Kde jsem udělal chybu? Akustika místnosti

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Pytkin
Moderátor

Re: Kde jsem udělal chybu? Akustika místnosti

Příspěvek od Pytkin » 01 pro 2009 20:03

matucha : aj to s problemami .. plny rack ma 700mm .. cize by sa tam nezmestil .. resp. len jeden stojan , a asi by sa nedalo ist dozadu :)

marian

Příspěvek od marian » 02 pro 2009 10:39

get.hype píše: ... já samozřejmě vím, že se to dá neprodyšně zabalit, ale já bych tam pak prostě neusnul s pocitem že mám RW u hlavy, i když chápu že je kravina aby se z toho něco dostalo ven
ja spim v miestnosti 4x4 zo stenami, na ktorych je 12 cm hruby Isover (este hnusnejsi ako rockwool) a este si pridaj k tomu paravany s rockwoolom =)

zijem, zatial :P

nixx

Příspěvek od nixx » 02 pro 2009 17:12

1.) Jen technicka... je to blbost, ale neodpustim si poznamku - u tehle mistnosti je to zbytecny resit, ale treba do budoucna :-) Pises, ze se chces "priblizit ctverci". Ctvercovy tvar mistnosti je z akustickeho hlediska pruser, protoze rezonance, dane delkami sten se ti v tomto pripade prekryji a vytvori daleko vetsi problemy. Najdi si na googlu neco o idealnim pomeru stran pro studio.

2.) Ta fobie z rockwoolu je prezitek. I kdyby (v nejhorsim) nebyl zabaleny v igelitu, tak:

Bezpečnost výrobků Rockwool

Minerální vlna Rockwool je výrobkem, který neškodí při práci ani při použití v obytném prostředí. Navíc je to pravděpodobně jeden z nejlépe zdokumentovaných a vyzkoušených stavebních materiálů.

Minerální vlna Rockwool je vyrobena ze stoprocentně přírodní a běžně dostupné minerální suroviny, která se bezpečně používá již déle než 70 let. Vedle jejích vlastností čtyř v jednom, tj. vynikající protipožární odolnost, tepelně izolační schopnost, zvukově izolační schopnost a ekologická udržitelnost, je díky svým přirozeným vlastnostem a jedinečnému výrobnímu procesu jednoznačně zaručena její zdravotní nezávadnost a neškodnost.
Výrobky Rockwool a lidské zdraví – fakta

* Výrobky Rockwool neškodí zdraví osob, které s nimi pracují nebo žijí v obytném prostředí, kde jsou použity.
* Vlákna minerální vlny Rockwool jsou biologicky odbouratelná, což znamená, že při vdechnutí nezůstanou v podobě vláken, ale neškodně se rozpustí v lidském těle.
* Výrobky Rockwool po instalaci zpravidla neuvolňují do ovzduší vlákna nebo pevné částice. Testy prokázaly, že úroveň vláken minerální vlny v ovzduší izolovaných budov je zpravidla pod hranicí měřitelnosti.

Platí, že izolace z minerální vlny je díky desetiletím její výroby a použití jedním z nejlépe prověřených a nejvíce testovaných stavebních výrobků.

Edit: nejhorsi, co ti hrozi, je drobny podrazdeni pri kontatku s holou pokozkou nebo pri vdechnuti. Bez zadnych nasledku. Nic takovyho ti ale nehrozi pri pobytu v mistnosti, kde se s rockwoolem nehybe a navic je zabaleny do textilie (pripadne jeste igelitu).

get.hype

Příspěvek od get.hype » 04 pro 2009 17:25

A myslíte, že kdybych si koupil do toho pokoje kde mám teď režii paravánek od sE a nahrával zatím bez dalších akustických úprav, jen s paravánkem, tam, znělo by to líp než z tý "nudle"?

Jinak díky za info o Rockwoolu, jestli je to pravda, asi o něm přecijen začnu uvažovat :) Problém je, že jsem alergik a astmatik, takže neni jistý, že když nevadí normálním lidem nebude vadit ani mě, ale za ty prachy bych to asi zkusil, odnést do sklepa to můžu vždycky

matucha

Příspěvek od matucha » 04 pro 2009 20:19

Hele ten rockwool je naprosto inertni, nema to zadnej vliv na alergie a na nic, je to jako by to v ty mistnosti nebylo (ze zdravotniho hlediska).

K tomu SE. Za ty penize udelas spoustu normalnich panelu a bude to slouzit i pro monitorovani (to je v holy mistnosti taky dost naprd). SE bych videl spis na nejaky specialni vyuziti.

nixx

Příspěvek od nixx » 04 pro 2009 21:12

Taky se mi sE zda jako vyhozeny penize - za ty prachy muzes vyrobit neco podobnyho z mineralni vlny a ohnutyho plechu a k tomu nekolik normalnich panelu.

Bedobus

Příspěvek od Bedobus » 04 pro 2009 23:22

mozes si spravit bezdozvukovu budku. Len nesmies moc dlho nahravat bo dostanes klaustrofobiu.

get.hype

Příspěvek od get.hype » 05 pro 2009 00:07

To mi neříkejte, že minerální vata nalepená na plechu by udělala stejnej zvuk jako to sE...

matucha

Příspěvek od matucha » 05 pro 2009 00:38

No hlavne je konina o tomhle ohlym plechu uvazovat... je potreba poresit mistnost, neni to drahy a udela to to co ma ;).

Bedobus

Příspěvek od Bedobus » 05 pro 2009 02:53

Stojanek z Se ti problem nevyriesi. Mam ho tiez je to vyborna vec. Ty mas vsak problem z basmi a na to ten stojan nestaci. Precitaj si testy. Riesenie je podla mna vytvorit pomocou izolovanej priecky bezdozvukovu komoru a potom aplikovat na zaznam ambience, hall, reverb alebo co uz budes chciet podla chuti. Dalsia teoreticka moznost je zdvojit track so zaznamom. Na kopii linearnym EQ low pass filtrom odfiltrujes uzitocny signal. Otocis fazu a obidva tracky das do grupy. Mozno tym dosiahnej akceptovatelny vysledok.

marian

Příspěvek od marian » 05 pro 2009 09:48

Bedobus píše:Riesenie je podla mna vytvorit pomocou izolovanej priecky bezdozvukovu komoru a potom aplikovat na zaznam ambience, hall, reverb alebo co uz budes chciet podla chuti.
mne osobne sa neosvedcilo napr nahravat spev v absolutne mrtvej miestnosti, komore, kutiku.
Mal som nieco take spravene a ten spev znel velmi utlmene, mrtvo ... A ziadny hall/reverb mi to nevyriesil.
Odkedy som skusil nahravat spev v strede miestnosti, kde je tych odrazov viac, tak som spokojnejsi, znie to zivsie a reverb je uz len ceresnicka na torte.

Na nahravanie spevu staci v miestnosti vyriesit absolutne prusery , ako dunenie basov a aby ta miestnost nemala sialene odrazy. Na to staci trocha rockwoolu a napr. aj spravne umiestneny nabytok, knihy a zavesy.
Na nahravanie absolutne vytlmena miestnost nie je dobra.

Samozrejme ine je, ked chce clovek v tomto prostredi robit aj monitoring, to zacne byt konfilkt zaujmov.

len moj nazor ...

matucha

Příspěvek od matucha » 05 pro 2009 10:22

V ty velky mistnosti mit problem s basama na hlase nebude (leda by byla uplne hola). Tema panelama ji musi doladit, urcite najde neco, co mu bude vyhovovat jak na nahravani tak na monitoring.

Bedobus

Příspěvek od Bedobus » 05 pro 2009 12:07

dovolim si nesuhlasit. Tie vajecne skrupinky su pre basy ako hola stena. Na basy od 200 hz dole by si potreboval aspon 20 cm rockwool co je 40 cm na obidve steny zostane ti 20cm svetla sirka :lol:. Ale na druhej strane by to bola idealna dozvukova komora. Na jednej strane by bol monitor a na druhej mikrofon. A vzdialenostou mikrofonu od monitoru by si mohol riesit dozvuk. V spickovych studiach to tak robia.

matucha

Příspěvek od matucha » 05 pro 2009 12:40

s cim nesouhlasis?

no nejakej dozvuk z ni dostanes (z ty "aninechodbicky") ale dozvukovy komory vypadaj precejen jinak, jsou trochu vetsi. Casto vetsi nez 4x5m... Na hezkej dozvuk potrebujes trochu vetsi mistnost nez "skrin".

get.hype

Příspěvek od get.hype » 05 pro 2009 12:46

Bedobus píše:Stojanek z Se ti problem nevyriesi. Mam ho tiez je to vyborna vec. Ty mas vsak problem z basmi a na to ten stojan nestaci. Precitaj si testy. Riesenie je podla mna vytvorit pomocou izolovanej priecky bezdozvukovu komoru a potom aplikovat na zaznam ambience, hall, reverb alebo co uz budes chciet podla chuti. Dalsia teoreticka moznost je zdvojit track so zaznamom. Na kopii linearnym EQ low pass filtrom odfiltrujes uzitocny signal. Otocis fazu a obidva tracky das do grupy. Mozno tym dosiahnej akceptovatelny vysledok.
Samozřejmě jsem nemyslel dávat paravánek do tý nudle, myslel jsem že bych ho dal do většího pokoje kde teď mám režii. Nechci tam těch panelů dávat moc, vypadalo by to hnusně. Paravánek by bylo rychlý a elegantní řešení s jistym výsledkem a rovnou by to řešilo i už zmiňovanej hluk PC. A co jsem tak četl v různých testech, zvuk s tím je prej vážně super.

EDIT: Ale kdybych mohl identickýho výsledku dosáhnout jen s panelama a za ušetřený peníze mohl koupit třeba lepší mikrofon (teď nahrávám na NT1A) bylo by to fajn :)

Odpovědět