vplyv efektovania na zdrojovy zvuk, SW vs HW VA flamewar

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
dendy
Vybavení

Re: vplyv efektovania na zdrojovy zvuk, SW vs HW VA flamewar

Příspěvek od dendy » 20 zář 2010 17:42

bassline píše:(a porovnanie dendyho trackov)
hlavne robis velku a zasadnu chybu ze beres mna ako nejaku referenciu :-))))) ... okrem toho porovnavas neporovnatelne - track spraveny na mobile v softe s EXTREMNYMI limitmi, bez akychkolvek kompresorov napriklad, alebo bez track EQ, s trackom spravenym vo velkom DAW ... mozme sa bavit o trackoch ktore som robil vo velkom DAW hlavne na softe a s vyuzitim HW synthov ale tam sa obavam ze nemas sancu zistit rozdiel :-))

btw. popravde jeden z najskvelejsich (zvukovo, teda nielen zvukovo ale AJ zvukovo) albumov za posledne roky pre mna je Thirteen Stories od Rolfa Maiera Bodeho a ten, co viem, nepouzival ZIADNE HW syntaky na nom - vsetko samy SW (hlavne Reaktor ale aj ine veci) a jedine pouzival nejake externe analog EQ a kompresory ;-)

moj nazor je taky ze TOP VA synthy (novation,access,waldorf,roland) maju mierne navrch oproti TOP VSTi - hlavne ked sa pocuvaju samostatne nie v mixe tak to pri extremnejsich modulaciach a nastaveniach filtra napr. pocut JE - to je dane tym ze programatori VSTi musia mysliet aj na vykon a musia niektore algorytmy zjednodusovat - kdezto pri programovani DSP programator toto neriesi, pise program ktory naplno vyuziva moznosti DSP, ktore navyse aj ked mozno ma mensiu frekvenciu tak vykonostne je ovela dalej pretoze uz priamo instrukcna sada obsahuje kopu instrukcii ktore v 1 cykle procesora spravia to iste na co programator VSTi potrebuje trebars 20 riadkov kodu ...

no ale tento subtilny rozdiel (ktory tam realne je, s tym suhlasim) je nieco co sa uplne strati v mixe, kde tieto drobne nedostatky VSTi uplne prekryju ovela vacsie nedostatky ako nespravna ekvalizacia, zle halsitostne pomery, zle umiestnenie zvukov v spektre a v stereu - proste chyby produkcie .. proste co chcem povedat je, ze kopa toho co potom neznie dobre nieje koli tomu ci tam bolo pouzite HW alebo SW ale proste preto ako to ten clovek co to daval dokopy vie vyladit ...

ale ovsem na zaver je to samozrejme o pocite - to je ale NEZANEDBATELNY faktor, dokonca by som povedal ze az jeden z tych dolezitejsich ... ked pracujem s tym o com som presvedceny ze to hra lepsie, a praca s tym ma bavi, vysledok nakoniec moze naozaj byt lepsi - proste preto za ma to viac bavi, viac sa pohram s detailami ... aj ked v absolutnom meradle to vobec lepsie byt nemusi.. tvorba hudby neni exaktna vec, matematika ... to je o pocitoch, inspiracii..

preto aj HW VA maju velky vyznam - bez ohladu ze niekomu mozu zniet plocho, alebo prinajlepsom rovnako ako VSTi .. to je uplne subjektivny dojem..

bassline

Příspěvek od bassline » 20 zář 2010 18:43

dendy píše:... mozme sa bavit o trackoch ktore som robil vo velkom DAW hlavne na softe a s vyuzitim HW synthov ale tam sa obavam ze nemas sancu zistit rozdiel :-))
No ale tu nejde o to hladat nejake rozdiely...ale o to, co ti znie lepsie...daj par trackov, ktore si robil cisto SW a par ktore s HW (nebudem vediet ktore je ktore) a mozem ti akurat povedat co ma zvukovo viac bavi...ak by tie co by ma bavili viac boli skutocne HW, tak potom to je to o com hovorim :D

Samozrejme aj v tom sa clovek ale moze zmiast. Pretoze mozes pouzit zvuky ktore sa mi typovo nepacia/nepouzivam ich, alebo proste aj na HW sa da urobit zly zvuk( nehovorim ze ty, ale vseobecne), takze pokial nema clovek pre porovnanie songy so zvukmi ktore sam pouziva urobene najlepsie ako sa da na SW a najlepsie ako sa da na HW, tak nejake objektivne testovanie vlastne ani neexistuje a koncovym posluchacom/nezainteresovanym ludom v tvorbe je to aj tak jedno ci je ten lead z analogu, VA, alebo VSTi (uz len preto ze ten rozdiel absolutne nespoznaju na zvuku z mobilu, NB reprackach, alebo v hypermarkete)...

Ide o to s cim je spokojny tvorca songu..

Ono tie rozdiely musi pocut fakt sam clovek cez svoje usi pri svojej tvorbe hudby...kazdy to vnima inac, ma iny styl prace, iny zvukovy vkus, atd. Takze fakt sa neda povedat objektivne kde je pravda. Z toho plynie ze vsetky nase nazory tu na fore, kde niekto pise ci je medzi tym rozdiel alebo nie su uplne zbytocne prispevky ktore nikam nevedu a nikomu nepomozu :)

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 20 zář 2010 18:59

bassline : taky Virus je super napisany SW ktory HW pouziva ako kontroler na tento SW.. ak by uvolnili( co sa nikdy nestane, cize ciste hypoteticka uvaha ) Virus SW( firmware ) tak da presne tie iste vysledky ako z HW.. rozdiel moze byt len v ceste a to a DA.. ak by to islo von digitalom tak neverim tomu, ze by v tom bol rozdiel..

bassline

Příspěvek od bassline » 20 zář 2010 19:02

EXCOM píše:bassline : taky Virus je super napisany SW ktory HW pouziva ako kontroler na tento SW.. ak by uvolnili( co sa nikdy nestane, cize ciste hypoteticka uvaha ) Virus SW( firmware ) tak da presne tie iste vysledky ako z HW.. rozdiel moze byt len v ceste a to a DA.. ak by to islo von digitalom tak neverim tomu, ze by v tom bol rozdiel..
Nieeee nieeee.....to nema zmysel toto rozoberat :D ...uz som pisal vyssie ze moja osobna skusenost v praxi je ina ako hypoteticke uvahy....nech si kazdy necha svoj nazor, uz ohladom tejto temy dalej nemam co povedat :)

Zmysel ma sa fakt bavit len o technickych vlastnostiach HW...o zvukovych vlastnostiach absolutne nie...
Naposledy upravil(a) bassline dne 20 zář 2010 19:08, celkem upraveno 1 x.

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 20 zář 2010 19:44

bassline píše:
EXCOM píše:bassline : taky Virus je super napisany SW ktory HW pouziva ako kontroler na tento SW.. ak by uvolnili( co sa nikdy nestane, cize ciste hypoteticka uvaha ) Virus SW( firmware ) tak da presne tie iste vysledky ako z HW.. rozdiel moze byt len v ceste a to a DA.. ak by to islo von digitalom tak neverim tomu, ze by v tom bol rozdiel..
Nieeee nieeee.....to nema zmysel toto rozoberat :D ...uz som pisal vyssie ze moja osobna skusenost v praxi je ina ako hypoteticke uvahy....nech si kazdy necha svoj nazor, uz ohladom tejto temy dalej nemam co povedat :)

Zmysel ma sa fakt bavit len o technickych vlastnostiach HW...o zvukovych vlastnostiach absolutne nie...
ale hypotetiky v tomto pripade bolo myslene ak by access vypustil SW ktory je vo Viruse, co sa ale nikdy nestane..
su to len cisla, a jedine co ovplivnuje dajaku zmenu je DA.. ak ide po digitaly, musi dat tie iste cisla ak by to bolo v kompe ako SW, to proste inak byt nemoze..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 20 zář 2010 19:59

excom tak hypoteticky keby access vypustili virus vsti tak by ho museli prepisat najprv z nativneho kodu motorola dsp na x86 kodu kde by mozno museli niektore casti zoptimalizovat alebo napisat inak... co by sa mohlo (ale samozrejme nemuselo) na zvuku prejavit... ale pravdu mate obaja...

poviem to takto ... programatori dsp sw synthov su v priemere o nieco malo sikovnejsi ako programatori vsti synthov :)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 20 zář 2010 22:25

nevim o cem se bavite, kdyz virus existuje jako plugin v powercore a nebo v protools.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 20 zář 2010 23:30

to je defacto ten isty kod, poco
bezi k sa nemylim na tom istom motorola chipe ako virusy a b c...

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 20 zář 2010 23:41

dendy: jo, souhlas, je to porad jen ten samej kod a algoritmy. Stejne jako by moh nekdo navrhnout ten algoritmus na x86 platforme a k tomu udelat hw krabici. Akorat ze to uz by nemelo ten wow efekt;)

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 21 zář 2010 06:51

Amorph píše:nevim o cem se bavite, kdyz virus existuje jako plugin v powercore a nebo v protools.
no tak to som netusil, tak v tom pripade moze bassline porovnavat 8)

bassline

Příspěvek od bassline » 21 zář 2010 09:38

excom: neni co, uz som pisal v predoslych prispevkoch dovod pouzivania nastrojov ktore mam. Az budu vsetky tie VAcka reinkarnovane 1:1 ako VSTi potom by sa dalo dohadovat na tuto temu...ale bohuzial, vsetky emulacie konkretnych nastrojov ktore existuju vo forme VSTi (SuperWave Tarkus, Discovery,Synth1,SuperWave P8,Largo) nemaju nic spolocne s povodnym zvukom so "SW v krabici"...

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 21 zář 2010 09:47

bassline píše:excom: neni co, uz som pisal v predoslych prispevkoch dovod pouzivania nastrojov ktore mam. Az budu vsetky tie VAcka reinkarnovane 1:1 ako VSTi potom by sa dalo dohadovat na tuto temu...ale bohuzial, vsetky emulacie konkretnych nastrojov ktore existuju vo forme VSTi (SuperWave Tarkus, Discovery,Synth1,SuperWave P8,Largo) nemaju nic spolocne s povodnym zvukom so "SW v krabici"...
ja som len reagoval na tvoj flamewar, ja VSTi a VST vobec neriesim, cize mne je fuk co ako zneje

Fractal

Příspěvek od Fractal » 21 zář 2010 10:28

nevim jak virus TI... ale bezne VAcka jsou prece jenom nakonec vždycky "analogovější" než VSTčka - je to zkrátka tím, že to do kompa leze přes kabely, předzesaky a převodniky... je to vlastně 2X přepočítané... z mašiny ven a do kompu tam... navíc to zabarví ještě lowend nebo highend preamp - proto mají VAčka lepší zvuk - protože mají nějaký ten "pravý elektro-akustický output" ne jak VST, které jedou jenom čistě v jedničkách a nulách

a pořád se to na VA kroutí mnohem líp - máš dvě ruce - prsty můžeš ovládat i více knobů současně (ne jak jedním myšítkem retardovaný disabled čumici do kompa)

ja tam vidim paralelu jako při míchání z desek vs. ze cdjjů... sex s kondomem a bez... je to to same

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 21 zář 2010 10:50

Fractal: no co vece tim, ze tam vlozis DA a AD prevod, tak nevim jestli tomu pridas nejakou analogovost:) A pak jeste si nejsem jistej, jestli je dobry linkovej vystup ze syntaku hnat pres preamp. Suma sumarum, tim rikas, ze ti to zni lip, protoze je tam vic chyb...

jeste k tematu vplyv efektovania na zdrojovy zvuk:
no samozrejme jsou dva pohledy - jednak pouziti efektu v mixu za ucelem napravovani chyb a jednak kreativni pouziti efektu za ucelem nejake transformace charakteru zdroje zvuku. Pouzivam oboje podle potreby daneho materialu. A efekty kreativni stejne jako ty rekneme chirurgicke nekdy byvaji vlastne uz soucast syntaku, nekdy je radsi pouziju externe.

k tematu hwva vs sw uz asi radsi nic, to je proste vzdycky na flame;)

BS

Příspěvek od BS » 21 zář 2010 10:54

Fractal: no a myslis, ze to nahnani z venku do komplu pres nejakou audiofilku jako prida na kvalite jo? To si osobne teda nemyslim.

Pokud nechces klikat mysi, tak tady mas vcelku sirokou nabidku midi kontroleru, kde muzes taky kroutit dvouma rukama ;-]

Odpovědět