Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 bře 2009 13:27

Mam taky ten pocit, ze to bude vyhozenejch 300.

delay

Příspěvek od delay » 06 bře 2009 13:29

OK, díky všem.

Settler

Příspěvek od Settler » 06 bře 2009 15:16

Nehlede na to, ze to vypada jako nejaky plata od bonboniery.. :D
..podle me zastanou vetsi praci i plata od vajec..

fova

Příspěvek od fova » 06 bře 2009 16:35

Delay: Zalezi na tom, na co to chces. Pokud chces odrazy presmerovat na jine misto, tak na to by tyhle polystyreny mohly fungovat dobre (jestlize je umistis na strop mirne sklonene).
Pokud tim chces absorbovat zvuk, tak na to to fungovat nebude. Maximalne ti to oreze vysky, tak ze si tam budes pripadat jako pod dekou.

Podle me vyhozene penize.

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 09 bře 2009 22:26

delay píše:Upman:
Ten chlapík mi na můj dotaz napsal tohle:
Dobrý, den v tomto směru Vám nemohu 100% zaručit vyhovění Vašich požadavků, ale podle vlastností plat ve zkušebnách by to podle mě neměl být problém. Vlastnosti těchto plat jsou podobné vlastnostím polistyrenu a molitanu v tomto speciálním tvaru na lámavost a zachycování zvuku.
... tyblaho to musi bejt fakt dobry ;-) . To by mne zajimalo z ceho takovej krasnej polystyrenovej odpad tomu chlapikovi zbejva ...
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

fova

Příspěvek od fova » 09 bře 2009 22:30

Tipnu si: Ma tim oblozeny strop v byte a tohle mu zbylo. Dumal co s tim a pak si vzpomnel, ze jednou v televizi videl nahravaci studio a tam meli take neco s vystupky. A napad byl na svete :-)

upman

Příspěvek od upman » 10 bře 2009 10:56

Fova: :D
Mac mini, Logic 9, MOTU Ultralite, PadKontrol, Novation SL37, IK VSTs
http://bandzone.cz/lifelies

fry096

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvek od fry096 » 15 kvě 2009 22:24

Akustická pěna nemusí bát už nic drahého, žádné 400kč za malej kousíček 2 cm tlustých jehlanků, ale pořádnej panel za malé peníze, mrkněte sem:

http://www.aukro.cz/item635619738_akusticka_pena.html

http://www.aukro.cz/item635618528_akust ... hlany.html

http://www.aukro.cz/item635622302_akust ... _3_cm.html

V případě zájmu nebo dotazu mě stačí kontaktovat na mailu: frycguitarspol@seznam.cz
nebo prostě zavolejte 724 367 627

fova

Příspěvek od fova » 15 kvě 2009 23:21

I v pripade, ze by to vsechno byla PUR pena s otevrenymi bunkami (o cemz pochybuji), tak pro vyreseni akustiky studia se toto da pouzit pouze jako doplnkovy material. Nema to dostatecnou tloustku na to, aby to absorbovalo basy pod 100Hz.

No a obecne: Timto zpusobem prodeje si asi moc duvery neziskas. Hlasky typu "Nevahejte a objednavejte ihned, zasoby jsou omezene", prodej na Aukru a tvoje anonymita pusobi znacne podivne.

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 16 kvě 2009 09:48

fova: mam takovy dotaz k tomu tvemu clanku na zacatku - jak jsi tam rezal ty trojuhelnicky z te mineralni vaty - ty maji na vysku pocitam tedy 200mm, takze je to narezana ta 200mm deska? kolik ma stranu ctverec, kdyz slozis ty dva tvoje trojuhelnicky? resp. me zajima, kolik z te desky toho jde narezat a jake rozmery jsi udelal pro ten trojuhelnik...nebo kolik jsi tech desek potreboval na ty dva prenosne sloupky? dik za odpoved...

fova

Příspěvek od fova » 16 kvě 2009 23:22

Delal jsem to z vaty 140mm silne. Cim silnejsi vatu sezenes, tim mensi pocet trojuhelniku budes rezat pro jednu past.

Rovnoramenne trojuhelniky z vaty mely priblizne tyhle rozmery: Odvesna 1: 40cm, Odvesna 2: 40cm a Prepona: 57cm.

Diky temto rozmerum jsem docilil vysku trojuhelniku (tj. vzdalenost od bodu, kde se stykaji odvesny do stredu prepony) cca 30cm. Tohle je vlastne ta aktivni absorpcni tloustka vaty. Tech 30 cm je to jen na prostredku pasti, cim blize ke stranam, tim je absorpcni tloustka mensi, ale v prumeru se da rici, ze ta past ma 20cm absorpcni tloustku vaty.

Jednu past jsem vyrobil z drevenych desek o techto rozmerech:
2x Trojuhelnik: Odvesna 1: 47cm, Odvesna 2: 47cm, Prepona 67,7cm, Tloustka desky: 1,8cm
2x Bocnice: Delka:110cm, Sirka: 44cm, Tloustka desky 1,8cm
Pouzil jsem sparovku (kousky dreva slepene k sobe) misto obycejnych prken, protoze se s vekem nekrouti a drzi tvar. Je to ale drazsi nez obycejna prkna.
Vysku bocnice 110 cm jsem zvolil kvuli manipulovatelnosti. Sla by samozrejme udelat jedna past 230cm vysoka, ale tu sam neuneses a ani ji neprevezes autem. Takze mam posazene na sobe dve pasti o vysce bocnice 110cm.

Tady je to videt, jak jsou dve pasti na sobe:
Obrázek

Do jedne pasti se mi veslo 10trojuhelniku z vaty. Umistil jsem je tam tak, ze jsem koupil velke pytle na odpadky a do nich na sebe vyskladal 5 trojuhelniku. Pytel jsem nahore zasil sponkovackou a vlozil ho do pasti - pripadal jsem si, jako kdyz vkladam mrtvolu do rakve. Ta past ma podobny tvar jako rakev a pri vkladani vaty jsem ji mel nalezato :D . Pak jsem zasil dalsich 5 trojuhelniku do druheho pytle a ten vsunul do zbyvajiciho volneho prostoru v rakvi.
Aby to nevypadlo ven, pojistil jsem to dratem:

Obrázek

Cele jsem to pak prikryl predni stenou s natazenou latkou:

Obrázek

Celni stena vznikala takhle:

Obrázek

Latku jsem k ni pripevnil sponkovackou.
Je treba mit latku predem vyzehlenou a pri natahovani na ram ji radne napnout, aby po dokonceni pasti nevisela volne.

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 17 kvě 2009 10:31

fova: super, diky moc, presne to jsem potreboval vedet...

myslis, ze ma smysl to delat nizsi, nez dva metry? treba 1,50m a postavit to na nejakou skrinku?

uvazuji zatim udelat dve rohove pasti do rohu, +- tam kam smeruji monitory...problem ale je, ze v jednom rohu jsou trubky od topeni (asi 15 cm od steny, volne v prostoru) a v druhem zase postel...ta se da trochu odsunout, jenze ty trubky jsou dost problem...

fova

Příspěvek od fova » 17 kvě 2009 11:58

Nejlepsi je samozrejme od zeme az do stropu. Pokud to z nejakeho duvodu nejde, tak radsi bych to postavil na skrinku a mel to az do stropu, nez to postavil na zem a nahore to mel kratsi. V mistnosti vetsinou mas na zemi dost nabytku, ktery take poslouzi jako absorber, kdezto u stropu nic jineho nez ty pasti mit nebudes.

Ja mam za pasti trubky take a past jsem postavil pred ne (cca 15cm od zdi). Kdyz tu past das nedaleko od steny (odhadem do 30cm) , tak se ti jeji pohltivost naopak zlepsi. Kdyz ji das dal (odhadem od 0,5 metru a vice), tak ti prestane efektivne absorbovat. Ethan Winer o tom pise jakesi vedecke pojednani na svem webu.

kravaťák

Příspěvek od kravaťák » 19 říj 2009 10:46

No nevím teda, dávat jen tak skelnou vatu na stěny prostor, ve kterých se v bezprostřední blízkosti budou pohybovat lidi... Ještě když tam třeba budou zpívat nebo vykonávat jinou činost náročnou na dejchání...

Co třeba polystyren? Nebo obyčejná vata z drogerie? Nějaký starý hadry?

biscuit

Příspěvek od biscuit » 19 říj 2009 12:05

kravataku, procti si to tady a pak se ptej. je unavny porad dokola neco opakovat.
a zamysli se nad tema materialama a uvedom si jakej je v jejich strukture rozdil...

Odpovědět