Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od fova »

Chtel jsem sepsat velmi jednoduchoucky navod, jak spravit akustiku mistnosti, ale nakonec je to docela dlouhe :-)
Pro odbornejsi zduvodneni nekterych prohlaseni v clanku (napr. proc mistnost nemuze byt krychle) si najdete jine clanky na webu (napr. od Ethana Winera)

Doufam, ze Ivovi a Poshookovi nebude vadit, ze jsem pouzil jejich fotky.

Psal jsem to par hodin, takze budu rad, kdyz to nejaky moderator umisti v teto sekci jako clanek.

--------------------

Malé domácí studio v českých podmínkách je v horším případě nějaký koutek vyčleněný v rámci bytu, v lepším případě samostatná místnost nevelkých rozměrů, kde probíhá vše – nahrávání, mixáž a následný mastering.
Tento článek se zabývá tím, jak za co nejméně peněz :-) optimalizovat akustiku takového prostoru, aby byla vhodná pro všechny výše zmíněné činnosti.
Pro tento článek vycházím z informací, které jsem během několika let nastudoval z různých zahraničních článků a také ze svých vlastních zkušeností.
Jsem amatér, který se hudbou zabývá jako koníčkem, takže neočekávejte nic vědeckého.

Tvar místnosti

Pokud možno se vyvarujte čtvercovým půdorysům. Úplně nejhoší varianta je krychle. Také dlouhé protáhlé místnosti nejsou vhodné. Nejvhodnější je obdélníkový půdorys.

Umístění nábytku a vybavení

Klíčovým místem ve studiu je poslechové místo. Zde by měla být akustika optimalizována co nejvíce.
U obdélníkové místnosti by měl být pracovní stůl s monitory umístěn rovnoběžně s kratší stěnou, tzn. že by měl být kolmo k delší stěně.
Kvůli kumulaci odrazů není vhodné poslechové místo umístit do středu místnosti, ale umístěte ho blíže ke kratší stěně. Měl by být cca na 40 procentech délky delší stěny.
Ideální pozicí pro studiové monitory jsou samostatné stojany umístěné mezi kratší stěnou a pracovním stolem a to tak, aby byly nad úrovní desky stolu. O zabudování monitorů do zdi se u domácího studia asi nebudeme bavit :-)
Pokud musí být monitory na stole, měly by být umístěné výše, aby se od desky stolu neodrážely do uší nežádoucí odrazy. Podkladový materiál monitorů by neměl přenášet do stolu vibrace, takže určitě ne dřevo, ale spíše polystyren nebo jiná tvrdší pěna, silnější vrstva gumy, filc, v nouzovém případě knihy.
Výškový reproduktor by měl být obvykle ve výši uší, ale je lépe se podívat do návodu k monitorům, někteří výrobci mají sweet point mezi basovým a výškovým reproduktorem.
Snažme se aby monitory byly ve větší vzdálenosti od stěny a určitě ne v rohu, protože pak budeme čelit zvýrazněným basovým frekvencím. Jestliže nám ale prostory nedovolují jiné umístění než u zdi či v rohu, lze potenciometry na zadní části monitorů nežádoucí frekvence potlačit nebo za monitory umístit akusticky pohltivý materiál.
Na stojanech nebo na desce stolu monitory mírně pootočte, aby reproduktory směřovaly do jednoho společného bodu, kterým je hlava posluchače. Tyto tři body – levý monitor, pravý monitor a hlava posluchače by spolu měly tvořit pomyslný rovnoramenný trojúhelník s úhlem 60° v každém rohu.
Poloha monitorů je ve studiu klíčová věc a vyplatí se nějakou dobu hledat tu nejvhodnější za pomoci měřicího mikrofonu (viz text níže).
Někdy můžete lepšího poslechu dosáhnout například položením monitorů na bok, přestože přednostně jsou určeny pro svislý poslech nebo stačí je jen posunout o 10cm dál a dojde k zlepšení přednesu.
Při instalaci nábytku a vybavení je pro akustiku klíčová symetrie místnosti. Stůl by měl být stejně daleko od stěny vlevo i vpravo. Jestliže umístíte podél jedné stěny nábytek, mělo by být něco podobného i podél druhé stěny. Také akustické prvky umisťujeme symetricky, jako by levá část místnosti zrcadlila tu pravou.
Pokud toto nedodržíme, obvykle uslyšíme při poslechu v levém uchu odlišný zvuk než jaký slyšíme v pravém uchu.

Hluk počítače

Hluk počítače je obrovským problémem u nahrávacích místností.
Jsou dvě cesty, jak se s tímto problémem vypořádat. Buď si celý počítač necháte postavit z komponentů, které jsou co nejméně hlučné nebo počítač umístíte mimo nahrávací místnost. Za první řešení utratíte dost peněz a stejně nikdy hluk zcela neodstraníte. Počítač můžete také umístit do nějakého sarkofágu, vystlaného akusticky pohltivým materiálem, ale tam hrozí přehřívání a ze sebemenšího otvoru vám bude zvuk unikat ven.
Proto vidím umístění PC mimo nahrávací místnost jako definitivní a nejlepší řešení. Není velký problém vyvrtat jednu větší díru do zdi, protáhnout kabely a díru zase něčím ucpat. Pro toto řešení je vhodné používat externí CD/DVD mechaniku (USB nebo FW), umístěnou v nahrávací místnosti, abyste neustále nemuseli běhat ven.

Jaká by měla být akustika místnosti?

Musíme rozlišovat pro jaký účel bude místnost určena.
Pokud pro nahrávání nástrojů a zpěvu přes mikrofony, měly by akustické úpravy především řešit dunící basy, ale měly by ponechat větší množství odrazů na středech a výškách, aby zvukový projev zněl mocně a živě a ne sterilně.
Jestliže bude místnost zároveň sloužit i pro mixáž, musíme už volit nějaký kompromis mezi živější a utlumenější místností, protože u mixáže je žádoucí mít odrazů méně.
Někteří zvukaři dokonce preferují pro mixážní pracoviště úplně utlumenou místnost, bez odrazů.
Samostatnou kapitolou je to, pokud chceme řešit kromě akustiky místnosti uvnitř i úniky zvuku ven. Pak musíme v podstatě postavit místnost v místnosti. Nejprve obložíme všechny stěny (včetně dveří) silnou vrstvou akusticky pohltivého materiálu (např. minerální vata) a ucpeme všechny otvory, protože i ten nejmenší přivede naši práci vniveč a pak můžeme řešit vnitřní akustiku dle textu výše.

Vhodné materiály

V malých místnostech je nejlepší formou úpravy akustiky absorpce, tzn. pohlcení maximálního množství odrazů.
Jako doplňkové řešení můžeme nainstalovat i difuzéry, které mají za úkol odstranit opakující se echa a rezonátory, které absorbují konkrétní frekvenci, na kterou byly vypočteny.
Myslím ale, že pro začátek si v domácím studiu vystačíme s absorbéry ;-)
Obecně platí, že vyšší frekvence (od 1,5kHz výše) absorbuje každý materiál, který má trochu hrubší povrch, třeba i závěs na okně. Střední frekvence (300Hz-1,5kHz) už vyžadují nějakou masu materiálu a nejhůře se absorbují frekvence pod 300kHz, kde musíme mít akusticky dobře pohltivý materiál a ještě o značné tloušťce.
Pro začátečníky s akustikou je nejvhodnější pořídit širokopásmové absorbéry, které pohltí vše – basy, středy i výšky.
Prvním vhodným produktem pro takové prvky je minerální vata. Každý z výrobců (Rockwool, Orsil, Knauf a další) má v sortimentu typy vaty více vhodnější pro absorpci zvuku a méně vhodné. Je nutné se podívat do katalogu. Dobré zkušenosti jsou s produkty Orsil Orstrop, Isover Domo a Rockwool Airrock ND.
Dalším vhodným materiál je tzv. akustická pěna, která má otevřené buňky, dobře pohlcující zvukovou energii (v angličtině open cells foam). Komerčně prodávané produkty jsou od firem Auralex a Primacoustic, z českých firem například AC Plus. Pokud se nepletu, tak jde o polyuretan.
Vyvarujte se levných produktů, které se sice také nazývají „akustická pěna“, ale ve skutečnosti je to pouze molitan s uzavřenými buňkami, který má minimální absorpční schopnosti. Akustická pěna na bázi otevřených buněk bude stát cca 1000 a více Kč za metr čtvereční.
Poznáte ji např. tak, že když skrz ni fouknete, tak i u vetší tloušťky ji profouknete skrz. Obyčejný molitan o větší tloušťce neprofouknete.
Nevhodný materiál pro absorbéry je korek, polystyren, molitan, textilie a kdysi populární plata od vajíček.
Tyto materiály nám v případě členitého povrchu roztříští odrazy a v případě hrubšího povrchu pohltí vyšší frekvence, ale basy a středy vůbec neabsorbují.
Dají se tedy použít pouze jako doplňkové prvky pro výše zmíněné použití, ale rozhodně ne jako hlavní prvky pro pohlcení odrazů.
Spacáky, peřiny a polštáře mohou také nouzově posloužit při nahrávání, ale moje vlastní zkušenost je ta, že nižší basy to stejně neřeší.

Jak velkou tloušťku akustického materiálu

Platí, že čím nižší frekvence chceme absorbovat, tím silnější musí být akusticky pohltivý materiál. Pro absorbér pohlcující basy, středy i výšky je třeba použít minerální vatu ideálně o tloušťce 200mm. Podobně to platí i u akustické pěny.
U tloušťky vaty kolem 100mm už nebudeme mít absorbované frekvence pod 100Hz.
Pokud máme nízký rozpočet, můžeme nouzově nainstalovat absorbéry s tloušťkou vaty kolem 100mm a mírně je oddálit od stěny. Pohltivost nižších frekvencí se zlepší, ale mnohem lepší řešení je mít tlouštku pohltivého materiálu více než 160mm.

Výroba akustických prvků

Pro české domácí studio vidím tři rozumné možnosti:

- Nakoupíte akustickou pěnu od renomovaných výrobců. Tato varianta je finančně hodně náročná. Pro celou místnost se nákladově můžete pohybovat kolem 20000Kč a více. Budete potřebovat jak tenčí desky s pyramidkami, které přilepíte na zeď, tak mohutné hranoly pěny do rohů místnosti. Nevýhodou je, že pár měsíců to smrdí a také, že se na to hodně chytá prach.

- Necháte si vyrobit akustické prvky s minerální vatou od známého truhláře. Tady se budete cenově pohybovat také kolem 20000Kč a více.

- Vyrobíte si svépomocí akustické prvky s minerální vatou. Nákladově byste neměli překročit 10000Kč.

U výroby svépomocí máte zase několik možností:

- Vyrobíte si přenosné paravány, kterými obestavíte váš nahrávací koutek a v případě, že je nebudete zrovna potřebovat, je přemístíte někam do kouta. Zde dobře poslouží dřevěné rámy, vyplněné minerální vatou ve fólii a potažené látkou:

Obrázek

Obrázek

- Vyrobíte si prvky, které budou napevno umístěné na stěny a do rohů, ale v případě stěhování budou přenositelné. Zde je pár fotek, jak to udělat:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

- Akustický materiál rovnou připevníte na zdivo při stavebních pracích.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Poznámky k výrobě:

Při práci s minerální vatou určitě používejte respirátor a rukavice. Dlouhodobé vdechování částeček vaty je zdraví nebezpečné. Proto také doporučuji vatu v absorbérech umístit do nějaké fólie (např. velké igelitové pytle na odpadky) a důkladně je utěsnit, aby ve studiu nedocházelo k únikům drobných částeček vaty. Pokud absorbér potáhnete látkou, nemusíte se obávat negativního vlivu igelitového pytle na akustické vlastnosti. Středy a basy přes něj bez problémů proniknou a výšky budou absorbované látkou.
Látku na potažení můžete volit buď hrubší, která více pohlcuje výšky a místnost utlumí nebo jemnější a pak bude látka více odrazivá.
Pro fixaci pytlů s vatou v rámech lze použít buď vázací drát a vruty (jako je to na mých fotografiích) nebo dřevěné laťky.

Kam umístit akustické prvky

Začněme tím, že akustické prvky nainstalujeme do všech rohů místnosti a to od podlahy až ke stropu. Kvůli hromadění basů v rozích by zde měla být největší tloušťka pohltivého materiálu – ideálně 200mm a více.
Další absorbéry umístíme na zeď, na kterou směřují reproduktory monitorů. Když sedíte u stolu, měla by to být zeď za vašimi zády. Absorbéry nainstalujte do místa, kam jsou namířené reproduktory. Zde můžete volit absorbéry s menší tloušťkou materiály (např. 100mm) a kvůli roztříštění odrazů je vhodné absorbéry mírně pootočit.
Dále umístěte absorbér na strop mezi vaši hlavu a zadní stěnu.
Podlahu nechte akusticky odrazivou.
Poté je vhodné provést proměření místnosti měřícím mikrofonem, protože je možné, že tyto úpravy již budou dostatečné. Jestliže bude místnost sloužit jako nahrávací i poslechová, je důležité nechat část ploch odrazivou – klidně i 50%. Tím zabráníme přetlumení místnosti, které způsobuje sterilní, neživý zvuk.
V případě neuspokojivých výsledků měření pokračujte v instalaci dalších prvků.

Měření

Po instalaci akustických prvků je vhodné se nespoléhat jen na naše uši a měřícím mikrofonem změřit akustiku místnosti. Nejlevnějšími mikrofony pro toto použití jsou Behringer ECM8000 a T.Bone MM1. Můžete použít i jiný mikrofon (například vokální velkomembránový kondenzátor), ale pak musíte mít od výrobce vytištěnou konkrétní charakteristiku vašeho kusu a tu zanést do měřícího software. Měřící mikrofony se na rozdíl od ostatních mikrofonů vyznačují relativně lineární charakteristikou, kdežto při použití jiného mikrofonu s neznámou charakteristikou riskujete, že uvidíte na výsledném grafu problém tam, kde ve skutečnosti není.
Dále musíte vlastnit zvukovou kartu a mikrofonní předzesilovač, který pokud možno příliš nezkresluje.
Jako měřící software můžete použít např. Room EQ Wizard.
Měření probíhá tak, že mikrofon umístíte na stojan proti jednomu z monitorů. Výškově by měl být tam, kde máte hlavu při poslechu. Pokud má mikrofon přepínatelnou charakteristiku, přepněte na všesměrovou. Ostatní charakteristiky mají tendenci zakrývat nedostatky místnosti.
Spustíme předzesilovač a měřící software.
Na předzesilovači nastavíme potřebný zisk (gain) a spustíme test. Z monitorů se začne ozývat signál od basových tónů po výškové, který mikrofon zaznamenává a nahrává do software.
Po ukončení měření a vygenerování křivky otočíme mikrofon proti druhému monitoru a měření opakujeme.
Po ukončení měření uvidíme v měřícím software křivku z obou monitorů se zaznamenaným celým frekvenčním rozsahem. Vyvýšeniny nebo prohlubně v grafu zobrazují problémy místnosti, s kterými je třeba dále jednat.
Pokud je například hrb na 150Hz, znamená to např., že v místnosti příliš duní basy a je třeba nainstalovat další akustické prvky. Pokud je naopak např. potlačené pásmo kolem 5kHz, znamená to, že jsme místnost přetlumili na vyšších frekvencích je třeba zvýšit počet hladkých ploch. Hrby a prohlubně ale také mohou znamenat něco úplně jiného a proto doporučuji dát výsledky měření k diskuzi na http://www.electrozone.cz, kde můžeme společně odhalit příčiny problému.
Akustickými úpravami se snažíme křivku co nejvíce srovnat. Pokud ty rozdíly budou ve výsledku do +/-15dB, máme místnost vhodně upravenou pro nahrávání, do +/-6dB jde o excelentně upravenou místnost.
Naměřené výsledky můžete uložit, případně vyexportovat ze software jako obrázek.
Zmíněný Room EQ Wizard nabízí kromě výše popsaného měření také 3D graf modální analýzy, popisující, jak se jednotlivé frekvence vyvíjejí v čase, což pomáhá při odhalení příčíny nevyvážených frekvencí.
Jestliže budete místnost používat i pro nahrávání přes mikrofony, je nutné kromě poslechového místa proměřit i ostatní místa v místnosti. Ze všech výsledků měření pak vybereme nejvhodnější místo pro polohu mikrofonů.

Ať se vám daří :-)
Naposledy upravil(a) fova dne 12 zář 2008 21:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Příspěvek od Ivo »

Skvělé !! Díky za všechny, pro které to bude užitečné.

Já bych ale přece jen jako malé doplnění poznamenal, že pokud už někdo takovýto větší projekt plánuje, konzultace s odborníkem v oboru (a následný malý projekt v rámci konkrétního prostoru a podmínek) může ušetřit čas i náklady a tak trochu i garantovat dobrý optimální výsledek.

Uživatelský avatar
upman
Příspěvky: 1625
Registrován: 08 zář 2004 16:29
Vybavení

Příspěvek od upman »

Paradni souhrn. Vse na jednom miste, cas ktery si do toho vlozil se vyplati spouste a sposte dalsich lidi. Fakt parada.

Wohma
Příspěvky: 1655
Registrován: 05 říj 2007 08:30

Příspěvek od Wohma »

Diky moc za clanek!
Mel bych jeste par doplnujicich dotazu. Jelikoz bydlim v pronajmu, tak nepripadaji v uvahu vetsi zasahy do zdi, a tak musim vsechno resit nejak kompromisne, stejne tak stul musim mit temer v rohu a blizko zdi, proto to chci nejak spravit.
1) Napadlo me do rohu dat roli Isoveru Domo, zajimalo by me, jaka tloustka by byla idealni? Smotana role 200ky je moc velka a podle me je to overkill...
2) Do jake vysky by takove rohove tlumeni melo zasahovat? Vim, ze idealne az ke stropu, ale to z estetickych ani praktickych duvodu neni mozne, proto me zajima nejaky kompromis, ktery ma smysl.
3) Za stul hodlam dat pruh rockwoolu nebo isoveru, staci, kdyz bude kryt prostor za monitorama + rekneme 20cm okraj?

Diky :)

matucha
Příspěvky: 5751
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

fajn clanek... ale
Pokud musí být monitory na stole, měly by být umístěné výše, aby se od desky stolu neodrážely do uší nežádoucí odrazy.
To je vec geometrie a vejskou tech repraku moc odrazy od stolu do usi nezrusis, jen prodlouzis rozdil cesty primyho a odrazenyho zvuku = zmenis trochu charakter combfiltru. Resenim je dat repraky dal od stolu, aby se ten odraz dostal mimo desku stolu. To ale neni vzdycky mozny a tak je pak asi lepsi na tech mistech, mit nejakej "bordel" kterej to trochu rozbije, kdyz uz nic jinyho.


No a co mi tam schazi je zcela zasadne je "pojednani" o umisteni repraku v mistnosti. Pises sice ze neni dobre je dat ke stene a ze se tam hromadi basy... a i pres max zjednoduseni je ta vec slozitejsi. Vliv pozice repraku ma zasadni vliv na frekvencni prubeh. Bez spravnyho umisteni (resp. nejmene nespravneho) budes mit boule/diry i v zatlumeny mistnosti. Hejbat reprakama a poslechovou pozici tak mesic a zkouseni se hodne vyplati. Kazdejch 10cm do jakykoli strany dela celkem zasadni posun v linearnosti basu a tvaruje tak krivku daleko vyraznejc nez basovy pasti. Co delaj basovy absorbery je hlavne to, ze vsechny ty problematicky boule maji kratsi rezonanci (tj. ze jim zkratej dylku reverbu), coz je samo nutnost, ale samo o sobe to dobrej poslech neudela.

matucha
Příspěvky: 5751
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

Wohma píše:Diky moc za clanek!
Mel bych jeste par doplnujicich dotazu. Jelikoz bydlim v pronajmu, tak nepripadaji v uvahu vetsi zasahy do zdi, a tak musim vsechno resit nejak kompromisne, stejne tak stul musim mit temer v rohu a blizko zdi, proto to chci nejak spravit.
1) Napadlo me do rohu dat roli Isoveru Domo, zajimalo by me, jaka tloustka by byla idealni? Smotana role 200ky je moc velka a podle me je to overkill...
2) Do jake vysky by takove rohove tlumeni melo zasahovat? Vim, ze idealne az ke stropu, ale to z estetickych ani praktickych duvodu neni mozne, proto me zajima nejaky kompromis, ktery ma smysl.
3) Za stul hodlam dat pruh rockwoolu nebo isoveru, staci, kdyz bude kryt prostor za monitorama + rekneme 20cm okraj?

Diky :)

1) Smotana role izoveru nebude moc pekna...

2) Idealni vejsku rohovejch pasti znas... no a jestli mas nejakej limit, nad kterej nechces jit, tak nad nej nejdi.. bude to o to mene ucinny, ale asi mas pro to nejakej dobrej duvod to tak udelat. I metr udela svy, ale 3m sou 3m ;-).

3) Asi jo... zalezi jak mas velkou mistnost a co v ni mas dal a co do ni chces dat dal...

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Příspěvek od Ivo »

Umístění reproduktorů je jeden z vůbec nejzásadnějších faktorů a z vlastní zkušenosti musím říct, že jejich různé polohy a vzdálenosti ovlivňují poslech dost dramaticky. Pravidlo o neumístování monitorů blízko zadní stěny je též třeba brát s rezervou ... Vždy to závisí na konkrétní místnosti, poloze a monitorech. Někdy (třeba v mém případě) je právě poloha těsně u zadní stěny ideální. Proto jsem naznačil tu myšlenku, že obecné návody jsou fajn, ale každý prostor je v něčem specifický a k ideálnímu výsledku může spíše než pokus/chyba vést příměji fundovaný náčrt ...

Co se týče odrazů monitorů od stolu, to ovlivňuje zvuk hodně (viděl jsem to na vlastní oči při měření). Řešení je dát na stůl pohltivé panely (jak jsem to měl původně) anebo podstatně zúžit stůl (jak to mám teď) :lol:

matucha
Příspěvky: 5751
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

No jenze ani ty fundovany nacrty ti nepomuzou s nalezenim toho idealniho mista na monitory. Teda asi kdyz fundovanej akustik fyzik navrhuje celou mistnost, tak se +/- trefi, ale... ale co si budem povidat, ty ani po mnoha Sykorovic merenich si nemel idealni poslech a nakonec ti pomoh pokus/omyl.

A jasne, umisteni monitoru primo u zdi muze byt obcas tim nejlepsim umistenim.

Doporucuju taky nepodcenovat problem umisteni monitoru na stul. I blba elektricka kytara, kdyz ji polozim na stul tak ziska hodne zvuku navic... no a ted si to clovek prevede na to, co s tim udela reprak. Rozhodne je to barva a rezonance navic, ktera nikomu nemuze pomoct. Pevny nerezonujici stojany v pripade, ze je na ne misto sou pomerne levny. Rek bych ze degradace, kterou umisteni na stole zpusobuje je 10-20% podle toho, jak je ten stul masivni a pevnej. Je otazka co delaj ty podlozky, na rezonujicich plochach asi nejakej ten auralex pomuze, ale nemalo jsem slysel, ze to lidi vyhodili, protoze bez toho to proste hralo lip. To se zase neda jinak, nez ozkouset.

Uživatelský avatar
upman
Příspěvky: 1625
Registrován: 08 zář 2004 16:29
Vybavení

Příspěvek od upman »

2 ivo: zuzit stul - muzes pls poslat fotoz at si dokazi predstavit, co tim myslis? Mam totiz taky pocit, ze bych mel sedet bliz, lip to zni, kdyz se predklonim...

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Příspěvek od Ivo »

upman píše:2 ivo: zuzit stul - muzes pls poslat fotoz at si dokazi predstavit, co tim myslis? Mam totiz taky pocit, ze bych mel sedet bliz, lip to zni, kdyz se predklonim...
http://www.velvetmastering.com/studio Viz poslední fotku dole. Zúžit jsem myslel po stranách. Předtím jsem měl klasický stůl o šířce 160 cm a ted mám poloviční (tuším jen 80 cm široký)

Wohma
Příspěvky: 1655
Registrován: 05 říj 2007 08:30

Příspěvek od Wohma »

matucha píše:1) Smotana role izoveru nebude moc pekna...

2) Idealni vejsku rohovejch pasti znas... no a jestli mas nejakej limit, nad kterej nechces jit, tak nad nej nejdi.. bude to o to mene ucinny, ale asi mas pro to nejakej dobrej duvod to tak udelat. I metr udela svy, ale 3m sou 3m ;-).

3) Asi jo... zalezi jak mas velkou mistnost a co v ni mas dal a co do ni chces dat dal...
1)Ten Isover bych jeste obalil nejakou latkou, takze to bude proste jednobarnevnej valec, mozna s nejakyma vzorama ;)

2) Mam treba uz jen ten duvod, ze pokud nechci vrtat do steny, tak by bylo problematicky udelat 3m sloup Isoveru tak, aby nepadal :-)

3) Mistnost je celkem velka, tak 4,5x5m, je tam dvojpostel, gauc, nabytek atd. takze odrazy z mistnosti budou asi celkem divoky, ale snad lepsi nez v hole mistnosti :-)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

Wohma píše:... je tam dvojpostel, gauc, nabytek atd. takze odrazy z mistnosti budou asi celkem divoky, ale snad lepsi nez v hole mistnosti :-)
urcite, nabytek a obecnej chaos dela opravdu hodne (i kdyz subbasu nevyresi).

matucha
Příspěvky: 5751
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

2) Mam treba uz jen ten duvod, ze pokud nechci vrtat do steny, tak by bylo problematicky udelat 3m sloup Isoveru tak, aby nepadal Smile

Jednoduse, to se jako s vysokejma skrinema dela tak, ze si to smerem ke zdi sklopis s pomoci malejch klinku (drevo treba... ), proste se to opre o zed a tim, ze tam je ten klinek vicemene znemoznis samovolnymu padu do mistnosti.

No ale mluvim o tom, ze si udelas spis tu trojuhelnikovou skrinku z par prkynek, kterou postavis az do stropu (treba ze 2 dilu)

Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Příspěvek od fova »

Diky vsem za povzbudive reakce.

Pockam par dni na pripominky a pak bych to pripadne jeste korigoval.

Jindy2
Příspěvky: 2037
Registrován: 26 bře 2007 21:26

Příspěvek od Jindy2 »

fova: parádní článek, skvělá iniciativa :)

all: kdyby to někdo ještě neznal (je to od mých Fostexů) -
Obrázek

Odpovědět