Vývoj hudebního trhu - téma v HN 24.1.11

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Kermitak
Moderátor

Re: Vývoj hudebního trhu - téma v HN 24.1.11

Příspěvek od Kermitak » 24 led 2011 16:16

Jsou.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 24 led 2011 18:24

tak clanky jsem prelouskal a zjistil jsem, ze nase zeme je stale ta stejne zabrzdena, zaprdena (najivne jsem se domnival, ze uz jsme alespon o krok dal).. jakakoliv progrese ma diky ty uprdenosti velky klacky pod nohama a oni se pak panove divej, ze jim ten jejich business nefunguje. no bud nic nedelaj a jezdej si misto prace zahrat golf a nebo jsou to naprosto nekompetentni svazaci (nebo oboje). navic celkova uroven domaci kultury v mainstreamovym rozmeru je presnym obrazem stavu spolecnosti - rekl bych, ze maxim turbulenc je nase narodni kapela...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 24 led 2011 18:58

Ať to přiznáme nebo ne, základním a zásadním problémem a příčinou úpadku prosperity hudebního trhu je možnost nesmírně snadného kradení nahrávek. Kdyby tato možnost nebyla, tento trh prosperuje stejně jako předtím nebo spíše mnohem více ... Nic jiného, podstatnějšího v tom není. I kdyby CD stály 20Kč, 90% lidí si je stejně raději na netu ukradne (čistě z principu a sportu). A tudy vede 90% úniku tržeb ... Bohužel se tomu nedá nijak zabránit v této chvíli, i když by to bylo hodně dobré ... Kdyby se daly z netu stáhnout rohlíky/kalhoty/auta, tak bude podobně krachovat pekařský/textilní/automobilový průmysl ... Taková je holt lidská přirozenost ... Nekrade se proto že by to člověk nutně potřeboval nebo že by těch pár korun na nahrávku neměl, ale protože to prostě snadno jde ... bohužel ... (i třeba aplikace pro mobily v ceně 1 USD jsou k mání cracklé ...)

Kdyby dodnes existovaly jen LP desky, hudební průmysl by se topil v penězích ...

Magion

Příspěvek od Magion » 24 led 2011 19:00

biscuit: nedělal bych si iluzi, že v jiných zemích je mainstream nějak více osvícenej...
hlavní je, že tu je dost lidí, co vidí, že mediální mainstream je často strašná sračka a chtějí to dělat jinak. je to takovej skoro partyzánskej odboj, ale přece, my se nevzdáme!!!

ivo: do budoucna vidím, že velký firmy vynaloží finance do něčeho jako digitální zámek souboru, který znemožní jeho kopírování bez zaplacení poplatku. ale samozřejmě je to v podstatě marnej boj...
spíš si myslím, že pokud společnost půjde stejným směrem, bude lidem za pár let trapný krást hudbu a filmy, podobně jako jezdit načerno tramvají ( což vidím, že tento posun ohledně mhd už nastal...). ale souvisí to bohužel s nějakou formou kontroly, což se mi z prinicpu vůbec nelíbí...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 24 led 2011 19:25

Jasně, o opatřeních se dá přemýšlet a jestli budou úspěšná nebo ne (asi ne) je jiná otázka, ale myslím že základní příčina poklesu prosperity hudebního trhu je tato a žádná jiná ...

Kdyby se, Sašo, potenciální návštěvníci mohli v tvém hotelu beztrestně ubytovat (obrazně řečeno) "na netu", v pokoji staženém z nějakého warez fóra (nebo aspon prostřednictvím virtuálního cracklého klíče), věz, že zmíněná prosperita by byla velmi zlomková, protože tu možnost by využila většina z nich ... A taky můžeme říct že jestli v tom pokoji někdo ubytovaný je nebo není, nic to nemění na tom, že ten barák pořád stojí a pokoje existují ať v nich někdo je nebo není ... (nemusí se kvuli tomu znovu speciálně stavět ) - podobně jako by někdo argumentoval, že ukradení kopie hudebního díla vlastně nic nekrade, protože dílo existuje a jsou to jen kopie ... Ale podobně jako za užívání pokoje je "nájem", tak i za používání hudební nahrávky je také poplatek ... Že ho skoro nikdo neplatí, je fakt a důsledky jsou zjevné ... a není to v ceně ...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 24 led 2011 19:35

Nemyslim si, ze je to tak, jak pise Ivo. Problemy vidim dva:
1) Cena. Ano, ta cdcka jsou opravdu draha, za stovku by se jich prodavalo radove vic, jsem o tom presvedcen, jednak na zaklade pozorovani toho, jake jsou prodeje treba v USA, na zaklade diskuse s kamarady a pak kvuli jedne veci, kterou zminim dal
2) Dostupnost. Spousta lidi proste povazuje za ztratu casu (a priznejme si, ze v dnesni dobe relativne vysokorychlostniho netu to uz ztrata casu je) jet si to cd nekam koupit, navic nemusi byt skladem a doruceni postou jsou zase dny navic. Pritom online si ho stahnou prakticky ihned.

Podivejme se na jeden priklad z praxe ukazujici, ze to pri vyreseni zminenych dvou prekazek muze fungovat - itunes a apple store nebo treba android store (i kdyz ty nesouvisi s hudbou, problem kopirovani sw je stejny). Ty obchody prosperuji, sam jsem si koupil par aplikaci v apple store na iphone proste proto, ze to bylo snadny (jedno kliknuti) a protoze mi nebylo lito tech pul eura. Pokud by u nas fungoval itunes store a pokud by prodaval VSECHNU hudbu v bezztratovem formatu (coz vetsinu lidi asi nezajima, ale myslim, ze je dost tech, ktere ano), verim, ze bych tam utratil dost penez :] Nejakou hudbu online jsem si uz koupil, at uz na 7digital nebo primo webu autora.

Netvrdim, ze by kopirovani vymizelo, to je utopie, ale troufam si rict, ze by vyrazne pokleslo.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 24 led 2011 19:42

Kermitak píše: Podivejme se na jeden priklad z praxe, ze to muze fungovat - itunes a apple store nebo treba android store (i kdyz ty nesouvisi s hudbou, problem kopirovani sw je stejny). Ty obchody prosperuji, sam jsem si koupil par aplikaci v apple store na iphone proste proto, ze to bylo snadny (jedno kliknuti) a protoze mi nebylo lito tech pul eura. Pokud by u nas fungoval itunes store a pokud by prodaval VSECHNU hudbu v bezztratovem formatu (coz vetsinu lidi asi nezajima, ale myslim, ze je dost tech, ktere ano), verim, ze bych tam utratil dost penez :]
Ano, v tom máš asi pravdu ... taky pro mě není absolutně žádný problém koupit si prostřednictvím jednoho kliknutí sem tam nějakou android aplikaci za 1-2 EUR apod. A propadl bych se hanbou, kdybych si dával to usilí a hledal a instaloval totéž cracklé ... (a absolutně nechápu ty co to dělají). A ano - kdyby se daly plnou rychlostí v plné kvalitě stahovat např. HD filmy každý třeba za 2-3 EUR, no tak můžu svatosvatě slíbit, že už nikdy žádný film nestáhnu z warez fora (a dělám to, což otevřeně přiznávám). Ale dávat 1000 za Bluray (nebo pár set za DVD) filmu na který se podívám jednou a ještě mě tam opruzuje spousta uvodních blbostí, znělek, upoutávek log, do toho se mi fakt nechce ... A myslím že nejsem sám a asi by na tom ve výsledku společnosti i vydělaly. Ale chtěl bych - jednoduchý proces, rychlé stahování a stimulující cenu. A určitě bych si online koupil i spoustu hudby co mě zajímá (ve flacu nebo wavu, mp3 odmítám), kdyby ta možnost jednoduše existovala ...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 24 led 2011 19:50

Presne tak, ja opravdu nechapu, proc firmy bojuji s vetrnymi mlyny (neprolomitelna ochrana proste neexistuje), nevykaslou se na vsechny ruzne DRM pokusy a neupnou pozornost na masivni online prodej za rozumne ceny. Proc neexistuje nejaky opravdu velky FLAC/WAV store? Proc u nas neni itunes store? Proc to ty firmy nevidi? Kde je Captain Obvious? A co na to Jan Tleskac?

Fractal

Příspěvek od Fractal » 24 led 2011 20:07

pekne kluci... tady v anglii se da koupit random mikrak za - na nase 150,- no a vsecko jsem z neho vyndal (pena, zbytecne dratky, filtry... uzemnil jsem ho) dal jsem na neho kryt ze shure sm58 (stejny zavit) a voila - hraje to neco mezi audiotechnica a Sm57 (tunning trval 20 minut)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 24 led 2011 20:13

Nespletl sis téma ? :wink:

Cyril

Příspěvek od Cyril » 24 led 2011 20:28

Inspirativni pohled na vec - http://www.marigold.cz/item/intelektual ... i-inovovat Doporucuju precist.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 24 led 2011 20:44

Cyril píše:Inspirativni pohled na vec - http://www.marigold.cz/item/intelektual ... i-inovovat Doporucuju precist.
No a v tomhle vidím základní problém a do jisté míry i blábol:

"Proč pirátství a ne krádež? O krádeži má i každý školáček jasno: krádež je, když něco vezmete bez dovolení. Vezmete a původní majitel to už nemá. Ovšem jak ukrást digitální soubor, který okopírujete a původní majitel ho stále má, pokud jste mu ho náhodou nesmazali?

Stejně můžeme říct, že vlak (autobus, metro, letadlo) pojede, ať v něm jsme nebo ne, hotel stojí ať v něm jsme nebo ne, koncert, divadlo bude probíhat ať tam jsme nebo ne. Ale když ve všech těchto případech nezaplatíme, dopouštíme se defacto činu blízkému krádeži. Podobně pokud nám někdo poskytne nějakou službu nehmotného charakteru a pokud mu nezaplatíme fakturu, sice mu neodcizíme žádný hmotný předmět, ale principiálně je to na podobné úrovni.

Stejně tak pokud někdo vytvoří dílo a stanoví podmínky pro jeho užívání dle svého rozhodnutí (na to má plné právo), tak mají principiálně lidé 2 možnosti, buď ty podmínky splnit (i kdyby to mělo být třeba 10 000 za nosič nahrávky) anebo toto dílo nevyužívat (nikdo je přece nenutí). Pokud dílo využívají a odmítají splnit podmínky autora/vlastníka díla, opět se tím dopouštějí činu na urovni krádeže, resp. toho co je uvedeno výše ...

Pokud třeba budeme rok pobývat v pronajatém bytě a nebudeme platit nájem (a poplatky za energie atd ano), byt opustíme, tak nás snadno zažalují a ty peníze od nás dostane exekutor nebo nás zavřou. A ten byt jsme si přitom nevzali, je tam jako předtím netknutý ... Ale nesplnili jsme podmínky dané majitelem k jeho užívání ...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 24 led 2011 21:00

To ze kradez je cin, pri kterem puvodni vlastnik o vec prijde je blabol, ktery se vynoril kdovi odkud a vsichni se ho hned chytli, neznamo proc.

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 24 led 2011 21:15

Tak minimálně by se dala věc interpretovaj jako neoprávněné užívání cizí věci § 207 tr. zák. Pokud já jako producent napumpuju do desky prokazatelnej náklad 300.000.- Kč a někdo mi to okopíruje a zveřejní na netu...
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 led 2011 21:44

Ivo píše:Ať to přiznáme nebo ne, základním a zásadním problémem a příčinou úpadku prosperity hudebního trhu je možnost nesmírně snadného kradení nahrávek. Kdyby tato možnost nebyla, tento trh prosperuje stejně jako předtím nebo spíše mnohem více ... Nic jiného, podstatnějšího v tom není. I kdyby CD stály 20Kč, 90% lidí si je stejně raději na netu ukradne (čistě z principu a sportu). A tudy vede 90% úniku tržeb ... Bohužel se tomu nedá nijak zabránit v této chvíli, i když by to bylo hodně dobré ... Kdyby se daly z netu stáhnout rohlíky/kalhoty/auta, tak bude podobně krachovat pekařský/textilní/automobilový průmysl ... Taková je holt lidská přirozenost ... Nekrade se proto že by to člověk nutně potřeboval nebo že by těch pár korun na nahrávku neměl, ale protože to prostě snadno jde ... bohužel ... (i třeba aplikace pro mobily v ceně 1 USD jsou k mání cracklé ...)

Kdyby dodnes existovaly jen LP desky, hudební průmysl by se topil v penězích ...
Nieco na tom pravdy je .. Ale nieco nie .. Ked nebol internet ani CDcka , tak sme si nahravali platne na kazety .. Ked sa nedali tahat CDcka z internetu , tak sme si ich kopirovali jeden od druheho ... Proste tak to funguje ..

Odpovědět