Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Stan

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od Stan » 08 úno 2019 23:43

Resilo se to tady na foru v mnoha vlaknech. Zabaleni vaty to neprodysneho materialu ma pouze jediny ucel, a to zabranit uniku mikrocastic skelne nebo kamenne vaty do vzduchu. Tot vse. Nic se, krome uniku castic, neeliminuje. Pokud se chces seznamit se zaklady akustiky tak se podivej na moje stranky mam tam o tom cely serial.

saturninek

Příspěvek od saturninek » 09 úno 2019 11:58

No o akustice jsem toho přečetl docela dost a právě proto mě balení vaty do igelitu dosti zarazilo, protože jsem přesvědčen, že se tím igelitem tlumící účinek vaty snižuje, proto jsem se ptal, jestli mi to někdo vyvrátí...?
Co se týká zdůvodnění proč se to balí...balení minerální vaty jako je např. moderní Rockwool z důvodu uvolňování částic do vzduchu je činnost zřejmě vycházející z mýtu, který je založen na vlastnostech historických, dnes již nepoužívaných materiálů. Užívání ochranných prostředků při práci s moderními materiály je na místě, ale to zejména s přihlédnutím k rozsahu prací a prostorů (uzavřených), ve kterých se s nimi pracuje. Pokud budu s vatou např. zaizolovávat podkroví, budu s ní hodně hýbat a budu ji ve velkém řezat... Jakmile je ale hotovo a vata je umístěna, žádné nebezpečné částice se již neuvolňují. Také karcinogennost dnešních materiálů je dle studií v podstatě zanedbatelná...viz. bezpečnostní listy.
Návodů na výrobu akustických panelů je na webu víc než dost, mě ale právě zarazilo to, co jsem viděl až zde, tedy balení vaty do igelitu...

jammix

Příspěvek od jammix » 09 úno 2019 12:11

igelit uberie na zvuku vyššie frekvencie . Možeš si skusit obalit mikrofon igelitom a zistíš, že stredy a basy stale počuť budeš .
ale ja tiež moc tie sklenné vlny nemam v láske .Dajú sa kúpit konopné panely , ktore nemusiš obalovať , alebo rôzne orig. penove pasce . alebo mam rad take stlačene kusky pvc materialu
ako toto https://www.muziker.sk/audiotec-acousti ... n-foam-5cm

ad. sklenná alebo kamenná vata to je v podstate to iste lebo sklo sa robí z kamena , lámaním vlákien uvolnuje mikročastice aj pri zvuku , vznika drobnučky prach ktorý ked vdýchneš je tak drobný že ho nevykašleš a ostava v plucach čim sa zvyšuje riziko vzniku .."problémov " ato je tá karcinogénnosť , podobne ako vyfuk z dieslovyh motorov s časticovym filtrom , čim su čiastočky menšie tým ťažšie sa vyplavia z plúc.

Stan

Příspěvek od Stan » 09 úno 2019 13:01

@saturninek: mohl by jsi mi vlastnimi slovy vysvetlit proc by melo zabaleni vaty zhorsovat jeji absorbci? Absorbce je dana tvarem, silou a hustotou vlaken. Ani stlaceni vaty nema zlepsujici ci zhorsujici vliv na jeji absorbcni schopnosti protoze nemenis tvar, silu ani hustotu vlaken. Znova, precti si moje clanky, tam je to vsechno popsane, teda pokud budes chtit. Je dost kvalitnich knizek ktere jdou vice do hloubky, pokud nemas problem s technickou literaturou v angline.

Co se tyka uvolnovani castic. Pokud si myslis ze to jsou myty tak prosim, to je tvuj nazor. Jen nezapomen ze vatou bude prochazet zvuk. Zvuk = tlak ktery prochazi tam a zpatky, jestli jsi presvedcen o tom ze tlak prochazejici jakymkoliv materialem nema zadny vliv a uvnitr materialu se nic nedeje tak nevim co na to rict. No to je jedno mas svuj nazor tak te presvedcovat o tom ze jsi uplne vedle nebudu jen si zopakni fyziku, principy sireni zvuku a jeho vliv na materialy kterymi prochazi. Nic ve zlem.

Igelit a podobne neprodysne materialy v absorberech nemaji vubec zadny vliv. Precte si neco o sile materialu vs pruchod a odrazivost vln. Na mikrofonu to bude slyset i kdyz tam date toaletni papir, ale v absorberu je to tak zanedbatelne ze se to nebere jako kriterium kvality absorbce. Hodne obecne vzato, kvalita absorbce dane vaty je dana jeji hmotnosti, tz. hustotou vlaken.

saturninek

Příspěvek od saturninek » 09 úno 2019 22:12

for: Stan : "Zvuk = tlak ktery prochazi tam a zpatky" - právě proto jsem se nad tím pozastavil. Zvuková vlna k šíření potřebuje medium, v našem případě vzduch, čili jak správně uvádíš, díky zvukovému vlnění bude ve vatě procházet vzduch sem a tam a budou se z vaty uvolňovat (dle tvého názoru) malé částice. Takže jsem uvažoval tak, že když tomuto proudění postavíš do cesty igelit a zamezíš tak jeho průchodu tlumícím materiálem, tak to musí mít vliv i na samotné tlumení.
Chápu to ale tedy tak, že igelit v tomto případě má funkci velmi podajné "membrány", která (teprve) zvukovou vlnu přenese dále do absorbční výplně, ale její vliv na průchod nízkých frekvencí je tak malý, že je zanedbatelný...beru že vycházíš ze svých zkušeností.
Takže díky za diskuzi, na Tvé stránky jsem samozřejmě mrknul a určitě si na nich ještě něco dalšího počtu... :palec+:

Stan

Příspěvek od Stan » 10 úno 2019 02:16

zvukova vlna se zacina odrazet od materialu ktery je silny jako 1/3 jeji vlnove delky. Pokud bude mit zvukova vlna 1000Hz pak jeji delka je 34.3 cm, aby se vlna od daneho materialu castecne odrazila musi material byt silny cca 11cm. Z toho vyplyva ze tak tenky material jako je igelit bude castecne odrazet tak vysoke frekvence ktere ani lidske ucho nezaznamena.

Vse samozrejme odvisi od typu materialu, to znamena ze kamen nebo beton budou mit jinou odrazivost nez drevo nebo vata. To jsme opet u hustoty vlaken. Me se nat tim opravdu nechce spekulovat a vysvetlovat vse do detailu, od toho jsou tu odborne knihy, navic jsem to tady myslim uz vysvetloval v nekolika vlaknech.

lavender

Příspěvek od lavender » 10 úno 2019 07:12

@saturninek - bol som kedysi v jednom studiu, kde bola vata bez igelitu iba pod drevom. za 2h si zacal mat zavrate. a ked si sa pozrel v tme lucom svetla z baterky napr, videl si ako si vlakno pekne lieta priestorom. neviem ci si niekedy zistoval typy pojiv a chemikalii ktorymi sa ten material spracovava. su to same “dobroty”. mytus je tvoje uvazovanie podla mna.

Stan

Příspěvek od Stan » 10 úno 2019 11:26

Otazka na admina: Nelze opravovat prispevky !!??

OPRAVA: u predchoziho prispevku jsem psal 1/3 a ma to byt 1/4 vlnove delky. 1000Hz => 34.3 cm a 1/4 => 8.5cm. Za mylnou informaci se zucastnenym omlouvam. Bylo hodne pozde rano a mozek uz byl v hybernaci. :)

saturninek

Příspěvek od saturninek » 10 úno 2019 14:35

for: Stan: Díky za vysvětlení, mezitím jsem informace načetl a pochopil...
for: lavender: "kedysi v jednom studiu"...ano, kedysy se používaly skutečně moc prima materiály a byly to fajnové svinstva. Já ale mluvil o Rocwoolu, jehož bezpečnostní listy si můžeš kdykoliv najít a prostudovat...ale samozřejmě jak jsem již pochopil, zabalení do igelitu nemá na útlum basových frekvencí žádný vliv, takže si to můžeš zabalit třeba i do preservativu... :mrgreen: Každopádně většina návodů, které jsem našel na webu, jsou konstrukce tkanina-vata-tkanina...tolik k mému uvažování...

Stan

Příspěvek od Stan » 10 úno 2019 15:26

Da se to delat i tkanina pred i za ale zabaleni do neprodysneho materialu je idealnejsi. I kdyz se stavi stena ve studiu tak se vata prekryva neprodysnym (plastovym) materialem ktery se uchyti na drevenou konstrukci a pres ni se aplikuje instalace sadrokartonu. Ale to je jiny pripad nez absorbery a neprodysny material omezuje primy kontakt kondenzace vznikle za stenou s finalnim oblozenim a i zde se kvalita absorbce vaty ve stenach sten nemeni. Kazdopadne to muzes delat obema zpusoby, je jen na tobe ktery si vyberes.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 úno 2019 15:31

Ideme akurat stahovat studio do inej budovy a riesil som to s akustikom .. Idea bola ze sa to cele rozoberie a prenesie .. A on povedal ze to je hlupost .. ze ta vata bude na hovno .. bude sa rozpadat .. nikto s tym nebude chciet robit .. A ze uz dnes pouzivaju uplne ine materialy bez skla ..

PLL

Příspěvek od PLL » 26 čer 2019 17:45

Zdravím.

Mám prosbu na posouzení naměřených hodnot v novém studiu. Znepokojují mě především ty obracené peaky na 65 Hz a pak vzájemná nevyrovnanost obou beden. Pravá je méně lineární s výrazným výkyvem na 410-430 Hz. Waterfall grafům bohužel nerozumím. Ty vyšší frekvence vypadají také šíleně, ale zatím nemám umístěny difuzéry, které by to snad srovnaly.

L SPL/Phase
Obrázek

R SPL/Phase
Obrázek

L,R Overlay SPL/Phase
Obrázek

L Waterfall
Obrázek

R Waterfall
Obrázek

Děkuji předem!

PLL

Příspěvek od PLL » 14 črc 2019 16:19

Pokouším se to ještě jednou "vytáhnout" - nenajde se někdo, kdo by poradil co s naměřenými hodnotami?

Děkuji. PLL

jammix

Příspěvek od jammix » 14 črc 2019 20:14

Je to nejaké zvláštne, neverím že by si mal relatívne dobrú linearitu už od 20Hz , záleží čo su to za Bedne , ako si to meral či si striedal bedne , ak si pohol mikrofonom vo vzdialenosti 1m od bedni tak sa mohlo stať že vyskočí nejaka nepresnosť , hlavne je že si to drží pomerne dobru linearitu a tie peaky v rozsahu do 10dB su neni až tak dôležité .

Odpovědět