Fyzika, kozmologia, biologia a ine vedecke temy

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
dendy
Vybavení

Re: relativita, kvantova fyzika, kozmologia a ine haluze :-)

Příspěvek od dendy »

zacal som vypisovat litanie, potom som si chcel jednu vec overit tak som isiel googlit a nasiel som tento link, tak si hovorim nebudem vypisovat comuz 100x bolo napisane inde :)

http://forum.boinc.sk/viewtopic.php?f=3 ... c09dc73fc9

doporucujem precitat chlapik tam velmi strucne vysvetluje veci okolo ciernych dier ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

pre tych komu este nejde do hlavy to s tou nekonecnostou co som tu pisal tutomv tomto video 1h:11m to chlapik tiez spomina ;)

matucha

Příspěvek od matucha »

Druha prednaska neni skoro o nicem jinym nez o cernejch dirach. Je tam ale teda vic matiky, dobre komentovany, takze i bez hluboky znalosti se clovek uplne neztrati.

Axerathix

Příspěvek od Axerathix »

dendy ale ja som sa snazil povedat, ze nejde o nekonecnost povrchu zeme ale o nekonecnost pohybu na nej a to je rozdiel. Ak je nieco nekonecne tak to jednoducho nema konca aj ked sa to tyka topologie... preto to niektory nepochopili lebo je to zle povedane podla mna. (viem ako je to myslene ale ta topologicka nekonecnost je pre mna nelogicka vec , ked sa aplikuje na rozmerovo konecny objekt... pre mna je logickejsie povedat topologicka bezhranicnost alebo cyklickost = zacyklena topologia)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

problem je proste v tom ze nie celkom spravne chapes pojem topologia a preto ti robi problem pochopit nekonecno z hladiska topologie... v topologii bezhranicne == nekonecne. je pravda ze u ludi je vseobecne zafixovana mylna predstava ze nekonecno vzdy automaticky znamena nezmeratelne velky (alebo maly) rozmer ale to je len jeden typ nekonecna...

topologicky popis objektu nema vobec nic spolocne s jeho rozmermi, velkostou - naopak topologicky popis objektu je taky, ktory je od metriky nezavisly, nemeni sa pri ziadnej spojitej transformacii daneho objektu - topologia gule s priemerom 1 cm je upne rovnaka ako topologia gule s priemerom 100 km

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

matucha prosimta pod akymi klucovymi slovami mam hladt na youtube videa s tymto panom ? alebo plz pastni linky na dalsie (potazmo vsetky) diely, dik

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak »

Tenhle kurz je celej na tom samym kanalu Stanford University, jen proste zvysuj cisla lecture.

Axerathix

Příspěvek od Axerathix »

Dendy: z podla wikipedie viem, ze topologia je nieco ako ked chcem texturovat 3d model vytvoreny v 3dmodelacnom programe, tak jeho povrch rozlozim v inom okne do jednej 2D plochy a to je topologia toho modelu. Takto chapem ja pojem topologia. Ak to nie je spravne chapanie pojmu slovo topologia, prosim o vysvetlenie, zatial nemam co napisat pokial toto nie je vyriesene... z wikipedie som vycerpal skoro vsetko o topologii a nedosiel som k rozumnemu vysvetleniu toho pojmu pretoze je to pisane iba pre tych co uz nieco o tom vedia teda skor o matematike a tak...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

to co hovoris s tym 3D / 2D modelom nieje uplne zle ale je to taky hodne zjednoduseny a nie celkom jednoznacny popis...

neviem ci to dokazem tak polopate vysvetlit, snad m niekto pomoze... proste v principe ide o to, ze topologia nejakej plochy alebo objektu je popisuje jeho tvar - ale nie jeho velkost... velkost popisuje metrika. v topologii "koniec" objektu je definovany jeho hranicnou ciarou - naprikad pri stvorci su to jeho strany... pri tej guli z toho prikladu co si uviedol chapem co ta myli.. ked povrch gule rozlozis so 2D - natiahnes a zobrazis v 3D programe, spravil si uz vlasne rez tou gulou a natiahol si si jej plochu do roviny - a tym padom si ju vymedzil - definoval si jej hranice takze vies zacat v jednom konci a ked pojdes rovno skoncis v druhom - uz nieje topologicky nekonecna ... to je len dovtedy, kym je zakrivena v 3 rozmere sama do seba ...

ja neviem, jednoduchsie uz to neviem vysvetlit, ak tu je niekto kto vie plz skuste :) ja niesom moc dobry vysvetlovac :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

ty woe teraz som ziatil ze ten pan z toho vidae je Leonard Susskind !! to je kapacita jak svina, jedna s najmudrejsich hlav na zemi ...

Axerathix

Příspěvek od Axerathix »

dendy tomuto co si teraz napisal plne rozumiem aj som rozumel, len som si nebol isty ci tomu rozumiem :). Tak potom preco si hovoril ze zem je topologicki nekonecna ked teraz hovoris ze zakrivena plocha - povrch gule je topologicky konecny?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

Axerathix píše:dendy tomuto co si teraz napisal plne rozumiem aj som rozumel, len som si nebol isty ci tomu rozumiem :). Tak potom preco si hovoril ze zem je topologicki nekonecna ked teraz hovoris ze zakrivena plocha - povrch gule je topologicky konecny?
hovorim ked zoberes povrch gule, rozrezes ho a roztiahnes do roviny - v tom momente uz je konecny topologicky - z toho co si pisal som pochopil ze niec podobne robis v 3D programe - v 3Dcku sa nevyznam tak mozno som ta neporozumel.. kazdopadne pokym je to povrch gule, cize 2D utvar zakriveny sam do seba v 3 rozmere tak plati to o tej topologickej nekonecnosti...

Axerathix

Příspěvek od Axerathix »

dobre si porozumel, myslim ze sa v tomto rozumieme, okrem tej nekonecnosti ak je ten povrch zakriveny. Naozaj mi to nijak logicky nevychadza preco by mal byt odrazu toplogocicky nekonecny ak je zakriveny sam do seba... Furt bude mat rovnaku plochu nech je hoci aj pokrceny ako papier, jeho plocha bude vzdy obmedzena, ak ho budes farbit rozlozeny na tej 2D ploche cize budes vidiet jeho hranice alebo ho budes malovat zakriveny stale narazis na jeho hranice, len v tom zakriveni tie hranice vidiet nebudes - v podstate budes vidiet iba hranice kde si zacal malovat, akonahle dofarbis celi objekt hranice sa ti zamaluju. Toto asi chapes aj ty, ale ja nechapem preco by mala byt zem/gula nekonecna topologicky ak je plocha zakrivena do seba. Skus to nejak vysvetlit, napr aj s tym mojim malovnanim alebo ukladanim balonov na povrch.

Napr takto:
V skorsich prispevkoch si pisal o nejakych bodoch ze ked si tu plochu rozlozim tak tam viem urcit neviem uz co, ale v ked je zakriveny tak tam neviem urcit neviem co.. ja to poviem takto, ak by sme rozlozili povrch zeme - cize by nebol zakriveny, tak by sme mohli dovidiet na jeho koniec, ak ho zakrivime, koniec neuvidime, ale to neznamena ze je to nekonecne. Ak budem chodit po zakrivenom priestore do seba stale rovno, ja to zistim ze chodim stale dookola pretoze po case budem vidiet ze vsetko sa opakuje, stale by som obchazdal tu istu horu, dom, mesto, rieku atd.. Ak by som tam zacal hadzat na zem balony a mal by som ich neobmedzene mnozstvo, po case tuto topologiu zeme zaplnim a nebudem ich mat kam davat, ak nebudeme ratat tretiu rovinu cize vysku zeme. Ak by ta topologia bola nekonecna, tak zem nikdy nezaplnim balonmi.

Hovoris, nie je nekonecno ako nekonecno alebo take nieco.. Nekonecno by malo mat iba jeden vyznam inak dochadza k nedorozumeniam. Suhlasim bezhranicnost je skoro nieco ako nekonecno. Takze v tomto pripade aj bezhranicna topologia je nelogicnost ak to aplikujeme na povrch gule, podla mna. Mozno sa to vsetko zmeni ak to vysvetlis.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

nic, sorry ale ja ti to neviem uz lepsie vysvetlit .. musi to skusit niekto iny :) ... stale ti unika to podsatne - rozdiel medzi topologickym a metrickym popisom objektu.. ty si stale myslis ze topologia ma nieco s velkostou... to som pisal uz viackrat - nema. To je popis tvaru, popis ohranicenia objektu... pozri toto mozno ta to navedie spravnym smerom http://www.gis.sudolska.sk/topologia.html

ja to uz neviem lepsie vysvetlit nez som to skusil...

asi by si potreboval o tychto veciach podebatovat s nejakou vacsou autoritou, dat si to vysvetlit od nejakeho ucitela, ja chapem ze reci nejakeho typka z netu :)) ti mozu pripadat ako nieco co je len jeho mylny nazor :) ale naozaj - pochybujes tu o veciach ktore patria k elementarnym zakladom geometrie a matematiky - to nieje ani nejaka zlozita fyzika alebo nieco, to su elementarne exaktne zaklady platne uz hodne dlho...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

pocuvaj precitaj si este raz twn link co som ti sem pastol predtym... ten s tymi 3 obrazkami usecka, priamka, kruh... ale fakt ze slovo po slove si to cele dokladne premyslaj a rozmyslaj nad kazdou jednounformulaciou... ja neverim to musis proste pochopit z toho ... neprebehnit to povrchne... fakt ze velmi dokladne rozmyslaj o tom co tam je napisane... pozrel som si to znovu tam proste vsetko podstatne vysvetlene je...

Odpovědět