Mastering chain + Analog vs. Digital

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Tommy Dee

Mastering chain + Analog vs. Digital

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 14:59

Zdravím, dlhšiu dobu pátram po tom aký mastering chain sa medzi profesionálmi/ne-profesionálmi používa a tak mi napadlo spýtať sa rovno Vás, ako to máte zaužívané. Je mi jasné, že výber SW/HW sa môže v závislosti od tracku líšiť, avšak som si istý, že každý má svoj zaužívaný postup pri masteringu. Veľmi ma táto oblasť zvuku baví a do budúcna by som plánoval šporiť aj na lepšie vybavenie, preto ma tiež veľmi zaujíma čo hovoríte na analóg vs. digital mastering. Oplatí sa ušporiť menej peňazí a investovať čo ja viem do UAD a ich SW alternatívy, alebo sa SW v tomto stále nechytá? Pýtam sa aj preto, lebo HW mašinky sú niekoľko krát drahšie a aj napriek tomu, že mám skúsenosť a nebudem v tom stratený, je to isté riziko, obetovať taký balík peňazí, ktorý by som najpravdepodobnejšie musel odpracovať niekde v UK alebo tak... Akú cestu by ste teda pre niekoho, kto má seriózny záujem venovať sa masteringu zvolili? Iste neplánujem investovať hneď, je to pre mňa, zatiaľ študenta, veľmi dlhá cesta, ale chcem vtom mať jasno, aby som vedel, kam smerovať.

Môj osobný SW mastering chain je takýto: EQ (fabfilter) -> PuigTec EQP1A (waves, vie pridať tracku hutnosť v spodkoch) -> Reverb (Izotope, v závislosti od štýlu) -> Imager (Izotope) -> MB Comp (Fabfilter) -> Transient (Slate Digital FG-X) -> Limiter (Oxford)

Ďakujem vopred za každý tip i dobrú radu, prípadné Váš chain, verím, že mi to trochu rozjasníte :)

rastis

Re: Mastering chain + Analog vs. Digital

Příspěvek od rastis » 05 úno 2014 15:06

priestor mas, akusticke upravy uz prebehli, bedne mas o triedu vyssie, ako consumer level a stojis uz len pred rozhodnutim, ci pracovat s SW alebo nakupit HW ? ak pouzivas nejaky SW, ktory Ti svojou funkcionalitou vyhovuje, ale citis, ze zvukovo ma rezervy, tak si to kup v HW... lebo pytas sa tak vseobecne a nekonkretne, ze neviem, co presne ocakavas za odpovede. podla mna gro tejto problematiky je v inom, ako SW vs. HW,

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 05 úno 2014 15:09

vzdycky jiny. posledni dobou ale v 9 z 10 pripadu na konci proL (pokud nechci spinu), je to nejtransparentnejsi limiter. reverb nikdy, ale obcas to nekdo pouzije; mne se to dost prici. chapu to tak, ze tohle je chain pro tvuj vlastni track (?). jestli s tim uz skladas, tak to muze fungovat, jinak se mi to zda trochu jako overkill (i s ohledem na CPU -- ten Slate hodne zere). pekny jsou ty novy algoritmy limiteru v ozonu. kdybych hledal jedno all in one reseni, zvlast na edm, urcite bych zvolil ozone.

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 15:12

Odposluch mám skôr Low End samozrejme chápem, že ma ani SW či HW nezachráni, ak nemám doriešené tieto veci. Všetky plány sú zatiaľ Bohužiaľ iba v mojej hlave a pracujem iba s tým čo mám a čo si môžem dovoliť.

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 15:17

Reverb používam iba ak pracujem s elektronikou, v ktorej trochu chýba ľudskosť, alebo priestor. ProL som zatiaľ neskúšal ale Ozon ako Limiter sa mi moc nepáči, vždy mám dojem, že je to vo výsledku moc skreslené. Nemyslím, že by to bol nejaký zabijak CPU, ak to máš len na master channeli. Na stopu bicích v mixe dávam Transient master od NI, veľmi sa mi osvedčil.

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 05 úno 2014 15:51

Specifikuj low-end. Investovat totiz vo fazy, ze nemas odposluch, do cohokolvek ineho, je imo blbost.

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 16:03

No ako som písal, kým niečo ozaj kúpim, tak prejde ešte dlhá doba, ak sa vôbec podarí, pýtam sa len informačne, s čím je lepšie pracovať, prípadne s čím pracujete vy. Rozmýšľam už teraz, aby keď raz príde tá možnosť investovať, aby som vedel na čom som a pre čo sa rozhodnúť a do vtedy sa učiť aspoň na tom čo mám, prípadne niečo odkukať od vás skúsenejších.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 05 úno 2014 16:09

no .. moj nazor je , ze mastering by mal robit niekto iny , ako ten co mixuje muziku .. proste iny nazor , iny pohlad .. atd ..

cize ak si chces mastrovat svoje veci , tak to je nezmysel .. vobec to neries a zameraj sa na poriadne mixovanie ..
ak chces mastrovat ine veci , proste stat sa profesionalnym mastrovacom , tak musis robit s hardwarom ..

Stan

Příspěvek od Stan » 05 úno 2014 16:19

Ono to záleží na tom co si pod slovem mastering představuješ.Mastering jako takový je opravdu HI TECH a vyžaduje léta praxe vynikající místnost HI END HW ect. Pokud máš na mysli vyvážený mix s dostatečnou RMS pak to není mastering ale umění vytvořit poslouchatelnou skladbu připravenou na mastering. Téma Mastering HW či SW je hodně diskutované vzhledem k výkonu současných počítačů a tím výkonných pluginů. Vesměs je však HW vítěz. Já alespoň neviděl Masteringové studio vybavené pouze SW ale možná jsem nekoukal pořádně. Na druhou stranu pokud máš vše vytvořeno v compu pomocí VST pak SW bude tvá volba. UAD je hojně využíváno profesionály během mixu pro svoji kvalitu v kombinaci s HW. Další věc je HW summing mix má svoje výhody ale ne vždy je výsledek znatelný. Na domácí ¨mastering¨ti bohatě postačí SW. Ale vše již začíná už u přípravy na mix tz. Gain Staging, routing, výběr vhodného EQ či kompresoru ect. na víc na stylu mixu a rozmístění nástrojů do prostoru. Prostě se zaměřit více na mix. Reverb na masteru je z mého pohledu ¨domácí násilí¨ praktikované na zvuk. Já by jsem ti doporučil se to odnaučit ale to je můj názor. Pokud můžu poradit tak si vytvoř 3 stereo AUXy : 1 VOKAL, 2 RYTMUS, 3 MELODIE Do nich nažeň co jim odpovídá a jejich výstupy pak hoď na SUBMIX. Má to svoje výhody při výběru pluginů a rozdílné úpravy bez omezení již dosaženého zvuku . Je to komlpikovanější ale uvidíš že ti mixy budou znít lépe i bez reverbu. no to jsem se torchu rozepsal a zašel někam jinam. Jak jsem řekl pro domácí ¨mastering¨je SW No1 ale i tak, základem je vždy vyvážený mix. :)
Naposledy upravil(a) Stan dne 05 úno 2014 16:27, celkem upraveno 1 x.

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 16:26

Stotožňujem sa s tým čo hovoríš Pytkin. Samozrejme, keby jedného krásneho dňa pán Boh dal tak by som veľmi rád robil pre iných, ale nechcem predbiehať. Problém je v tom, že v okolí nepoznám nikoho, kto by človeku otvoril dvere do svojho štúdia a priučil ťa remeslu, pretože každý si stráži svoj kúsok know how, takže človeku neostáva nič iné, len investovať, krútiť a dúfať, že to jedného dňa bude za niečo stáť. Zatiaľ to mám ako záľubu a nechcem jedného dňa vraziť peniaze do niečoho, čo sa neoplatí...

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 05 úno 2014 16:32

tommy: jako u vseho plati princip horses for courses, ucel sveti prostredky. predpokladam, ze te zajima edm, tak se staci kouknout na youtube videa a zjistis, ze to casto lidi bastli na sluchatkach od mobilu s limiterem z fruity, a je to presne to vono, co to chce. kdyz masteruju cizi veci, muj pristup je jinej, ale protoze ti jde evidentne spis o 'mix vlastni skladby, kterej bude znit nahlas jako tracky, s kteryma soutezim', tak tu plati jiny pravidla -- proto bych si snad ani prilis nebral k srdci poznamky o tom, ze je treba si oblozit dum rockwoolem, potom koupit mainy do zdi, potom ns10, potom nejaky nearfieldy, potom studovat tri roky boba katze a potom otevrit ty fruity a naloudovat ten kopak. ;] ja bych hlavne zmizel z fora, nakoukal youtube a pracoval na materialu, na 99% uz mas vse, co potrebujes. tady se jen zavrtas v nesmyslnych debatach.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 05 úno 2014 17:11

Přesně tak :-) taky se můžeme bavit o tom, že je-li správný (=vyvážený) mix, tak je vůbec třeba nějak extra masterovat (kromě srovnání hlasitosti jednotlivých tracků při přípravě Audio CD)? 8) a na doplnění rovnou dodám, že "módní trend hlasitosti" mě fakt nezajímá :-)

P.

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 17:20

Samozrejme rozumiem, že základ je v dobrom mixe, avšak ak človek pracuje s cudzím trackom (v prípade že niekto chce jeho master), tak s mixom už nenarobí nič. Čo sa týka mojej vlastnej tvorby, pracujem s elektronikou, ale vynechal by som z toho to Dance, to nie je moja šálka kávy a neradil by som sa medzi mládež, ktorá si za pomoci 3 presetov a samplov od vengeance spravia hit. S muzikou pracujem niekoľko rokov, nie som laik, ale ani profesionál a snažím sa vyťažiť čo najviac z toho čo mám. Tie debaty o to kto má hlasnejšiu skladbu a kto ju viac natlačil limiterom mám už za sebou a mám resp. snažím sa mať na vec serióznejší pohľad a je mi bližší Katz ako zlý youtube tutoriál. Hlavne som chcel vedieť či sa do budúcna orientovať na HW, alebo SW, prípadne sa obohatiť o vaše postupy, ako v prípade môjho reverbu, pretože je pre mňa takmer nemožné si tieto veci odskúšať v praxi a myslím, že ten kto s muzikou začínal ma dokáže pochopiť.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 05 úno 2014 18:15

Tommy : no .. plati tu klasicka poucka.. HW je vzdy vyrazne drahsi , ako SW .. A netreba zabudat , ze SW licencnia trebars na kompresor , moze stat porovnatelne peniaze , ako ten isty HW kompresor .. Ale HW kompresor pouzijes jeden krat , a tu SW emulaciu pouzijes kludne 10x (ak to dovoli procesor) .. preto je SW vyrazne lacnejsi .. UAD je dobry zaklad .. Tiez ho pouzivam a tie pluginy su fakt dobre .. A vyhodu vidim v tom ze ich pouzijes jak na "mastering" , tak aj na samotnu mixaz .. Myslim si ale , ze dnes je kopa dobrych pluginov , takze investicia do UAD neni az taka nutna .. Koniec koncov tu mame temu aj o FREE pluginoch , a vela ludi tu pise svoje skusenosti s tym , ktore fakt stoja za to .. staci si to dohladat ..

Nakupit si plny rack outboardu je krasne .. Sen kazdeho z nas .. Otazne je ale ci ten rack potom vies uzivit .. Takze v tvojom sucasnom stave by som to skorej videl na sofware a makat na sebe a ucit sa .. Ked budes najlepsi na svete , tak si lahko HW kupis , lebo roboty bude kopa :)

jo a este jedna poznamka .. nemyslim si ze kazdy je skupy na informacie .. aj tu na fore su ich tony .. kopa ludi sem napisala svoje postupy a skusenosti .. len sa samozrejme musis prekusat tonou balastu okolo .. ale podla mna tie informacie tu su ..

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 05 úno 2014 18:52

Díky Pytkin, na fóre nie som dlho, niečo cez rok. Zo začiatku som to tu hltal vážne príspevok po príspevku :D aj teraz som sa snažil dohľadať nejaké rozumné informácie ohľadom tohto. Možno by ma celkom potešilo, keby tu niekto spomenul, čo konkrétne používa na master, s čím najčastejšie upravuje stereo, aké EQ preferuje a kedy, ako pracuje s transientmi ak treba a podobne..., teda v rámci tej master chain. Veľa sa tu o tom nepísalo, snáď jeden či dva málovravné príspevky. Bodol by nejaký tip, ktorý by som mohol zo zvedavosti odskúšať, najmä tu od ľudí, u ktorých vidím, že majú čo to za sebou. Každopádne iste som toho mohol veľa prehliadnuť.

UAD mi príde trochu zbytočné práve preto, že jestvuje množstvo dobrých pluginov, ale nemám to odskúšané, možno by som bol prekvapený z rozdielov. A výhoda že ich pluginy spracúva procesor na karte, sa už so stúpajúcim výkonom súčasných CPU pomaly no isto zotiera. HW je na druhú stranu moc drahý a oproti SW aj takpovediac ťažkopádny, avšak jeho klady aj napriek tomu prevyšujú SW. Práve preto som viedol tú dilemu, či je podľa vás resp. ľudí z fachu rozumnejšie kúpiť lacnejší SW, alebo drahší HW. Aj keď je možné, že pokiaľ na to vyrobím bude rok 2070 a SW ďaleko predčí krabice :D

Zamčeno