Bitcoin a dalsi kryptomeny

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
charonme

Re: Bitcoin a dalsi kryptomeny

Příspěvek od charonme » 01 led 2018 12:44

MDudas píše:
27 pro 2017 18:41
tieto meny (presne preto, lebo maju v niecom povahu zlata - t.j. obmedzeny objem), su ako mena nevhodne. "Moderna ekonomika" ma bod akej-takej rovnovahy nie v 0, ale pri miernej inflacii, v miernom raste a za podmienky mierne vyssej emisie obeziva. Toto je v ekonomickom svete jasna vec, asi ako zakrivovanie casopriestoru vo fyzike
Dovolim si vyjadrit nesuhlas. Tato teza nie je prirovnatelna k fyzike, je to skor sucasna mainstreamova ideologia/nabozenstvo s ktorym nie vsetci ekonomovia suhlasia, hlavne nie ti ktorych praca spociva v ekonomickej vede a nie v snahe zapacit sa politikom.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 01 led 2018 15:47

Charon :palec+:

dano
Vybavení

Příspěvek od dano » 10 led 2018 11:50

zaujimava a pre mna dost fascinujuca tema... dnes som narazil na tento blog: https://dennikn.sk/blog/bitcoin-zrodenie-monstra/

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 10 led 2018 12:17

Ta spotreba elektriny, to je pravda, to je problem .. ale kto vie.. mozno prave to bude hybny motor na vyvinutie novych sposobov ziskavania elektrickej energie - lacnejsich ..

Inak paradoxne Bitcoin je prave z tych efektivnejsich nien vdaka tomu ze sa da tazit na ASIC strojoch (chipy specializovane prave pre typ vypoctov na ktorych je postaveny blockchain Bitcoinu) .. nevyhodou toho je ze sa pomaly straca decentralizacia, pretoze ASIC tazobne stroje tym ze je pri nich velmi vyhodny pomer cena/vykon sa vo velkom pouzivaju na budovanie velkych tazobnych fariem, takze 1 firma ma obrovske haly kde je spusta strojov a defakto sa z nej stava vyznamny centralizovany bod v sieti

Ine meny su navrhnute tak ze ASIC strojmi tazit nejdu - maximalne idu tazit na grafickych kartach - toto je ale sposob co sa az tak neoplati pri budovani velkych fariem (vacsia spotreba, vacsie rozmery, viac vyprodukovaneho tepla ktore treba uchladit) - takze pre decentralizaciu meny je to LEPSIE, ale naopak spotreba elektriny siete je ovela vacsia ..

Idealne by bolo vyvinut kryptomenu ktora by nesla pocitat ANI na GPU, len na CPU .. tam by sa dosiahol najvyssi mozny pomer decentralizacie (centralne minig farmy z CPU nikto nebude robit, to by bolo neunosne) a spotreba by tiez klesla .. chce to aby nejaka kryptohlava vymyslela nieco take .. existuju typy operacii kde je GPU neefektivne a idu jedine na CPU (prave DSP operacie - audio pluginy .. napriklad reverby, delaye, atd ) .. no uvidime, snad niekto nieco take vymysli, to by bola cesta von z tohoto energetickeho pekla :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 led 2018 14:46

dendy ; GPU ma predsa normalny programovaci jazyk ne ? Tam spravis vsetko ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 10 led 2018 15:23

minovanie - zhruba ide o toto :

1/ zoberes vsetky transakcie ktore chces pridat do blockchainu, urcitym sposobom ich zbalis dokopy - to je premenna "novy blok"
2/ zoberes posledny pridany block blockchainu - to je premenna "posledny blok"
3/ vypocitas x = sha256(sha256(stary block + novy blok + nejaky_random_integer)) (toto opakujes do zblbnutia, az kym ti vysledok nesedi podla bodu 4)
4/ zistis ci to x < sucasna difficultity siete
5/ ak to sedi, blok je v poriadku a prida sa do blockchainu

3,4,5 - proste opakujes v slucke do zblbnutia a za "nejaky_random_integer" dosadzujes hociake nahodne cisla, az ti to nesadne

takze .. keches byt uspesny miner a chces aby tvoj block bol pridany, potrbeujes spravit co najviac tych vypoctov 3/ .. aby si sa raz trafil do toho ked ti to x vyjde podla bodu 4/ ... no a vyhoda GPU je okrem ineho ze ma vela jadier (aj 200+), takze ti spravii 200+ takych vypoctov NARAZ .. kdezto CPU ti spravi naraz len tolko kolko ma jadier (4 napriklad)

ASIC minery maju este viac jadier a navuse maju specializovanu instrukciu napriklad na to sha256 - cize opat netreba to robit na viac operacii ale spravi to 1

preto kryptomeny ktore nie su hashovane cez sha256 ale cez ine algorytmy nejdu robit na ASIC mineroch - pretoze ASIC miner nieje spraveny s chipov na ktorych by si spravil hociake operacie - maju len velmi limitovanu instrukciu sadu optimalizovanu prave na ten typ hashovania co pouziva BTC (a par dalsich mien)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 11 led 2018 15:49

porovnavat blockchain a kryptomeny s tulipanovou bublinou (alebo dotcom bublinou, alebo hypotekarnou bublinou) je ciste nepochoenie tej technologie :-)

Netvrdim ze Bitcoin vsetko ustoji.. mozno on konkretne padne .. mozno ine kryptomeny padnu ine naopak narastu.. kryptomien je spusta, kazda aj na trosku inej technologii, potom su tokeny, smart konratky ...

Technologia Blockchain ako taka je podla mna rovnaky prevrat ako v 90 rokoch internet .. Bitcoin je v zasade len jedna z aplikacii vyuzitia blockchainu (tak ako pri internete jedna z aplikacii bol e-mail, dalsia web, atd ..)

Osobne som ale presvedceny ze kryptomeny ako take nepadu. Samozrejme vykyvov bude este vela, kym sa to stabilizuje.. Rozumny clovek investuje dnes do kryptomien len to co moze bez minhnutia oka stratit a nebude ho to poliet - ale to vlastne plati pre akukolvek rizikovu investiciu. A nerizikove investicie nie su investicie a prakticky nic nezarabaju :)

Samozrejme banksteri a silne institucie typu Visa (ktora minuly piatok stsopla platnost kariet vydanych cez niekolko firiem co umoznuju dobijat prepaid karty bitcoinom) sa brania ako mozu, lebo vedia ze ta technologia ich moze pripravit o obrovske prachy. Decentralizacia kryptomien je nieco co tymto zmrdom (a tak isto politikom) nedava spavat :)

Uplne najviac sa smejem ako minule co Warren Buffet vyhlasil ze podla neho Bitcoin krachne a v zapati dodal ze mu nerozumie a netusi o com ta technologia je .. To je krasne ked taketo vyhlasenia davaju ludia o niecom comu absolutne nerozumeju - to uz je podla mna cista demencia. V pripade Buffeta starecka :-D

Inak len pre zaujimavost, Microsoft zase obnovil moznost platby bitcoinom :)
http://fortune.com/2018/01/10/microsoft ... rary-halt/
Naposledy upravil(a) dendy dne 11 led 2018 15:53, celkem upraveno 1 x.

dano
Vybavení

Příspěvek od dano » 11 led 2018 15:53

Neporovnavam, len davam postrehy :-) Snazim sa v tej teme ako takej zorientovat, lebo nie je zle mat v tom aspon na zakladnej urovni jasno (este donedavna som to prakticky vobec neriesil). No a v ramci toho sa mi pod oci dostavaju aj taketo temy z historie :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 11 led 2018 15:56

To som nemyslel ani tak teba dano :) Ale je pravda skutocni odbornici z ekonomie casto toto porovanie vytahuju, zial chybaju im detailnejsie znalosti technologie takze - podla mna - hrusky a jablka :) To je problem, kecal som aj s par relativne uspesnymi tradermi co obchoduju s klasickymi menami - oni fakt okrem to co si precitaju s mainstream medii o bitcoine / kryptomenach nemaju ziadne hlbsie vedomosti a vobec nechapu ako / preco to cele vzniklo, ake su motivacie a kam to smeruje .. potom aj tie predikcie tomu zodpovedaju :)

Ono.. z kazdej "bubliny" sa da vyjst ako vitaz - ak aj by praskla. Aj z tej tulipanovej sa dalo.. zaklad je proste len.. investovat do cohokolvek len to co mozes stratit a nepolozi ta to. Potom ta nemoze nic prekvapit :) Samozrejme bezni ludia maju lahko tendenciu prepadnut hamiznosti, vrazit do toho vsetko (alebo si dokonca napoziciavat !!) s vidinou rychleho zbohatnutia .. to je samozrejme hlupost ..

Ja ale kryptomeny vnimam nie len ako moznost zainvestovat zarobit.. ja tej technologii vazne verim, som presvedceny ze blockchain je najvyznamensia IT technologia dneska a uplne zmeni celu spolocnost v nasledujucich 15 rokoch ..

charonme

Příspěvek od charonme » 11 led 2018 16:23

k tulipanom: https://www.smithsonianmag.com/history/ ... 180964915/

k spotrebe energie tazenim: zaujimave ze ziaden clanok ktory sa snazi odhadnut tuto spotrebu energie sa neobtazuje pokusom odhadnut spotrebu zdrojov aspon pre nejaku cast sucasneho financneho systemu

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 11 led 2018 16:41

> odhadnut spotrebu zdrojov aspon pre nejaku cast sucasneho financneho systemu

Jo, to mas pravdu .. ale to odhadnes tazko.. musel by si zratat naklady na udrzbu, chod centralnych bank, na tlacenie fyzickych penazi a ich udrziavanie v obehu, na chod statnych aj sukromnych bank .. no .. je fakt ze by som sa nedivil keby to vyslo radovo viac nez je spotreba vsetkych sucasnych kryptosieti dokopy :)))

dano
Vybavení

Příspěvek od dano » 11 led 2018 17:34

Práveže tam je porovnanie s VISA. Aspoň niečo.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 11 led 2018 18:08

No to je asi tak ako keby si tvrdil ze naklady na prevadzku celosvetovej siete Tesca su priliz vysoke, ved aha tuto u nas vo vchode je mala vecierka a ti maju nakladu 20tisic krat mensie nez celosetova siet Tesca :-D

Porovnavat naklady firmy VISU s nakladmi na chod Bitcoin siete je uplny nezmysel (opat ukazka absolutneho nepochopenia) to by mal porovnavat ked uz tak VISU s nakladmi potrebnymi na chod povedzme 1 online bitcoin zmenarne (trebars Coinbase.com)

Napriklad naklady na to ze mozes pouzivat eura na platenie su miniumale vyska inflacie ;-) Presne o tolko sa znehodnocuje tvoj kapital co mas - ak ho mas v klasickej fiat mene.

matucha

Příspěvek od matucha » 11 led 2018 22:43

Jo, veci jako VISA jsou neporovnatelny s Bitcoinem jak pise Dendy. A centralizovany reseni budou prakticky vzdycky efektivnejsi nez decentralizovany. Jedno je "trochu komplikovanejsi" excel s centralnim spravcem presouvajici cisla odpovidajici nejaky externi mene. Druhy je databaze na ktery se shodne kazdej jeji ucastnik at uz je kdekoli na svete a presouvas si mezi sebou svuj "podil" na ty databazi. V prvnim pripade muze centralni autorita rict, ze se ji nelibi do jaky excelovy bunky presouvas cisla ze svoji bunky, nebo ze ti treba nekdo do tvy bunky presunul nejaky podezrely cislo. V druhym pripade to zalezi jenom na tobe.

Taky bych radi videl (ve srovnani s tezenim krypta) kolik energie spotrebuje celej bankovni system, kolik tisteni fyzickejch penez, kolik provoz a vyroba bankomatu, kolik platy uredniku, ktery ten system hlidaj, kolik stoji tezba drahejch kovu (a jak je ekologicka)... treba by z toho vyslo, ze kryptomeny jsou narocnejsi. Ale kdyz se clovek podiva jenom na baraky spojeny s bankama tak...

Odpovědět