Fieldrecording

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Tom Šen

Re: Fieldrecording

Příspěvek od Tom Šen »

V roce 2017 se mi podařilo natočit zpěv slavíka. Byl to pro mě nádherný zážitek až trochu mystický. Byla půlka května, úplněk, z polí stoupala pára, bylo relativně ticho a 20 metrů od mé paraboly a recorderu někde v houští zpíval ukrytý slavík. Natáčel jsem asi hodinu a půl. Několik týdnů poté jsem se dověděl, že na to samé místo chodil jeden ze starousedlíku poslouchat slavíky už v 70. letech minulého století. V roce 1978 noční zpěv slavíka natočil na magneťák, na kazetu. Loni mi tu kazetu přinesl a poprosil, abychom ji zdigitalizovali. Label Skupina mou nahrávku Slavíka z roku 2017-18 vydala. Album ale začíná zmíněným snímkem pořízeným na stejném místě před 39 lety. Přeji příjemný poslech.

https://skupina.bandcamp.com/album/slav-k

matucha

Příspěvek od matucha »

Dneska sem si rikal, jak se snizil hluk dopravy (a letadel) ve meste. Myslim, ze to je vzacna situace jak natocit urcity zvuky mnohem cistejc nez bylo v poslednich letech mozny. By asi stalo za to vyuzit. Bude to uzitecny pro databanky po dlouhy nasledujici roky.

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa »

To je dobry tip, ono i mimo mesto jsou letadla pri nahravani problem.

matucha

Příspěvek od matucha »

Pravda pravda.

Tom Šen

Příspěvek od Tom Šen »

Hoši naprostý souhlas...Všiml jsem si jak civilizační hluk klesl a jak najednou vystoupila perpektiva zvukového prostředí. U nás na městě šly najednou slyšet kroky, útržky rozhovorů a to zcela jinak...je to něco co tady dllouho nebylo, ale co dříve bylo asi zcela běžné.

Hluku při terénním nahrávání jsem si všiml intenzivně v loni v jednom pralese na Moravě. Napsal jsem o tom takové krátké zamyšlení pro A2 - údajně celé číslo uvolní na internetu, tak pak tady připojím odkaz.

Tom Šen

Příspěvek od Tom Šen »

Minulý týden jsem nahrával na Rusavě chorus svítání. Fantastické ticho, během natáčení neletělo ani jedno letadlo, příroda se v těchto posledních týdnech jakoby nadechla...Chorus začíná od samotného probuzení a chvíle kdy se noc protíná se dnem, na začátku se ozývá Puštík a pak se připojují páni zpěváci, drozd zpěvny a kos a pak další :-)

matucha

Příspěvek od matucha »

Uplne krystalicky, parada!

Tom Šen

Příspěvek od Tom Šen »

matucha: diky moc, pouzil jsem nakonec tdr novu, jak jsi mi ji doporucoval, ale jen velmi jemne, temer neznatelne, ahoj

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit »

moc hezky a cistounky ;-)

Tom Šen

Příspěvek od Tom Šen »

biscuit, díky moc

Odpovědět