpreter cize script.. a z javascriptu nie su odvodene tym padom ziadne jazyky..

ak sa chceme bavit o jazykoch tak sa budeme musiet bavit o C, C++ atd. lebo to su programovacie jazyky

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 17 pro 2017 08:58

blabla, hranie sa zo slovickami :P :)) To si vymysleli Cckari aby sa ciltili ako elita, oni “programuju” a ostani len “skriptuju” :)) To je ako povedat ze osobne auto nieje auto ale len premiestnovac a auto je iba kamion...

js sluzi na programovanie tak isto ako php, python, c# alebo swift.. objective c.. c++ ... programovacie jazyky sa delia na kompilovane a interpretovane..

ci zato ze robim s php a js nie som programator ale len “skripter” ? blbost...

pravda je ze stan to trochu zle napisal.. respektive neprsne dalsie jazyky nevychadzaju z JS ale z Ecma standardu z ktoreho vychadza aj JS.. Napriklad taky Swift ma vela podobnych prvkov s poslednou verziou Javascriptu...to je preto ze prebral nejake veci z Ecmascript 6

Inak neexistuju “lepsie” a “horsie” jazyky ale len lepsi a horsi programatori :)) Js bol primarne urceny pre web na dynamicke akcie ale dnes uz je uplne inde, vies v nom pisat aj velmi komplexne a rozsiahle aplikacie a vie bezat aj server-side... Tak isoto take PHP sa vyvija, 7dmicka uz je velmi vyspely jazyk kde sa da pisat velmi robustny solidny a prisne typovy kod ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 17 pro 2017 09:23

inak ukazka co sa da naprogramovat v javascripte ;) https://soundation.com/

€X•74
Vybavení

Příspěvek od €X•74 » 17 pro 2017 09:36

to nie je hranie sa so slovickami ale upresnenie co je co :)

a ano, kedze robis v interpreteri tak skritujes( ale kludne si to nazvy ze programujes ).. podstata je v tom ze dobry skripter by mal byt dobry programator.. to uz ale dnes nie je az taka pravda vid JAVA "programatorov" 8)

a naozaj ma dojima termin HTML programator :D

a netusim co je to Cckari :) to ako maju okolo krku Cecka omotane?

Odpovědět