Projevte solidaritu !!! - zachraňte Řecko !!!

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
dendy
Vybavení

Re: Projevte solidaritu !!! - zachraňte Řecko !!!

Příspěvek od dendy »

no neviem ci beru vysoke dochodky, ci to nahodou neni hoax :) alebo vytrhnute z kontextu.. u nas tiez ex-vojaci a ex-policajti maju mrte vysoke dochodky ale zvysok dochodcov zivori.. cital som uz 2 clanky kde padali cifry od 300 do 500 eur dochodock ..

samozrjeme jak som povedal.. bez reforiem sa dokopy nedaju to je zase jasne... ale ked by nemali euro tie reformy by sa im robili lahsie + by mali kopu vyhod dalsich (podpora domacej produkcie, turizmu ako hovoris spravne) .. s eurom toto nemaju .. s eurom sa do nich len leju prachy ako do ciernej diery a raz to tak ci tak cele jebne - a cim neskuor tym to bude mat drvivjsi dopad na celu EU a aj samotne euro.. ked sa to bude natahovat moc dlho.. nakoniec mozu potopit aj cele euro a budeme v pici vsetci ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

tak este to dnes nemusia v parlamente schvalit a bude vymalovane :)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

dendy píše:nakoniec mozu potopit aj cele euro a budeme v pici vsetci ..
a cesi budou bohati najednou... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mistergo

Příspěvek od mistergo »

biscuit píše:a cesi budou bohati najednou...
Sobotka a Zeman jsou euro schopní příjmout den před tím, než to celé krachne :-D

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

biscuit píše:
dendy píše:nakoniec mozu potopit aj cele euro a budeme v pici vsetci ..
a cesi budou bohati najednou... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
kiez by to bolo tak jednoduche :-))) jednak su tu financne trhy a ceska koruna nema ziadny dovod (nieje to tak silna ekonomika) drzat sa vysoko oproti euru ke to zacne padat - neboj ked pojde dole euro pojde dole aj koruna :))) a druhak aj tak CNB nemoze dovolit aby koruna moc posilnila oproti EUR-u lebo potom by siel uplne doprdele vas export (zjednodusene - pre vstkych by ste boli moc drahi) a myslim ze ten vam robi nemaly podiel HDP :) To by si videl hned tie fofry keby EURCZK zacalo nejak dramaticky rast, tie intervencie CNB aby to zastavii / zvratili :)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

melo to byt odlehceni ;-) navaznost nasi ekonomiky na tu evropskou je prukazna uz ted, kdy cnb prikovala kurz koruny k euru, ac by mohl koruna konecne silit.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Hlavny problem nefungujucej EU nie je v rozdielnej produktivite prace a zivotnej urovni !!!
Keby to tak bolo, tak by menej produktivni nekrachovali, ale menej a stabilne zarabali.
Hlavny problem je v rozdielnom chapani inflacie...

Rozvinuta Europa zasadne bojuje proti inflacii, lebo inflacia umelo likviduje hodnutu platov a hodnotu uspor obcanov. Pri vysokej inflacii si drzia hodnotu iba investicie a nehnutelosti (bohati bohatnu este viacej) - je vysoko nespravodliva, znizuje ochotu ludi sporit, tym zvysuje urokove miery, umelo zvysuje spotrebu, atd, atd.
Juzna Europa inflaciu nechape ako zasadne nespravodlivu. Resp. dokonca ju pouzivali ako nastroj rozpoctovej aj menovej politiky. Neprimeranu emisiu penazi standardne pouzivali na zaplatanie schodkov rozpoctov - neprimerana emisia je vlastne velmi dobre skryta forma zdanenia, ktora sa neda oklamat poplatnikmi.
(v obehu je 100, hospodarstvo vyprodukuje HDP za 100, stat emituje +10 = ludia prisli o 10% hodnoty svojich penazi, ktore ma teraz stat v rozpocte a moze s nimi narabat rovnako, ako keby ludi zdanil)

V celej ekonomike mali inflaciu zabudovanu - neustale zdrazovanie a sucasny pokles hodnoty meny im sluzil na vyrovnavanie rozdielov v produktivite - kazda firma mohla zvysovat trzby, ale uspesne boli iba tie, ktore rastli vyrazne. Ludia boli psychologicky spokojni, lebo im kazdy rok zvysili plat, aj ked firma stala na mieste. 8)
O tento ZASADNY ekonomicky nastroj s prichodom Eura prisli. Bez inflacie neviedia fungovat.

A aby to nebolo malo - rozhodujuce krajiny EU (vediac o probleme s velmi rozdielnou cenou pracovnej sily) elegantne nalakali slabsie pristupujuce krajiny na "pekne" vysoke vymenne kurzy voci EUR. (ked malo vyvazam, tak je prijemne mat vela penazi na dovoz) Tym si o pekny kus znizili riziko lacneho importu z tychto slabsich krajin. (u nas bol zaverecny narast SK pri vstupe o 13-15% - a to uz boli predtym kurzy velmi optimisticke)
Cize:
1/ vysoko fixovany kurz povodnej meny (=neprimerane vysoka cena prace)
2/ nemoznost doregulovat inflaciou
= juzne krajiny nemozu Euro prezit

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Pri pisani mi napadlo, ze vlastne Ceska Republika, ktora neprijala EURo, by sa zo slabsich krajin s nim vyrovnavala asi najlepsie. :wink: Prave preto, ze nemate tendencie k zdrazovaniu a inflacii, ale naopak k setreniu - je to "kompatibilne" s nemeckym chapanim ekonomiky a so stabilnym EUR... :palec+:

rastis

Příspěvek od rastis »

dendy píše:no neviem ci beru vysoke dochodky, ci to nahodou neni hoax :) alebo vytrhnute z kontextu...
tu si to este daval ako fakt:
dendy píše:... je vrchol drzosti ze Slovensko kde priemerny dochodok je 300-400EUR prispieva na dlh Grecku kde priemerny dochodok je 1600EUR ... ....
... ja len, ze ked uz zosmiesnujes inych diskutujucich ;)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

hej rastis, len medzitym som ale cital 3 rozhovory s grekmi kde sa spominali UUPLNE ine cifry ...

ci ako clovek nema pravo aby sa mu menil pohlad neveci ked narazi na nove informacie ? trdohlavo furt tie iste kaleraby dokola opakovat napriek vsetkym novym nformaciam opakuje len idiot .. kedysi som nadaval na apple .. potom som si ho oblubil.. teraz ma poslednom dobou sere OSX a ani ich HW linia sa mi tak nepaci ako kedysi.. tak zase na apple zacinam nadavat.. A? je to problem ??
rastis píše:... ja len, ze ked uz zosmiesnujes inych diskutujucich ;)
koho zosmiesnujem ?? ak narazas moju reakciu na dudasa - to je specificky pripad vobec som sa nikde netajil tym ze na toho cloveka som alergicky nemozem ho ani citit .. niekto iny ma pocit ze som ho niekde zosmiesnoval ? prosim nech sa ozve nech si to vyjasnime ak som niekde neopravnene bez priciny na niekoho vybehol nemam problem sa ospravedlnit ..

vasek

Příspěvek od vasek »

dendy: když už teda... tak já mám pocit, že se snažíš prezentovat jako objektivní, tolerantní a názorově otevřený člověk - teda minimálně v tomhle threadu to není už nějakou dobu pravda.
Tím to nechci stáčet do osobní roviny, ale jestli se tady má nějak rozumně diskutovat, tak je třeba trochu změnit styl IMHO.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

slusne a toleratnene sa spravam len k ludom ktorych si vazim - aj ked s nimi nemusim suhlasit v niecom (co je upne v poriadku) .. este raz, pytam sa konkretne, ku komu v tomto vlakne som sa spraval neslusne - netoleratne ?

hubert

Příspěvek od hubert »

No neviem, nie som ekonom, ale to vysvetlenie Mdudasa o fungovani juznych krajin vyhradne na inflacii mi pride ako dost mimo...Isteze juzne krajiny su zname svojou "produktivitou prace" ...ale hento je strasne zjednodusene. Aj ked samozrejme nieco pravdy na tom je. Ale pokial by platy rastli tak ako ceny aby ludia boli nie len ze furt spokojni ale hlavne spokojnejsi a pritom by ekonomicky rast krajiny navonok stagnoval, tak to by sa uz davno krutili v takej inflacnej spirale ze by sa im hlava z toho z nikdy nezastavila. A teda v case stanovovanie kurzu lokalnej meny na EUR by teda museli tazko zaplakat....Nevravim ze to bolo uplne v klude ale bola to uplne ina rozpravka ako to co urobili pri stanoveni kurzu SKK EUR. Ti co EU "vlastnia" dobre vedia co robia...samozrejme vo svoj prospech....a to likviduje krajiny EU daleko viacej ako ich samotny najliknavejsi pristup k ekonomickemu riadeniu vlastneho statu.

vasek

Příspěvek od vasek »

dendy píše:slusne a toleratnene sa spravam len k ludom ktorych si vazim (...)
Aha

biscuit

Příspěvek od biscuit »

hubert: urcite si dobre pamatujes jeste italskou liru - to byla fraska :-) a opravdu to nemelo daleko k tomu, o cem jsi psal... samozrejme ze to melo dlouhodobej vyvoj

dendy: verim, zes to myslel jinak, nez jsi to napsal :-)

Odpovědět