Jak zpracovat nahrávku adventního koncertu?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Ctirad

Jak zpracovat nahrávku adventního koncertu?

Příspěvek od Ctirad » 30 pro 2007 15:21

Ahoj, pořídil jsem asi 90 minut dlouhou nahrávku v kostele na dvojici mikrofonů a potřeboval bych jí nějak zpracovat. Bude to asi docela oříšek, protože se tam vystřídala všechna možná tělesa a nástroje od varhan s hobojem, houslí s klávesami, přes čistě vokální soubor až po takovou folkařinu. Mezitím jsou samozřejmě potlesky, které jdou 10-16 dB nad úroveň špiček v hudbě.

Jde mi o to, jak postupovat. Jestli upravovat úroveň těch potlesků a jak, jestli komprimovat a jak, jestli normalizovat a jak, jestli to nejdřív rozsekat na tracky a pak teprve s tím pracovat nebo naopak atd atd.. Nikdy jsem nic takového nedělal a metodou pokus/omyl se mi do toho jít nechce.
Naposledy upravil(a) Ctirad dne 30 pro 2007 15:25, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 30 pro 2007 15:24

Bez toho, aby si to člověk poslechl, těžko dávat nějaké rady. První otázka je kam úpravou směřuješ - soukromý dokument, vydání CD apod. ? Asi bych to nejdřív rozdělil na jednotlivé tracky, každému se věnoval zvlášt (včetně umravnění potlesku apod.) a pak teprve to dával nějak dohromady

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 30 pro 2007 15:35

Má z toho být CD pro zůčastněné a pár kamarádů, dělám to prakticky zadarmo ve svém volném čase, ale nechci to nijak odfláknout, ale naopak se něco nového naučit (ostaně to je celý důvod proč to dělám).

Jde mi hlavně o to, jak se takovéhole věci běžně zpracovávají, jestli je normální ty kusy mezi potlesky třeba normalizovat a komprimovat (jak a v jakém pořadí?) a další případné triky.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 30 pro 2007 15:48

Na to není žádný předpis ani norma - musíš to udělat tak jak se ti to líbí.

- chceš tam ty potlesky vůbec mít ?
- pokud ano, plné nebo jen naznačené a pak hned ztlumené s tichem mezi tracky ?
- chceš to mít úplně věrné v plné délce potlesku a zvuků mezi skladbami (pro opakované poslouchání asi trochu únavné) ?
- asi nechceš aby potlesky byly nejsilnějšími částmi celého CD, že ? Spíše než nějaká normalizace nebo komprese je asi jednodušší danou část vybrat a prostě ji ztlumit ...

tony9

Re: Jak zpracovat nahrávku adventního koncertu?

Příspěvek od tony9 » 30 pro 2007 17:54

Ctirad píše:Ahoj, pořídil jsem asi 90 minut dlouhou nahrávku v kostele na dvojici mikrofonů
Ctirade můžeš mně prozradit na jaké mikrofony a jak jsi tu nahrávku točil Docela mě to zajímá.
Ahoj Tony

Ivo
Moderátor

Re: Jak zpracovat nahrávku adventního koncertu?

Příspěvek od Ivo » 30 pro 2007 18:01

tony9 píše:
Ctirad píše:Ahoj, pořídil jsem asi 90 minut dlouhou nahrávku v kostele na dvojici mikrofonů
Ctirade můžeš mně prozradit na jaké mikrofony a jak jsi tu nahrávku točil Docela mě to zajímá.
Ahoj Tony
Případně dát něco na poslech :wink:

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 01 led 2008 13:40

Nahrával jsem to nakonec na dvojici sE3 v XY připojený přímo na preampy v 1616M. Původně jsem to chtěl snímat na dva DPA 4091 v AB, ale při zkoušce mi přišlo, že je tam moc ambientu a tak jsem to nechtěl riskovat. Taky jde o verzi se sníženou citlivostí určenou spíš pro overheady, takže jsem musel hodně vytáčet gain na preampech a to se mi taky moc nepozdávalo.

Dva úryvky nijak nezpracovaného materiálu jsou tady: http://pc204c.fzu.cz:8080/~ezone/ctirad/ včetně kixu s telefonem :(

Mikrofony zapůjčil Safa z Audiopro, kterému tímto děkuji.

Odpovědět