Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
pavlii
Moderátor

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od pavlii » 15 pro 2015 08:56

To je teda hodnotný příspěvek totok... 8) měl jsi zůstat u tohoto: "... nechcem znevažovať prispevky v celej teme , nečital som to...".

P.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 pro 2015 09:38

jammix : preco si si zmenil identitu ? Chodil si sem pod nickom jazzym ..

xdudy

Příspěvek od xdudy » 15 pro 2015 11:05

jammix píše:... komfort počuvania je ked sa utlmia vyššie frekvencie , basy neutlmi takmer nič aj cez tu vrstvu vaty basy prejdu pomerne silné a odrazia sa a od toho dreva najskor ešte zmohutnejú ...
To je nesmyslný blábol !!!

Samozřejmě, že se dají i nízké frekvence částečně utlumit ( absorbovat), např. použitím basových pastí - zjednodušeně, čím silnější vrstva minerální vaty -tím větší absorbce na nižších frekvencích. Část akustické energi se při pohlcení vatou přemění na tepelnou energii. Tato vlasnost minerální vaty je výrobcem u vhodného materiálu číselně označena -např. Isover Uni při tloušťce 10 cm má na frekvenci 125 Hz pohltivost 0,45 a na 250 Hz už 1, při čemž pohltivost označená číslem 1 znamená, že se pohltí všechna energie.

Jak už v tomhle vlákně bylo zakladatelem srozumitelně vysvětleno, základ je dát basové pasti z vaty do rohů místnosti a nejlépe v celé výšce ( od podlahy až ke stropu) kde se kumuluje největší akustická energie.
Je jedno jestli nařezané trojúhelníky skládané na sebe jsou 10 cm nebo 20 cm tlusté (prostě podle toho jak tlusté desky vaty jsou k dispozici), jde hlavně o masu vaty směrem od zdi do prostoru.

Prosím jamixe aby neničill tohle zásadní vlákno dezinformacema

Stan

Příspěvek od Stan » 15 pro 2015 13:46

@PLL: mas nejaky specialni duvod proc mas pracovni stanici (smer reprodukce) situovanou na kratsi stranu? Myslim ze by bylo vyhodnejsi situovat studio na delku nejen kvuli nizkym frekvencim ale take kvuli prvnim odrazum ktere budes mit pri momentalnim rozmisteni nevyvazene (tz.rozdilne casovani LR).

xdudy

Příspěvek od xdudy » 15 pro 2015 14:52

to Stan: to jaks to napsal je trošku matoucí (no jde jen o to co si přesně kdo představuje pod pojmem situovanej - nerejpu, jen upřesnuju)
- on má právě poslech situovanej na delší stranu - optimální by bylo dát stůl a monitory k oknu a situovat poslech na kratší stranu 8)
Prostě tak jak to teď má - monitory u delší strany, tak se hned vrací odrazy od stěny za zády.
Naposledy upravil(a) xdudy dne 15 pro 2015 15:01, celkem upraveno 1 x.

Stan

Příspěvek od Stan » 15 pro 2015 14:57

Podle obrazku to ma na kratsi stranu.( kratka vzdalenost mezi zdmi) Ale to je jedno. Presne to jsem myslel postavit to pred okno.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 15 pro 2015 15:41

2Stan: Jestli ma tyhle rozmery a je to panelak, tak ja to ve sve mistnosti meril a na ty kratsi stejny jsem mel proste lepsi vysledky v basech. Nasel jsem pozici i s umistenim, kde mi to proste dela nejmin problemu v basech. Na tu kratsi stenu kdyz jsem to mel, tak tam byla resonance v jednom miste a jednu frekvenci tusim kolem 98hz jsem neslysel vubec a s tim toho moc neudelas. Absorbery jen absorbuji, ale nic jako "pridavac" neni :D jedine lazene rezonatory a posun pozice, ale at jsem posouval, jak jsem posouval, tak vzdycky tam chybela frekvence akorat se menila vyska frekvence v zavislosti na pozici. Ta mistnost je zkratka dost mala a nevyhodna. Chtelo by to na kazde strane alespon metr mozna metr a pul navic.

Stan

Příspěvek od Stan » 15 pro 2015 16:00

V poho ja jen kvuli optimalni poslechove pozici. V tomhle postaveni, tedy nasmerovani poslechu na "delsi" stranu bude sedet zhruba v polovine mistnosti kde je prvni node funamentalni ferkvence. Kdezto pri nasmerovani poslechu na delku tedy na "kratsi" stranu bude mit poslechovou pozici automaticky v idealni prvni tretine delky mistnosti prvni odrazy budou prichazet vicemene se stejnym zpozdenim atd. atd. Je dost duvodu proc to postavit jinak, ale kdyz mu to bude fungovat tak jako tobe, tak proc ne. Ja se jen domivam ze nasmerovanim poslechu na delku bude snazssi dostat vse nejnutnejsi pod kontrolu (v ramci moznosti)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 15 pro 2015 16:30

Ono u 4,2m na delku, kdyz mas stul cca 90cm na hloubku a mas to kousek od okna / topeni a jeste nejsi nalepeny na monitoru, tak se ti prave stane to same.. sedis uprostred mistnosti cca ve 2metrech od zdi. V tak male mistnosti se ti nepovede sedet v prvni 1/3 ale sedis takrka v 1/2. U toho druheho natoceni sedim spis ve 3/4 mistnosti, takze mas stul kvuli stojanum na monitory a absorberum kus od zdi a pak mas nejaky odsun od stolu a akorat to tak vychazi, kdyz si vezmes ze mas na sirku mistnost cca 2,8m.

xdudy

Příspěvek od xdudy » 15 pro 2015 16:53

no tak to už musí konkrétně vyzkoušet , ale obecně souhlasím se Stanem - pokud se rozhodne tošku pořešit akustiku těma basstrapama atd, tak to může bejt trochu jiný - to už záleží pak na konkrétní situaci.
No ikdyž ty píšeš, že absorber to v tvým případě neřeší a máš stejnu místnost - tak nevym :)

- já jen aby nenabyl dojmu, že žádný absorbéry nemá řešit - myslim, že pasti poslech určitě zlepší.

jammix

Příspěvek od jammix » 15 pro 2015 17:45

drevo má dobré rezonančne vlastnosti a malo utlmí akekolvek frekvencie , princip akustickej gitary je práve v tom že sa vibrácia strun v ozvučnici zosilní , podobne funguje aj kontaktný reproduktor ktory položiš na stol a zrazu počuješ viac .
nehovorim že sa basy neutlmia ale utlmia sa najmenej s celeho spektra ..ja som si meral molitan pre moje potreby aby som vedel či sa mi oplati kupiť viac .. a nameral som utlm cca v oblasti 50-100hz bol -1dB , v 500-1kHz to bolo -3dB v oblasti výšok 5-10khz utlm -6db a ešte v počutelnej oblasti 10-14khz -12db v nepočutelnej nad 14khz to bolo -24db a viac .
mám to v plane ešte raz zmerat poriadne aj s inymi materialmi , koli sebe lebo si staviam isolation cabinet a takisto potrebujem utlmiť hluk akustických bicích . tam je najviac problemov práve s basmi ,.. všetko sa mi dari utlmiť celkom obstojne ale basy lezu až von z domu .. a má na to vplyv aj odraz v miestnostiach ktore funguju ako ozvučnica . Preto hovorim že pri hlasitosti bežneho posluchu na monitoroch nemusiš zistit že tie basy máš koli drevenemu absorberu vačšie .. ale ja taky absorber nemam nemeral som tak som len upozornil. Že to teoreticky može zvačšovať hluk v basoch.

práve rohy miestnosti su kriticke lebo sa tam zhromažduje viac odrazov ..ale vačšinou je to problem ak máš v rohu alebo v jeho blizkosti miesto posluchu ..alebo ak tam umiestnuješ mikrofon .. ale ak si od rohu vzdialeny nepredstavuje pre posluch vačši problem ako klasická stena. práve preto je tam viac hluku lebo odtial nema ako unikať .

jammix

Příspěvek od jammix » 15 pro 2015 18:03

nedavno som videl test pasivneho tlmenia sluchatok ( merane binauralnou hlavou ) kde boli porovnavane krivky bez utlmu a s utlmom a niektore sluchatka mali po utlme zvačšenie v oblasti basov. čo bolo podlamna sposobene prave tym že konštrukcia plastu pôsobila ako zosilnovacia ozvučnica.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 15 pro 2015 18:41

xdudy píše:no tak to už musí konkrétně vyzkoušet , ale obecně souhlasím se Stanem - pokud se rozhodne tošku pořešit akustiku těma basstrapama atd, tak to může bejt trochu jiný - to už záleží pak na konkrétní situaci.
No ikdyž ty píšeš, že absorber to v tvým případě neřeší a máš stejnu místnost - tak nevym :)

- já jen aby nenabyl dojmu, že žádný absorbéry nemá řešit - myslim, že pasti poslech určitě zlepší.

Ja mam ve vsech rohach, co to jde, maximum materialu, co jde a pak za zadama jeste siroky absorbery resp. hluboky ze to ma tusim asi 40 tloustku. Jasne s neupravenou mistnosti nebe a dudy... ale neni to dokonale.. a ma to sve limity...

PLL

Příspěvek od PLL » 17 pro 2015 17:19

xdudy: Děkuji za odpověď na moji první otázku.

TOM-Thak: Ano, má to asi klasické rozměry, panelák to však není, zděná konstrukce keramickým blokem.

Stan+TOM-THak: Jak jsem psal, jediný důvod je využití tohoto místa i k jiným účelům, když je stůl situovaný vůči oknu, svítí mi denní světlo do obličeje, což mi není příjemné a bolí mě po krátké době oči. Samozřejmě pokud by to byl problém zásadní, vždycky si můžu zatáhnout závěs :)
Nicméně vezměme v úvahu i váš návrh, že by byl stůl před oknem a orientace zvuku do delšího prostoru - kam dát ty další absorbéry, když mám za sebou dveře a nemůžu je dát na protilehlou stranu?

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 17 pro 2015 19:58

Dveře ti přeci nezaberou celou zeď ne? Když máš dveře třeba 60cm nebo 80cm, tak ti pořád zbývají 2metry zdi, kde máš šanci do rohů dát basstrapy a na zbytek dát absorbery a přes dveře můžeš dát např. akustický závěs - bavíme se tu o domácích podmínkách předpokládám a ne o profi změřeném studiu, na které máš třeba 200tisíc na akustiku a stavební práce. U okna můžeš dát taky akustický závěs a nebo si vyrovbit absorbery volně stojící na nohách. Protisvětlo je nejmenší problém... žaluzie a závěs jsou to nejmenší.

Odpovědět