DIY basove pasti - the official thread

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
delay

Příspěvek od delay » 17 dub 2008 13:43

Hm... Ještě jednou díky. To bude sranda.

fova

Příspěvek od fova » 17 dub 2008 13:44

Moje nova mistnost bude podkrovi se sikmym stropem, kde v predni, nizsi casti mistnosti budu mit jednu past v kazdem rohu a v zadni, vyssi casti budou 2 pasti na sobe v kazdem rohu. Proto tedy 6 kusu celkem.

smog

Příspěvek od smog » 17 dub 2008 14:04

kexik píše:smog, 120cm staci, miesto na stole ide riesit jeho tvarom, 120cm na dlhsej strane, to uz ide spravit U s dalsim plochami po stranach, pripadne L s jednou plochou napravo (ak si pravak), pripadne ist do varianty police nad sebou, takze gear navrstvis
Diky moc, jeste se Te zeptam na jednu vec, budu teda namacklej na kratsi strane mistnosti, coz mi nevadi, ted mi ale dochazi, ze bych si mozna mohl splnit sen a diky tehle prestavbe si poridit osmipalcovy monitory, myslis, ze kdyz budu mit za sebou ctyri metry volnou plochu, tak uz je to realny, ze to bude v pohode ??? Nekde jsi o tom psal, jakej je potreba prostor pro osm palcu, nemuzu to ale najit... Diky

fova

Příspěvek od fova » 21 dub 2008 00:55

Tak tady jsou moje vysledky mereni po instalaci akustickych uprav:

Vysledky mereni leve bedny ve sweet pointu:

Obrázek

Vysledky mereni prave bedny ve sweet pointu:

Obrázek

a pro lepsi predstavu fotografie mistnosti:

Obrázek

Adamy podle vyrobce zacinaji s frekvencnim prenosem nekde kolem 46Hz, takze ta spicka na 50Hz me moc netrapi. Plnohodnotne zacinaji pry hrat az nekde kolem 80Hz.
Takze to, co je pod 80Hz muze byt problem monitoru a ne mistnosti nebo tech uprav.

Problemem ovsem je spicka na 140Hz. Je zajimave, ze je to horsi na leve bedne, protoze to presne odpovida rozmisteni basovych pasti za mnou.
Vlevo mam za sebou dve pasti na sobe - prakticky az ke stropu, kdezto vpravo mam jen jednu. Druha se na ni nevesla, protoze tam je policka s kvetinami.
Ta prava past za mnou je umistena ve smeru zvuku prichazejiciho z leve bedny, takze kdyz nedostatecne pohlti basove frekvence, vraci se zpet do sweet pointu.
Kdysi jeden clovek kontroloval analyzerem nahravku z me mistnosti, jeste kdyz tam nebyly akusticke upravy a sdelil mi, ze tam mam spicku na 150Hz.
Takze vlevo za mnou to funguje dobre, vpravo za mnou by to chtelo dat ke stropu tu druhou past.

Dalsi vec patrna z vysledku je pokles vysek kolem 5kHz.
Zase je zajimave, ze na prave bedne je to lepsi nez vlevo, protoze to opet odpovida situaci v mistnosti. Vlevo za sebou mam velke okno, ktere vraci do sweet pointu vice vysek, kdezto vpravo za mnou je komoda s knizkami a kvetinami.
Celkovy ubytek vysek prikladam hlavne hrubsi latce, kterou jsem pouzil na pasti. Mozna jsem tam mel dat jemnejsi platno. Ihned po instalaci pasti do mistnosti jsme se zenou vnimali ubytek vyssich frekvenci.
Zvazuji, ze jeste zkusim pasti prikryt igelitem a zopakovat mereni, jestli ty vysky zase vyskoci nahoru.

Treti vec patrna z mereni je spicka od 8kHz do 15kHz, ale ta je spusobena mikrofonem. Pouzil jsem na mereni SE Titan, ktery ma podle charakteristiky od vyrobce zvyraznene vysky prave v tomto rozsahu, takze zde ve skutecnosti zadny problem neni.

Delal jsem si i Waterfall analyzu, ale ta zadny zavazny problem neodhalila.

Abych pravdu rekl, cekal jsem, ze to bude lepsi.
Chystam se, ze s temi spickami a poklesy jeste neco udelam.

greezmen

Příspěvek od greezmen » 21 dub 2008 01:04

skus to poladiť aj pomocou zadných trimrov na bedniach... možno tým niečo vyladíš aj bez upravy miestnosti

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 21 dub 2008 01:05

mi to pripada ze tam mas ale dost velke rozptyly .. tak 10-15 dB .. co je dost ..

fova

Příspěvek od fova » 21 dub 2008 01:08

Greezmen: S temi potenciometry uz jsem si hral, ale pomuze to jen castecne.
Pytkin: To mas pravdu, od nejnizsich do nejvyssich je to rozdil az 15dB.

Vidim to tak, ze budu muset umistit vpravo za sebe jeste jednu tu basovou past, aby to bylo az do stropu.
A neco musim udelat s tema vyskama.

greezmen

Příspěvek od greezmen » 21 dub 2008 01:12

ak sa da v programe zmenit rozsah tak pre presnejsie odčítanie by som vymenil tie screeny na rozsah 30-90 db..+-15db je fakt vela

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 21 dub 2008 01:12

fova : 230Hz mas na ~60 a 9k mas na ~75 .. to je dost velky rozdiel ..

kexik

Příspěvek od kexik » 21 dub 2008 06:58

moj komentar: basy si vytlmil dobre, fundamentalna frekvencia cimry bude imho 65Hz, huka este trocha dvojnasobok, kde zrejme uz rohove pasce dobre nefunguju?
pytkin ma pravdu, podla grafu je prevyskovane, otazka je ci to nepochadza z mikrofonu
hrb ma 50Hz je fundamentalna basreflexu a mas pravdu, je to problem bedni, basreflex je podladeny (naladeny nizsie ako zahra menic), je to casty trik v lacnom hifi, pri monitoroch skor neprijemne prekvapenie. riesenim je bud ucpat basreflexy, alebo zacat pouzivat daky plugin ako room eq

fova

Příspěvek od fova » 21 dub 2008 09:12

kexik píše:moj komentar: basy si vytlmil dobre, fundamentalna frekvencia cimry bude imho 65Hz, huka este trocha dvojnasobok, kde zrejme uz rohove pasce dobre nefunguju?
Jak uz jsem napsal vyse, v rohu vlevo za mnou mam dve pasti na sobe (kazda o vysce cca 120cm), takze je to az do stropu. V rohu vpravo za mnou mam pouze jednu past do vysky 120cm a vyse uz je jen holy roh. Nad pasti je policka s kytkami, proto mi tam nesla umistit ta druha past.
Zda se mi, ze prave tenhle roh dela problemy, proto asi tu policku sundam a dam tam jeste jednu past, aby to bylo az do stropu, jako vlevo.
Tim by se mela charakteristika basu na 65Hz a 140Hz opet zlepsit.
kexik píše:pytkin ma pravdu, podla grafu je prevyskovane, otazka je ci to nepochadza z mikrofonu
To jsem take psal vyse :-). Ten hrb je od mikrofonu, ktery to ma primo na charakteristice od vyrobce.

Obrázek

V oblasti 8-15kHz ma mikrofon zdvih, coz odpovida tomu, co jsem nameril. Tyhle frekvence tedy vubec nereste.
Spis me trapi to utlumeni vysek kolem 5kHz. To jsem zrejme zpusobil tou prilis hrubou latkou na pastich.
Prevyskovane to na 100% neni. Kdyz jsem v te mistnosti, tak naopak vnimam urcity nedostatek vysek.
kexik píše:hrb ma 50Hz je fundamentalna basreflexu a mas pravdu, je to problem bedni, basreflex je podladeny (naladeny nizsie ako zahra menic), je to casty trik v lacnom hifi, pri monitoroch skor neprijemne prekvapenie. riesenim je bud ucpat basreflexy, alebo zacat pouzivat daky plugin ako room eq
Nenapadlo me zkusit ucpat ty bassreflexove otvory na bednach. Zkusim to a znova to zmerim.

kexik

Příspěvek od kexik » 21 dub 2008 13:20

ten prepad na 5k bude tiez artefakt merania... problemy na vyskach neries, to ide velmi tazko zmerat a moze za tym byt kadeco (odraz od stola napriklad)
riesit cokolvek nad 500Hz s podobnym vybavenim je imho scestne a riskantne

fova

Příspěvek od fova » 21 dub 2008 14:10

Ale ja to slysim i usima. Nez jsem tam dal ty pasti, tak to bylo s vyskami lepsi.
Vcera jsem zkousel spoustu veci, aby se to vylepsilo, ale zatim nic nepomohlo. Na pracovni stul jsem napr. polozil hodne hladkou desku, za mikrofonem jsem drzel ve vzduchu hladkou desku, jednu past jsem prikryl hladkou karimatkou, atd.
Jeste s tim budu laborovat.

Kdyz to shrnu, tak to, co jsem nameril neni zadna tragedie a da se v tom pracovat, ale ja bych chtel ten rozptyl spicek 15dB zlepsit tak, aby to bylo pod 10dB. Hlavne, ze to neni lavor a je to relativne rovne.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 21 dub 2008 14:17

fova : nemozes si dakde pozicat meraci mikrak ? alebo kupit .. behringer ECM8000 stoji 2 litre ..

fova

Příspěvek od fova » 21 dub 2008 14:49

Ted me nenapada nikdo z okoli, kdo by ho mel, ale zeptam se.
Nechce se mi ho kupovat, kdyz jde o jednorazovou akci a v budoucnu uz ho asi moc nevyuziju.
Mozna zkusim jeste jiny mikrofon - vsesmerovych mam vic.

Jinak trochu teorie o akustice v cestine:

http://www3.fs.cvut.cz/web/fileadmin/do ... -No-Ka.pdf

Odpovědět