Mrchožrouti versus pažitkáři VERSUS SLEPIČÁRNA

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
peteness

Re: Mrchožrouti versus pažitkáři VERSUS SLEPIČÁRNA

Příspěvek od peteness »

Doufam, ze se konecne zacnou i u nas objevovat samosky, kde se da v klidu v utulnym prostredi nakoupit neco jakztakz kvalitniho. V Polsku uz takove jsou.
Hodne lidi by to uvitalo. Neni nic otravnejsiho, nez jit do Lidlu nebo do Globusu.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

mne pride LIDL jeden z tych lepsi .. teda co sa tyka zeleniny ..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Všechny supermarkety to berou ze stejného zdroje ... akorát některé dříve vyhazují ty shnilé věci ... (tady např. Albert vs. hrozná Billa). Ale co mě trochu štve, když na trhu stojí týpci (vedle těch co nabízejí vlastí výpěstky) a suverénně vybalí to samé co mají vedle v Bille (nebo že by jim na zahrádce rostly hrozny, banány, mandarinky atd. ? ). Tohle bych principiálně zatrhl (ze strany města - poskytovatele tržního prostoru), protože to nedává smysl ...

Wohma

Příspěvek od Wohma »

A proc nenakupujete na trzich od ceskych pestitelu? V kazdem vetsim meste byvaji. U nas bohuzel od pristiho tydne konci, nicmene ted jsem tam nakupoval celou sezonu a nemuzu si to vynachvalit.

ad Billa produkty na trzich - staci se divat po zemi puvodu. Ta tam musi byt napsana - pokud ji tam clovek uvede nespravne, tak za to hrozi dost tucna pokuta. A celkem se to i hlida. Dobrym voditkem je taky kouzelne slovicko "domaci" nebo "z vlastni zahrady", to je taky v podstate terminus technicus.

Mimochodem u te studie mi celkem zasadne chybi podrobnejsi informace o tom, co vlastne testovali (odkud to pochazelo) a predevsim odkaz na zdroje - tedy na konkretni studie. Ono neni divu, kdyz tu studii podnikala farmaceuticka firma, ktera ma zajem na tom, aby lide kupovali vitaminove doplnky ;)

Ze napul shnila zelenina dovezena pres pul sveta a skladovana v nevyhovujicich podminkach v nejakem supermarketu neni tak zdrava, to by asi nikoho prekvapit nemelo.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Wohma píše:A proc nenakupujete na trzich od ceskych pestitelu? V kazdem vetsim meste byvaji.
O tom mluvím, pěstitelů je tam polovina, ta druhá polovina jsou překupníci ... (aspon na zdejším trhu)

a na téma ubytku minerálů jsem právě viděl pěkný komentář:

"Ja tymto vyskumom o ubytku mineralov neverim, ale ak je to pravda a mrkva ich ma o polovicu menej ako volakedy, zjedzte tie mrkvy dve." :D

:)

peteness

Příspěvek od peteness »

Ivo píše:. Ale co mě trochu štve, když na trhu stojí týpci (vedle těch co nabízejí vlastí výpěstky) a suverénně vybalí to samé co mají vedle v Bille (nebo že by jim na zahrádce rostly hrozny, banány, mandarinky atd. ? ). Tohle bych principiálně zatrhl (ze strany města - poskytovatele tržního prostoru), protože to nedává smysl ...
taky me to stve, protoze pak mas pochybnosti i o tech podstivych pestitelich. Ale na to zadna paka ze strany pronajimatele neni, ani byt nemuze. To ovoce musi mit oznacenu zemi puvodu a jestli nema, dej podnet SZPI. Ti tohle postihuji.
http://www.szpi.gov.cz/

dano
Vybavení

Příspěvek od dano »

Pytkin píše:mne pride LIDL jeden z tych lepsi .. teda co sa tyka zeleniny ..
presne. dlho som bral Lidl ako brak ani neviem preco az kym som sa neprestahoval a nenam ho blizsie pri dome... Tam si treba najst svoje vyrobky ale da sa to. A zelenina ovocie je tam uplne super v porovnani s inymi hypermarketmi. Dokonca rodinny znamy sefuje Kauflandu a doteraz sa mu nepodarilo zistit odkial berie Lidl ovocie a zelenu lebo si to dost strazia

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

pete ness píše: To ovoce musi mit oznacenu zemi puvodu a jestli nema, dej podnet SZPI. Ti tohle postihuji.
http://www.szpi.gov.cz/
To sice ano, ale země původu: česko taky moc neřekne .. jestli je to ze zahrádky nebo z foliových chemických velkovýkrmen ...

BS

Příspěvek od BS »

tak pokud clovek jde na trh vic nez 1x, tak se da v pohode poznat pestitele od prekupniku.

Wohma

Příspěvek od Wohma »

BS píše:tak pokud clovek jde na trh vic nez 1x, tak se da v pohode poznat pestitele od prekupniku.
Presne tak. Ostatne ono se to pozna i podle toho sortimentu jako takovyho.
Dalsim dobrym ukazatelem je chut - ty domaci chutnaji zpravidla o dost lip nez nejake dovezene nebo z velkopestiren. Takze zkusit par prodejcu a pak chodit k tomu, u kteryho to chutna nejlip. Symbioza :)
Mne treba osobne az tak nepali, jestli nekdo pestuje na poli ve vetsim nebo doma na zahradce (i kdyz druha moznost je takova sympatictejsi a romantictejsi :)), zajima me predevsim kvalita.

peteness

Příspěvek od peteness »

Z ceskych retezcu, co vim, Interspar zkousi prodavat BIO ovoce a zeleninu, coz by mela byt zaruka absence umelych hnojiv, pesticidu, GMO, hormonu a dalsich stimulantu.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

dnes jsem zavadil o zpravu, ze karl marx & spencer cheji rozjet sit obchodu s kvalitni potravinou. rad v jejich obchodech beru koreni a hotovy smesi na indicky a thai jidla maji taky supr. tak se celkem tesim.

biscuit

Příspěvek od biscuit »

napodobne, navic u nich kupuju i fairtrade kavy a hlavne zvejkacky ;)

Wohma

Příspěvek od Wohma »

My u nich bereme kosmetiku, ma totiz certifikat "s kralikem" (BUAV) a pritom je levna. Navic maji treba jeden z mala bio/organickych/netestovanych deodorantu, ktery celkem slusne funguji.
Tu kavu maji dobrou? Fair tradeovky jsou vetsinou hnusny, teda rika to pritelkyne, ja kavu nepiju :)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

to je blbost, kenska je moc dobra treba...
ale nedelame z toho espresso, jen filtrovanou. chutnala mi i etiopska, kolumbijska i italian style. prave myslim, ze vsechny nejsou vhodny na espresso. ale vsechny kafe m&s byly na urovni italskej kav, na ktery jsem bezne zvyklej, nikdy to nebyl pruser. teda samozrejme nevim, jestli si pritelkyne nepotrpi treba jen na kopi luwak :-D (tu jsem sam zatim nemel, tak nedovedu srovnavat ;) )

Odpovědět