Přestudiováno ?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Tonysss

Re: Přestudiováno ?

Příspěvek od Tonysss » 14 dub 2014 14:38

to Dendy : popravdě jsi mne donutil přepočítat finance které jsou potřeba na základní recording a mix rockové kapely (bicí). A pokud jsem správně počítal mé naprosto základní vybavení. (a to mám opravdu pomalu to nejlevnější) tak mě to vyšlo něco málo přes 100litrů.
(mikrofony,zvukovka,počítač,repro,sluchátka,kabely,stojany,soft. atd...) a to si asi spousta kapel nemůže dovolit. Situace se ale dramaticky mění pokud není potřeba natáčet bicí a dělají se samply. Na to stačí opravdu ten macbook :-)

Také jsem si všimnul že se spousta menších i zajetějších studií nasměrovalo k těm "vypravěčům a rozmachovačům rukou a hrabaní se na kulách" zkráceně RAP a alespoň z těch se snaží momentálně urvat nějakou korunu.
Dokud je to "zhrzené vypravěčství o strašném dětství na sídlišti" v módě.
Pokud jsem se dotknul nějakého milovníka Hipa nebo Hopu tak se omlouvám.
Naposledy upravil(a) Tonysss dne 14 dub 2014 14:47, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 14 dub 2014 14:45

Tonysss: jo jo, presne to som vravel... preto to nevidim tak cierne ako Pytkin, podla mna furt bude hrba zacinajucich kapiel pre ktore je vyrazne lacnejsie zaplatit si par dni v nejakom low-budged miestnom lokalnom studiu nez investovat velke prachy do studia vlastneho

klingáč

Příspěvek od klingáč » 14 dub 2014 15:12

Tonysss píše: Také jsem si všimnul že se spousta menších i zajetějších studií nasměrovalo k těm "vypravěčům a rozmachovačům rukou a hrabaní se na kulách" zkráceně RAP a alespoň z těch se snaží momentálně urvat nějakou korunu.
Dokud je to "zhrzené vypravěčství o strašném dětství na sídlišti" v módě.
Pokud jsem se dotknul nějakého milovníka Hipa nebo Hopu tak se omlouvám.
:D Áno. Pokryť dopyt tejto cieľovej skupiny..

matucha

Příspěvek od matucha » 14 dub 2014 16:12

No ja bych to rek asi tak, ze ted neznam nikoho ziviciho se zvukem, kdo by si stezoval na nedostatek prace. Penize jsou jina vec, muzikanti vetsinou nemaj moc sanci prorazit a tak to je z 99% konickarina.

Nejhorsi na penize z toho co delam jsou asi rozhlasovy hry, to tam je malokdy zaplaceno vic jak 3 dny, casto jen jeden. Akorat je na tom potreba delat minimalne 14 dni aby to k necemu bylo. Ale kdo by nemel rad rozhlasovy hry a audioknizky?

peteness

Příspěvek od peteness » 14 dub 2014 23:23

dendy píše:pytkin ale to su vsetko ludia co uz maju co to povydavane a odkoncertovane, a nemaju az taky problem s prachami.. vlastne v mnohych pripadoch ich maju tolko ze im z banky volaju nech im to tam uz neposielaju, ze to nemaju kam davat, trezory plne, pruser (habera, elan) :-))) ..
Pozor :) , v refelexu je rozhovor s Jožo Rážem a ten tvrdí, že nemá nic. Veškeré úspory vydal za pohledávky své firmy prodávající motorky, kterou vytuneloval zaměstnanec a zmizel. Prý nechce nikomu nic dlužit. No ale zase na druhou stranu nevypadá, že by neměl co do huby :)
K tématu nemám co říct, nikdy mě ani náhodou nenapadlo živit se nebo aspoň přilepšit si mixem nebo zvukem vůbec. Vždycky jsem měl takovou představu, že to může být dobrý a stabilní zdroj příjmů spíš pro někoho, kdo se dokáže přisát na nějakou polostátní instituci a to zase vyžaduje lezení do prdele, vytipování a vyhledávání těch prdelí, vymetání večírků, něco v tomhle směru.
Delay: naštěstí filmy o Foo Fighters apod. člověka občas namotivují, ale realitu v ČR spíš vystihuje ten vtip o tasemničce, co vykoukla z prdele a říká: "Maminko tam je venku sluníčko a květinky a plno krásných věcí. Proč my musíme žít tady v prdeli?" "No protože tady jsme se narodili a tady je náš domov."

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 dub 2014 00:36

dendy , delay : neviem preco proti mne bojujete .. ja som len vyjadril svoje skusenosti a suhlasil s uvodom tejto diskusie , ze trend je , ze si kazdy robi vlastne studio .. a uviedol som par prikladov z mojho okolia , ktore poznam ..

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 15 dub 2014 07:21

to peteness : Neřekl bych že třeba Jirka Paška je nějaký přisávač na státní intituci. A myslím že se jeho studio dokáže uživit.

delay

Příspěvek od delay » 15 dub 2014 07:37

Pytkin píše:dendy , delay : neviem preco proti mne bojujete .. ja som len vyjadril svoje skusenosti a suhlasil s uvodom tejto diskusie , ze trend je , ze si kazdy robi vlastne studio .. a uviedol som par prikladov z mojho okolia , ktore poznam ..
Neblbni, v pohodě. Nejde o žádný rozpor, ten trend tu bezesporu je, já jsem jen chtěl naznačit, že když už si nějaká kapela nebo většinou jeden člověk z kapely zařídí recording room, tak moc dlouho nezůstane u toho, aby se v něm pohybovala výhradně ta kapela, ale časem vznikne normální studio, který nabízí své služby veřejně.. viz např. ten Habera.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 dub 2014 08:13

Neviem jak to Palo robi teraz v Prahe .. Bol som u neho pred rokmi este v Ivanke .. A prave on mi rozpraval , ze to studio ma len pre seba a robi tam len svoje veci ..

Ja by som tu este zopakoval model s ktorym zacali kedysi aj HEXaci .. Podklady na platnu sli nahrat do studia (vtedy este EBONY) .. Potom u seba v skusobni dohrali vsetky playbacky a hlavne spev .. Spev je citliva vec a hrozne dlho sa nahrava .. Je skoda platit velke studio .. Hlavne spevak casto ochorie , potom sa posuvaju terminy a vsetci su z toho nervozny , neni cas .. atd .. No a potom mixaz zase spravy zvukovy inzinier v studiu .. To je podla mna optimalny stav pre kapelu , ako usetrit , a ako to mat aj dobre nahrate ..

jazzym

Příspěvek od jazzym » 15 dub 2014 13:26

myslim že hlavny dovod prečo vznikaju vlastné študia je prave v cenách a kvalite sučasneho HW.
Ked si kapela po prvom albume nahranom v komerčnomm študiu spočita kolko to stálo a zisti že za tie prachy by mali slušny vlastny HW, ..
Dalšia vec je že dnes už sa skladaju veci rovno v študiu ,, človek si to chce hned nahrať a vypočuť akoby to znelo ..
aspon ja amater by som to tak robil :oops:

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 15 dub 2014 13:34

Nojo - akorát si obvykle ta kapela neuvědomuje, že jí chybí to "know-how" (evidentně čest výjimkám, které to maj v makovicích srovnané).

Zrovna jako si zvukař nekoupí kytaru, aby si jí nemusel furt od někoho půjčovat, a hodlal vbrzku udělat díru do světa (jako ten, od koho si tu kytaru půjčoval).

8)

Prostě všechno chce svoje. Slušný vlastní HW není nic, co by udělalo ten slušný výsledek ze studia, který "stál tie prachy". Ale to už tady ve fóru zaznělo snad asi miliónkrát...

P.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 15 dub 2014 13:57

no jo .. treba k tomu mať aj vzťah .. ked si nejaky "raper riťmus" zaklada na na urovni know how .. necha si napisat skladby , necha si niekym inym ukradnuť muziku ..tak nepredpokladam že by si postavil študio a mixoval.... jedine že by to bol cool trend. :D

ja tak nejak mam potrebu si naladiť zvuk nielen na kombe ..ale ešte aj na CD :roll: ..snád som jediný a original 8)

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 15 dub 2014 14:13

No já se teda teď potýkám s opačným problémem, že mi volá 2_3 kapely týdně...a prostě není v lidských silách to zvládnout -to vyprodukovat, nahrát a ještě smíchat...navíc tu dělá Lukáš Chromek tak už jedeme na dvě směny...
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

delay

Příspěvek od delay » 15 dub 2014 14:24

jazzym: Smysl toho, že jdeš do studia a budeš platit za jeho služby by primárně neměl být v tom, jak je studio vybavené. Je to o člověku, se kterým budeš točit, kterej někdy z velké části supluje producenta, a kterej když svojí práci dělá dobře je pro kapelu nakonec takovým přínosem, že nemají pochyb o dobře zvolené investici. V případě, že namísto investice řekněme 50.000 až 100.000 nakoupí v této ceně zvukovku a mikrofony, tak už jim nikdo neopraví špatnej rytmus, chybnou aranž, nikdo zpěvákoj neporadí jak udržet rezonanci, zkrátka supervize a odstup jsou v čudu a výsledek nikde. Druhá věc... kolik kapel má k dispozici odděleou režii, kolik kapel si vůbec dokáže nazvučit správně bicí aniž by museli koukat na YT jak se to vlastně dělá... Nakonec budeš absolvovat časově náročné točení ve zkušebně, následně nezdařilý pokus o mix, který nezní dobře, dále předáš stoyp na mix do renomovaného studia a jelikož sis natočil sám, tak ti zvukař kdykoli může říct, že ten zvuk bude stát ve výsledku za hovno a ty prostě tu jistotu nemáš, co když je to pravda?, co když to neumí?, další mix jinde... Sebevražda... :) Vložená energie do náběrů ztroskotá na tom, že naše peníze nenarveme nějakýmu šulinoj ze studia.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 dub 2014 14:29

carloff : mna by zaujimala tvoja cena .. Ratas hodinove sadzby ? Alebo mas ceny na "produkt" ?

jaj sorry uz som nasiel na tvojej stranke .. 200 EUR/day ?

Odpovědět