Fieldrecording

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
matucha

Re: Fieldrecording

Příspěvek od matucha » 03 črc 2012 22:56

Usbpre2 a microtrack je jedno z reseni, ktery funguje (viz debata). Nicmene microtrack ti nikdo nedoporuci kvuli "vachrlatosti". Alternativou jsou veci jako sony D50 (po optice) nebo tascam dr100 mkII (spdif).

nooly

Příspěvek od nooly » 03 črc 2012 23:19

vachrlatosti jsem si vedom, ale co se tyce dat jako takovych, tak se mi ty jednicky a nuly po ceste do microtracku snad nevytrousi? za tipy na alternativy dekuju.

matucha

Příspěvek od matucha » 04 črc 2012 02:14

Nevytrousi. Projdi si celou debatu od zacatku, myslim, ze jsou tu zmineny prakticky vsechny soucasny alternativy/moznosti.

nooly

Příspěvek od nooly » 08 črc 2012 09:20

diky, myslim, ze uz mam jasno. ted jeste nasetrit :]]

mam jiny dotaz ohledne fieldrecordingu. tusi nekdo, z jakeho materialu je zeppelin a zda se to da ta latka koupit (ci nejaka nahrazka). dostal se mi do ruky potrhany zeppelin (mikrofon mam). konstrukce z lehkeho kovu je OK, tak by snad stacilo natahnout protivetrnou vrstvu...

matucha

Příspěvek od matucha » 21 črc 2012 13:37

Obrázek

Někde ve Slezsku...

Marinada

Příspěvek od Marinada » 04 pro 2014 11:35

http://www.wingfieldaudio.com/portable- ... ml#samples

V tomto porovnani rekorderov je pri Sony PCM-M10 nahraty aj konderzatorovy mikrofon. Ako sa k nemu da pripojit?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 17 úno 2015 16:57

Po několika letech se Zoomem H4N jsem se rozhodl upgradovat (používám to pro nahrávání mluveného slova, přednášek, dialogů, demo hudebních ukázek, přírody apod.). Dost jsem uvažoval co (aby to byl opravdu upgrade), přemýšlel jsem o nějaké malé Nagra, pak se ještě mihl Rode iXY mikrofonní stereo nástavec na iPhone (ale podle feedbacků to zase asi až taková sláva nebude), ale nakonec jsem objednal Sony PCM D100 ... Už D50 měla nahrávací kvalitu hodně nad Zoomem (už se ale nevyrábí). Chybí tu fantomové mikrofonní vstupy, ale to mi vůbec nevadí, protože to mám právě proto aby to byla kompaktní a přenosné. Jsem zvědavý ... a též na rozdíl v kvalitě nahrávky ve formátu DSD (kterou tento nahrávač umožňuje) :)

Podle všeho by to měl být asi zvukově vůbec nejkvalitnější přístroj mezi přenosnými nahrávači této kategorie (a citelný upgrade i proti D50)

Fajn je i interní pamět 32 GB + možnost 64 GB nebo 128 GB karty, což dává dohromady velmi slušných 96 nebo 160 GB.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... field.html

Obrázek

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 19 úno 2015 16:43

Sony už je tady ... Trošku jsem to prozkoušel a udělal i několik srovnávacích nahrávek se Zoomem H4N. Čekal jsem že to bude rozdíl, ale že až takový, to ne ... Zoom proti Sony zní v porovnání docela ploše a plechově ... Je jasné že ani ten Sony není studio , ale je to VELICE solidní, jsem velmi spokojený s tím jak to nahrává a zní ... Samozřejmě u těchto rekordérů se to nedá při nahrávání moc držet v ruce (každý pohyb prstu je megavrzání) a když to někde leží a něco se na koberci, na podlaze nebo na peřině pohne, tak je to vichřice .... pro seriozní záměry to asi chce stativ ...

Výborná je možnost polohování mikrofonů - od XY do skoro "ORTF" ....

tony9

Příspěvek od tony9 » 19 úno 2015 16:53

Ivo a jak řešíš protivětrnou ochranu?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 19 úno 2015 17:03

Je k tomu jako příslušenství poctivý liščí ocas :)

Je to hodně důležité (podcenil jsem to) - seděli jsme takhle zvečera na osamělé skále v Grand Canynonu, pěkně to komentovali, povídali si a nahrávali dokumentárně na Zoom ... výsledek - tropická bouře ve sluchátkách :)

Obrázek

:)

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 19 úno 2015 17:27

Pekna hracka, podla parametrov aj masina. Neviem si sice predsavit na co by to bolo mne, ale aj tak ma to zaujima :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 19 úno 2015 18:02

Pro mě to má velmi široké pole využití. Kvalitní záznam mluveného slova (semináře, přednášky, rozhovory, povídání, malé reportáže atd - uvnitř i venku), hudební demo (vlastní nápady mimo studio, náhlé jamování atd.), ukázky hudebních nástrojů - např. jejich ladění (nemusím běhat s každou drobností do studia). A hlavně - kvalitní alternativná zvuková stopa při nahrávání videí na zrcadlovce nebo mobilu. Kdybych to třeba s sebou měl o víkendu na konferenci v Olomouci, znělo by tohle podstatně lépe (takhle je to nahrávané jen na iPhone):
A samozřejmě taky občas zvuky přírody apod. Takže univerzální kapesní field recorder :wink: (velmi vysoké kvality). Pořídil jsem si na to před chvílí i slušný univerzální stativ ...

Ted jsme zkusili něco zahrát v místnosti a trochu tam pobíhat. To široké stereo zní opravdu skvěle ... a zvuk mimořádně přirozený, plný, prostorový ... Tím by se dal celkem v pohodě a velice slušně nahrát i nějaký live koncert. Nebylo by to samozřejmě úplně jako hodit tam Schoepsy a celou studiovou parádu, no ale ten rozdíl v opruzu nanosit a zapojit celou techniku a mikrofony anebo jenom hodit tento holící strojek na stativ (ani elektřina není potřeba, žádné šňůry, nic) - ten je nebetyčný ... Se Zoomem bych si asi na to netroufal, ale tohle je zvukově o tři ligy výš ... trošku jsem si ještě včera vyčítal jestli to nejsou zbytečně vyhozené peníze (je to dost drahé), ale teď jsem maximálně spokojený a těším se na využití ... V této kategorii myslím špičkový field recorder ...

Samozřejmě nejsem zdaleka sám kdo si říká - to už tam za ty prachy kurník mohli dát ty fantomové XLR (jako má i zoom) aby se v nějakých speciálních případech k tomu daly zapojit třeba 2 Schoepsy apod. Tak ony se zapojit teoreticky dajít (je tam malý jack stereo vstup), ale muselo by se řešit fantomové napájení atd.

Jinak to má velikou spoustu všelijakých parametrů a nastavení (na to se postupně mrknu). Součástí je i dálkové ovládání. Kromě PCM (až do 192 kHz) to nahrává i v DSD formátu. Jsem zvědavý na porovnání rozdílu PCM vs DSD :)

Pěkný článek a podrobná video recenze tady:

http://transom.org/2014/sony-pcm-d100/

lavender

Příspěvek od lavender » 19 úno 2015 21:03

@Ivo: ale zase to aj stoji min raz tolko ako ten Zoom.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 19 úno 2015 21:06

Raz ? :) dva, tri, čtyri ...

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 20 úno 2015 17:18

800$ je dost no ;-) ale citam len same chvaly na toho borca od Sony

Odpovědět