Jak delat mastering?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
smradoch

Jak delat mastering?

Příspěvek od smradoch » 29 úno 2004 13:02

Zajima me jake pouzivate efekty na master a proc prave ty.

Je mi jasny, ze pokud mate L2 tak zaver za savli date prave tento efekt - protoze je fakt vyborny.
Ale jaky pouzivate compresor, eq, enhancer, basový plugin, a dalsi efekty.
Co je nutne, v cem se delaji chyby, ktere efekty radeji neopuzit, na co jste prisli.
clanek od carloffa je super. Jsou jeho vybrane efekty opravdu nej? Mate jinou zkusenost?
Diky Sradoch

matucha

Příspěvek od matucha » 29 úno 2004 14:53

Pouzivam UAD cambridge EQ, LA2A (na basy), 1176 na vejsky, L1 jako prubeznej limiter, L2 nakonec (ale casto uz nedela skoro nic). Vintage Warmer jako celkovou kompresi. LinEQ hlavne na vejsky. Pultec na basy.

Nejdulezitejsi je to furt porovnavat s puvodnim pri stejny hlasitosti, abys zjistil, jestli tomu pomahas nebo ublizujes (kdyz to nakompresujes a zvedne se hlasitost, tak to zni "lip", ale kdyz to pak stlumis k originalu, tak to hraje casto hur.

Je dobry experimentovat s highpass filtrem pod 40Hz, nekdy oriznutim subbasu zistas spoustu prostoru, nekdy to dokonce basy zvyrazni.

Vsechno souvisi se vsim, muzes treba ubrat ve spodnich stredech nebo pridat okolo 3kHz a vyzni to dost podobne a je na tobe co vyberes.

.... necet sem carloffuv clanek ;-)

carlofff

Příspěvek od carlofff » 29 úno 2004 16:23

ja pouzivam ted LA2A , Fairchild,BBE maximizer,Sonalksis EQ, voxengo sonicformer...
.... calnek od carloffa jsem cetl :lol:

smradoch

Příspěvek od smradoch » 01 bře 2004 00:17

LA2A neznam - co je to za firmu?
Prosim napiste posloupnost efektu jak jdou za sebou.

EQ - Vicepasmovy Comp. - Enhencer - Subbass - za savli L2,
Pokud napisete neco blizsiho o efektu budou urcite vseci radi!

Moc se v masteringu nevyznam a chtel bych to trochu lip pochopit.
Ktery efekt dela dobre a ktery to mrsi a proc. Co pouzit a co je k nicemu.

Diky moc S.

matucha

Příspěvek od matucha » 01 bře 2004 01:07

Teletronix LA2A (pak se to prejmenovalo na Urei a dneska je pokracovatelem Universal Audio). Zkus www.uaudio.com.

Jinak zrovna LA2A a vsichni nasledovnici (opto kompresory) se na master prilis nehodi, max na nejaky liny veci (tj. na basy). Jinak je to jeden z "nejvic" kompresoru na vokaly a neperkusivni instrumenty.

Nemam rad vicepasmovy komp. ala LinMB nebo C4 na celej mix, zda se mi, ze to moc menej a zplostujou. MasterX na Powercore je o chlup lepsi, ale furt to zplostuje. Zajimavy je, ze mi tolik neva ten Vintage Warmer.

Enhancer, Exciter? Tomu se vyhybam jak cert krizi. Pfuj, to jen kdyz uz nefunguje vubec nic. A pak je to stejne na hovno.

Subbas? Jak sem psal, spis se tohodle pasma zbavuju, nez abych ho pridaval. Ale jako vzdycky, de o to jak to zni, ale treba veci jako Maxxbass nebo Rennbass mi vzdycky nakonec pripadly, ze to akorat zmrvej, nez aby tomu pomohly.

Z toho, ze budes cist ezone moc nepochopis. Di na www.gearslutz.com, www.prosoundweb.com (tam je forum o masteringu), najdi si a precti si pojednani od Katze... Vsude tam je search, tak to pouzij.

No a mezi tim si proste hraj na mastering a zjistuj. De o zkusenost, usi, mistnost, monitory, prevodniky, analogovy masinky a pak nejaky pluginy... Nekdy fungujou veci, o kterejch by sis to vubec nemyslel a naopak.

A tak za deset let praxe budes moc rict, ze tomu prichazis na kloub. Tohle se neda vycist ;-((((((

smradoch

Příspěvek od smradoch » 01 bře 2004 01:35

No nepotesil jste me , matucho. - diky, dost zajimavy nazor!!
Deset let - ach ouvej.

Je to dost zajimavy - jeden dava dokonce 2 Rbassy , druhy se toho boji jak cert krize :) enhancer taky nic,
Piste prosim piste, k cemu jste dospeli za leta driny a poslechu. Jake pluginy pouzit - kdy a proc , v jakem poradi.
Diky Smradoch

matucha

Příspěvek od matucha » 01 bře 2004 12:15

Jake pluginy puzit a v jakem poradi? Na to nejde odpovedet, to je furt jiny.

Treba mastery vinylu, co sem ted delal byly:

1) kanal spodek
- cambridge EQ, lowpass ~@400Hz a pak vyekvalizovany basy
- pripadne 2 cambridge, ale spis ne
- waves image... jenom na zmoneni, tohle se da udelat v novejch steinbergach faderama
- LA2A, v limitovacim rezimu, lehce lizajici spicky
- Pultec (nekdy)
- pripadne L1, ktera hlida jenom takove ty nahodne souctove spicky

2) kanal vrsek
- cambridge eq, highpass ~@400Hz, a nejaka ta ekvalizece stredu
- waves linEQ na ekvalizaci vejsek
- 1176LN lehce kompresujici (1-2dB)
- L1 hlidajici spicky

3) master savle
- cambridge EQ (jen nekdy)
- UAD Fairchild (nekdy)
- Vintage Warmer ( tak abych ziskal nabusenost, ale pri srovnany hlasitosti s originalem, aby to bylo subjektivne lepsi nebo stejny, kdyz to prasi, tak hledam hlasitost jinde, nebo ji nechavam tissi).
- L2 na ohlidani spicek, max bere 1-2dB

Ale nekdy neni vubec takovyho monstra potreba, nekdy musis delat daleko vic kravin... popravde a bez urazky, tvoje otazka je spatna ;-)))

carlofff

Příspěvek od carlofff » 01 bře 2004 12:43

tak tedy muj master na vinyl co jsem prave delal :lol:
od vrchu ve wavelabu:
fairchild
pultec
bbe maximizer
sonalskis eq
la2a
voxengo sonicformer 2(kde si hlidam basy v monu a siroky stereo)
voxengo elephant
megabitmax jako dith

carlofff

Příspěvek od carlofff » 01 bře 2004 12:53

PS Rbas jsem vubec nepouzil asi rok, v tom mastering chainu co jsou efekty je nutne pocitat s tim, ze proste neco vubec nepouzijes :) cim dal vic mam rad hodne tlusty "analogovy zvuk", zjistil jsem ze na to nepotrebuju treba vubec millenia stt1 :)
jinak nektere pisnicky prosly jeste inflatorem pro tc powercore a equalizaci sony oxford EQ..sonalksis mi nekde prisel tlustsi nekde lip sedel oxford

kexik

Příspěvek od kexik » 01 bře 2004 12:56

otazka je zla, presnejsie naivna, ale odpovede naopak velmi dobre a uzitocne, niektore pluginy nepoznam, trebars ten sonicformer, rozhodne vyskusam...
btw, ja zaciatocnikom vyrazne nedoporucujem L2; pokial sa nim prilis treatuje dynamika, vysledok HODNE kresli, obzvlast preset hi-res CD (alebo tak nejako) je uplna katastrofa
ja hodne pouzivam multiband, konkretne alesis quad comp, ma aj velmi uzitocne a dobre spravene presety, takze skuste

Chytra horakyne

Příspěvek od Chytra horakyne » 02 bře 2004 11:13

Delam master v Samplitude7

1.EQ - vzdy
2.Multiband od Samplitude - negdy
3.Vintage Warmer - jen malogdy
4. Stereo Image /waves/ -jen negdy
savle
L2 - vecinou

Vetsinou ale staci
lin.EQ nebo Multiband a L2 . - ale ty hodnoty menim max o desetiny dB!!!
Pokud nestaci vracim se a delam novy mix.

matucha

Příspěvek od matucha » 02 bře 2004 13:07

No sobe si delat mastery neni moc vhodny...

...ale prinasi to tu moznost udelat mix jinak. Jinak ale malokdy lidi donutis k lepsimu mixu (vetsinou to neumej).

M

kexik

Příspěvek od kexik » 02 bře 2004 14:29

matucha: pravda pravduca
errata: ten mnou vychvaleny multiband je AKAI quad comp, samozrejme. shit happens

matucha

Příspěvek od matucha » 04 bře 2004 17:18

takova mala technicka:

2BUSS komprese:

Start - Kompresor s malym ratiem (1.5-3), co nejdelsim attackem a nejkratsim releasem.

Doladeni - prodlouzim release, aby nezkresloval na basech a zkracuju attack tak aby to delalo, to co chci... kroutim do polohy, kde se mi nejvic libi. Ale mel by byt pomerne hodne dlouhej.

Melo by to brat tak okolo 1-2dB a nemelo by jit o nejaky ziskavani hlasitosti, ale spis je to stmeleni danyho tracku... !jemny!

Nehodej se na to opto kompresory jako treba LA2A. Vetsina z vas to asi bude delat RCompresorem, tak si vypnete warm (jenom zanasi zvuk blatem), prepnete na elektro a vypnete autogain.

Z hardware sou na to vhodny SSLka, Cranesong STC-8, Alan Smart C2 atd. Snad jediny opto, ktery by to mohlo zvladnout je od Pendulum.

...sem zase neco vycet, tak to predavam dal.

Martin

Příspěvek od Martin » 04 bře 2004 19:00

Pracujete nekdo v TC Spark FXMachine v. 2.x pro PC ?
Je to dobry nastroj pro mastering?
Jak hodnotite jeho pluginy napr CL?

Jeste poznamka

Vubec se mi nelibi Waves efekty jako LinMB, C4, MAxxBASS - zkousel jsem s nimi delat, a po par tydnech jsem usoudil, ze muzika , kterou jsem diky nim zmasakroval nepatrila mezi ty nejlepsi co jsem spachal, nyni vice pouzivam
TC pluginy a Timeworks , vysledky jsou tak nejak cistsi, jasnejsi , mene zahuhlane,
Nemyslim si ze jsem uplny srac, uz par roku micham, ta Waves mi nejak nejdou pod nos.

Diky M

Odpovědět