Lodni denik zvukare-zacatecnika

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
tankista

Lodni denik zvukare-zacatecnika

Příspěvek od tankista » 03 dub 2006 18:41

Tak v tomhle vlakne Vam vylicim, jak dopadne prvni pokus udelat demac... jakekoliv prubezne rady vitany :-))

Vychozi situace: Mam AMD XP 2.8 GHz, zvukovku Edirol FA-66, Symetrix Voice Processor, pujcil jsem si nastrojovy mikraky (takovy obyc Sure) a 1 levnej AKG kondenzator...

Zatim jsem si jen doma delal naky ty elektronicky pokusy v Abletonu, ale jinak hraju v Rockovy grupe, kde mame celkem sikovnyho kytaristu, co obcas dela demace nam i cizim kapelam, tak mu dycky pres rameno koukam, jak to v ty Kubazi vosefuje...

Mam nakyho znamyho, co ma takovou vice mene jazz partu - hrajou cikanskej jazz, nebo jak bych to nazval... Jsou fakt HODNE dobry, ale nemaj ani floka, tak me pozadali, jestli bych jim to nak nezaznamenal za pivo :-)

Tak jsem to navez o vikendu k nim do kuchyne, v patek jsem to testnul, nazvucil a s jednim jejich kytaristou zkusil, jak se bude hrat... V sobotu a v nedeli jsme do Abletonu (jsem na nej uz trosku zvyklej a vim, kde v nem kam sahnout) natocili 18 pecek na zivo (hrajou fakt vyborne, obzvlast jeden z nich, takze to nebyl takovej problem)... Dohravat vetsinou nic nechteli, klik odmitali z principu... (Pozdeji mozna jeste prijdou ke mne domu dotocit naky zpevy.)

Mel jsem jen 3 preampy (2 FA-66 a 1 Symetrix), takze jsem bral 2 kytary nastrojakama u bedny (nebo u strun, stridali akustiky a elektriky v ruznych kombinacich) a kondenzatorem mistnost, pricemz blizko nej stal kontrabasista. Takze mam v podstate ve vetsine pisni 3 kanaly:

1. kytara
2. kytara
3 kontrabas + preslechy z obou kytar zhruba stejne

Tak, a ted zacne legrace.... Zitra hodim nakou ukazku pocatecniho stavu.

kexik

Příspěvek od kexik » 03 dub 2006 18:42

moc dobry thread! diky moc, myslim ze to bude zaujimave a poucne, ak nazdielas medzivysledky :)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 03 dub 2006 18:56

Drzim palce a jsem zvedavej!

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 03 dub 2006 21:44

... a nezapomen na fotky !
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 04 dub 2006 07:34

Mazec! :-D takovýhle thready mám strašně rád - historky ze života obvykle nemaj chybu - bez ohledu na výsledek ;-)

P.

Viki

Super

Příspěvek od Viki » 04 dub 2006 09:27

Držím palce,vzpomněl jsem si na léta,kdy jsem marně chodil po známých a škemral o nahrávku...vždycky šlo jen o peníze ,zvukař sednul k mixáku za 200 táců a čekal,až se mu nasype kapsa (omlouvám se poctivým zvukařům)...ta doba už je snad pryč a tak děkuji létajícím "Windows" za to,že je někdo stvořil.Zde se člověk naučí vše co potřebuje než sice zjistí,že bez kvalitního hardware to nejde,ale kombinací všeho vzniká za málo peněz hodně muziky...
Ale protože sem neumím vkládat ukázky a své stránky nemám,můžu dát jen svou radu: neznám Ableton Live,ale sám dělám a preferuji nedestruktivní práci se zvukem-beze změny původní nahrávky (Cubase samozřejmě má),já dělám v Samplitude Studio (dostal jsem jej s kartou Aardwark)-kde je přehlednej mixák jako v normálním studiu a pak už je všechno stejné... :wink:
Jo vlastně máme stránky,kde jsou demáče mý Revival kapely-když hraješ v rockový kapele- (něčím si přivydělávat musím)-je to můj PRVNÍ projekt CD z roku 2003,dneska už by to bylo lepší...
http://www.kapely.com/detail.php?idf=93 ... 1111&typ=0

Tak hodně štěstí,
Viktor

tankista

ukazky

Příspěvek od tankista » 04 dub 2006 10:08

Tak tady jsou ty slibovane stopy. Vybral jsem jednu pecku, ktera je myslim reprezentativni a nema zadny dohravky. Tou hodlam zacit, zbytek uz bude asi podobnej.

http://orgit.webasistent.cz/work/namorn ... s-full.mp3
http://orgit.webasistent.cz/work/namorn ... tara_L.mp3
http://orgit.webasistent.cz/work/namorn ... tara_P.mp3
http://orgit.webasistent.cz/work/namorn ... B_room.mp3

tankista

Příspěvek od tankista » 04 dub 2006 10:11

Myslim, ze je jasny, ze to kdovijak zaznamenany neni, ale takovy byly podminky a muj um pri nahravani. Ted jde o to, udelat z toho co nejlepsi vysledek... (Pro zajimavost: michat to budu na Alesis M1 Active MK2 a nakejch noname sluchatkach. Tusim, ze jako vyrobce je na nich uvedena firma KR.)

Vcera jsem si to vsechno v klidu poslech a mam nasledujici predstavu:

1. je potreba vycistit nektere stopy od sumu

2. je potreba zesilit P kytaru, asi na ni tez dat kompresor (1 kytarista vubec nespolupracoval a hral s silenou dynamikou, takze jsem ho musel mit hodne stazenyho aby mi misty nelez do cervenyho)

3. cely se to nejak slejva a je to uhuhlany a tupy, takze je potreba to rozjasnit:

a) ekvalizace (to tusim, ze by mohlo byt jadro pudla), napr. kontrabas misty neprijemne rezonuje na stredovych a hlubokych frekvencich, ze zastinuje vsechno ostatni... (Taky pomerum by mohla ekvalizace pomoct. Nekdy mam v preslechu moc kytarovyho sola na mikraku u kontrabasu, takze nezbyva, nez kytaru z tyhle stopy odstranit ekvalizerem.

b) nektery kytary hlavne ta spanelka na P kanalu v ukazce nehrajou nic moc (asi spatnej mikrofon nebo nastroj), takze bych zkusil nakej enhancer, jestli ji nepomuze...

c) rozhozeni do sterea by to mohlo taky zprehlednit

d) nakej decentni reverb by na P kytaru neskodil a mozna by to taky zvukove odlisil od zbytku

4. ve finale by to asi sneslo nakej maximizer na master stopu, at to je hlasitejsi a nadupanejsi. Vim, ze to rada zvukaru odmita, ale v mym pripade je myslim vysoka pravdepodobnost, ze to rucne lip nez automaticky algoritmus neudelam :-)

Jestli si nekdo myslite, ze planovany postup je uplna blbost anebo castecne, tak se nestydte mi to sdelit...

kexik

Příspěvek od kexik » 04 dub 2006 10:18

tak uz sosam a vecer sa s tym budem hrat :)
myslim ze najlepsie sa poradi ked to clovek skusi mixnut sam... ale myslim ze je tu aj par machrov co podobne veci povedia odoka. vlastne oducha.

Viki

Moje rady

Příspěvek od Viki » 04 dub 2006 11:09

Nemůžu říct z fleku,jak nahrávky zvýraznit,to bych si to musel poslechnout doma v tichu,ale tvůj celej projekt by vyřešil možná jediný plugin: "iZotope".
Je to multimasteringový efekt dost dobrej,ale musíš už mít nějaký pokročilejší znalosti z oblasti teorie zvuku (mě to dělá pořád problémy),protože tam nejsou žádný presety,ale naopak možnosti neomezené,např.Dynamic Enhancer,reverb,equalizer, Multiband dynamic...atd.vše v jednom...
Ale je to opravdu dost složitý a taky to nelze použít vždy.
Jinak na ty enhance dobrej plugin DSP FX Aural Archivator (šetřit s ním) a na zvýraznění kytary třeba Antares Tube (do sterea na kytaru je moc dobrý D-Sound Simple Audio Pack) a vlastně i delay tam je na rozšíření image...
Z reverbů používám TC Native a v poslední době ještě APHRO V1,ostatní podle mě dělají "koupelny"...(nemusím znát vše).
Equalizace je samozřejmá,ale pozor s ní,hodně vyhazuje špičky zvláště při nahrávce nástrojů s přeslechy a někdy to leze i do stran,takže ořezávat frekvence,už se tady o tom hodně psalo... :wink:
Kompresi dělám "Waves"y a to na nahrávku v mixu C4-opto kompresor,na basu buď R-Bass nebo Max-Bass a na zpěvy buď R-Vox nebo Antares Tube a nakonec na vše R-Comp(zase opto compresor),to je základ...
Ty L-1 a L-2 strašně nadupávají a je z toho koule,nepoužívám je.
Ještě jsem kdysi používal BBE Sonic Maximizer,ale to jen fakt kdyby to bylo potom celkově tupý.
Celkově do sterea nepoužívám PSP Stereo pack,protože to przní zvuk.
Používám interní stereo enhancer Samplitude,pokud máš Wavelab,tak tam je slušný stereo enhancer (asi na 40-70% dle potřeby-není to jako obvykle od 100 až 120).
Odšumovač mají taky Wavesy...
Takže pokud ti něco pomůže,vyber si,ale čím méně pluginů jiných značek,tím líp.
Ještě je dobrý kompresor-equalizer od Waves když je zahuhlaná nahrávka tracku:Waves Audiotrack-classic compressor,je to kombinovaný compresor s equalizerem,nezprzní to nahrávku a vyleze to ven.
Tak zkoušej,když budu mít čas,večer s tím zkusím něco začarovat a napíšu postřehy z mé dílny.
Zatím
Viktor

P.S. Ty monitory bych taky chtěl-takže poslouchej na nich-a sluchátka radši moc nepoužívej (pokud nemáš aspoň AKG K271)nebo:Minulý týden jsem koupil Bayer Dynamic DT 770Pro a předělával jsem veškeré nahrávky :oops:

Viki

Mix

Příspěvek od Viki » 05 dub 2006 08:40

...kdybych sem uměl vkládat ukázky a obrázky (kdyžtak to pošlu mailem),dalo by se slyšet,co se dá s tvými nahrávkami udělat,
každopádně jsem zvolil tenhle postup a výsledek je opravdu slušný!
Jinak před muzikanty klobouk dolů,hrajou super :!:
Odstoupil jsem od nedestruktivní editace a zapnul Wavelab:
Tam jsem aplikoval tyto pluginy:
1.Multiband compresor (Wavelab)
2.Stereo Expander (Wavelab)
3.Waves Audiotrack
4.Waves LinMB
5.TC NAtive reverb
Tímhle jsem prohnal L + P kytaru a na basu (střední stopa) jsem vypnul
Multiband Compresor (preset acoustic guitars).
Takže jsem upravil dynamicky nahrávku pro mixáž.
V Samplitude jsem vytvořil 3 stopy,z nichž kytary jsem vyměnil L-P,P-L:
z jednoho důvodu P-kytara byla více basově obsazena a hraje častěji hlavní podklad,takže "vlevo" Pan na 4.
Pravou kytaru Pan na 2.7 a první stopu samozřejmě do středu...
Na L(původně P)-kytaru jsem aplikoval prostorový efekt D Sound Delay(preset-image)a na celý mix v master sekci Waves C4 (preset opto comp) a Waves Noise (preset white noise), kvůli šumu na konci...
To je vše :wink: ,spouštím mix a celé mi to trvalo (i s přemýšlením) 30 min,takže pokud máš 18 věcí,máš co dělat,ale upřímně ti závidím pracovat s takovým materiálem,je to paráda!!!
Škoda že sem nemůžu dát tu ukázku jak kluci válí.
A? to šlape!
P.S.Nepoužil jsem nikde equalizér ani enhancer,je to slušně nahrané...

kexik

Příspěvek od kexik » 05 dub 2006 10:37

je to fakt slusne nahrate... ekvalizaciu som pouzil len velmi zlahka a vobec nie uzkopasmovu
na L a P som dal soft knee kompresory 3:1, ktore odkusuju tak 3dB zo spiciek, rozhodil ich do sterea, basu + priestor som trocha zhutnil hydratone, stiahol stereo skoro do mona, ale este predtym ju poslal do sendu kde je nejaky timeworks reverb s hi-pass filtrom a naopak roztiahnute stereo, na mastri emulacia LA2 cez colortone, voxengo sonic finalizer, fruity equo a kjaerhus classic limiter. vysledok sem nazdielam zajtra, pac som hlava derava a rano som zaspal
btw, muzikanti su draci, ale je tam spusta chybiciek a zakopnuti, to im nevadi?

Viki

Mix Ukázka

Příspěvek od Viki » 05 dub 2006 11:01

Tak jsem zapojil mozkový závity a ukázku si může kdo chce stáhnout zde:

Soubor Guitars Mix L1+.MP3 je uložen na adrese:
http://mail.volny.cz/fs/1e9a1f217978f6b ... 5b378f97a3
Heslo ke stažení: seorko51

matucha

Příspěvek od matucha » 05 dub 2006 11:13

1) Skvely muzikanti.

2) Je to hodne mistnostovy, z maly mistnosti... dava to tomu docela atmo

Nicmene mala mistnost ti vzdycky da takovej stredovej a vysokobasovej povlak, kterej je tam presne slyset. Ten z toho nedostanes, jen se ti ho podari zmirnit peclivou ekvalizaci jednotlivejch stop.

Doporucuju davat hodne bacha na to, abys ekvalizaci neprehnal, protoze spolecne s odstranovanim tehle room frekvenci budes odstranovat i "maso" a zbyde ty vyklestenec podporenej este tim, ze ekvalizovani nahravek z levnejch mikraku do levny karty je vzdycky svizelny, protoze to ztraci pomerne rychle integritu a zustavaj tam osklivy vostry vejsky.

Doporucuju teda velmi lehce potlacit ty mistnostovy frekvence a malicko pridat vejsky na kytare (ale uplne pidimalo), protoze ty kytare vpodstate vejsky nezchazej. Kontrabas mi tady zadnou neplechu nedela. Nechal bych to hodne surovy, protoze podle me v tom to ma svoji poetiku. S kompresi taky bacha na ty nahravce mi taky moc neschazi. Pomuzivej maly ratia (okolo 2) a dlouhej attack/kratkej release, aby ti to nebralo vic jak 2dB gain redukce. Na kytaru mozna limiter, kterej zabere tak 2x za skladbu na nejakym extra peaku, ale jinak to necha napokoji.

tankista

Příspěvek od tankista » 05 dub 2006 19:31

Vsem vam moc dekuju za komentare a dokonce uz i prakticke ukazky mixu!!! Jste desny rychlici 8-0

Vcera jsem zkousel poresit ty stopy ekvalizerem z baliku Studio essentials od Nomad Factory, ale nemohl jsem se dobrat zadnych kloudnych vysleku, pak jsem zkousel nakej parametrickej z Waves baliku ale porad jsem to nemoh trefit... Asi jsem to prehanel podle toho co tu pisete, zrejme opravdu nebude ta ekvalizace tak nutna. Trosku jsem se bal, ze je to blbe nahrany (i kdyz jsem delal co jsem moh a celej patek jsem v ty mistrnosti pobihal s aparatama a mikrofonama jak tajtrlik. Mmch obe kytary hrajou na 20W komba za par supu :-) Ale ono to asi tak jenom zni, kdyz je to surovy, nemam asi na to jeste ten odhad...

2Viki: pekne jsi to udelal!!! Jen me prekvapilo, ze jsi na to jeste daval dost reverbu, zdalo se mi, ze toho tam je z ty mistnosti dost. Ale na vic poslechu tomu zacinam prichazet na chut. Doma to dam jeste na poradnejch bednach, tady mam jen kancelarsky chrastitka...

2kexik: o chybkach vedi, asi 3-4 pisne zahrali uplne perfektne, osobne jsem jim doporucoval 2 dema: 1 pro vlastni potrebu jako slusny zaznam a 2. kratky pro kluby... Ale necham to na nich, to uz je jejich vec. Co pujde zamaskuju, a co nepujde tak budu tvrdit, ze to dela atmosku :-)

Vcera jsem si doinstalil naky pluginy, co jste tu zminovali nebo podobny, ale bohuzel dnes v praci zkejsnu, takze se k tomu dostanu az zase zitra, pak poslu snad neco, co s tema trackama spacham ja...

Odpovědět