Zamyšlení - Michal David, Iveta Bartošová a jim podobní...

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Jerry Forester
Příspěvky: 194
Registrován: 23 pro 2004 16:47

Příspěvek od Jerry Forester »

Ať kvetou všechny květy,čili ať se každý ohání jak umí včetně Michala Davida.Kdybych věděl že to vyprodám,tak tam jdu a vůbec nemám strach o vkus posluchačů.Vsadím se že doma si pustí úplně jinou muziku.

Uživatelský avatar
velvet
Příspěvky: 525
Registrován: 05 bře 2006 01:42

Příspěvek od velvet »

popscene píše:
Jen%u17ee kde je hranice, kdy u%u17e je to kráde%u17e? Co vím, tak na t%u11bch deskách (mimochodem singl Gloria od Vávry mám doma - byl to m%u16fj první hudební hrdina) byl jako autor hudby uvád%u11bn zahrani%u10dní autor. Tak%u17ee z tohoto hlediska se jednalo vlastn%u11b o takovou polovi%u10dní coververzi. Pravda je, %u17ee tu muziku asi pou%u17eívali bez souhlasu p%u16fvodního autora.

Na druhou stranu, kdy%u17e cht%u11bl Radek John pou%u17eít ve filmu Bony a klid skladbu Relax od Frankie Goes To Holywood, po%u17eádal kapelu o práva a dostal povolení pou%u17eít ve filmu celý album za poplatek 1,-K%u10ds!!!
Snad bych mohl trochu osvetlit: v pripade, ze nekdo chce nahrat (na svoje album vydane na fyzickem nosici) cover verzi jineho autora, musi ziskat jeho souhlas k tzv. "mechanickym pravum". Ktery je vetsinou mozne obdrzet skrze ochrannou organizaci, ktera autora zastupuje (MCPS-PRS v UK, SIAE v It, SACEM ve Fr, GEMA v De, OSA & SOZA atd.). Pokud je tedy autor nejakou takovou organizaci zastupovan (zastupovano je v podstate 99,999999% autoru hudby a dokonce i znacna cast zahranicnich DJ - autoru, tedy tech, kteri vydavaji vlastni vinyly a tracky nebo fragmenty ke stazeni atd. ). Vydavatel, ktery vydava album, pak odvede castku za autorskou odmenu na ucet ochranne organizace (vetsinou v zemi, kde album vychazi) a ta je pak rozuctovana mezi jednotlive autory do vsech zemi, odkud autori pochazeji (pokud jsou "zahranicni").

Pokud se jedna o ziskani prav k pouziti v reklame a ve filmu, je ta situace ponekud slozitejsi.

V CR mame trochu jiny system nez v mnoha statech na zapad od nasich hranic v tom, ze u nas jsou autori "zastupovani", kdezto v nekterych jinych zemich "poskytuji svoji organizaci licence" - ktere maji urcity rozsah (rozsah licencnich opravneni, ktere muze organizace, ktera je zastupuje udelit muze byt ruzny a vztah je vice obchodni). Na druhou stranu autori v CR maji moznost sjednanu si tzv. "synchronizacni vyjimku" a pak si mohou cenu za "synchronizaci" sjednat sami (jelikoz skrze OSA by nemohli vyjednavat o cene, jelikoz OSA je ze zakona povinna nabizet vsem primerene a stejne podminky a cena za rekneme reklamu pak musi byt u vsech del stejna pro vsechny reklamy...).

U prav pro film ci reklamu hovorime o tzv. "synchronizacnich pravech", jelikoz spojenim dila vizualniho - zaznamenaneho napr. na filmovy pas (nebo digitalni formou) a dila hudebniho dochazi k tzv. "synchronizaci". Jelikoz takova "synchronizace" (resp. prodej prava k synchronizaci) muze byt a je pro autora hudby velice zajimavy byznys, s vetsim potencialem nez u prodeje "mechanickych prav" ( prodat pisen do reklamy je i vzhledem k dnesnim prodejum hudebnich nosicu financne vyhodnejsi, nez nekomu povolit nahrat cover - u coveru bude zalezet na tom, jak se bude prodavat, reklamu zaplati jeji vyrobce ihned). Autor casto proda majetkova prava k nakladni s jeho dilem nakladateli a ten potom prodava licence (zda mohou danou pisen pouzit v reklame, ve filmu a aby to nebylo tak jednoduche, tak ti zahranicni treba i nahrat jako cover na nosic ;) )

Cili - klidne mohli vyrobci filmu Bony a Klid ziskat prava za 1,- Kc, jelikoz je to na autorovi hudby/nakladateli, za kolik prodaji prava pouzit hudbu tomu a za kolik jinemu.
A zrovna tak si myslim, ze naprosta vetsine tech pisni, co tady hrala z radia behem bolsevismu s ceskym textem nebyla "kradena", jelikoz byl vzdy uveden puvodni autor hudby a ten dostaval odmenu za prodeje nosicu a hrani pisne v radiich a TV, pripadne na verejnosti.

Troufam si na to vsadit

LUPO
Příspěvky: 839
Registrován: 19 lis 2002 10:57

Příspěvek od LUPO »

velvet: to je jakoby te ted oslovil nejakej filmar odnekud z afriky, jestli tvou skladbu muze pouzit ve svem filmu Nafta a klid. taky bys nad tim asi mavnul rukou :)

lep
Příspěvky: 190
Registrován: 03 říj 2002 12:07

Příspěvek od lep »

LUPO píše:velvet: to je jakoby te ted oslovil nejakej filmar odnekud z afriky, jestli tvou skladbu muze pouzit ve svem filmu Nafta a klid. taky bys nad tim asi mavnul rukou :)
... nad naftou by se rukou mavat nikdy nemelo... nafta vzdycky smrdi prachama... to by si ten autor taky, chudak, mohl slapat po stesti... :)

Uživatelský avatar
synth_synth_synth_synth
Příspěvky: 268
Registrován: 07 pro 2006 15:22

Příspěvek od synth_synth_synth_synth »

velvet píše:politiku bych do toho netahal, David není přeci žádný Pavel Liška.

A co se návštěvnosti týče, vždyť žijeme snad ve svobodný zemi a snad nikdo nezakázal, aby se líbily jednoduchý, melodický nekomplikovaný písně. Kromě toho (a já nevím, zda něco s Kroky vykradli či ne, já to nikdy nesledoval) alespoň co jsem za svůj život zaslechl v našich rádiích mi přijde, že některý písně M.D. patří k tomu lepšímu, co se naší populární hudby týče.
Že 2x vyprodal Lucernu mi přijde OK, obzvlášť při tak příznivé ceně vstupenek. Zdá se mi to naprosto v pořádku a že se při tom někdo baví pro mne osobně neznamená, že by ti lidé měli být méněcení...

Přej a bude Ti přáno

Ne - u nás se musí hned poplivat...

Ani si nic nemyslím ohledně vkusu těch návštěvníků koncertu, protože je to dle mého názoru subjektivní věc, co se komu líbí.

Jestli něco považuju za přežitek a důsledek bolševismu u nás, je právě tohle spojování s politikou a zobecnění, že se jedná ZÁKONITĚ o "shit" jen pro to, že se to někomu nelíbí...


I když možná M.D. vystupoval na nějakém předvolebním mítingu, a proto ty narážky na SocDem...



Podepisuju .........

Uživatelský avatar
peteness
Příspěvky: 3669
Registrován: 22 čer 2004 17:31

Příspěvek od peteness »

popscene napsal: "mimochodem singl Gloria od Vávry mám doma - byl to můj první hudební hrdina) byl jako autor hudby uváděn zahraniční autor. Takže z tohoto hlediska se jednalo vlastně o takovou poloviční coververzi..."

mam tady ty 80's vybery a tahle Gloria ve Vavrove podani je neskutecna sracka. Jakoby to hrala banda duchodcu pred smrti.
Kdyz to srovnam s podobnou pisnickou z te doby Eva Hurychova: "Za mlecnou drahou", je to hovno a zakusek.

Uživatelský avatar
BS
Příspěvky: 992
Registrován: 23 kvě 2006 12:17

Příspěvek od BS »

David je kolotocarskej synek, kterej se v minulym rezimu upichl mezi spravny lidi (Janecek, Svoboda, a spol), takze se neco naucil,. Vybrakoval zahranicni hity, a ty tady pak hral az do zblbnuti. Hlavni promo mu zaridil strejda Kocka na Matejsky,. No a samozrejme vsicjhni ostatni kolotocari, chteli hrat to, co se hralo na nejvetsi nejlepsi blabla pouti v Praze,.
Nasledne se dostal do televize, kde udelal hudbu k Discopribehu, a bylo vymalovano.
To, ze v soucasnosti chodi na meetingy CSSD mne ani neprekvapuje, protoze tam presne patri,. Mezi vycpelou soc bolsevickou luzu, ktera je politicky stejne vykradena, jako Michalovy megahity.

Cyril
Příspěvky: 5834
Registrován: 26 říj 2004 12:55

Příspěvek od Cyril »

BS: pekne jsi to rekl, obzvlast posledni veta me zahrala u srdicka :)

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Příspěvek od Ivo »

Pro doplnění informací přímo od zdroje :wink:

http://zpravy.idnes.cz/michal-david-koc ... domaci_pje

LUPO
Příspěvky: 839
Registrován: 19 lis 2002 10:57

Příspěvek od LUPO »

...aneb je Michael Jackson cernoch?

LUPO
Příspěvky: 839
Registrován: 19 lis 2002 10:57

Příspěvek od LUPO »

:))))))) "Bylo mi asi dvacet. Bydleli jsme v jednom hotelu v Ostravě, vykouřil jsem to a dodnes si pamatuju, že jsem se pak cítil jako Herkules. Rozsekal jsem jim tam celý pokoj. Postel, umyvadlo, stůl, skříň... Ale vedoucí byl rozumný, nedělal z toho vědu, policajty nevolal. Jen řekl: Tak, pane David, to budou čtyři tisíce. A to byly nějaký prachy, dva měsíční platy.

No, vaše asi ne.
Dobře. Neříkám, že jsme si žili špatně, ale i pro mě to byly velký prachy. Pak už jsem se drogy ani nedotkl. My z popiny jsme spíš kalili a měli jsme holky. "

klingáč
Příspěvky: 495
Registrován: 08 pro 2010 11:36

Re:

Příspěvek od klingáč »

kexik píše:
Acid Punk píše:
Mimochodem neni Michal David jediny clovek ktery dokaze hrat akordy i na SH-101?
neni, chuck norris tiez vie. chuck zahra akord aj na kopaku
Tak dokázal by to aj žhavej Béďa z básnikov na SCI Pro One :D


Uživatelský avatar
Greyhound90
Příspěvky: 571
Registrován: 22 zář 2013 11:42

Re: Zamyšlení - Michal David, Iveta Bartošová a jim podobní.

Příspěvek od Greyhound90 »

Má tohle cenu tady rozvádět? Myslel jsem že to je seriózní fórum. MD je profík ale tyhle bizarní figurky Husákovo režimu tady na tomto fóru?

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Zamyšlení - Michal David, Iveta Bartošová a jim podobní.

Příspěvek od dendy »

ste sa uplne zblaznili exhumovat 9 rokov staru diskusiu co bola mimo uz vtedy ??

Odpovědět