Sedavé zaměstnání - výhřez ploténky

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
peteness

Re: Sedavé zaměstnání - výhřez ploténky

Příspěvek od peteness »

Tonyss: na jaky typ operace jdes a za jak dlouho?

lavender

Příspěvek od lavender »

@tonysss @hubert: chlopi, zaujima ma Vas vek a sposob stravovania. tuto zalezitost ako riesi Tonysss riesil byvaly kolega. zostal ciastocne na invalidnom dochodku. musel odist z prace.
riesil som to aj s nim, ze preco sa mu to stalo atd. zaujima ma to, pretoze sa aj ja chcem vystrihat podobneho do buducnosti...

Tonysss

Příspěvek od Tonysss »

Jeden termín operace jsem už zrušil a dal si ještě měsíc snažení ale bohužel zase měsíc v prd... a žádná změna k lepšímu, spíše naopak. Další termín je naplánovaný na 23.4 (Brno FN) Už se s tím peru od listopadu kde byla hospitalizace a kapačky abych se vůbec narovnal, do nemocnice jsem šel pomalu po čtyřech.
Prohlížím si CD z magnetické rezonance a výhřez L5/S1 - 11mm a už se mu nechce nazpět mrše...

Operace, jak mi řekl chirurg je stylem miniinvazivním,mikroskopem, asi 4cm řez, otevření odsunutí svalstva, lehké odštípnutí prstence obratle pro lepší přístup a poté se chytne za výhřez a vytáhne se ven, jak velká část pulpózního jadra se vytáhne to se nikdy neví je to individuální. Ale ten neustálý tlak výhřezu na nerv do nohy je hnus, noha je už i slabší a občas i necitlivá a když je nerv delší dobu utlačován není to dobré už se nemusí znovu obnovit.
Sranda je že na stejné operaci byl i brácha (moje dvojče) sca. před 5 lety a potíže má více méně dodnes i když po operaci byla úleva. Ale on moc necvičí ,sere na to.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR »

tuto kúsok od nás je taká "Pani Naprávačka" ktorá dáva takéto veci do poriadku, poznám osobne vela ludí ktorým pomohla vrátane mna a mojej manželky.. od bolestí končatín, cez vyskočené platničky po stuhnutú šiju.. Stále mápred domom radu ludí, chodia k nej ludia aj zo zahraničia, robila to kedysi aj jej matka a tá bola ešte vychýrenejšia..
vyskočenú platničku v mojom prípade riešila tak že mi to rozmasírovala a platničku dala na miesto, zakázala horúci kúpel, doporučila mazadlo a vždy pomohlo..
s tým že čím dlhšie sa úkon odkladá tým viac krát treba úkon opakovat, u mna to boli 2 návštevy.
napravovala mi už viac krát aj rameno, je vidno že presne vie čo robí, kde zatlačit alebo potiahnut a vie čo človeku je a čo potrebuje.. s prístupom u bežného lekára sa to nedá porovnat, ten akurát predpíše chémiu alebo prinajhoršom praskne nejakú tú inekciu..
bol som raz aj u takého dedka ktroý poskytoval podobné služby ale ten to robil iným sposobom ktorý bol o trochu násilnejší a mne sa moc nepozdával, na druhú stranu kamošovi pomohol práve s vyskočenou platničkou

Tonyss ja na tvojom mieste by som hladal podobného človeka ktorý to má v prstoch rzhodne skor než by som išiel na operaciu.

Tonysss

Příspěvek od Tonysss »

pretoze sa aj ja chcem vystrihat podobneho do buducnosti...
Mám za těch 5 měsícu načteno a vyzkoumáno tolik že bych mohl asi i klidně primariovat malý okresní špitál :-)

Doporučení je jednoduché:
1. málo sedět, když už dlouho sedět tak alespoň na kvalitní židli a správně,často vstávat a protáhnout se (nařiď si časovač)
2. chodit pokud možno všude pěšky (vyživuje se ploténka,jiný způsob výživy není možný)
3. dále posílit "CORE" jádro těla, jednoduchý a naprosto skvělý cvik (http://fityou.cz/cviky/prkno-plank/) dále hluboké dřepy.
jenom proboha žádné sedy lehy! a zklapovačky.
4. Dále protahovat a masírovat zkrácené a zaspazmované svaly a vazy. Ideální je Jóga (jsou skupiny svalů které sedavým způsobem život hodně trpí)
5. Zvedat těžké věci z rozumem a raději si přidřepnout a nebo se s tím netahat, máme moderní techniku ne ? :-)
6. Nenechávej zbytečně mokrá záda prochladnout, svaly se stahují a ještě více zatěžují plotýnky.
7. Nárazové silové cvičení a sporty jednou týdně jsou ještě horší než kdyby jsi nedělal nic !! Ideální je každodenní přiměřený pohyb.

Nejhorší je když v zimě v dešti z holýma zádama s degenerovanou plotýnkou vytahuješ sedačku z auta (můj případ) i když ono to byla jenom otázka času.

peteness

Příspěvek od peteness »

Být tebou, tak jdu na tu operaci, pak to chce klid, než se uklidní ten nerv, to taky nebude hned. Nevím jak jsi na tom s nadváhou. Já před pár lety zhubnul asi 25 kilo a bylo to poznat, ty různé pravidelné záněty nervů co se táhly víc jak měsíc, zmizely. Teď jsem za poslední 2 roky ztloustl asi o 13 kilo a už to zas pociťuju, jak páteř dostává zabrat.
Podle mě je nejdůležitější posilovat střed těla, ale ne nějak pitomě se přepínat. Ona je to docela věda, ale fakt je to nutnost. Za to bych si i zaplatil nějakého trenéra, co to bude provádět s tebou, hlídat, jestli to děláš korektně. Prkno je bezvadny cvik, akorat se tak nejak prkenne citis i po nem. K tomu bych urcite casem pridal zkracovacky apod, zezacatku pomalu spis stylem jogy.

Tonysss

Příspěvek od Tonysss »

Tonyss ja na tvojom mieste by som hladal podobného človeka ktorý to má v prstoch rzhodne skor než by som išiel na operaciu.
Neboj zkusil jsem toho za těch 5 měsíců hodně ..

Napřed to byl vyhlášený Brněnský chiropraktik zkušený pán v létech pracoval dlouho ve švédsku, po jeho zásahu jsem zkončil na týden v nemocnici :-)
Poté to byl vyhlášený Brněnský fyzioterapeut na Dornovu metodu, výsledek také nic moc spíš nic než moc.Bylo mně ještě hůř.
Potom jsem byl v Olomouci za vyhlášeným napravovačem, výsledek mírná úleva tak na 2 hodiny...
potom cvičení SM systému pod dohledem terapeuta (Brno) , opět následovalo zhoršení situace.
Potom jsem cestoval do Prahy za panem Šlechtou. (http://masaze-slechta.webnode.cz/spokojeni-lide/) po dvou měsících masáží žádná úleva, možná mírná, nebo už jsem si zvyknul..
Moje manželka je masérka, + Breussova masáž byla třeba každý třetí den.
Potom jsem cestoval do Ostravy za paní Wojtasovou ,vyhlášenou léčitelkou plotének (jak píšeš ty, zástupy lidí před barákem) Výsledek ? bohužel žádný...

Myslím že nejvíc co jsem pro sebe zatím udělal je cvičení "CORE" viz příspěvek (cvik prkno,boční prkno) to se mi zdá že pomohlo zatím nejvíc. Břišáky mám vyrýsované jako nikdy předtím ...
A také šlapání na rotopedu ve stoje.
Mám dva kamarády kterým operace pomohla a jsou nazpět v normálním životě naprosto bez problémů. Ale necvičí. Takže je to otázka času kdy zkončí v nemocnici znovu, operace neopravuje příčinu ale řeší až následek. Ale myslím že cvičením jsem už za ty měsíce příčinu trochu odstranil a do budoucna přestat cvičit rozhodně nehodlám. Ale bohužel jinak než operativně se takhle moc vyhřezlé pulpózní jádro ploténky nedá vrátit nazpět.
To není mírně posunutá ploténka. To je popraskaný zdegenerovaný chrupavčitý prstenec ploténky přes který se vytlačilo rosolovité jádro ven.
Operatér mi říkal že v dnešní době má na stole už i 16 leté děcka... bohužel PC a tabletová generace nastupuje do špitálů...

Jinak, věk 37 let ,výška 183cm, váha 75kg ,sportovní postava, v mládí jsem cvičil :-) strava vyvážená a zdravá ...
Naposledy upravil(a) Tonysss dne 14 dub 2015 20:56, celkem upraveno 3 x.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR »

Uf je to celkom pestré čo tu píšeš.. V každom prípade želám skoré a plné uzdravenie.
v tých 7 bodoch si to pekne zhrnul

Diogenes

Příspěvek od Diogenes »

Já zdravotní problémy nemám, ale vidím kolem sebe dost lidí, kteří prostě nezvládají okolní realitu a to se potom odráží na jejich zdravotním stavu.

A přitom je to docela jednoduché. Realitu kolem sebe nezměníte, ale můžete změnit způsob, jak ten svět kolem vás vnímáte. To, co prožíváte, má velký vliv na různé chemické procesy ve vašem těle a to má zase vliv na váš zdravotní stav.

Nejlepší je samozřejmě prevence na fyzické bázi (cvičení atd.), ale i ti, kteří už něco prošvihli, nejsou tak ůplně ztraceni. Myslím si, že relaxovat nebo vyhledávat přijemné okamžiky života mohou úplně všichni bez rozdílu.

Dost velký vliv na nás má i naše nejbližší okolí, takže radím dobře si vybírat, pokud je to možné a být takoví, abyste do svého života přitahovali lidi, se kterými je vám dobře. :)

charonme

Příspěvek od charonme »

este nie som v konecnom stadiu ale tiez potrebujem toto riesit

akurat mam problem so vseliakymi "zarucenymi" radami ktore ale nie su nicim podlozene, som na toto prilis skeptik, priam az pozitivista. Diagnostiku mi robili a nezistili nic specialne (ale nerobili CT ani rezoznanciu). Mal tu niekto problem (napr. s platnickou) ktory ale nebolo vidno na rengene?

Tie posilovacie cviky by sa mi zisli, ale zase nemozem naslepo verit hociakym odporucaniam, niektore cviky to mozu len zhorsit. Cviky naordinovane lekarmi v nemocnici mi nepomohli

inak skusal som par tyzdnov standing desk (praca pri pocitaci v stoji) ale to bolo len horsie

lavender

Příspěvek od lavender »

@tonysss: dakujem za odpoved a prajem skore uzdravenie!
ps: co hovoris na beh?
@diogenes: lahko sa to napise, lahko sa o tom filozofuje ;) myslim ze zacat treba u seba...

Diogenes

Příspěvek od Diogenes »

@lavender: Jak to myslíš? Já to, co jsem popsal, praktikuju. :wink:

Tonysss

Příspěvek od Tonysss »

Tak z mé zkušenosti :
rentgen ukázal že tam nic není :-)
vydupal jsem si CT , to ukázalo 4mm :-) a doktorka řekla že to nic není co simuluji...
vymodlil a vyplakal jsem si Magnetickou rezonanci a výsledek výhřez 11mm :-)
nic jiného než magnetická rezonance ti přesně nezjistí co se tam děje jsou to měkké tkáně a ty rentgen nevidí a CT je také rentgen.

Státní zdravotnická fyzioterapie postupovala podle CT že je to jenom 4mm výhřez, ohýbali mě podle brožury z 63roku, vydržel jsem jednu procedůru.

Doporučuji pouze cvičení které nejde do předklonu !!! na to pozor.
Jinak pokud můžeš cvič jádro těla (hlavně boční prkna) a k tomu zkusit základní cvik Mckenzie (záklon) ale u toho pozor, když to bude bolet nedělej to.
A k tomu se hlavně hodně protahovat, masírovat, natahovat zkrácené svaly a šlachy ale opatrně.

Myslím si že kdybych hned od začátku problému začal s posilováním středu těla a hned dostal tuto radu na začátku, nemuselo to dojít až tak daleko.

No nic po operaci se ozvu... myslím že teď mám tělo už tak zpevněné že si s tím poradí..

ad filozofie -duševní zdraví - přečetl jsem obě knížky od dr. Hnízdila kde to poměrně obsáhle vysvětluje. A je pravda že psychický stav se odráží na zdraví člověka ale i přesně naopak špatný zdravotní stav se ti začne promítat do špatného psychického stavu a stává se tak pak začarovaným kruhem...

lavender

Příspěvek od lavender »

Diogenes píše:@lavender: Jak to myslíš? Já to, co jsem popsal, praktikuju. :wink:
ja beham. a neviem ci si tym v pripade zacinajucich problemov pomaham alebo skor naopak...

Tonysss

Příspěvek od Tonysss »

@tonysss: dakujem za odpoved a prajem skore uzdravenie!
ps: co hovoris na beh?
Můj skromný názor, člověk není běhací mašina, útíkal většinou jenom před medvědem nebo když chtěl dohonit mamuta :-)
Profesor Danilov ve své knížce moc běhání plotýnkářům nedoporučuje ten otřes při dopadu je docela záhul pro polomrtvý vazivový prstenec ploténky a praská ještě více.

Takže pokud člověk celý týden sedí na prdeli a v sobotu si myslí že to vyběhá tak je na omylu, určitě správně neběhá a klouby dostávají pěkně na prdel hlavně u těžších váhových kategorií. Když už tak takový ten indiánský přesun. Občas běh a většinou chůze.
Hodinová svižnější denní chůze je ideál. Ale pokud jdeš blbě pokrouceně a ne zrovna v ideální fyziologické pozici těla tak to je taky na prd..
Chce to jak tady psal Ivo, najít si dobrého osobního fyzioterapeuta a ten ti řekne kde je problém a bude postupovat tak aby tě nazpět prvně narovnal do ideálního postavení. Protáhl co je kde zkráceno a posílil co je kde oslabeno...

Odpovědět