Klasická hudba, dávate si? dávate to?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby

<t>Chodím na "akce", kde se haraje vážná hudba</t>

1.víckrát do měsíce, sleduju televizní koncerty, popř hraju v tělese
7
39%
2.jednou za měsíc nebo za půl roku
5
28%
3.jedenkrát do roka
4
22%
4.byl jsem párkrát v životě (a to jenom s rodiči, nebo se školou)
2
11%
5.nikdy jsem nebyl, ani nechci, ani pres mou mrtvolu
0
Žádná hlasování
6.jednou jsem "tam" byl, a od té doby šilhám, napadám na levou nohu, a vůbec nedalo se to vydržet
0
Žádná hlasování

Celkem hlasů: 18

Fractal

Klasická hudba, dávate si? dávate to?

Příspěvek od Fractal » 24 čer 2006 17:23

Chodíte na koncerty Artificiální/Klasické/Vážné/Absolutní hudby?
Dávate si někdy gregoriánský chorál, mozartovy klavírní onanie, nebo dokonce operu, či spíše odlehčené věci, někdo snad atonální šílenosti 20.století?

Nepřipadne vám že styl skládání el. hudby by měl být podobný způsobu skladebného stylu klasiků?

Kdo/Co je váš/vaše nej?

Jindy

Příspěvek od Jindy » 24 čer 2006 17:27

Mě se líbí spíš nově složená hudba hraná na klasičtější nástroje. Přesněji něco jako tohle - 06300
Tam jsou tóny, které opravdu můžu a zrovna tato skladba je pro mě takovým vzorem, metou, jak bych chtěl jednou umět komponovat.

bluem

Příspěvek od bluem » 24 čer 2006 17:37

ahoj. ked je prilezitost, ze hraju to co mam oblubene, tak idem. ale je to zriedka, kedze skor objavujem za jazdy.
ale medzi mojich oblubencov patri claude debussy, maurice ravel a john cage.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 24 čer 2006 17:56

Jindy: Prvni jsem myslel ze to je Barber. Z nějakeho filmu? pride mi to take levne, predvidatelne, brutalne roztahane, na usnuti, furt jenom durove souzvuky, zkratka "pop" - nesnesitelny laitmotiv(a,g,a,c,d,e,c,a plus variace), nejvic se mi libila ta synthova pasaz:), no urcite to je druha pulka druhe pulky 20. stol, pravdepodobne american, kozdopadne to muze byt uplne jinak (toto je jenom muj nazor, nemusite s nim souhlasit)

Jindy

Příspěvek od Jindy » 24 čer 2006 17:59

Fractal: je to ze soundtracku k X3: Reunion (vesmírný simulátor) a kdo to složil, to nevím, ale ta hra je německá, takže možná němec. Je to staré né více jak 3 roky.

No líbí se mi víc věcí, třeba hudba z filmu Conan od Basila Pouledourise.

A co tohle - Outcast Theme
Nahrál to tuším moskevský symfonický orchestr. Zde je ještě odkaz na zdrojovou stránku, kde jsou i další a možná i lepší skladby z tohoto soundtracku, který myslím dostal několik ocenění - Outcast Gallery: Audio

Fractal

Příspěvek od Fractal » 24 čer 2006 18:28

Jindy prosímtě prečti si název tohoto tématu a zapřemýšlej jestli se to co tady linkujes hodí... Kdyz je neco delané skrz orchestr, nebo pomocí samplů orchestru, neznamená jestě, že to má nějakou hodnotu:)

Jindy

Příspěvek od Jindy » 24 čer 2006 18:32

Fractal: dobrý, už sem nic dávat nebudu...ale rozhodně ta hudba z outcastu je hraná živým symfonickým orchestrem, jsou tam živé chorály a prostě to dostalo několik ocenění...

Fractal

Příspěvek od Fractal » 24 čer 2006 19:05

Jindy: ten otkast je docelo fpoho... dechy pekne rezou, smycce svisti...
akorat ten sbor je prakticky jednohlasy... takove teatralni, ale nedivim se
kazdopadne tohle tema je zamerene jinak... ne na soundtracky:)

Jindy

Příspěvek od Jindy » 24 čer 2006 19:07

Fractal: ok, už to chápu, promiň že sem ti to tu zašpinil...sem nechtěl...

Fractal

Příspěvek od Fractal » 24 čer 2006 19:22

bluem: cage jsem slysel u nas jenom jednou na koncerte... ale na vltave ho hodne hrali v hudebnim foru...
debussyho mam hodne rad, ale co se tyce klaviru tak jeste vic chopina, jeho nokturna, impromtu to jsou proste lahody
a rachmaninovy a skrjabinovy preludia sou hustarny - doporucuju
kdyz jsme u te klavirni hudby, tak jsem nikdy neprisel na chut treba shubertovi, prijde mi to jak kolovratek...

DJDave

Příspěvek od DJDave » 25 čer 2006 10:55

Ahoj,

Jo jasne, casto posloucham vaznou hudbu, a chodim na akce,minulej rok byla super Prague Proms, probiha to i tento rok. Muzu doporcit...

Jinak z ty klasiky asi nejvic Mozart, Beethoven.....
Nedavno jsem zrovna cetl zivotopisy techto umelcu, od ty doby sem se s tim nejak sblizil..
Kdyz je nalada zahraju si to i na klavir...
....:::: DJ Dave ::::....

rastis

Příspěvek od rastis » 25 čer 2006 11:22

Na koncerty vaznej hudby nechodim, ale mam ju celkom rad. Ten nazov "vazna hudba" mi pride trochu divny, ale to je asi jedno. Priznam sa, ze prilis velky prehlad nemam - okrem "povinnych" autorov, ako Beethovem, Mozzart, Cajkovsky, Bach uz moc toho dalej nepoznam. Inak pri tomto type muziky si obcas viac ulietavam na interpretoch, ako na samotnom diele. Trebars milujem Svjatoslava Richtera a je mi jedno, ci hra Cajkovskeho Bmol alebo Bartoka.

O hudbe 20-storocia mam este mensi sajn, ale nemyslim si, ze su to nutne vsetko "atonální šílenosti" - trebars ten Bartok je celkom fajn, Prokofieva co poznam, je tiez celkom OK.

Moj najoblubenejsi autor 20-storocia je Phil Glass, aj ked neviem, ci sa da zaradit do "vaznej hudby".... Ale preco nie - POP to nie je, tak co ? :)
Fractal píše:...Nepřipadne vám že styl skládání el. hudby by měl být podobný způsobu skladebného stylu klasiků?
To je tak - su ludia, ktory skladaju hudbu a su ludia, ktory lepia hudbu. Kedze lepenie hudby je pri dnesnych moznostiach dost jednoduche, je lepicov hudby ovela ovela viac, ako skladatelov. Priznam sa, ze tiez som skorej lepic ;)

aum generator

Příspěvek od aum generator » 25 čer 2006 12:09

ja si davam vaznu hudbu dost casto. ale z normalnejsich veci momentalne len Claude Debussy, Alfred Schnittke a hlavne (vsetkym odporucam) Sergei Prokofiev - akekolvek klavirne sonaty...

no a potom este divne veci ako Iannis Xenakis a Luigi Nono...(aj ked to je uz asi mimo, lebo pozeram ze topic je *klasicka* hudba a nie *vazna*)

aum generator

Příspěvek od aum generator » 25 čer 2006 12:35

(pri tom prokofievovi treba davat pozor na interpreta...malokto vie tie sielanstva dobre, a spravne rychlo zahrat)

rastis

Příspěvek od rastis » 25 čer 2006 12:54

aum generator píše:(pri tom prokofievovi treba davat pozor na interpreta...malokto vie tie sielanstva dobre, a spravne rychlo zahrat)
Richter, Gilels... 8)

Odpovědět