Noise Canceling

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
BorisFrank

Noise Canceling

Příspěvek od BorisFrank » 05 lis 2013 22:08

Zdravím,

Nemám potrebné teoretické znalosti a preto to dávam do pléna, snáď mi niekto odpovie. Už dlhšie mám v hlave myšlienku a neviem čo s ňou. Keď je človek v klube, na diskotéke alebo koncerte a podobne, v miestnosti sú miesta kde sa vyžaduje aby bola muzika naozaj nahlas a tak to má byť, ale keď je človek pri stole nedokáže s nikým prehodiť ani slovo. Bolo by možné na stoly v podobných inštitúciách dať reproduktory, do ktorý by išla tá istá muzika čo do tých hlavných, ale s opačnou fázou a tým vytvoriť ticho, alebo aspoň menší hluk. Princíp funguje vo veľa rôznych aplikáciách, viď active noise canceling sluchátka. Je to možné aplikovať na tak zložitý zvuk akým je hudba? Predstavujem si to tak že by z mixu šiel jeden signál do hlavných reproduktorov a ten istý signál do procesora, ktorý by ho v reálnom čase zmenil, upravil tak aby sa všetky frekvencie tohto zvuku mali opačnú amplitúdu a poslal ho do reprákov na stoloch. Ľudia by si mohli nastavením hlasitosti zvoliť ako hlasno chcú hudbu pri stole, prípadne si vytvoriť zónu ticha. Myslím že to asi už niekoho napadlo a kedže som to nikde nevidel tak by to asi nefungovalo, zaujíma ma prečo, alebo prípadne ako by to mohlo fungovať. Vŕta mi to v hlave vždy keď som na takom mieste, asi každý nenávidí to typické rozprávanie sa v hluku, keby tam bolo niečo takéto tak by to bola parádička. :)

longsleeper

Re: Noise Canceling

Příspěvek od longsleeper » 05 lis 2013 23:10

Jenže ten hluk u stolů, to není jen přímej zvuk z repráků, ale taky velký podíl odrazů od stěn atd.
Z mýho laickýho pohledu mi to přijde nereálné
Naposledy upravil(a) longsleeper dne 05 lis 2013 23:11, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 05 lis 2013 23:11

zabudol si na rychlost zvuku .. z reprakov vzdialenych, pride hudba neskor , ako z tych co su pri tebe nas stole .. takze by kazdy stol musel mat vlastny delay .. dalej si zabudol na odrazy .. tie zase pridu v inom case a to uz nespocita ani pan boh ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 05 lis 2013 23:17

v skutocnosti tento problem ma uplne opacne riesenie... nie snazit sa "vyrusit" zvuk to je nerealne..naopak, zzabezpecit aby ten zvuk bol povedzme naozaj len na parkete - toto technicky mozne je... existuju smerove repraky ktore je pocut naozauj len na uzkom mieste na ktore mieria a uz o maly kusok vedla nepocut takmer nic..

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 05 lis 2013 23:54

musel by si mat na kazdom stole namiesto vazicky omni mikrofon a otacat fazu len toho, co pride do jeho blizkosti. mozno ze blizko toho stoliku by to mohlo fungovat ciastocne, lebo ten mic tiez nepobere vsetky frekvencie.
ale napad je to zaujimavy, take male oazy kludu... :)

BorisFrank

Příspěvek od BorisFrank » 05 lis 2013 23:58

nefungovalo by to ani ak by bol algoritmus sity na mieru? Pri kazdom stole by sa testovali zmeny zvuku oproti povodnemu a software by s nimi ratal a pre kazdy stol by usil algoritmus na mieru. Vlastne taky maping prostredia... myslim ze nejaky vyrobca autohifi to robi ze snimaju zvuk v roznych miestach v aute a potom procesor upravi signal tak aby to znelo co najlepsie ... ze vlastne namiesto draheho odhlucnenia to spravi pocitac.
Neviem ako to je s tymi smerovymi reprakmi, ale nevyzaduje to perfektne odhlucnenie, nejake akusticke parametre toho miesta atd?

BorisFrank

Příspěvek od BorisFrank » 06 lis 2013 00:01

Ale asi mate pravdu ze je to prilis komplexne, kedze sa zvukove parametre toho miesta menia aj s pohybom ludi , uz len tym ako ma clovek otocenu hlavu dostava rozny zvuk ... hmm

biscuit

Příspěvek od biscuit » 06 lis 2013 00:04

borisfrank: zapomen na to, tohle proste v prostoru nemuze fungovat. s kazdym jednim centimetrem posunu tvych usi se meni parametry. jediny reseni, je reseni prostoru jako takoveho a jeho pripadnych "pasivnich" akustickych uprav (bariery, tlumeni, dispozice a rozmisteni)

edit: nez jsem to dopsal... ;-)

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 06 lis 2013 00:24

a ja som zasa zabudol, ze by nebolo pocut ani suseda, iba keby ti sepkal do uska! :D

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 lis 2013 01:05

kazdy pri stole si da sluchatka s mikrofonom a budete sa bavit jak piloti v helikoptere ..

Stan

Příspěvek od Stan » 06 lis 2013 01:14

+1 :)

longsleeper

Příspěvek od longsleeper » 06 lis 2013 01:22

Nebo misto repraku ty sluchatka rozdej lidem na parketu :D ...a budes mit silent disco haha

MDudas

Příspěvek od MDudas » 06 lis 2013 01:50

Boris, a vies si predstavit, co by nastalo pri stole, keby to cele na chvilu zlyhalo? Ze by sa na par desiatok milisekund tie zvuky napr. scitali? Ved by ich to odstrelilo az do baru... :shock:

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 06 lis 2013 10:08

Pytkin píše:kazdy pri stole si da sluchatka s mikrofonom a budete sa bavit jak piloti v helikoptere ..
naco mikrofon.. mozu su pisat cez mobily cez facebook :-D :-D :-D

inak to je vymakane, my sa fakt musime nudit ze sa tu rozputala takato diskusia o takejto hovadine :-D

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 06 lis 2013 17:29

Zajed se podivat nekdy do hlavniho mesta - Praha :)
Poslechni si Function one sound. Jinak se to taky resi tak, ze klub je ve sklepe a nahore je o patro vis bar takze kdo chce kecat jde nahoru.. Smerove repro jsou samo taky good reseni. Kdybys pouzil smerove repro na parket a stoly dal do stran a oddelil ke zastenamy ve tvaru U, ktere budou pohlcovat, tak mas dost dobre podminky na konverzaci. Ale je vtipny, ze v nekterych restauracich se neda bavit uz pri obycejnem hluku, co vyluzuji lidi :D

Odpovědět