Gain stage,dbu,dBfs...

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Pytkin
Moderátor

Re: Gain stage,dbu,dBfs...

Příspěvek od Pytkin » 22 led 2019 12:03

pavlii : samozrejme je to na kazdom , aky workflow pouziva .. ale proste ked je to pri signalovej ceste v cervenych , tak sa nic nedeje .. to je to co som chcel vysvetlit ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 led 2019 12:10

@pavlii

ok trochu sme sa v tom hrabali s pytkinom .. z mojej strany jedno drobne nedoruzumenie (prehliadnutie) pri exporte z Logicu.

To ze moj export z Logicu nebol oclipovany aj ked pri realnom playbacku master clipnuty bol je preto ze Logic ma naviac pri exporte moznost "normalize" ktora je aj s ochranou proti overloadu, cize ak je master overloadnuty tak ho automaticky stisi a zarovna na 0dB.

Efekt je to defakto rovnaky, ako ked by si na master hodil GAIN a stiahol ho trebars o -40dB dole tak aby ti to neklipovalo - s tym rozdielokm ze Logic to spravi za teba automaticky tak ab si mal najvyssi peak v mixdone presne 0dB

Stale to nic nemeni na tom ze na jendotlivych stopach ti k ziednemu clipingu nedochadza - over si to jednoducho tak ze nechas nednotlive stopy vyhulene na max a potom len na master hodis gain a stiahnes volume dostatocne pod 0dB

Co je hlavna pointa toho co sa tu snazim 6 stran vysveltit :) v DAW na jednotlivych sablach ziadny clipping nenastava bez ohladu na to ako su hore, cliping sa deje len na mastri, takze si staci strazit si master - pokial to nerobi za teba DAW automaticky, ako to robi Logic :)
popírá to pak zřejmou logiku práce autora, který hlasitostí na stopách chtěl asi dosáhnout hlasitějšího mixu - ale srazí to dolů na samotném výstupu...takže tak).
To je ale samozrejme absolutne nepochoenie toho na co sluzia hlasitosti jednotlivych stop, pretoze ich uloha nieje dostiahnut hlasnejsieho mixu ale nastavit hlasitostny balanc jednotlivych stop navzajom.. Hlasnejsi mix je subjekt "mastering" ...

gambler

Příspěvek od gambler » 22 led 2019 13:16

Dendy-ja ale stale nijak nepopieram to co tvrdis.Aj v Studio one na jednotlivych trackoch nedochadza ku clipu..Mozes ich vyhulit do cervena,kazdy jeden,nasledne na master hodis trim stiahnes a vyriesene,ziaden problem..
Ja som len pisal v com si myslim ze je vyhoda GS pri mixe a preco si checkovat aj vizualne kazdu jednu stopu merakom..Nie az v zavere na mastri,ked uz je neskoro..To uz zasa robia v mastering studiu ale tam je predpoklad ze maju v rukach hotovy bezproblemovy mix.
edit:Pridavam dalsiu pre mna uzitocnu vec ktoru som zistil len nedavno pouzivanim GS..Ak napriklad prechadzam z jednej pasaze do druhej,sloha-refren a dochadza k zmene charakteristiky zvukov (agresivnejsie,viac skomprimovane) tak urobit aby ten prechod bol pocitovo plynuly je ovela jednoduchsie s GS a checkovanim si merakov na jednotlivych trackoch.
Ja viem ze su ludia s perfektnym sluchom no ja nie som ten pripad..A preto budem pouzivat GS a meraky na jednotlivych trackoch..
Naposledy upravil(a) gambler dne 22 led 2019 13:42, celkem upraveno 1 x.

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 22 led 2019 13:23

Dendy ja tomu rozumiem takto:

--Please note: Default Input and Output Level settings were chosen to accommodate contemporary
signal loudness. Input and Output Level settings of 0 will result in the closest approximation of “The
Abbey Road Sound.”
Co chapem ako vetu --nastavenim INPUT level na hodnotu -14 dbFS dosiahnem spravne pouzivanie tochto pluginu.
Tento postup hodnotim ako bezproblemovy Gain-staging.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 led 2019 13:40

gambler píše: Ja som len pisal v com si myslim ze je vyhoda GS pri mixe a preco si checkovat aj vizualne kazdu jednu stopu merakom..Nie az v zavere na mastri,ked uz je neskoro..To uz zasa robia v mastering studiu ale tam je predpoklad ze maju v rukach hotovy bezproblemovy mix.
Jaj no to ano :-) To je pravda :-D To co som ja pisal je sampzreme principialna vec, je skorej dobre to vediet len pre pripad ke mas 50 stop normalne a teraz nejaku 1 potrebujes trochu vytiahnut a uz ti to lezie do cerveneho - tak je dobre vediet ze to vobec nevadi a nemusis teraz koli tomu umerne stisovat ostatnych 49 stop :)

concord píše: > Input and Output Level settings of 0 will result in the closest approximation
> nastavenim INPUT level na hodnotu -14 dbFS do
Pockaj teraz som sa trochu stratil. Kde vidis v tom "please note" napisane -14 dbFS ?? JA tam vidim "input and output level settings of 0"

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 22 led 2019 13:47

No ja myslim ze 0dB je -14dBFS.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 led 2019 13:53

No to si zle myslis zle :) - vid wiki link co som tu pastol tusim hned na prvej strane. To za prve :mrgreen:

Za druhe ked v DAW vcsinou nepracujes v jednotkach dBFS ale dB - ako pri fadroch stopy tak pri gain plugine alebo drvivej vacsine pluginov ak v sebe main in / out gain knoby. Je standardom referovat dB stupnicu.

Preto je v tom popise udevne level 0 co je referncia na dB stupnicu s ktorou bezne pracujes. Takze tam ziadne "stisovanie" doporucenie nieje, napopak je tam doporucene aby si sa proste drzal na urovni 0 (dB). Len treba nemiesat dokopy neuvisiace jednotky a tiez netreba miesat uroven na vystupe stopy s urovnou na vsetupe do pluginu

dB vs. dBFS
https://www.audiomasterclass.com/newsle ... and-0-dbfs

gambler

Příspěvek od gambler » 22 led 2019 14:05

Dendy-ale dobre vediet ako to DAWka maju,predtym nez si to spomenul som o tom nevedel..Takze dik!
Concord-o dBFS -dB pise aj Stan v tom jeho clanku..

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 22 led 2019 14:06

- umera k comu??? K nejakej norme? Defaltne je merak v EBU dBFS.
https://steinberg.help/cubase_pro_artis ... ess_c.html

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 led 2019 14:24

- cubase pro only
- master meter

Bavime sa o merakoch / fadroch jednotlivych stop alebo o nastaovavni gainu per plugin a to je v dB .. Samozrejme oprav ma ak splmenuty Waves plugin ma na vstupe input gain knob v jednotkach dbFS ..

Nebavime sa master faderi + Cubase Pro only

https://en.wikipedia.org/wiki/DBFS

Kód: Vybrat vše

EBU R68 is used in most European countries, specifying +18 dBu at 0 dBFS
In Europe, the EBU recommend that -18 dBFS equates to the Alignment Level
European & UK calibration for Post & Film is −18 dBFS = 0 VU
UK broadcasters, Alignment Level is taken as 0 dBu (PPM4 or −4VU)
US installations use +24 dBu for 0 dBFS
American and Australian Post: −20 dBFS = 0 VU = +4 dBu
The American SMPTE standard defines −20 dBFS as the Alignment Level
In Japan, France and some other countries, converters may be calibrated for +22 dBu at 0 dBFS.
BBC spec: −18 dBFS = PPM "4" = 0 dBu
German ARD & studio PPM +6 dBu = −10 (−9) dBFS. +16 (+15)dBu = 0 dBFS. No VU.
Belgium VRT: 0 dB (VRT Ref.) = +6dBu ; -9dBFS = 0 dB (VRT Ref.) ; 0dBFS = +15dBu.
Preto v dokumnacii Waves a odkazuju na dB lebo 0dB je 0dB vsade kdezto pri dbFS to nieje tak iste

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 22 led 2019 14:32

No sak ten udaj 0 VU zodpoveda -18 dBFS. Podla EBU R68. Alebo?

Stan

Příspěvek od Stan » 22 led 2019 14:40

Ano 0 dBu === -18dBFS. V DAW jsou meraky (peak metry) v dBFS. neni decibel jako decibel a opominutim pripony k dB (u, v, FS ...) snadno dostaneme do spatne roviny o cem ze se to vlasne mluvi.
Decibel je bezrozměrná jednotka jelikož nevyjadřuje žádnou specificky definovanou fyzikální veličinu. Spíše než měrná jednotka je dB (decibel) logaritmická jednotka vyjadřující poměr mezi dvěmi veličinami a přípona určuje typ veličiny ktera je poměřována.
Pripony v jakekoliv debate o decibelech jsou nezbytne nutne. Ale jinak stale nevim co se snazis zjistit.
Naposledy upravil(a) Stan dne 22 led 2019 14:59, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 led 2019 14:55

podla mna sa uz v tom zamotavame, ja sa tiez zacinam stracat :-)))

Takze .. tato veta s dokumentacie k tomu waves pluginu

Input and Output Level settings of 0 will result in the closest approximation

ta 0 znamena co ? 0 dBFS ? dBU ? dBWHAT ?
stan píše:V DAW jsou meraky (peak metry) v dBFS.
Aha ano mas pravdu - vlastne zjednodusene povedane tam kde su meraky ociachovane do +12 - to je dBFS .. kebu koncili na -0 - to je dbU - tak ?

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 22 led 2019 15:04

Dendy to znamena ze 0 dB je - 18 dBFS.
Kedze je to plugin analogovy a tie maju VU metre tak je tam jana jednotka dB.
Naposledy upravil(a) concord dne 22 led 2019 15:07, celkem upraveno 1 x.

Stan

Příspěvek od Stan » 22 led 2019 15:06

ja ten manual necetl ale podle me je to 0 VU coz odpovida +4dBu coz se rovna ... to jak pracuji prevodniky dane zvukovky a to muze byt -18 az -14dBFS. uz jen dedukce ze to ma VU metry mi dava tusit ze to bude takto.

jinak kdo by mel zajem o to se v tom hrabat (coz me se moc nechce protoze v tom nejsem kovanej) tak tady je stranka kde se daji najit veskere mozne vyopcty. zde je jen jedna stranka.

http://www.sengpielaudio.com/calculator-db-volt.htm

tady je ta hlavni stranka

Nemecky
http://www.sengpielaudio.com/Berechnungen.htm

Anglicky
http://www.sengpielaudio.com/Calculations03.htm
Naposledy upravil(a) Stan dne 22 led 2019 15:10, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět