Jak umístit stereo mic v kostele?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Tom Šen

Jak umístit stereo mic v kostele?

Příspěvek od Tom Šen » 14 kvě 2013 13:50

Ahoj, v neděli potřebuji v kostele natočit skladbu pro varhany a zpěv (sopran). Jedná se o jednolodní kostel. K dispozici mám stereo SHURE VP88 a Fostex FR 2.
Chci se poradit, kam je nejvhodnější (jestli se to tak vlastně obecně vůbec dá říct) umístit mikrofon? Je na to nějaké obecné pravidlo?

Díky moc, Tom

Tom Šen

Re: Jak umístit stereo mic v kostele?

Příspěvek od Tom Šen » 14 kvě 2013 14:29

...ještě jsem zapomněl doplnit, že oba vrhany i zpěv budou na kůru :-)

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 14 kvě 2013 14:37

Nemam skusenost s tymto mikrofonom, pozeram ze je to konfiguracia M-S , ale postupoval by som tak, ze ak moze byt spevak/spevacka postavena celom k oltaru a chrbtom k auditoriu, nasiel by som pri skuske najvhodnnejsiu poziciu voci organu, pricom by mikrofon bol orientovany tak, aby "videl" na pistaly kralovskeho nastroja. Nasledne by som skusil najst idealnu distancnu vzdialenost pre spevacku. Odhadujem, ze by to mohlo byt cca 1 az 2 metre.
Přílohy
Nahravacia schema 1.PNG
Nahravacia schema 1.PNG (3.75 KiB) Zobrazeno 402 x
Aranžovanie, tvorba a nahrávanie hudby.

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 14 kvě 2013 14:40

Z choru to takto asi nepojde...Organ potrebuje vzhladom k svojej velkosti znacnu vzdialenost mikrofonu od pistal. Ale ak to ma byt len nejaka orientacna nahravka...Treba umiestnit spevacku co najdalej od organu, podla moznosti tak, aby bola sumerne v osi nastroja. Ja by som ju skusil orientovat celom k organistovi, aby mali ocny kontakt a aby mikrofon snimal hlavne odrazeny zvuk pistal. Mohla by sa tym vykompenzovat chybajuca vzdialenost.
Naposledy upravil(a) Cundo dne 14 kvě 2013 14:52, celkem upraveno 2 x.

Tom Šen

Příspěvek od Tom Šen » 14 kvě 2013 14:47

Cundo: díky moc za radu i nákres, vyzkouším to tak, ahoj

Stan

Příspěvek od Stan » 14 kvě 2013 15:29

Tak tohle bude FUN :) Pak sem šoupni výsledek s popisem umístění, rozměrů atd atd.
Až půjdeš nahrávat příště do kostela zvaž také použití PZM (Boundary)mikrofonů zejména pro varhany. Můžeš je připevnit(lepenkou) na sloupy. Jsou cenově dostupné.

radek_p

Příspěvek od radek_p » 14 kvě 2013 18:35

Začal bych klasicky: zpěvačka na kůru vedle varhaníka, mikrofon pokud možno v jejich úrovni, tj. podle velikosti kostela buď na megastojanu nebo spustit z půdy otvorem pro lustr nebo udělat lanovku mezi bočními emporami. Základní parametr, který budeš ladit, je vzdálenost od kůru s ohledem na poměr přímyho a ambietního zvuku. V malém kostele to může být až u oltáře, ve velkém kostele to bude relativně blízko kůru (pár metrů od varhan). Druhý parametr je výška, tam ale často nemáš na výběr, pokud to není ta varianta spuštění z půdy. Třetí parametr bude poměr mezi M-S, který můžeš změnit v postprodukci, ale pro hledání sweetspotu bude potřeba se pro něco rozhodnout, já když mám na M-S mikrofonu jenom 90/120 stupňů, tak většinou začínám se 120, přeci jenom v tomhle žánru jde dost o ten ambient.

Tom Šen

Příspěvek od Tom Šen » 28 kvě 2013 15:16

Ahoj, díky všem za rady. samotné natá?ení se p?íliš zvukov? nepoda?ilo. Bylo to v rámci koncertu a p?ed koncertem byla mše. Takže prostor na p?ípravu nebyl tém?? žádný. Mikrofon VP88 jsem nakonec umístil doprost?ed lo?e kostela a nasm?roval na varhany. Byl ale jen ve výšce asi 2,5m.
P?esto pro zajímavost záznam je tady: Pokud by skladba n?koho zajímala po hudební stránce p?ikládám k nahrávce noty, protože zvukov? se to fakt nepovedlo...
Jak se mi povedou zorganizovat muzikanti, tak ud?lám nahrávku znova...a polepším se :D
Přílohy
Vyuc mne Hospodine.pdf
noty k nahrávce
(59.51 KiB) Staženo 10 x

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 28 kvě 2013 15:47

Preco je to mono?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 kvě 2013 16:05

To jsi nahrával na 1 mikrofon ? To mono zní docela hrozně ... :) Myslím že i na Zoom H4 držený v ruce by to znělo podstatně lépe ..

tony9

Příspěvek od tony9 » 28 kvě 2013 22:24

Tome to je tvoje skladba?

nuendo
Vybavení

Příspěvek od nuendo » 29 kvě 2013 09:43

hore to uz niekto napisal - skus boundary mic ...mozno by stacilo umiestnit ten tvoj mikrofon na nejaku rovnu plochu
Přílohy
tlakovy_menic_na_plose.pdf
(988.69 KiB) Staženo 10 x

Tom Šen

Příspěvek od Tom Šen » 29 kvě 2013 21:16

...no já vím, že se to totálně nepovedlo. kdybych si vzal microtrack a dal to komukoli do ruky, tak to dopadne líp. věnoval jsem se "provedení" a "zapomněl" jsem na zvuk. Mrzí mě to, protože tak dobré interprety zase dát dohromady bude časově složité.

ještě jednou díky všem za rady.

tony9: ano je to moje skladba. Je součástí žalmového cyklu, jsou to takové miniatury, na žalmy bible kralické.

Odpovědět