Ako vyčistiť a upraviť spev (never-ending story)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
FredFlinstone

Ako vyčistiť a upraviť spev (never-ending story)

Příspěvek od FredFlinstone » 09 kvě 2009 21:48

zdravím všetkých,
priatelia, dá sa niečo robiť so spevom ktorý je v ukážke (http://www.edisk.sk/stahni/78558/ukazka ... .67KB.html). Všimnite si prosím ten šum (cvrlikanie v pozadí) a brum a tiež nedostatočný frekvenčný rozsah (výšky sú ako keby odfiltrované/potlačené). Bolo to pravdepodobne nahrávané cez nekvalitný mikrofón a ďalšie nekvalitné zariadenia (zvuk.karta, ...).
Originla mám samozrejme vo formáte WAV, ale je to totožné s tou ukážkou.
Robil som s tým nejaké pokusi vo WaveLab-e - pustil som na to Expander/Limiter/Gate (cez menu "Level - Dynamics"), to síce ten šum a brum dosť výrazne stiahlo, ale len v pasážach, kde nebol spev. Tam kde bol spev tam to ostalo takmer nedotknuté. Naviac potom počuť akoby stišovanie signálu pri neprítomnosti spevu.
Potom som skúšal aj zistiť ktoré frekvencie toho šumu a brumu by to mohli byť (cez 3D analýzu) a tie som potom utlmoval cez EQ (VST plugin). Stále to však nebolo ono.
To všetko voli viac menej len také zúfalé pokusy bez nejakých hlbšich znalostí. Vedel by mi niekto poradiť ako v takomto prípade postupovať (hm, viem univerzálna kuchárka neexistuje, ale snáď nejaká skúsenosť vie sformulovať nejaký postup pre takéto prípady). Čím teda začať, čo nasadiť ako prvé, v akom rozsahu, čo s tým potom ďalej, ...
Som si vedomý, že z toho nevydolujem špičkový, kryštálový zvuk s krásnymi basmi a atmosferickými výškami, ale aspoň to vylepšiť aby to nebolo až také špatné ako to je doteraz. Teda moja ďalšia otázka do pléna je tiež, až do akej kvality je možné sa v tomto prípade dostať.

vďaka za všetky užitočné názory

Fred
Cubase SX3/Steinberg The Grand 2/VSTi Trilogy Bass/VSTi Acoustica Pianissimo/WaveLab 3.0/Sibelius 4/Garritan Jazz BigBand/Garritan Personal Orchestra/Edirol SuperQuartet/Edirol HyperCanvas/Broomstick Bass/Steinberg Halion 3/Roland D10/Yamaha S80/...

Pytkin
Moderátor

Re: Ako vyčistiť a upraviť spev (never-ending story)

Příspěvek od Pytkin » 09 kvě 2009 22:09

na sum pouzi noise reduction plugin .. nacapturujes vzorku sumu a on to potom velmi slusne odstrani ..

FredFlinstone

Příspěvek od FredFlinstone » 09 kvě 2009 22:25

Pytkin píše:na sum pouzi noise reduction plugin .. nacapturujes vzorku sumu a on to potom velmi slusne odstrani ..
"Noise reduction" tak sa volá? Lebo taký nemám. Mám VST "Noise gate" a tam som s tým tiež čosi skúšal, ale nebolo to ani zďaleka uspokojivé (nastavuje sa tam: Treshold, Rel.Time, Rel.Sens., Attack Sens.)
a WaveLab 3.0
Cubase SX3/Steinberg The Grand 2/VSTi Trilogy Bass/VSTi Acoustica Pianissimo/WaveLab 3.0/Sibelius 4/Garritan Jazz BigBand/Garritan Personal Orchestra/Edirol SuperQuartet/Edirol HyperCanvas/Broomstick Bass/Steinberg Halion 3/Roland D10/Yamaha S80/...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 kvě 2009 22:45

noise reduction sa vola .. jeden je napriklad od SONY v SOUND FORGE .. Dobry robi aj TC v restoration suite na power core .. pamatam si , ze kedysi bol tiez obstojny v COOL EDITe ..

rastis

Příspěvek od rastis » 10 kvě 2009 12:48

ten Sony je fajn... este aj Steinberg robil cosi - Denoiser sa to volalo. to v tom Cool Edite fungovalo tiez, tiez to nacapturovalo vzorku. to by sa malo dat stiahnut aj free, nejaka prastara verzia C E.

FredFlinstone - noise gate je ine, to Ti vypne signal, pokial je tichsi, ako si nastavis.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 10 kvě 2009 20:37

prvá ukážka je odšumená v cooledite, toho šumu je tam dost, bez neho je to už skreslené, na čistý vokál nič moc...
http://www.upload-mp3.com/pfiles/1302/ukazka01.mp3

ešte je dobrý X-noise /príp. X-hum, X-click, X-crack/ od Waves

FredFlinstone

Příspěvek od FredFlinstone » 11 kvě 2009 18:33

dík všetkým za rady,
nakoniec som stiahol Virtos Audio Noise Wizard ver.1.1 a v tom balíku je DeNoiser (ako VST vo WaveLabe). Podobne ako ReaktoplazmAR-ovi (v takej nejakej kvalite) sa mi to podarilo.
Ešte raz vďaka za nakopnutie.

Fred

Odpovědět