Gain stage,dbu,dBfs...

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
concord
Vybavení

Re: Gain stage,dbu,dBfs...

Příspěvek od concord » 22 led 2019 15:10

A potom uz v tej vete samozrejme pisu v dB. Co presne odpoveda tomu co pise Stan.

gambler

Příspěvek od gambler » 22 led 2019 15:25

Takze ja by som si to za mna zhrnul,po vsetkom co sa tu popisalo.:)
DAWka sice neklipuju na single trackoch tak ako analogove konzoly,no aj tak ma stale GS svoje opodstatnenie a nie je to mytus..Ci uz kvoli lahsej workflow,pouzivaniu analog emulacii,lepsej orientacii,kvoli pouzivaniu a kombinacii roznych samplov..Jedny po procesingu, dalsie dry,jeden preset syntaku po procesingu uz aj s kompresorom,dalsi dry atd. atd..
Clovek identifikuje problem uz v pociatku,napriklad nevhodny sampel a minimalizuje tym pouzivanie eq a dalsich prostriedkov ktore by len v konecnom dosledku este viac mohli uskodit.
Ked k tomu priratam ze priemerny clovek casto nedokaze posudit hlasitost zvuku po procesingu vs dry zvuku,respektive mu to ani neumoznia pocut jeho monitory z vypredaju za 300 eur,tak jednoznacne VU meter na kazdom tracku a GS..
Ci?:)
Naposledy upravil(a) gambler dne 22 led 2019 15:38, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 led 2019 15:36

ja by som to zhrnul takto:

- fadre na stopach si nastav ako chces, ako sa ti dobre pracuje.. ked chces trebars kazdu novu stupu nastav defaultne na -30dB ak ti to pomoze :) alebo na +6 .. to je fuk.. co sa ti paci :) ked potrebujes dat njeaku stopu hlasnejsie, kludne pouzivaj postup ze najvprv vsetky ostatne stopy v projekte stisis aby si neprekrocil nejaku pomyselnu hranicu ktoru si stanovis (trebars tych -14 , whatever) - ak ta to bavi alebo mas pocit ze ti to v niecom pomaha, rob to tak ..

- na VU meter na stope sa vyser .. ked vies ze tam mas nieco kde ti hrozia nejake extremne peaky radsej si daj ako posledny insert kvalitny limiter a kontroluj to v nom (moja volba by bol FabFilter PRO L)

- gain na vstupe do pluginu nastavuj nejakym "input gain" knobom vo vnutri tohoho pluginu podla toho ako je to doporucnene v manuali daneho pluginu. Ak v manuali pluginu nic take doporucene nieje, vobec to neries. 32bit processingu je to jedno.

- nezabudaj ze ten FADER na mixe (pokial to nieje nastavena inak) je POST FX !! Takze nim len nastavujes hlasitost na konci posledneho insert efektu. Takze to nema ziadny dopad na to aka uroven ti lezie do ktoreho pluginu

- master si kontroluj koli clippingu
Naposledy upravil(a) dendy dne 22 led 2019 15:41, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 22 led 2019 15:40

chlapi ... hlavne sa vyjebte na VU .. to je analogovy meter .. a kazdy digitalny merak ho interpretuje s inymi parametrami .. Sme v digitale .. uz sa nezaoberajme VU metrom !!!

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 led 2019 15:42

> chlapi ... hlavne sa vyjebte na VU .. to je analogovy meter .. a kazdy digitalny merak ho interpretuje s inymi parametrami .. Sme v digitale .. uz sa nezaoberajme VU metrom !!!

:palec+: :palec+:

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 22 led 2019 15:43

Ja by som odporucal prijat standard R128 , ako cely svet a merat s nim .. To je v sucasnosti jedine relevantne meradlo na zvuk ..

Stan

Příspěvek od Stan » 22 led 2019 15:55

V poho, VU by jsem sice zas az tak nezatracoval protoze ukazuji celkovou hlasitost a ne jen peak, a pro kontrolu se vyplati o nich neco vedet a umet s nimi pracovat, ale budiz. Pochybuju ze se vetsina dostane k velkymu desku, a jsem pro. :) Tak jsme si pokecali o zakladech mixu a jen jsem zvedavy kdy se na konto tohoto tematu dostaneme k RMS a tim i LUFS protoze peak metr na 0 dBFS nic neprozrazuje o hlasitosti skladby. :) to teprve bude zabava. I'm just kidding. Peace & Respect
Naposledy upravil(a) Stan dne 22 led 2019 16:03, celkem upraveno 2 x.

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 22 led 2019 16:01

EERk.comp_3a.jpg
Berem nazor Pytkin, dendy . HW.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 22 led 2019 23:00

Stan píše:
22 led 2019 15:55
V poho, VU by jsem sice zas az tak nezatracoval protoze ukazuji celkovou hlasitost a ne jen peak,
Preto hovorim , ze treba merat s LU .. Peak meter je nezaujimavy .. Nehovoriac o tom , ze finalny produkt uz tak isto zacina byt o LUFSoch .. TV to pouziva .. Online distribucia to pouziva .. Streamy to pouzivaju .. atd atd .. Je to buducnost ..

Stan

Příspěvek od Stan » 22 led 2019 23:26

S LUFS naprosto souhlasim

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 23 led 2019 08:58

Podla vsetkeho vyvojari vychadzali z tochto grafu. Cielom bolo odstranenie rozdielov medzi roznymi zanrami.
2_2_2-1.png
Vlastne LUFS je subjektivna jednotka.

Stan

Příspěvek od Stan » 23 led 2019 09:35

ano stejne jako VU. Jednotky dBFS nam ukazji jak je signal SILNY a VU nebo LUFS nam ukazuji jak je signal pro lidsky sluch HLASITY. To jsou dve absolutne odlisne veliciny. To jsem take popisoval v tom clanku. Vyznam Fletcher-Munson grafu s dB SPL popisuji tady https://admmagazin.cz/krivka-fletcher-munson/

Jinak tady je prvni dil o True Peak, LUFS, RMS ten jsem nasel vcera tak se na nej koukni, v druhem dilu se mluvi o streamu respektive o Spotify
Naposledy upravil(a) Stan dne 23 led 2019 13:50, celkem upraveno 1 x.

gambler

Příspěvek od gambler » 23 led 2019 12:28

A nema LUFS vyznam skor az pri masteringu?Mne sa prave zda ten Klanghelm VU meter pre mix absolutne postacujuci ci?Ma to priemer a zobrazuje peaks..
A len tak na okraj co sa tyka Fletcher-Munson tak ak ju obratime tak je to frekvencna odozva NS 10:)

Stan

Příspěvek od Stan » 23 led 2019 13:42

LUFS meter je vhodny na Master Bus. Na faderech nebo groups je IMHO idealnejsi VU kdyz je potreba. Ale i tak si muzes vytvorit route na Master nebo pre-master a zavesit tam LUFS merak a na nej posilat jednotlive signaly (PRE ale spise POST) na kontrolu podle potreby. Zase je to jen o workflow.

bassline

Příspěvek od bassline » 24 led 2019 14:42

Ja stale nechapem preco sa zdoraznuje, ze stopy nemozu clipovat...ved vsetko je podriadene master vystupu, tak za akych okolnosti by mohla stopa klipovat ak master udrzujem stale pod nulou ?

Tiez mi nejde do hlavy, preco by mal mix zle zniet, ak sa hlasitostny balanc robi cez fadery na trackoch...Ak neberiem v uvahu potrebu gain inputu pred insert efektom na stope, tak predsa input gain na stope je to iste ako output fader na stope nie ?(ak v insert sekcii nie je nieco co reaguje na zmenu input gainu) Preco by nastavovanie hlasitostneho balancu jednotlivych stop cez input gain malo sposobit lepsi mix ?

Odpovědět