Vývoj hudebního trhu - téma v HN 24.1.11

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
matucha

Re: Vývoj hudebního trhu - téma v HN 24.1.11

Příspěvek od matucha » 18 úno 2011 15:53

Jo tyhle problemy sou proste propojeny a udelat vylozene vydelecnou akci je rozhodne problem a i v mistech s velkym potencialem neni vubec jasny kolik lidi na co pride. Mimo vetsi mesta a mimo prostory, ktery cerpaj penize z grantu to musi byt zhruba na urovni toho "muzikanstvi pro sebe". Spousta veceru se pak vylozene rusi pro nezajem (5 platicich, 1 platici... ).

Dalsi ulet je kultura guestlistu, kterou sam hodne vyuzivam pokud muzu. To je takovej vydobytek toho, ze delam casto pro ty akce spoty. No ale kazdopadne neni neobvykly, ze pocet navstevniku akce je 100 guestlist - 200 platicich a nekdy se deje i to, ze je to 100ku50. Co si budeme povidat, malokdo je ochotnej platit za dusevni veci a nebo se tomu vyhnout, kdyz se to da obejit. Nicmene za alkohol ty stejny lidi pak vpohode vyplaznou stovky za vecer.

Docela dobre myslim funguje symbioza baru a dj kultury v akropoli. Skoro kazdej den (teda noc) vstup zadara a celkem rozumnej program na barech. Lidi, co tam chodej hrat z toho maj primereny penize...

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 18 úno 2011 15:59

Jackies: tak niečo viem a trochu aj mám predstavu aj ked nie takú konkretnu ako ty.. a nemyslel som tým usporiadatelov alebo majitelov klubov ale všeobecne (čest výnimkám !) aj tak ale nevidim dovod prečo by som mal ist hrat tam kde nesuhlasim s podmienkami.. a presne tak ako už tu bolo napísané: za elektrinu zaplatíš tolko kolko je dohodnuté, za nájom zaplatíš tolko kolko je dohodnuté atd.. tak prečo by umelec nemal dostat tolko kolko je dohodnuté ?? lebo neprišlo tolko ludí kolko počítal usporiadatel že príde ? alebo ?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 18 úno 2011 16:01

Ano, a to je přesně to o čem mluvím ... všem ostatním se bez hnutí brvou zaplatí ... jenom umělcům se nemusí ...

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 18 úno 2011 16:42

jackies: Navim proc bych mel byt pro poradatele festivalu ci klubu nejaka charita. Me vubec nezajima, jestli nekdo prijde, nebo ze znamejsi kapela shrabla 15000 a na me jaksi nezbylo. Asi nejvetsi ulet co jsem kdy zazil, bylo domluvenych 5000 a pak prisel poradatel s umounenejma 200 Kč, že 15000 sbalili Nihilst a ze proste nema. A ze to mam ve smlouve? fajn at to dam k soudu..:-)
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 18 úno 2011 16:48

Oxygen: no ja by som ho dal k súdu, ak by tá zmluva bola ozaj ako sa patrí tak určite.. alebo by som si z toho klubu odniesol mix a pod.. :)

jackies

Příspěvek od jackies » 18 úno 2011 18:03

Jsou "různí" pořadatelé a "různí" umělci.
Myslím, že většina jsou LIDI, dá se vyjít vstříc z obou stran a takové případy se mohou stát, ale nepsal bych o tom jako o NORMÁLU.

Když je vyloženě průserový kšeft, tak mi sami muzikanti nabídnou nějakou rozumnou částku aby měli na pokrytí cesťáku a jiných výloh.
Překvapivé je, že to jsou většinou ti, kteří něco umí :wink:
Samozřejmě, že občas zalepím velkou díru ze svého, z jiné činnosti.
To pak bohuju a zapřísahám se, že tyhle charity (aby měli lidi zábavu a zážitek a "umělci" jednoduchý, bezstarostný a nadstandardní peníz) už nikdy.
Zase mě to časem přejde a sháním ROZUMNÉ umělce. Jenže už mám chuti čím dál méně.
A nejen já.
Prostě nic nebude a "umělci" (tím myslím celou tu chásku okolo, zvuk, světla ...), kteří si říkají o přiblblé částky nebudou už mít ani kde.

btw :
Někoho, kdo si přinese na kšeft dva kufry, "hraje" dvě hodiny na cizí vercajk a natáhne ruku pro 5.000.- si já osobně nikdy nepozvu :wink:
(jen příklad a nemyslím nikoho konkrétně a neslovíčkařte s nějakým ARMIN VAN BURRENem, myslím v rámci našeho malého plácku ČR :wink: )
Nabídnu mu cenu, kterou jsem schopen (s velkým rizikem) zaplatit a pokud nechce, tak se holt nedá nic dělat, hrát nebude a já oslovím jiného zaplatitelného. Pokud takového mít nebudu, tak se nic pořádat nebude. Nazdar, hotovo.
Je to úplně normální domluva.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 18 úno 2011 18:25

vsecko zadarmo je utopie, vsecko relativne zadarmo po tvrde praci a obchodovani - to je kapitalismus, musis to brat ale pozitivisticky a optimisticky a nesmis splynovat cast rodinnych trsu, jenom proto ze maji bryle a odstrelit u sousedu nekolik tisic dustojniku a inteligence jenom proto ze se snazis jim nastolit rad ktery nechchou... historie . ekonomika . politika . naobozenstvi . sociologie tyhle veci nemuzes michat v praktickem zivote, jinak budes delat saska v mauzoleu, nekdo te otravi, nebo si vystrelis mozek z hlavy jak to udelali ti co si mysleli ze maji absolutni pravdu

Einsteinova teorie relativitz mela svuj ucinek a dneska umime pochopit ze relativni je jen hodnota penez a tak i umeni, ale propaganda a demagogie, strach a predsudky, to jsou nastroje totalitnich rezimu... otevrete oci a pomozte tam kde je to opravdu treba historie se opakuje ve fraktalnich vzorcich, nebo prez ne - chcete-li... ale nesmime delat ty stejne chyby jako roku 1939, a kdyz mi nekdo rekne ze sme za to nemohli.. za mnichov, za 1948, za 1969, tak se smeju ale snazim se mu za kazdou cenu vysvetlit svuj pozitivisticko-realisticky, prvoplanove pesimisticky pristup - tak jak to delal Svejk, nebo Cimmermann

Otevrte OCI, podivejte se co se deje kolem... hudebni byznys je podivny atraktor sam o sobe, dokaze zmenit mnohe, jen je treba poslouchat...

Kolik mate kamaradu v egypte, tunisu, turecku, ghane, korei, nebo iranu? ja celkem okolo 15!!! nekteri se odstehovali do evropy a snazi se bojovat - UMENIM a prislusnymi jevy - obchodem

kdyz mi rekne 20 lidi ze Virus ja na hovno a jeden bude tvrdit ze neni, nereknu si ze je sasek, nemehlo, nebo curak, ale zeptam se PROC? Co s tim Virem dela, na co ho pouziva... treba jenom na vylepsovani sve stare tvorby, treba na neho hraje zive minimal house... dyt to je jedno, ale veci maji sva jmena plnym pravem, stejne tak jako vase jmeno a prijmeni ma vyznam, neni to nahoda a nikdy nebyla... mozna v rulete? ale jakto ze jsem nikdy neprohral? protoze jsem se nabal a kdyz ano, tak jsem si uvedomil ze delam chyby ze strachu... z obycejne lidske vlastnosti

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 18 úno 2011 19:34

Jackies: (zeptal bych se tvými slovy :) - a co tě nutí ty festivaly organizovat ? :wink:

jackies

Příspěvek od jackies » 18 úno 2011 20:01

Nebudeš mi samozřejmě věřit,
ale u mě konkrétně je to jakási zvrácená touha přinést lidem zábavu, a pokud možno za reálný peníz, který si mohou lidi dneska dovolit zaplatit :wink:
A hlavně. aby něco vůbec BYLO.
A když se to povede -/+ na finanční nule je to úspěch, a pro mě jakési zadostiučinění.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 18 úno 2011 22:05

Jackies:nezlob se na mě, ale honoráře v klubech jsou směšný (3000-5000 za kapelu včetně cesťáku se kolikrat uz povazuje za uspech) a pokud listek stoji 100-150, je tam 100 lidi, tak se na tom vydela jen z pitomyho vstupnyho a to nepocitam total marže za chlast. Navic plno malych klubu cerpa granty.Takze vubec nevim, proc to na kapely zkousis, kdyz je mala navstevnost "se domluvit": Jako v kazdym byznyse se proste nekdy vydela vic, nekdy min, nekdy prodela. Nebo snad fungujes taky lidsky kdyz mas narvanou akci a kapele das odmenu navic?
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

jackies

Příspěvek od jackies » 19 úno 2011 04:50

Oxyygen :
Když je malá návštěvnost, tak nic na kapely, DJs .. nezkouším. Nevím kde jsi to sebral (opět nějaká přeskakující písmena v mém příspěvku ?)
Dostanou to, co bylo domluveno a neřeším to.
Jenže já pracuji většinou s normálními LIDMI víš.
Stalo se : "hele, vidíme že máš průser, dej nám na výlohy, příště bude lépe".
A myslím, že takovou zkušenost má tady víc lidí.

Dá se domlouvat různě a různě na různé akce.
Klidně pro tebe speciální nabídka : přijeďte s vercajkem, zahrajte, vyberte si vstupné, je celé vaše i ve výši vstupenky jakou si sami určíte. :wink:
Pokud si dáš 200.- na vstupenku a přijde na vás 400 lidí mě to nevadí. Máš 80.000.- ( 400 lidí je můj strop pod střechu )
Co ty na to ?
Ty na to nic, protože možná začneš konečně přemýšlet, ptát se a třeba najednou zjistíš věci, na které bys dříve ani nepomyslel.

Jinak opravdu krásný příklad jak do toho perfektně vidíš a jak je to vlastně jednoduché :wink:
Klidně se drž svých představ, já se budu držet zase názoru svého i se všemi důsledky z toho plynoucími.
Až si to mnohokrát vyzkoušíš také z druhé strany, teprve potom to můžeme probrat jako rovnocenní diskuzní partneři se stejnou zkušeností.
Musíš si to zkusit.
Jiná cesta nevede k tomu, aby taková diskuze nebyla jen zbytečné mrhání slov a času.

ZATÍM s touto diskuzí končím.

btw :
S tou poslední větou ses ale trefil. Ano.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 19 úno 2011 08:24

pokud vsem das co se domluvite, pak je vse v naprostem poradku. Ale v tomhle jses rozhodne vyjimka. Ja mam tedy hlavne zkusenost s akcema 1999-2004, kde se hrala elektronika, bylo to sponzorovany, penize byly a nikdo nikdy nic nezkousel, prakticky vzdy stacila ustni dohoda. Navic se neresilo, jaka jses nebo nejses hvezda, kolikrat jsme hrali pred hlavni hvezdou z venka, protoze jsme se hodili do konceptu akce.:) Pak kdyz jsem zjistil jak se jedna v normalnich rockovych klubech ci festivalech, tak jsem opravdu ziral. Vsichni bud hrozny chudaci a nebo mistri sveta (s nadsazkou). Nas zpevak ma relativne uspesnou kapelu (grunge) a ackoliv je zastupovanej a hrajou cca 50 koncertu rocne, tak z toho nema skoro nic, porad to na ne majitele klubu, festivalu zkousi, porad je vojebavaj a nedodrzujou smlouvy.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 19 úno 2011 10:00

Oxyygen píše:Jackies:nezlob se na mě, ale honoráře v klubech jsou směšný (3000-5000 za kapelu včetně cesťáku se kolikrat uz povazuje za uspech) a pokud listek stoji 100-150, je tam 100 lidi, tak se na tom vydela jen z pitomyho vstupnyho a to nepocitam total marže za chlast. Navic plno malych klubu cerpa granty.Takze vubec nevim, proc to na kapely zkousis, kdyz je mala navstevnost "se domluvit": Jako v kazdym byznyse se proste nekdy vydela vic, nekdy min, nekdy prodela. Nebo snad fungujes taky lidsky kdyz mas narvanou akci a kapele das odmenu navic?
u kapel je to asi slozitejsi, logistika, hodne lidi a tak.. svoje hrani pocitam uz na stovky a s honorarem sem mel problem v max. jednotkach procent, skoro nikdy. ale je fakt, ze obcas sam uznam, ze je min lidi, a vemu si min (rozhoduju se ale spis subjektivne, podle pocitu z cloveka a mista) -- a naopak (ad posledni veta) se mi stava, ze dostanu vic, protoze je hodne lidi.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 19 úno 2011 10:03

Oxyygen píše:pokud vsem das co se domluvite, pak je vse v naprostem poradku. Ale v tomhle jses rozhodne vyjimka. Ja mam tedy hlavne zkusenost s akcema 1999-2004, kde se hrala elektronika, bylo to sponzorovany, penize byly a nikdo nikdy nic nezkousel, prakticky vzdy stacila ustni dohoda. Navic se neresilo, jaka jses nebo nejses hvezda, kolikrat jsme hrali pred hlavni hvezdou z venka, protoze jsme se hodili do konceptu akce.:) Pak kdyz jsem zjistil jak se jedna v normalnich rockovych klubech ci festivalech, tak jsem opravdu ziral. Vsichni bud hrozny chudaci a nebo mistri sveta (s nadsazkou). Nas zpevak ma relativne uspesnou kapelu (grunge) a ackoliv je zastupovanej a hrajou cca 50 koncertu rocne, tak z toho nema skoro nic, porad to na ne majitele klubu, festivalu zkousi, porad je vojebavaj a nedodrzujou smlouvy.
aha, zeby tedy ruzny pravidla mostarny na ruznejch scenach? :]

Fractal

Příspěvek od Fractal » 19 úno 2011 10:59

ja uz jsem to uplne zjednodusil... proste dej mu co bylo domluveno, spln pozadavky... kdyz to nevyjde zkus se obhajit, a posli mu to co bylo domluveno pozdeji... bud normalni, bud asertivni, ber ho jako muzikanta - cloveka

NIKDY jsem po poradani akce neprodelal... nikdy jsem ani moc nevydelal, to je taky pravda :mrgreen:

Odpovědět