Bitove rozlisenie pri ciastkovom a finalnom mixdowne

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
dano

Bitove rozlisenie pri ciastkovom a finalnom mixdowne

Příspěvek od dano » 17 kvě 2009 19:35

V Cubase pracujem vo formate 24/44.1. Finalny mixdown potom robim na 16/44.1 a pouzivam dithering ktory je sucastou L2 (viem ze L2 nie kazdy moze, ja ho ale musim, lebo mi strasne zvukovo vyhovuje...)

Riesim ale, ake rozlisenie mam pouzivat pri ciastkovych mixdownoch. Teda nie pri finalnom mixdowne, ale pri mixdownoch jednotlivych VSTi do audio trackov (a podobne...). Doteraz som to vsetko riesil 24/44.1, ale dnes som sa docital v Cubase manualy, ze by sa mal pri ciastkovych mixdownoch pouzivat 32bit, nakolko cely Cubase interne slape ako 32bit. Cize ak sa pouzije 32bit, nie je treba pouzivat dithering (ten sa da az pri finalnom mixdowne do 16bit).

Ja som doteraz pri ziadnom ciastkovom mixdowne do 24bit nepouzivat dithering a ten som daval az do finalu. Myslite ze som postupoval zle? Ze bud pojdem 32bit mixdown, alebo potom musim pouzit dithering aj na ciastkovy mixdown ak sdam inu hodnotu ako 32bit?

Co ja viem, tak v jednej skladbicke by sa nemal pouzit dithering viac krat. Tak teraz neviem co a ako... Vdaka za rady...

dendy
Vybavení

Re: Bitove rozlisenie pri ciastkovom a finalnom mixdowne

Příspěvek od dendy » 17 kvě 2009 19:43

ciste technicky na tom bude asi nieco pravda ale prakticky si myslim ze ziadny pocutelny rozdiel (ani na mega kvalitnych bediach za par sto tisic) medzi 32bit a 24bit asi pocut nebude.. teda just moj skromny nazor ... a tak isto s tym ditheringom.. ked bude skladba po hudobnej stranke pekna tak si myslim ze nikto nebude riesit kolko ditheringov tam bolo a ci boli ciastkove mixy robene v 32 alebo 24 alebo 16 bit ;-) keby som prezradil co za prasarny niekedy robim pri tvorbe trackov (ktore mi potom su pochvalene ako super maju spraveny zvuk), tak by mi to mozno ani nebolo uverene :-)) ono to proste (imho) s tymi bitmi, a kiloherzacmi, a ditheringami a technologickymi oné nieje take horuce ako sa niekedy predkladá..

dano

Příspěvek od dano » 17 kvě 2009 19:54

dendy uplne s tebou suhlasim a tvoj pristup mi je velmi sympaticky... ale aj tak by som tad vedel, ako je to naozaj spravne. netvrdim ze hned potom budem vyrabat vsetko 32. len v tom nemam jasno a chcem si v tom upratat :-)

vras

Příspěvek od vras » 17 kvě 2009 21:02

Pokud chces mit jistotu, tak pro dilci rendery (export audio mixdown -> reimport to track) pouzij 32bit float, je to naprosto bezpecne a nehrozi zadny clip pres 0 dB. Dithering tady zadny, neni potreba.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 17 kvě 2009 21:02

ked rendrujes do 24 bit , tak sa predsa nerobi dithering (kym ho nezapnes) . nevidim na tomto postupe nic zleho ..

dano

Příspěvek od dano » 17 kvě 2009 21:22

ok dik. zakze budem ficat dalej tak ako doteraz, rendrovat do 24 bez ditheringu a dither pouzijem az na zaverecny mixdown...

vras

Příspěvek od vras » 17 kvě 2009 21:41

Tady ty technicke aspekty digitalniho audio nebyvaji vzdy spravne pochopeny, setkal jsem se s odstrasujicim pripadem, kdy se cely zaznam provadel standardne do 24 bit stop, vystupni mix se prohnal pomerne dost limitujici L2, s ditherem do 16bit, pak hned nasledoval jeste jakysi EQ (ano, skutecne v tomto poradi, EQ po limiteru) s nejakym boostem na jakesi pasmo, pak se peak level stahl tak o 6dB, aby to neklipovalo, no a z toho se vyrobil 16bit wav.
Ten se pak znova naimportoval, prohnal eq, kompresorem a na zaver znova poradne ohulena L2, dither do 16bit a finalni mastering byl na svete.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 17 kvě 2009 22:07

vras: zazrak ze si to tak presne pamatujes... ledazebys to udelal ty sam!!! :)
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

vras

Příspěvek od vras » 17 kvě 2009 22:17

Mno nebyl to zadny do-it-yourselfI amatersky homerecording, tam by me to zas tolik neprekvapilo.....jmenovat nebudu :-)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 17 kvě 2009 22:27

vras: ale tak to rekni, at je naka sranda... :)
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

kexik

Příspěvek od kexik » 17 kvě 2009 22:42

Pytkin píše:ked rendrujes do 24 bit , tak sa predsa nerobi dithering (kym ho nezapnes) . nevidim na tomto postupe nic zleho ..
no ale v principe by sa mal. problem je ze vplyv ditheringu pri 24bit je hodne subtilny a na lacnejsom zariadeni to proste nebude pocut. plus obvykly fakt ze dithering nie vzdy zvuk zlepsi, a to aj pri ditheringu na 16bit. treba sa riadit usami.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 18 kvě 2009 00:44

kexik :iste iste .. ale ked zoberies ze to je stale jedna z X stop .. tak je to nepodstatne ..

vras

Příspěvek od vras » 18 kvě 2009 00:49

vras: ale tak to rekni, at je naka sranda...
OT: Cyril: Nebudu delat reklamu, uz vubec ne negativni. Pokud se nepolepsili, ono se to tak nejak vytribi samo. Nakonec, zakaznici prece musi poznat, ze to proste nehraje a hrat nemuze, ze je zbytecne zhuntovana dynamika a cely to ma jakysi hnusny zkresleni...A kdyz nepoznaji, tak je to vlastne taky v poradku. Debata o ditheru na 24bitech je proti tomu prochazka rajskou zahradou:-)

delay

Příspěvek od delay » 18 kvě 2009 08:47

dano: Zrovna před pár dny jsem sledoval výukové video Cubase - Internal Mixing a tam bylo jasně řečeno, aby byl každý projekt vytvořen pokud možno ve 32-bit. Bylo tam vysvětleno proč, ale nijak zvlášť podrobně. Je jasné, že engine Cubase je postaven na 32-bit a já tak pracuji od začátku intuitivně. Převod do 16-bit řeším až úplně nakonec v rámci jakéhosi domácího pseudomasteringu.

Měl jsem v tomhle směru podobné otázky jako ty. Pořád jsem si říkal, že převodníky jsou "jen" 24-bit, tak proč dělat ve 32-bit. V případě VSTi a interního zpracovnání je to asi jasné, já ale nyní používám daleko více HW...Zůstávám u 32-bit.

ksr

Příspěvek od ksr » 18 kvě 2009 21:46

delay: pokud Cubase pracuje interne na 32bit neni jedno v cem se projekt zalozi? Asi to bude takhle zrat hodne cpu, ne? Neco jineho je to pri nahravani do Cubase.

Odpovědět