K čemu a jak používat kompresor?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Ondra

K čemu a jak používat kompresor?

Příspěvek od Ondra » 24 čer 2002 16:02

Ahoj.

Rád bych se zeptal vás všech, narozdíl ode mne zkušených, v tvorbě hudby.
Pracuji s několika staršími syntezátory a svoje hudební experimenty provádím ve spojení s PC (tedy sampluju do počítače a zde míchám jednotlivé stopy). Mám nějaké DX pluginy kompresorů a expanderů, ale nevím na co a jak je použít. Poradíte mi? Napište mi nějakej stručnej srozimitelnej popis, co se se zvukem v expanderu děje, k čemu je to dobrý a třeba pár příkladů použití.
Dík.

Ondra

ress

Příspěvek od ress » 24 čer 2002 17:01

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 čer 2002 18:39

Kukam ten clanok , ale moc sa z toho clovek nedozvie :)) Co tak poriadny popis ??

shaki

Příspěvek od shaki » 24 čer 2002 20:10

Pytkin píše:Kukam ten clanok , ale moc sa z toho clovek nedozvie :)) Co tak poriadny popis ??
.... nic ti nebrani ho napsat.. ;)))

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 čer 2002 23:45

shaki píše:.... nic ti nebrani ho napsat.. ;)))
No ved tak som to myslel .. Len sa obavam , ze by ste mi ho neuverejnili v ramci mojho chytroprdstvi :lol:

shaki

Příspěvek od shaki » 25 čer 2002 13:11

Pytkin píše:
shaki píše:.... nic ti nebrani ho napsat.. ;)))
No ved tak som to myslel .. Len sa obavam , ze by ste mi ho neuverejnili v ramci mojho chytroprdstvi :lol:

urcite ho uverejnime.. ;)))

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 26 čer 2002 00:10

shaki píše:urcite ho uverejnime.. ;)))
Tak jaho napisem .. Len , ako sa poznam , budem mi to trvat par rokov .. Snad menej ako tridsat rocna vojna ..

kexik

Příspěvek od kexik » 05 zář 2002 13:53

celkom mimochodom, pouzili ste niekedy (pri robeni hudby, nie pri nejakom restaurovani alebo tak) EXPANDER? mna teraz vobec nenapada na co by mohol byt dobry... nejake haluzne efekty?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 16 zář 2002 00:29

Mna celkom zaujala kombinacia expander+compresor , ako sme sa tu kdesi v inom chlieviku o tom bavili so Shakim .. Jak to ma zapojene yamaga v efekte nazvanom kompander (abo inak?) .. To mi pripada celkom zaujimave ..

lukineg

copress

Příspěvek od lukineg » 06 led 2003 16:24

V izotope Ozone clovek muze ve vicepasmovem compresoru nastavit
jak compresi tak expanzi aj limitaci,jen me stve ze pri vetsim nastaveni epanderu a trosku gainu naroste dost drasticky sum.Jo take je tam jedna sekce o ktere se tu moc nemluvi a to je MASTERING REVERB.

pavlii
Moderátor

hmm...

Příspěvek od pavlii » 06 led 2003 16:40

Tak by mě jenom zajímalo, jak si to myslel s tím nárůstem šumu při "větším nastavení expandéru". Expandér je od toho, aby zvýšil vlastně dynamický rozsah a z tvaru křivky je jasné, že vlastně zvedá odstup S/N (tak nějak). protože tato nezačíná v průsečíku vstupního/výstupního signálu (-nekonečno dB), ale je posunutá na nějakou hodnotu vstupu - dejme tomu -70 dB. Což znamená, že cokoli <-70 dB NEPROJDE. Takže mi není jasný ten nárůst šumu - tohle se prakticky moc nastavením gainy právě nezmění... Omlouvám se za stručnost, ale předpokládám, že se v podstatě nepletu... Jen reaguju na ten nárůst šumu - třeba jsem to špatně pochopil nebo se lukineg špatně vyjádřil :wink:
Jínak ohledně toho Mastering Reverbu - nejedná se náhodou o reverb přidávaný celé skladbě (po smíchání všech stop), aby se "vyrovnaly" eventuelní různá nastavení právě reverbů v jednotlivých stopách?

P.

kexik

Příspěvek od kexik » 07 led 2003 08:41

jediny problem je ak ma sum viac ako je prah kompresora... potom prejde a relativne ku spickam sa zosilni... to neni ani to najhorsie. najhorsie je, ze sa dynamicky meni jeho uroven a moze to byt pocut. preto uprava dynamiky na moc zasumenom sampli = problem, treba najskor skusit digitalne odsumit, aj za cenu trocha zhorseneho zvuku

lukineg

Příspěvek od lukineg » 07 led 2003 10:02

Jo jak pises ty tak to funguje taky,ale v IZOTOPU lze prave expander nastavit i takzvane naruby ze od urciteho tresholdu (mensiho nez treshold compress casti) k nizsim urovnim zesiluje(no a prave zesili i sum,ale je ho tam nejak hodne-mozna je to normalni,ale jsem prekvapeny ze je v digitalnim signalu se da nahrabat takovy bordel).

lukineg

rewerb

Příspěvek od lukineg » 07 led 2003 10:14

Jo s tim rewrbem(pry je 64 bitovy) je to tak:aplikuje se na celou skladbu,lze nastavit na jake frekvencni pasmo se ma dat ,taky je tam ukazatel pro kontrolu faze stereo kanalu

Jinak ke kompressorum:
Pokud chces slyset skladbu,ktera ma spatne nastaveni kompresoru
a dalsi chyby jako ze je "mastrovana na shitovych sluchatkach" atd atd atd,tak si poslechni muj remix His masters face od UAP.Taky dekuju za
Ezone za navod pro mastrovani ktery mi hodne pomohl a opravdu vylespil zvuk mych tracku (remix jsem doma podle navodu propracoval a zni mnohem lepe).

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 led 2003 23:46

no hlavne pri masteringu urcite treba pouzit viacpasmovy kompresor ..

Odpovědět