Mastering chain + Analog vs. Digital

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
tomy45

Re: Mastering chain + Analog vs. Digital

Příspěvek od tomy45 » 05 úno 2014 19:33

Tommy tvoje vytvory maju slusny zvuk, toto neries :-] sprav si fajinovy mix ako sa ti bude pacit, hod to niekomu na mastering, co ma tie krasne blik-masiny, ak teda tuzis po onanii z masteringu :-] usetris tym kopec casu stravenym nad analyzou "naj pluginov", a usetris aj eurace [ak ich chces pluginy kupovat a skusat]. Dostanes sa este do stadia, ze ta zacne trapit o 0.01db hlasitejsi snare a budes v zacarovanom kruhu... nic nevytvoris len ta ten "0,01db hlasnejsi snare" bude trapit. Radsej tvor, venuj viac casu tomu.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 05 úno 2014 19:36

Transienty resim v mixu.
Na masteru pouzivam na konci free Limiter6 http://vladgsound.wordpress.com/plugins/limiter6/ a/nebo TLS Maximizer http://www.class4beats.com/shop.php/vst ... /p_77.html
Stereo na masteru resim pomoci MS ekvalizace pokud je to potreba. Pracovat v MS umi napriklad Ozone. Pripadne peknej EQ je free Bootsy baxter EQ http://varietyofsound.wordpress.com/201 ... sed-today/

Kazdopadne pro mastering je zdaleka nejdulezitejsi dobra akustika, dobrej poslech a cvicene neunavene usi a zkusenosti. To je mnohem dulezitejsi, nez co za sw nebo hw pouzivas. A do hw bych investoval az potom, co se naucis pouzivat sw a budes presne vedet jak a proc ho pouzivas. UAD je cesta, ale v native pluginech ma urcite dneska rovnocenne varianty.

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 23:24

Diky tomy, ono ide o to, že som sa pri mixe svojich vecí čo to priučil a ľuďom v okolí sa môj zvuk páčil, pár známych, ktorý si skladajú vlastnú muziku, alebo nahrávajú vlastné veci ma poprosilo o mix a tak som sa k tomu dostal opäť bližšie, až som si v súčasnosti uvedomil, že sa svojej produkcii venujem minimálne, na úkor mixu. Baví ma to, chcem to robiť ďalej či už pre seba, alebo pre iných aj napriek tomu, že som finančne limitovaný. V poslednej dobe som sa pár krát stretol s požiadavkou len o master a preto mi prišla na um táto otázka, aby som si proste odskúšal niečo nové či sa niečomu priučil, čo na youtube nenájdem. A tiež ma zaujímala tá polemika HW/SW, v ktorej mám teraz máličko jasnejšie.

Amorph: Díky moc, ten Boosty baxter som hneď aj v rýchlosti odskúšal a celkom ma zaujal, iste si na neho nájdem viac času neskôr. Od VOS používam v mixe sem tam aj Rescue, maju veľmi dobré veci.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 05 úno 2014 23:36

Někdo tu řeší HW, ale nemá na něj.. :|

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 úno 2014 00:39

tomy : zamysli sa ale nad tym co sa pytas .. mastering chains .. ale preco to ma byt nejaky chain ? naco EQ ? ak je problem s EQ , treba ist do mixu .. tak isto so stereom .. a reverb na mastri mi pride uz uplne od veci .. ok .. ked ides robit cudzie veci , tak to je ina vec .. ale efektivnejsie je vzdy opravovat mix , nez sa s tym trapit pri masteringu ..

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 06 úno 2014 23:46

Tak jsme se pobavili, blbosti jsem splitnul na správné místo (=Smetiště) a zkusme se zde vrátit zpět na nějakou odbornou úroveň 8)

Díky, P.

EGA

Příspěvek od EGA » 07 úno 2014 13:48

tak aby som tu bol aj užitočný, tu je môj laický názor.

hardwaru by si sa mal ako - povedzme si to bez servítky - začiatočník vyhnúť. z dvoch jednoduchých dôvodov.

- je to fakt drahé. ak to myslíš s masteringom vážne, tak si samozrejme nemôžeš do racku kúpiť behringer kompresor, lebo lepší zvuk vytlačíš aj z fruity pluginu
- ešte nevieš, čo potrebuješ a chceš. a odpoveď na túto otázku ti dá až tvoja prax. už síce vieš, že behringer nie, ale absolútne netušíš, či by sa ti viac hodil api, alebo summit, alebo dokonca fairchild. jasné, môžeš si naštudovať literatúru, alebo hľadať múdro na takýchto fórach, ale keď aspoň zhruba nevieš, čo a prečo chceš, je pravdepodobné, že kúpiš niečo, čo ti nebude vyhovovať. pri akai kontroleri to nie je problém, za dva dni ho na midi.cz predáš o 10e lacnejšie, ale zbaviť sa drahého štúdiového gearu a pritom brutálne neprerobiť už nie je taká sranda.

základ je imho učiť sa. teória ide ruka v ruke s praxou, nemôžeš zanedbať ani jedno, ani druhé. ak máš tú možnosť a žiješ vo väčšom meste, kde sú nejaké serióznejšie štúdiá, skús ich obehať a opýtať sa. zozačiatku hoci aj zadarmo a zapájať káble do mixu. hoci sa ti to môže zdať zbytočné, keď chceš "iba" mastrovať, ver mi, že sa ti to oplatí a ak budeš šikovný, časom sa vypracuješ vyššie. podstatné je byť v kontakte s profesionálmi z danej oblasti.

analýza - syntéza. počúvaj hudbu, ktorá má podľa teba dobrý zvuk a analyzuj. zapisuj si. následne sa pokús docieliť podobný výsledok. tu trošku sidechainu, tak jemný room na stredovýškach, hen natvrdo zmonené všetko pod 500 Hz.. nemusíš všetko naraz, podstatné je ale pochopiť prečo sa ten-ktorý postup aplikuje a následne ako sa to robí.

začni pluginmi, v bedroom studio podmienkach je samozrejme úplne mimo investovať do drahého hw, keď máš lacné monitory a neporiešenú akustiku. nebál by som sa ani toho zavrhovaného ozone, na jednom mieste máš pokope viac esenciálnych toolov, ktorým by si mal porozumieť. plus kvantum presetov, ktoré môžeš analyzovať. keď zistíš, že ti niečo v reťazci chýba, nič ti nebráni poskladať si vlastný z iných pluginov.

veľa počúvaj, veľa čítaj, veľa miešaj, veľa mastruj a kľudne sa veľa pýtaj. majstri ako blueevil možno nebudú mať vždy trpezlivosť s nýmandmi ako sme my, ale isto sa nájdu aj iní, ktorí ťa posunú ďalej. zabudni na to, že budeš iba mastrovať. na slovensku nepoznám žiadneho profesionála (= človek, ktorý sa tým živí), ktorý by iba mastroval. minimálne sa budeš zaoberať celým postprodukčným procesom, ale ideálne by si mal byť schopný hudbu aj odsnímať, tzn poznať nástroje, vedieť čo sa dá čím a ako snímať, čomu je dobré dať do cesty kompresor už pri nahrávaní, atď atď.. čím viac vieš, tým viac si človekom. a keď ti klient povie, že tú gitaru snímal shurkou, ale chcel by, aby mala taký neumannovský charakter, tak budeš aspoň zhruba vedieť, ktorým smerom sa vybrať, aby si mu vyhovel.

toto je hodne všeobecný postreh pre newbieho, ak ťa zaujíma niečo konkrétne, len daj vedieť .]

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 07 úno 2014 14:00

howgh!

Podpisujem do bodky, zaramovat a vystavit na homepage electrozone.. vyborne zhrnute, myslim ze teraz uz by sa tento thread hadam mohol aj uzamknut ...

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 07 úno 2014 14:13

Ďakujem krásne :) Neviem či som newbie, s muzikou pracujem niečo okolo 7 rokov, v podstate mám akú takú skúsenosť, takže vlastne všetko čo ste sa mi snažili naznačiť ovládam, aj keď samozrejme muzika nie je veda exaktná a najmä v mojom prípade je sa stále čo učiť. Každopádne v popise mám SC, každý si to môže vypočuť a zhodnotiť podľa svojho úsudku :)

Myslím, že téma ako píše dendy, sa môže uzamknúť, bol tu dosť bordel, preto som radšej nezasahoval a nechal Vás si vyriešiť svoje potreby, avšak mám čo to jasnejšie v prioritách a v úsudku, takže sa najbližšie ďalšie roky života zameriam práve na správnu akustiku a monitoring a časom, keď narazím v dobrých podmienkach na strop SW sa budem pokukovať po HW.

Veľké ďakujem každému, kto sem prispel rozumom, nie nerozumom či egom :)

Zamčeno