Diplomová práce - Prostorová akustika hudebního klubu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět

<t>Zajímá vás téma prostorové akustiky hudebního klubu?</t>

Anketa končí za 13 říj 2013 23:59

Ano
14
88%
Ne
2
13%

Celkem hlasů: 16

obr4z

Diplomová práce - Prostorová akustika hudebního klubu

Příspěvek od obr4z » 06 říj 2013 22:54

Ahoj,

dokončuji VUT - fakultu stavební a jako téma diplomové práce jsem si zvolil specializaci na akustiku - řešení prostorové akustiky malého hudebního klubu (konkrétně Metro Chillout club v Olomouci, kdyby někdo znal).

Akustika, elektronická hudba a vše co se kolem ní točí mě zajímá a baví odjakživa, aktivně i pasivně, proto se na tento "projekt" dost těším a napadlo mě, že bych mohl něco vrátit komunitě, která mi toho spoustu dala.. Proto se ptám, jestli by byl zájem o to, abych zde postupně sdílel svoje poznatky/postupy/výpočty/závěry včetně finální práce a vše co s tím souvisí. Snažil bych se to pojmout nějak zodpovědně a updatovat alespoň jednou týdně. (Odevzdávám do konce roku 2013).

Aktuálně je moje práce ve fázi, kdy mám v celém klubu změřenou dobu dozvuku impulsní metodou (zdrojem zvuku byly výstřely startovací pistole ráže 9mm), celý prostor navíc řeším i teoreticky modelově - takže momentálně zpracovávám 3D model obálky celého prostoru a modelové výsledky budu porovnávat s reálnými. Výsledným výstupem bude návrh akustických úprav pro dosažení ideálního stavu.

Obrázek

Byl bych vděčný, kdyby se vás pár vyjádřilo, docela by mě bavilo sdílet svůj postup, ale je to práce navíc a toho času zase není tolik, takže pokud o to nebude zájem, zbytečně to dělat nebudu.
:idea:
Naposledy upravil(a) obr4z dne 07 říj 2013 16:29, celkem upraveno 7 x.

thovt

Re: Diplomová práce - Prostorová akustika hudebního klubu

Příspěvek od thovt » 06 říj 2013 23:02

Pro mě by to bylo velmi zajímavé čtení...

MDudas

Příspěvek od MDudas » 07 říj 2013 14:07

Urcite ano! Rozhodne zaujimavejsie ako nejaka hotova studia.
(ta "startovaci" pistol raze 9mm ma zaujala. to je nejaky klubovy inventar? :lol: )

vasek

Příspěvek od vasek » 07 říj 2013 14:28

Já myslím, že tady je dost šílenců, které to bude zajímat, neboj se :)
Je opravdu šance, že se to zrealizuje? Protože to by byla pecka - srovnání výpočtového řešení s reálem.
Taky bych chtěl mít takovou diplomku :-) (já jsem míchal jakési přiblblé betonové směsi)

JohnyDeza

Příspěvek od JohnyDeza » 07 říj 2013 17:44

Za mě palec nahoru, je to sakra zajímavé téma!!! :twisted:

Lahi

Příspěvek od Lahi » 07 říj 2013 21:26

Určite zaujímavá téma, ja som ako bakalárku zisťoval štruktúru algoritmov flanger a phaser pluginu v Abletone Live 8 a ako diplomovku som vyrábal algoritmus reverbu na DSPčku, takže takáto reverbo-akustická téma je mi hodne blízka. Už teraz si trúfam povedať, že rozdiel tam bude, ale to sa nechajme prekvapiť.
Mám hneď aj zopár otázok/pripomienok...

Koľkokrát a na akých miestach si meral dozvuk impulzom(výstrelom)?
Lepšie by to bolo asi merať pomocou MLS alebo pseudonáhodnou sekvenciou šumu, hlavne kvôli SNR pri meraní. Tak či tak, pištol v takom priestore už je dosť veľká šupa na to, aby ten odstup od šumu bol dosť veľký a meranie nebolo skreslené.
V tom 3D modeli som zvedavý, ako vyriešiš miestnosť z hľadiska pohltivosti jednotlivých materiálov, odrazov/rezonancií(rúra ventilácie napr.), ktoré sa tam dejú a módy tej miestnosti/klubu - ak teda to bolo merané presne ako na fotke, so všetkým vybavením klubu a vlastne priestor klubu, kam s všade ten zvuk šíri(schody atď).
(mnou popísaný postup by bol vhodný na zistenie algoritmu dozvuku toho klubu a potom ho vytvoriť ako reverb, ale to je teraz off topic)

A samozrejme závisí od toho, aká aparatúra(či satelity a sub, alebo len satelity) tam bude umiestnená, kde bude umiestnená a miesto merania - hlavne kvôli tomu, že poslucháčov tam bude veľa a pre každý pár uší bude vznikať napríklad comb filter na iných frekvenciách a ľudia majú tiež istú pohltivosť.
Preto otázka č.2 - Čo znamená úprava priestoru do ideálneho stavu?
Pretože ak som dobre pozeral fotky, na ktorých sú repráky oproti sebe (jeden pri DJovi, druhý na konci ,,tunelu") tak miesto ideálneho posluchu je bohvie kde, lebo pohybom po klube sa absolútne ruší stereo obraz, pretože do hry zasiahne delay a s fázou zvuku to tiež môže porobiť bordel. Možno trochu ,,prísne'' popísané, ale tieto veci mi z hľadiska akustiky prídu ako základ, možno som na dačo zabudol.

Samozrejme, nejdeš riešiť štúdio, kde sa treba zaujímať aj o prdnutie cvrčka a to nemyslím ako urážku,ale ako fakt, že treba dať pozor na všetky aspekty akustiky. Osobne by som sa skôr orientoval - teda čo sa týka komfortu počúvateľnosti v klube- o to, kde a akú aparatúru umiestniť a v prípade Metro clubu to riešiť hlavným PA pri DJovi a potom malou delay line-ou to ťahať smerom od neho, sub pri DJovi a menšie satelity v línii na vykritie, aby sa to od DJa nieslo ako vlna dopredu. A hlavne to ťažko posúdiť, ak som videl len fotku. Takže, to je skôr už zvukárska téma a nie o stavebnej akustike.

ALE určite sa o svoje poznatky/postupy/výsledky/merania podel, mňa to osobne veľmi, veľmi zaujíma!
Je fajn, že robíš takú tému, v dnešnej dobe, teda aspoň čo ja viem na Slovensku takéto veci moc mladých nerieši a neskúma, čo je škoda, tak dúfam, že aspoň v Česku sa to hýbe. Hodne zdaru!

Odpovědět