DIY basove pasti - the official thread

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
pavlucha

Re: DIY basove pasti - the official thread

Příspěvek od pavlucha » 20 srp 2009 13:11

:roll: Mít minerální vlnu v obytné místnosti dlouhodobě bez zafoliování bude rozhodně mít zdravotní následky i když je "v klidu". Je to právě o těch mikročásticích, které Aleska popisuje, nějaké "odpařování" se samozřejmě nekoná. Jasně, že už s vlnou viditelně netřeseš, ale máš ji tam přece jako absorbér zvukového vlnění, což znamená, že materiál je víceméně rozechvíván, což znamená, že nějaký sajrajt z něho padá a ty ho vdechuješ, což dlouhodobě určitě není ok. Doporučuju si bez jakékoliv fólie udělat třeba zpěvovou kukaň, každá skladba bude vážně luxusní zážitek na celý život. :roll: :) :idea:

Aleska

Příspěvek od Aleska » 20 srp 2009 17:59

To pavlucha: Tady máš názornou ukázku stavby http://www.cloneensemble.com/basstraps.htm i s výsledky, praktickou teorii na http://www.realtraps.com Bez fólie, kterou tak doporučuješ. A nyní si můžeš jít stavět tu tvoji "zpěvnou kukaň", abys měl zážitek na celý život. Prosím tě, piš pouze o tom, co jsi kdy realizovat a tedy prakticky znáš (ne "jedna paní povídala"). Být o něčem přesvědčen, to ještě neznamená, že musíš mít pravdu.
A takových příkladů je na netu hodně, ale uznávám že je jich hodně i s fólií, takže tak kategoricky bych to osobně nehodnotil jako ty. Správná definice by měla znít:
Mít minerální vlnu v obytné místnosti dlouhodobě bez zafoliování může mít zdravotní následky i když je "v klidu", ale nemusí.

fova

Příspěvek od fova » 20 srp 2009 23:34

Vim, ze je na zapade spousta lidi, kteri vyrabi basove pasti bez folie a osobne tyhle lidi nechapu.
Pokud latku dokonale utesnis (coz se ti pri domaci vyrobe asi nepovede), tak stejne ti pres ni budou pronikat mikrocastecky napr. pri naporu vetru otevrenym oknem.
Mozna nic nepocitis nekolik let, ale postupne se ti bude usazovat vetsi a vetsi mnozstvi vaty na plicich. Ta vata je mineralni, takze jeji biologicka odbouratelnost bude hodne obtizna.
Nevidim zadny duvod, proc bys tam tu folii nemel dat. Na akustiku to bude mit mizivy vliv a ty budes mit jistotu, ze to nebude ohrozovat tvoje zdravi.

Nedavno jsme instalovali vatu v podkrovi a bez respiratoru jsem tam vydrzel asi pet minut. Pak jsem nejakou dobu kaslal a cely den me skrabalo v krku.
No a samozrejme to cele zakryjeme folii, aby nam castecky vaty neletaly po dome.

A proc je asi na vsech obalech od vaty graficky symbol doporucujici pouziti respiratoru?

fova

Příspěvek od fova » 20 srp 2009 23:44

A trochu odborneho cteni:

Z principu je u všech inhalovatelných vláken, pokud překračují určité
rozměry, podstupováno riziko vzniku rakoviny. Vlákna minerální vaty se
v lidském organismu chovají v mnohém ohledu jinak než azbestová
vlákna. Jejich struktura je ve tkáních podstatně méně stálá, proto jsou
minerální vlákna s nebezpečností azbestu nesrovnatelná. Minerální
vata je mnohdy z hlediska zpracovávání považována za příjemnější,
v těle však jsou tato vlákna stálá delší dobu, tedy z tohoto pohledu
naopak více nebezpečná než vlákna skelné vaty.
Při zpracovávání a manipulaci je nutno omezit vznik prachu a používat
rukavice a roušky. V zabudovaném stavu se vlákna mohou uvolnit
vzdušným prouděním nebo vibracemi. Izolace z minerální vlny by tedy
neměly být ve vnitřních prostorách umístěny v místech proudění
vzduchu. Z izolace se neuvolňují plynné škodliviny, ale ve vlhku a při
zvýšené teplotě se může zpočátku uvolňovat formaldehyd

Citace z: http://www.ekoporadna.cz/CD_otazky/temataPDF/5_tema.pdf

kexik

Příspěvek od kexik » 21 srp 2009 08:52

riziko je, ale nie vzniku rakoviny, ale COPD.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_ob ... ry_disease
na druhej strane, su v cechach regiony (mostecko), kde by som nejaku foliu neriesil, pretoze je tam mineralneho prachu aj bez toho akurat tolko isto ;)
napadlo ma este ako "filter" pouzit open cell molitan. mozno narocnejsie na vyrobu ale akusticky asi ucinnejsie. 2cm plochy material je celkom lacny

pavlucha

Příspěvek od pavlucha » 21 srp 2009 10:20

To Aleska:
a) Vždycky se ve svých příspěvcích snažím být seriozní a nepíšu názory na něco s čím nemám osobní zkušenost a pokud, upozorním na to, že to tak není třeba slovy "ale nevím, nezkoušel jsem..." apod. Fakt si na to dávám pozor, protože anonymita neexistuje a nechci ze sebe zbytečně dělat vola. :wink:
b) Ano, tu zatlumenou nahr. místnost/kukaň (3x3m) jsem si doma přivodil a funguje v pohodě (ten dům jsem taky částečně sám postavil). Jsem tedy slušně obeznámený s chováním min. vaty (Orsil, Rockwool a pod.) a nikdy bych ji nepoužil bez překrytí folií. V zatlumené místnosti jsem udělal 2 stěny 16 cm, 2 stěny 30 cm, strop 20 cm, dveře 16 cm, jako mezivrstvu jsem (trochu paranoidně) nebyl líný dát 3 vrstvy folie abych maximálně zamezil vyprašování z vaty, navrchu je děrovaný sololit, asi na 70% plochy stěn jsou nalepené ak. jehlany + 2x basstrap. Skoro jsem nesundal respirátor, dokud nebyla 1 vrstva folie. Zvučím tam i pěkně nařvané kyt. a bas. aparáty a když si představím, jak by se při tom ak. tlaku sypal humus z nepřekryté vaty, úplně mi vstávají chlupy na nohách - fuj! A nutit někoho zpívat v tom? Myslel by si, že jsem se zbláznil. :roll: :wink:
Takže pro Tvé uspokojení můžu sestavit větu, že se subjektivně laicky domnívám, že by to možná mohlo mít časem dokonce zdravotní následky. :wink:

Samozřejmě uznávám, že můžou existovat i druhy min. vaty, které jsou natolik perfektní, že zakrytí nepotřebují, ale s těmi jsem se ještě nesetkal a důvody pro nezakrytí folií by musely být hodně přesvědčivé, abych ji nepoužil. :wink:

Aleska

Příspěvek od Aleska » 21 srp 2009 13:49

pavlucha píše:..... Samozřejmě uznávám, že můžou existovat i druhy min. vaty, které jsou natolik perfektní, že zakrytí nepotřebují, ale s těmi jsem se ještě nesetkal a důvody pro nezakrytí folií by musely být hodně přesvědčivé, abych ji nepoužil. :wink:
Chápu tvé stanovisko a respektuji jej - na druhé straně já jsem se nesetkal s tak vážnými důvody, abych tu fólii použil, takže mám stanovisko úplně opačné. A jak zde napsal kexik o mostecku, tak má úplnou pravdu. Já jsem se tam totiž narodil a vyrůstal. A to dnes je to tam zlaté !!!

boolocks

Příspěvek od boolocks » 25 srp 2009 08:49

Tak přetáhnout tou něčim ještě pod látkou už není taková práce.
Myslíte, že by nevadilo, kdyby to byla taková ta průhledná fólie, co se do ní běžně balí zbo ží , obalují se s ní palety atd.?

kexik

Příspěvek od kexik » 25 srp 2009 11:23

boolocks píše:Tak přetáhnout tou něčim ještě pod látkou už není taková práce.
Myslíte, že by nevadilo, kdyby to byla taková ta průhledná fólie, co se do ní běžně balí zbo ží , obalují se s ní palety atd.?
z hladiska ucinnosti cim jemnejsia folia tym lepsie. ovsem hlavne neposkodena, bez dier, atd. a cim jemnejsia, tym je pri montazi tazsie dosiahnut aby si ju neprederavil a nepotrhal. ucinnost sa pri pouziti folie strati vyhradne na stredoch a vyskach, pri pohltivosti na basoch nebude mat podstatnejsi vplyv. takze pri onych trojuholnikoch do rohov by som vobec o pouziti folie nepolemizoval a dal ju tam. orech je to pri stredovych paneloch, ale tam su zasa aj ine alternativy ako mineralna vlna

c9000

Příspěvek od c9000 » 27 srp 2009 13:27

Ahoj, jelikž už po druhé v tomto roce stehuju studio ,rozhodl jsem se v mé současné místnosti pořešit do určitý míry akustiku.
Místnost víceméně ctvercového pudorisu (bohužel)- cca 4 x 4.5m .
Jasný je že do rohů pudou pasti , za bedny plánuju dát taky rámy s trosku tencí minerální vatou, 160-180mm, v rozích bude 200mm.
Zjištoval jsem si ceny, a chci se zaptat:

Povodně jsem chtěl Airock ND ale zjistil jsem že isover domo je cca jednou tak levnější na m2.
Je mezi nimi veliký rozdíl?
Také bych poptřeboval kvuli budoucí konstrukci aby vata byla pokud možno samonosná.

Děkuji za případné rady.

fova

Příspěvek od fova » 31 srp 2009 20:33

Najdi si na webu technicke specifikace a porovnej si zvukovou pohltivost. Isover to ma na webu urcite - jednou jsem tam neco hledal a Rockwool doufejme take.
Osobne bych to vubec neresil a vzal Domo.

marian

Příspěvek od marian » 31 srp 2009 22:11

nejaky akusticky rozdiel by som asi neriesil.

Ale Isover je proste velka rolka mineralnej vaty (ako ked rozbalite parenicu) a zdaleka to nie je samonostne... je s tym kopec roboty pokial by sa to malo davat napriklad do rohu . Ale na stenu je to v pohode alebo na vyrobu prenosnej pasti.

Rockwool sa predava v paneloch 1000mm x 600mm a je to samonostna platna ... Idealna na rezanie

mam skusenost s oboma materialmi

upman
Vybavení

Příspěvek od upman » 06 zář 2009 11:45

Jo, ja mam zkusenosti s obema a doporucuji na rockwool, protze se s nim dela uplne nejlip. Isover je levnejsi, ale pakarna na praci, mam ho jako izolaci v aute a tam zase sedl super.
Mac mini, Logic 9, MOTU Ultralite, PadKontrol, Novation SL37, IK VSTs
http://bandzone.cz/lifelies

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 08 zář 2009 11:27

Zdravím všechny. Konečně se dostávám k řešení akustiky. Prošel jsem si všechny příspěvky, uvedené v tomto threadu (což mi zabralo spoustu času). Fovo, díky za podrobný popis s fotkami, super práce, která jistě spoustě lidí pomůže. I přesto mám několik otázek. Poradíte mi prosím, jak vše nejlépe vyřešit?

Mám poměrně netradiční místnost. Místnost je velká. na stěně nad gaučem je betonový 20 cm vysoký překlad, stejně jako na stěně nad oknem a balkonem. v rozích jsou také betonové překlady. Tím pádem bohužel nejsem schopen udělat klasickou velkou basovou past, překlady rohy rozbíjejí. To lze pouze v rohu naproti dveřím. Má cenu dělat dvě malé pasti u okna? Jsem limitovaný závěsem a záclonou. Nechci aby pasti přelézaly přes závěs. Fovo, u tebe jsem viděl, že máš pasti přímo vedle stolu. Dá se to tak udělat? Místo bych na to měl. v prvé řadě bych rád postavil basové pasti + výtlum za skříní. Potom bych řešil difuzery a podobně. Mám v plánu dát také velkou desku za monitory.

A tady je nákres:
basová past.jpg
Díky moc všem za podměty.

Ondráš

matucha

Příspěvek od matucha » 08 zář 2009 13:01

rockwool za skrini je legrace ;-)

ja bych opaneloval stenu za stolem (za bednama) prakticky uplne a stejne tak stenu za gaucem a vedle komory.. a nezapomel bych na tu stenu naproti balkonu. Za bednama bych to udelal vicemene komplet a ty ostatni steny bych zapaneloval tak na 50%. To ale jen v pripade, ze bys nemoh hybat skrini a komorou a gaucem... ciste podle planku to vypada dost nekoncepcne.

Odpovědět