DIY basove pasti - the official thread

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
upman
Vybavení

Re: DIY basove pasti - the official thread

Příspěvek od upman » 08 zář 2009 14:31

2 Ondrash: no peknej projekt - jenom bacha na jednu vec - ja mam super vyresenou akustiku u sebe, mam basove pasti primo naproti bednam, rohove jsem ani resit nemusel, resp. zvuk v miste, kde skladam, je naprosto 100%, mimo uz stoji za prd, ale to bylo ucelne.

U tebe bude nejvetsi pruser podlaha - chce to poradne chlupatej koberec a ne parkety, to se bude odrazet jako svin + ja mam nejvetsi problem s dverma, uz pred nima mam i zaves, ale smula - desne propousti. Zkousel jsem snad uz vsechno, ale nic nepomaha. Takze z praxe doporucuji se venovat podlaze a dverim. Good luck :)
Mac mini, Logic 9, MOTU Ultralite, PadKontrol, Novation SL37, IK VSTs
http://bandzone.cz/lifelies

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 08 zář 2009 15:57

matucha píše:rockwool za skrini je legrace ;-)

ja bych opaneloval stenu za stolem (za bednama) prakticky uplne a stejne tak stenu za gaucem a vedle komory.. a nezapomel bych na tu stenu naproti balkonu. Za bednama bych to udelal vicemene komplet a ty ostatni steny bych zapaneloval tak na 50%. To ale jen v pripade, ze bys nemoh hybat skrini a komorou a gaucem... ciste podle planku to vypada dost nekoncepcne.

Ahoj Matucho. Asi jsem zapomněl uvést podstatnou informaci, že jsem v tom bytě jen v pronájmu. Rád bych našel nějaký kompromis mezi čistým rešením a finančně přijatelným řešením. Dá se zapanelovat stěna tak, aby se dala v případě potřeby rozebrat a odvést? Paneloval bys až do stropu? Basové pasti u okna asi nemají žádnou velkou cenu, co?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 08 zář 2009 16:00

no ved sprav normalne panely a tie len prichytis na stenu .. demontovat to pojde ..

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 08 zář 2009 16:01

upman píše:2 Ondrash: no peknej projekt - jenom bacha na jednu vec - ja mam super vyresenou akustiku u sebe, mam basove pasti primo naproti bednam, rohove jsem ani resit nemusel, resp. zvuk v miste, kde skladam, je naprosto 100%, mimo uz stoji za prd, ale to bylo ucelne.

U tebe bude nejvetsi pruser podlaha - chce to poradne chlupatej koberec a ne parkety, to se bude odrazet jako svin + ja mam nejvetsi problem s dverma, uz pred nima mam i zaves, ale smula - desne propousti. Zkousel jsem snad uz vsechno, ale nic nepomaha. Takze z praxe doporucuji se venovat podlaze a dverim. Good luck :)
Teda, to mě děsíš. Víš jak to doma mám. Postele jdou do druhého pokoje. Místo nich bych chtěl dát dvě křesla a pod ně nějaký veliký huňatý koberec. To by mohlo zabrat, ne? Ve dveřích na skle (klasické panelákové dveře) jsou nalapené jehlany. Pravá stěna u je vlastně téměř celá skleněná (široké okno + balkonové dveře)

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 08 zář 2009 16:02

Pytkin píše:no ved sprav normalne panely a tie len prichytis na stenu .. demontovat to pojde ..
jak veliké? Musím až do stropu? Stačí tloušťka 20cm?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 08 zář 2009 16:04

ondrash : jak velke , to asi treba vypocitat , ne ?

upman
Vybavení

Příspěvek od upman » 08 zář 2009 16:41

2 ondrash: no prave ze vim, jak to tam mas udelany ;) Urcite udelej sundavaci panely, ja mam 2 prave proti bednam. Ovsem ten koberec - uvidis, napr. u klaviru mam 1 obr rohovou past, vsude jsou dlazdicky a dokud jsme nepostavili krb, tak to stalo za prd, resp. nesmel si otevrit dekl, pak to silene rezonovalo. Krb to vyresil, asi se to o nej lame, kazdopadne ted uz je to v pohode. Osem pokud vrazim pod klavir jeste koberec, tak uz je to mega super.

Ja bych ten sokl nahore neresil, pripadne staci narusit ho treba obrazem. Podle me by stacily 2 pasti za tebe a pak uvidis, rohove bych resil az potom (nakonec je to o prachach).

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 08 zář 2009 16:41

ondro panely nemusej bejt ultra tlusty, ale musej bejt kus od zdi ;)

matucha

Příspěvek od matucha » 08 zář 2009 17:37

Parkety sou uplne vpoho, jen je dobry mit tam treba nejaky mensi lokalni koberce, ktery obcas zrusej hlavni odrazy (vejsek) mezi stropem a podlahou.

Panely udelej tak 15cm tlusty s 10cm rockwoolem a 5cm mezerou. Jejich velikost zalezi na tom jakej format rockwoolu si vyberes. Obecne jde o nasobky 600x1000mm plus neco na konstrukci (vetsinou 18cm drevotriska nebo osb deska). Zavesis je na stenu jako trochu tezsi obrazy.

Skrine se daj stehovat z jednoho mista na druhy, ale to zalezi jestli ti to pronajimatel dovoli. Ale jestli ti dovoli tam vrtat na zaveseni panelu, tak ti dovoli i presunuti skrine ;-).

Kdyby ti nedovolil vrtat, pak se ty panely daj jenom oprit o zed a zajistit klinkama.

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 08 zář 2009 17:45

matousi zkousels pouzit i panely do rohu? videl jsem to tak na par fotkach.. co si myslis o takovymhle zpusobu pasti v rohu? libi se mi to hlavne, ze je to mobilni, s mensi spotrebou materialu a hlavne na stropni rohy (strop stena)..
jo a neni tech 5 cm od zdi malo, kdyz situace umoznuje dat panely dal?

fova

Příspěvek od fova » 08 zář 2009 21:29

Ondro, za prve mas ten stul umisteny proti vsem pravidlum symetrie. Neslo by ho pootocit o 90 stupnu, aby byl podel kratsi steny a dat ho do stredu mistnosti?
Precti si ten muj clanek o reseni akustiky studia, pokud jsi ho necetl:
./ruzne/jak-vyresit-akustiku-maleho-domaciho-studia-t8786.html

Pak bych si vzal k srdci to co pise Matucha, tj. kdyz uz nemuzes dat pasti do rohu, tak dat panely za bedny a na stenu proti bednam, aby to pohltilo hlavni vlnu odrazu.
Parket bych se nebal, kdyz budes mit dost panelu na stenach. A kdyby to delalo neplechu, daji se na podlahu umistit prenosne koberce.
Co se tyce tloustky vaty, tak do tech panelu min. 100mm, lepe 150mm, nejlepe 200mm. Na zed to muzes povesit skobickami v hmozdinkach.

Nebyly by nejake fotky tech prekladu? Nejak si to nedovedu predstavit.

fova

Příspěvek od fova » 08 zář 2009 21:33

biscuit píše:matousi zkousels pouzit i panely do rohu? videl jsem to tak na par fotkach.. co si myslis o takovymhle zpusobu pasti v rohu? libi se mi to hlavne, ze je to mobilni, s mensi spotrebou materialu a hlavne na stropni rohy (strop stena)..
jo a neni tech 5 cm od zdi malo, kdyz situace umoznuje dat panely dal?
Uz jsme to tu resili par stranek zpet. Jde to pouzit, takze trojuhelnikova past s delkou odvesny 50cm, pak muze fungovat stejne jako panel s tloustkou vaty 200mm. Jediny problem je v tom, ze to funguje dobre, jen v urcite vzdalenosti od steny. V jine vzdalenosti to muze byt naopak kontraproduktivni! Vice o tom na webu Ethana Winera.
fova píše:
MonkeyFighter píše:dalsi vec sou ty pasti na zed+strop pokud bych je chtel max 20cm tlusty mam je spis cely vyplnit nebo je nechat 10cm RW 10cm mezera? delat je tlusty 30cm(20+10) uz se mi moc nechce...navic doufam v to ze k vyreseni basu by mi melo stacit vycpat vsechny 4 rohy 0,5mx0,5 trojuhelnikama od podlahy ke sropu takze ty na stenu/strop by mely resit spis vyssi frekvence a flutter echo...no a ted babo rad
Prave ja to resim tak, ze na basy mam ty masivni trojuhleniky v rozich a na stenach mam uz jen 10cm ramy na stredy a vysky. Kdyz oddalis ram od steny, tak urcite se zvetsi jeho pohltivost, ale nesmis to s tou vzduchovou mezerou prehnat, nebo ti ten ram naopak prestane absorbovat!
Vice o tom pise Ethan Winer na svem webu.

http://www.ethanwiner.com/acoustics.html#air%20gap

Co se tyce otazky jestli 20cm vaty nebo 10cm vaty a 10cm vzduchu, tak lepe bude urcite absorbovat 20cm vaty. Jestli mas penize na 20cm vaty, tak urcite doporucuji tuto variantu.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 11 zář 2009 09:51

Ondrashi, většina lidí, co tu píše rady, to u Tebe neslyšela, takže neví jaká je to hrůza a že v první fázi je potřeba udělat z té nádražní haly normální místnost s trošku lepšími parametry, než má standardní český obyvák s nábytkovou stěnou a rohovou sedačkou :) . Podle mě z toho HiEnd studio udělat nepůjde, to bys musel v první fázi zrušit okna a pootočit orientaci stolu, tak jak je běžné v režii (no a tomu by muselo předcházet odkoupení bytu).

Koberec bude super a určitě nemusí být v celé místnosti, to stejný platí o stěnách. V mnoha případech není nutné 100% pohlcení, ale stačí rozbít odrazy, což lze i méně nápadnými panely, nebo obrazy, nebo občas někde jehlany.
Vzhledem k tomu, že je to místnost, která je současně obytná, začal bych nacpáním rockwoolu všude, kde to téměř nebude vidět: za skříň a pod ní (pokud je pod ní prostor), to samé se sedačkou a jakýmkoli kusem nábytku, který bude stačit pošoupnout třeba 10cm od stěny.
Některé rady, co tu jsou, jsou skvělé, ale u Tebe neaplikovatelné. Pokud se dostaneš na akustiku obyváku, bude to o moc lepší než teď.
Potřebuješ pohodovou místonost, ve které se dobře tvoří a půjde slyšet alespoň 95% toho, co hrají BM6. Současný stav umožňuje slyšet tak 30% a podle mě tam nemůžeš solidně pracovat jinak, než se sluchátky. Takže začni tím nejdůležitějším. Ze začátku ty změny budou markantní. Konečné dolaďování se stejně neobejde bez měření, nebo zkoušení (přemisťovat panely/jehlany).
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

upman
Vybavení

Příspěvek od upman » 11 zář 2009 17:03

Tudy ma pravdu, ja to u Ondrase slysel samo, a je to presne jako nadrazni hala, cave reverb :)

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 12 zář 2009 11:03

Tudy, Upmane, vy mi dáváte :)
Mám nový nákres, jak bych udělal změny:
Basová past II.jpg
Basová past II.jpg (105.02 KiB) Zobrazeno 388 x
Matucho, nemůžu potáhnout obě dlouhé stěny, i když vím, že by to bylo nejlepší. Tak jak řekl Tudy. Je to obytná místnost, takže musím dělat kompromisy. Fovo, to samé platí o otočení stolu. Když ho otočím buď budu koukat proti světlu a nebo mi bude svítit do displaye (slunce svítí do pokoje půl dne). Navíc takhle se mi to esteticky líbí. Takže se snažím najít jiné řešení. Ptal jsi se na fotky těch překladů, posílám fotky rohu u gauče. Druhý roh u stolu je stejný (navíc jsou tam trubky od topení). Koukám, že můžu vložit jen dva soubory do příspěvku. Fotky pošlu v dalším. Ještě jedna fotka ale z pohledu na levý rack a skříň:
P1060434.JPG
P1060434.JPG (215.48 KiB) Zobrazeno 388 x
Co se týká rookwoolu. Volil bych variantu 15cm bez vzduchové mezery. Jak jsem pochopil, mělo by to mít stejný efekt jako 10cm + 5cm vzduchová mezera. Sice to bude trochu dražší, ale zase nebudu muset řešit, jak rockwool jednoduše umístit. Panely za monitorama a nad gaučem připevním přímo na zeď (Matucho můžu vrtat :). Jak jsi to myslel s tou skříní? Dát jí někam jinam? Kam?) Panely budou v rámu ze dřevotřísky, stejné jako je stůl. Mám dotaz na tloušťku panelu za gaučem. Tudy doporučuje tloušťku 20cm. Co vy na to, bude rozdíl proti 15cm? Je fakt, že v tomto rohu to duní festově :) Panely za skříní, pod skříní a pod gaučem nebudou v rámu (to je asi logické), ale chci se zeptat, dávat je do látky, mi nepřijde z hlediska úklidu moc efektivní. Řešil jste to někdo? Nevím, jak by panely vypadaly po půl roce vytírání podlahy. :) Co se týká basových pastí, udělal bych zatím jen tu naproti dveřím. Je to jediný klasický roh, který umožňuje udělat past o hraně 46cm. Plánuju koupit nějaký koberec, který bych dal ke komodě. Basové pasti u okna bych možná řešil ve druhé fázi. Ještě se chci zeptat na panel za monitorama. Vyměřil jsem ho na délku 2m a výšku 80cm. Není moc dlouhý? Ještě by šel dát jeden panel pod něj. Mám to teď řešit?

Díky za váš čas a pomoc...

Odpovědět