Jak Vám to hraje? prosím názory - rock

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
rastis

Příspěvek od rastis » 16 dub 2007 16:43

Pocuvam to a neni tam moc co riesit, podla mojich amaterskych kriterii. Dalo by sa spekulovat, ci by gitary nemohli byt kusok tichsie a radsej s ostrejsou farbou. Mozno by tym viacej vynikol spev. Dalo by sa mozno polemizovat o farbe spevu alebo reverbe, ale su to vsetko drobnosti a je to vec vkusu.

Na druhe, tretie pocutie si tak zvyknem, ze sa mi zda vsetko v maximalnom poriadku.

Hlasite je to dost, Soulfly z 2004 roku su kusocek tichsi :)

Ako tak porovnavam horedole americke metalovky, tak gitary maju nabrusenejsie (ostrejsie).

Olsztyn

Příspěvek od Olsztyn » 16 dub 2007 23:09

rastis: dik za venovanej cas a nazory. Prave jsem myslel ze mi tu nekdo s tema "detailama" jako reverb zpevu, celkovej prostor apod trosku pichne. To je prave podle me to co dela ten zvuk zvukem. Kdyby to nekoho zajimalo a moh by poradit co jak potahnout tak jsem se snazil dostat (kytary, bici, zpev) nekam sem...

http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/29013 ... .59MB.html

no jo, nedostiznej cil:) diky

peteness

Příspěvek od peteness » 17 dub 2007 00:27

no tak taky plknu, protoze to je supr muzika (neni to nahodou zpevak ze Zvlasny skoly?) akorat to ma prekompresovany srotak - vymenit sampl. Jinak skvele......poslouchano skrz Echo Layla 24 a KRK R6. :))

PS. je zvlastni jak jsou v tom GreenDay tracku kytary na zacatku hrozne podobny starym Ramones.....mozna to neni zvlastni :))

velvet

Příspěvek od velvet » 17 dub 2007 00:46

Kdybych to slyšel z CD, tak si řeknu, že je to fajn a možná bych si to koupil do auta a zvuk bych vůbec neřešil.
Nicméně, když jsi již tu otázku položil,
mně to tedy zní jako pěknej demáč. Pěknej sice, ale demáč. Ne že by to znělo "špatně", naopak - v něčem až moc čistě, "převejškováno" postrádám tam víc "špíny" :wink: Bicí moc široký (na můj vkus - v této písni), reverby chladný (na můj vkus, ) - když maník začne zpívat, evokuje mi to opravdu nějakou americkou kapelu - ale z konce 80. let, nebo si představím, jak zkoušej někde v sále v sokolovně ještě než přijdou lidi... Pak se přidá druhý (hlas) , jenž mi s tím prvním vůbec nekoresponduje... Je to ovšem věc osobní preference. Třeba kopák v Tvojí písni se mi líbí víc, než ten co mají Green Day v Nice (jsou to Green Day?), ale činely a virbl se mi víc líbí u nich. Což je dost možná daný i tím, že je to nějaká zkomprimovanější empétrojka, tedy to nehraje tak čistě a mně se to víc líbí ?! :D Tak že jdu radši spát.
Jak jsem napsal, je to otázka osobní volby. Fakt si netroufám posuzovat dle té mp3 Green Day, ale když si vezmu moje oblíbené žánrově obdobné nahrávky (Neurotic Outsiders z 2. pol. 90. let , nebo Billy Idol Devil's Playground z minulého roku), tak znějí určitě blíž té špinavé mptrojce... Určitě by to mělo být markantní u činelů.
S těma vejškama a celkovou hlasitostí bych šetřil...
PS- co máš za bedny? Zkus si to pustit na nějaký "konzumní věži" a ohulit tam vejšky a basy (jak to spousta lidí dělá)...
-------------------------------------
http://www.markvelvet.com

velvet

Příspěvek od velvet » 17 dub 2007 00:56

peteness píše:PS. je zvlastni jak jsou v tom GreenDay tracku kytary na zacatku hrozne podobny starym Ramones.....mozna to neni zvlastni :))
JO! JAk jsem to uslyšel, hned mi to taky přišlo na mysl :lol:

freecoolin

Příspěvek od freecoolin » 17 dub 2007 08:06

mě ty kytary na začátku spíš připomínaj PETER PAN SPEEDROCK než RAMONES který hráli rovný(osminkový) beglajty

ale jinak se mi to líbí moc

Olsztyn

Příspěvek od Olsztyn » 17 dub 2007 10:53

velvet: super koukam že se to trošku rozjelo, určitě konstruktivní kritika, dam na rady a trosku si s tim ještě pohraju. K těm reprákům: Mam jednopásmovky z nejkonzumnějšího 10 let starýho mikrosystému od JVC, který skoro žádný vejšky nemaj, proto je to asi převejškovaný:)) Můžeš prosím rozvíst co je chladnej reverb? dikes

Peteness: Ten sampl virblu je vykrádačka těhle GD z tohohle alba jen jinýho tracku, samozřejmě že ale smíchanej s originálem ze studia, ten bude asi hodně nakomprimovanej, respektive prohnanej takovym tim udělátkem od Waves co přidává attack. O tý Zvlasny skole (neni) mu rikat nebudu, možná by se urazil :)

delay

Příspěvek od delay » 17 dub 2007 12:51

Zvuk celkem OK :-). Trochu nečitelnej vokál??? Jinak tuhle hudbu nemusím, ale to není předmětem diskuze...

Olsztyn

Příspěvek od Olsztyn » 17 dub 2007 17:48

PS. je zvlastni jak jsou v tom GreenDay tracku kytary na zacatku hrozne podobny starym Ramones.....mozna to neni zvlastni )
to neni zvlaštní, oni je jmenujou jako nejdůležitější vzory :)

Ctirad

Re: Jak Vám to hraje? prosím názory - rock

Příspěvek od Ctirad » 17 dub 2007 21:28

Olsztyn píše:Prosím pány experty o posouzení tohohle zvuku. Muj první pokus, mícháno v holym nuendu, mastrovano pres Izoptope a Tracks. Hlavne si nejsem jistej reverbama, zpevem, kytarama a celkovym loudness, teda vlastne si nejsem jistej nicim :oops:
Budu vdecnej za jakkoliv pripominky Diiik

http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/20379 ... .25MB.html
Kdyby se to takhle jak to je rovnou vzalo a po velmi jemnym masteringu vydalo, tak to rozhodně bude patřit k těm lépe smíchaným CDčkům. Gratuluju.

Co se týče drobností (z nich většina už tady stejně padla), měl bych následující připomínky:

1. trochu přitlačit na pilu co se týče spodku. Buď vypíchnout basu nebo přidat spodky kytarám, pokud to nahrávka umožňuje.

2. dynamika. Tu mezihru bych trochu zklidnil, aby při tom rozjezdu mělo větší tah.

3. sólo bych výrazně vypíchnul.

4. hlasitost vokálu je pro mě akorát, ale zkusil bych vymyslet nějakej fór, aby byl tlustší a dostal nějakej osobitej nezaměnitelnej výraz, aby se podle toho dal zpěvák a potažmo kapela identifikovat (viz Ozzy nebo Phil Collins, jestli chápeš co myslím).

5. ty činely jsou trochu utopený. Klidně bych jim přidal vejšky, ať pěkně cinkají (pokud adekvátně sejmuté).
Naposledy upravil(a) Ctirad dne 17 dub 2007 21:30, celkem upraveno 1 x.

peteness

Příspěvek od peteness » 17 dub 2007 21:30

Olsztyn: To je uplne bezny. Ted ctu knizku od Alexe Švamberka "Nenech se zas oblbnout" - je to soubor rozhovorů s různýma punkovýma kapelama a skoro všichni je uznávají. Ramones je první skupina, která se dá bez pochyby označit za punk. Oni třeba zavedli styl nepřetržitýho hoblování, byli první kdo přestal dělat pauzy mezi songama.

velvet

Příspěvek od velvet » 18 dub 2007 09:25

Olsztyn píše:velvet: Můžeš prosím rozvíst co je chladnej reverb? dikes
Můžu, to je takovej, co mne nechává chladným :wink:
Ale vážně: na konci 80. a zač. 90. let mi "zjevný" reverby v rockový muzice nevadily, dneska to spíš nemusim. Raději mám posledních pár let věci bez reverbů, "in your face".
Ono to není tak, že by v těch nahrávkách žádný nebyly, jen nejsou tak patrný. Před pár lety jsem kdesi četl anketu mezi zvukaři v US, jak se u nich změnilo používání reverbů -zda je vůbec ještě používají, když sposta nahrávek zní tak "suše". Vyplynulo z ní, že reverby se používají samozřejmě stále, jen se změnily (zkrátily) parametry,- byla k tomu ilustrační tabulka s průměrnými hodnotami pre-delaye, dozvuku, velikosti místnosti na zač, 90. let a v první pol. tohoto tisíciletí. [/quote]

K těm reprákům: Mam jednopásmovky z nejkonzumnějšího 10 let starýho mikrosystému od JVC, který skoro žádný vejšky nemaj, proto je to asi převejškovaný:))

Ano, to je velmi pravděpodobné.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 18 dub 2007 09:44

velvet: ale to jsi moc pojem "chladnej reverb" nevysvetlil, spis jsi vysvetlil pojem "trapnej, nemoderni reverb" :) Chladnej je, ze zni chladne... studene, kovove, digitalne... tezko se to popisuje, to chce asi slyset.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

velvet

Příspěvek od velvet » 18 dub 2007 12:05

Cyril píše:velvet: ale to jsi moc pojem "chladnej reverb" nevysvetlil, spis jsi vysvetlil pojem "trapnej, nemoderni reverb" :) Chladnej je, ze zni chladne... studene, kovove, digitalne... tezko se to popisuje, to chce asi slyset.
"Chladný reverb" = zní chladně = je chladný.....
.... a máme tu akýsi loop zasmyčkovatý - že by nějaké páskové echo?
............ a hned je to teplejší 8)

velvet

Příspěvek od velvet » 18 dub 2007 12:26

PS ještě k té "definici" chladnosti.
... dle "názvosloví" se obecně termínem "warm" označují tyto frekvence :

cca 220-440 Hz
cca 3-7 KHz

Jedná se o poměr těchto freq v celkovém kontextu zvuku nástroje, efektu, nahrávky jako celku... V prvním případě budou-li výraznější, ve druhém pak opačně. (reference: Bob Katz)
Snad by se od takto dalo odvodit, kdy bude zvuk reverbu spíše "cold" než "warm"?
Nicméně se může stát, že zvuk , co se jednomu jeví jako pěkně "warm", může být pro jiného "takovej zahuhlanej" :lol: Např. 200hz bych u reverbu, kam jde i kopák raději nepřidával, naopak. Tak že aby to znělo tepleji, hledal bych tak, že bych omezoval někde mezi 3-7 khz. OK?

PPS- Cyrile, jak jsi psal, že "ty činely jsou trochu utopený" tak mně naopak v jedný chvíli napadlo, že jsou "samostatná jednotka" , nebo jich tam je moc - prostě když si kapelu představím ve 3D v rámci prostrového útvaru, tak ty činely mi přicházely úplně odjinud. Zjímavý rozdíl ve vnímání. By mne zajímalo, nakolik jsme ovlivněni rozdílnými podmínkami při poslechu ( dozvuk místnosti, bedny...) a nakolik je to záležitost subjektivní...

Odpovědět