Zvukarske kurzy ve studiu Prospast

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
kexik

Příspěvek od kexik » 20 srp 2007 10:45

freecoolin píše:2 caraloff: říkat že současný zvuk nahrávek je lepší než zvuk starých je pěkná kravina
tak to si bud hluchy alebo to pocuvas na nejakych srackach. da sa to krasne dokumentovat na konkretnych nahravkach, ak chces...

freecoolin

Příspěvek od freecoolin » 20 srp 2007 11:02

kexik píše:
freecoolin píše:2 caraloff: říkat že současný zvuk nahrávek je lepší než zvuk starých je pěkná kravina
tak to si bud hluchy alebo to pocuvas na nejakych srackach. da sa to krasne dokumentovat na konkretnych nahravkach, ak chces...
dokumentuj!!!
taky mě zajímá jaký parametry budeš porovnávat

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 20 srp 2007 11:16

No pokud "lepsi" bereme jako vernejsi, pak samozrejme neni o cem diskutovat, vyvoj nezastavis. Nicmene o vernosti to vetsinou neni, ze...

kexik

Příspěvek od kexik » 20 srp 2007 11:28

v nasich koncinach je krasny priklad trebars buty, tam vidno priam exemplarne ako sa to hybe u nas s technologiami... piskej si piskej mala hnusny plochy zvuk, ziadna dynamika, papierove basy; napriek tomu to v tom obdobi nebola zla nahravka (v porovnani s ostatnymi v cechach); drevo uz mala bas aj dynamiku, ale citit z toho "lacny" digital a basy maju taky ten 90kovy zvuk, vsetko znie jak zo syntaku; rastakayakwana mala uz zvuk, za ktory sa netreba hambit vobec nikde a nic mi na nom nevadi, prave naopak.
no a z velkych nahravok, ktore sa cenia, niekedy vypadnu priam nehorazne nedostatky: barry white skresleny vokal (skoro vsetky nahravky), frank sinatra detto + desive stereo, beatles skreslenie, stereo, basa, bicie, na tych experimentalnejsich veciach (sgt pepper) skreslenie a plochy zvuk + sum (vsetko najskor nasledok mnohonasobneho overdubbingu) atd. cela indie muzika z 80tych rokov ma zvuk na sablu, co je bohovska skoda vzhladom k tomu ake skvele kusky su to... a podobny dobry priklad ako buty v svetovom meritku je peter gabriel, porovnaj si games without frontiers a hocico z poslednej platne a musis sa pousmiat

Cheesetor

Příspěvek od Cheesetor » 20 srp 2007 11:39

kexik píše:beatles skreslenie, stereo, basa, bicie, na tych experimentalnejsich veciach (sgt pepper) skreslenie a plochy zvuk + sum (vsetko najskor nasledok mnohonasobneho overdubbingu) atd.
Nikoliv atd. ale ADT, cili Artificial Double Tracking :)

Dalsi popularni priklady vyvoje zvuku muzou byt DM nebo The Cure. DM je na to podle me dobrej priklad, protoze to formou porad sleduje nejakej soucasnej vyvoj aranzema i zvukem (a uz mnoho let hodne dobre) a pritom jsou to porad pisnicky.

Ale vetsine lidi se stejne libi celej zivot nejvic to, co poslouchali v patnacti a pod vlajkou ty nostalgie jsou pak schopny tvrdit kde co :)
Obrázek

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 20 srp 2007 11:45

naprosto souhlasim:)
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 20 srp 2007 12:04

carloff píše:..v cesku kdo micha slusne moderni muziku (urcite s pripominkama) je Pavel Vetrovec, Dusan Neuwirth, Ondrej Jezek a uplne elektronicky veci jdou Ecsonovi
Jen doplnim ze vetsina alb, ktera mi prochazi studiem jsou akusticky kapely, Rock, Pop, Jazz, ci ruzny akusticko-elektronicky fuze. I kdyz ciste elektroniku stale micham hodne.

carloff píše:michat moderni pop, rock elektroniku je vec generacni...
S tim naprosto souhlasim
.

kexik

Příspěvek od kexik » 20 srp 2007 12:12

ano cure je dobry priklad, prva platna cure co je relativne zvukovo v pohode je asi head on the door, ale potom trebars desintegration je na tom imho zasa horsie, a snad i wish (i ked som si nie celkom isty, kedze mam cedo od firmy popron a bohvie ci to je 1:1 kopia :)), no a po wild mood swings to uz zasa moc nepoznam
dufam ze je jasne ze sa bavime o zvuku, nie o hudobnom obsahu, tam povazujem vsetkych menovanych za uplne pecky

Cheesetor

Příspěvek od Cheesetor » 20 srp 2007 12:24

Jinak k tomu starymu a novymu zvuku bych rek uz jen posledni vec - neni to uplne stopro svobodna vec, zavisici jen na rozhodnuti. Je to kombinace soucasnyho stavu umeni a stavu technologii. Kdyby v dobe vzniku dejme tomu Cure - Head on the door existovala vydelatelnejma penezma dostupna lepsi nahravaci technologie, asi by to album neznelo jak z telefonu (prehaneni jen trochu). Asi neprisel do studia producent a nerek "Toz hosi, podte to udelat cely strasne stredovy, bez basu, placaty a tak. Ted tak zni vsechny alba, ale podte to nahrat este blbejc!"

Bez ohledu na "styl" a dobu se zvukari snazi delat to nejlepsi, co v tu chvili umi, muzou a povazujou za nejlepsi. Beatles asi nechteli, aby to sumelo a bla bla, ale prekonavanim technickych potizi vynalezali novy postupy, kterym se prizpusobovala technologie a tak porad dokola.

Snazit se stavet vedle sebe ruzny etapy neceho, co se vyviji a vyvijet se bude, je sice mozny, ale jakej to ma smysl si rozmysli kazdej asi sam. Kazdej ma stejny pravo bejt remcajici dinosaur, stejne jako ma kazdej stejny pravo vysmivat se lidem, co se pred triceti lety snazili svyma prostredkama o stejny veci jako my ted.

Edit pro kexika: head on the door hudebne miluju. Kdo tady prvni rekne ze dulezita je stejne jen hudba, dostane facku! :)
Obrázek

Cyril

Příspěvek od Cyril » 20 srp 2007 12:26

No ale beatles asi nikdo nenutil, davat snare uplne napravo a basu nalevo :)

Ale co, dulezita je stejne jen hudba.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

kexik

Příspěvek od kexik » 20 srp 2007 13:16

cheesetor: head imho neznie az tak moc z telefonu, bas tam je, aj ide celkom dole... je to asi najlepsi cure (tazko povedat, ked je clovek zaslepeny fanusik :) )
ja myslim ze za tym debilnym osemdesiatkovym zvukom je masova oblubenost ns10 a toho ze sudobe hifi aparatury mali oblubene kolieska bass a treble a vzdy vytocene do lavoru. dnes pocuvaju sopliaci cez ipod a ten je ku kvalite nahravky podstatne kritickejsi. ale mozno sa mylim

kexik

Příspěvek od kexik » 20 srp 2007 13:18

Cyril píše:No ale beatles asi nikdo nenutil, davat snare uplne napravo a basu nalevo :)

Ale co, dulezita je stejne jen hudba.
no, podla mna to tak mixne len fetak. tam som mozno aj utrafil co ich k tomu hnalo :) (ale co k tomu hnalo franka sinatru, to fakt neviem... i ked, nefical on na kokse?)

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 20 srp 2007 13:26

tusim ze ano..
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 20 srp 2007 14:15

Tudy píše:
Pytkin píše:trosku spat k teme .. Moj nazor je , ze kazdy pobyt v lubovolnom studiu , s lubovolnym zvukarom ma zmysel .. Aj pre toho , kto uz ake take skusenosti so studiami ma .. a este vacsi zmysel to ma pre toho , kto ziadne skusenosti s velkym studiom nema ..
Jsem za :)

Poslední dobou u mě převládá pocit, že už do žádného PROFI studia nechci, ale ty prohlídky/kurzy jsou mi velmi sympatické
Skoda .. Ked ste boli v BA , mohli sme sa ist pozriet k nam .. boli sme trosku zaneprazdneny nahravanim "prezentacii" .. kludne si naplanujte daky weekend a dojdite ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 20 srp 2007 14:18

carloff píše:k navsteve studii: jsem za a pro ..ale navsteva studia za 1000,- na den je pro mne blbost...to si radsi kupte nejake vyukove DVD o michani v anglictine---
Kto nikdy nebol v ziadnom studiu .. aj studio s cenou 1000/den moze mat daky prinos .. mozno tam sedi clovek , ktory je velmi skuseny a da sa od neho nieco priucit .. v kazdom pripade tam moze byt nejaky zaujimavy gear .. HW mixpult , 8stopy pas .. alebo nieco podobne .. co si domov clovek bezne nekupi .. atd ..

Odpovědět