Mastering-více limiterů ???

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
delay

Re: Mastering-více limiterů ???

Příspěvek od delay » 03 pro 2012 21:20

KE-one píše:co ten Voxengo Elephant?Chtěl bych ho vyzkoušet prej umí taky zanechat transienty.U toho sonnoxu jsem to nikde nenašel
Elephant mi prisel nejvíce neutrální, Sonnox taky nijak zásadně nemrví, ale přijde mi malinko jinej, jakoby nepatrne nafukoval odspod, nebo žral výšky, čili s těma transientama určitě zachází jinak než Elephant, ale jsou to celkem nepatrný rozdíly, věřím, že bych to naslepo asi nepoznal.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 03 pro 2012 21:44

ja od limiteru ocakavam , ze nejak zasadne nemeni nic v nahravke .. len proste limituje .. Ked som ich skusal viac za sebou , tak som nikdy neobjavil , ze by to malo nejaky zasadnejsi zmysel .. ked jeden mrvi pri +5 a druhy mrvi az pri -7 , tak mi proste pride lepsie dat ten druhy na -7 , nez hladat nejaku kombinaciu .. Co sa tyka limiteru , najviac mam rad precision limiter ..

matucha

Příspěvek od matucha » 03 pro 2012 22:30

Tak nejcistci ze vsech mi vysla L2 (malo zkresleni at dela clovek co dela). Ale to samozrejme neznamena, ze to tak pusobi i na usi a ty spolknuty transienty pak proste schazej. Tj bez nejakyho zkresleni nahrazujiciho spolklou energii se v tyhle zvraceny hre nevyhneme. Pak je otazka jaky zkresleni zni uchu lip. Kazdymu uchu zrejme trochu jiny ;).

Precision limiter je fajn na hladky veci, ale ma pritom celkem specificky zabarveni (neni tak cistej jako L2). Celkem ho mam rad na rec/ambient.
Sonnox umi byt pekne tvrdej a zachovat (za cenu ty tvrdosti) transienty v hudbe, kde je to potreba.
Ja jsem nakonec zakotvil u fabfilteru (proL), umi jak cistotu (ambient/piano) tak lehce clipovat (tj transienty pusobej min znicene). V ramci oversamplingu pak taky klesa zkresleni, kdyz je to pro dobro veci. No a narozdil od Slate je predvidatelnej (nestane se ze by 90% skladby bylo vpohode a najednou na par notach nejakyho solo nastroje, kterej je vepredu byl drsnej hrebinek zkresleni).

Michani do limiteru je osemetna vec. Umi to odhalit nebo naopak schovat chyby v mixu (rozlozeni energii). Dobrej mix se ale podle me po vypnuti limiteru nesmi rozsypat (viz "je tam malo snaru, tak ho pridam, ma malej uder, pridam na nej spicku transient designerem"). Spis preferuju michat dlouho bez limiteru a potom si vyzkouset jak s tim zacvici cilova hlasitost. To pak nese v sobe nejaky optimalizace v podobe utahovani stredobasu atd. Proste veci, co maj tendenci se po limitaci dostat vic napovrch nez je zdravo. A to tim zpusobem, ze ten mix je ve vysledku cistci a citelnejsi a ne rozpadlej.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 03 pro 2012 23:28

To je vtedy, ak mastering robi potom dakto iny.. Ak si robis mastering sam, tak chyby v mixe su nepodstatne.. Podstatny je vysledok , ako to funguje.. Ja som zvyknuty robit vsetko na final.. Takze master chain je zapnuty stale..

matucha

Příspěvek od matucha » 04 pro 2012 00:15

Hm, tak to ja si teda potrpim na to aby to fungovalo i po vypnuti toho limiteru, oni ty disbalance muzou leda ukazovat na nejakou nemocnost v mixu, ktera se nekde na jinym aparatu nebo v radiu driv nebo pozdejc projevi. Nemluvim ale o nuancich, to je jasny, ze v tech se to zmenit muze, mluvim o uplne rozpadlejch mixech.

delay

Příspěvek od delay » 04 pro 2012 08:24

Snažím se postupovat, jak píše Matucha, respektive řeším poslední dobou hodně ty limitery v rámci jakéhosi domácího masteringu, čili hledám takovej, kterej by mi minimálně ovlivnil poměry mixu, osobně mám vě většině případů raději zvuk surového mixu, limiter pak většinou vnímám jako nutnou degradaci :(.
Jinak mylsím, že jsem přesně typ, kterýmu daleko více vyhovoval outboard analog. Kontrola samotnýho mixu občasným nasazením limiteru na master je myslím vhodná, ale nedovedu si už moc představit míchat materiál trvale třeba do -8 RMS, myslím, že už to je drsně zkrouhlej matroš a dost zmatek pro uši...

PS: Nějakej moderátor by mohl většinu příspěvků z tohodle tématu hodit sem, bylo by to vhodnější:
zvuk/sw-limiter-pluginy-a-ich-rukopis-t17875.html?hilit=limitery%20a%20ich%20rukopis#p306354

IGGY
Vybavení

Příspěvek od IGGY » 04 pro 2012 09:50

Ja bych se jeste vyjadril k puvodnimu dotazu, proc ten zvuk nejde vic natlacit. Podle mych zkusennosti je problem v mixu, kumulace nejake frekvence, vetsinou je spodcich. Na ty reaguje kompresor. Limiter ma orezat jen spicky a to decentne aby to nemrvil. V podstate ja pise Matucha, kdyz ho vypnes nemel by se ten mix nejak extra menit, jen prida trochu hlasitosti. Pokud mastruji tak mi merak po limiteru beha vetsinu valu v tech nejhlasitejsich pasazich 8,5-9,5 a pokud najednou jde na 7,5 hledam chybu v mixu.

monoque

Příspěvek od monoque » 04 pro 2012 16:47

Ja dva limitery pouzivam jen v pripade, ze mam v zameru post-produkcne konvertovat na neaky ztratovy format nebo CD a render je ve vysokem rozliseni...Skvely je NUGEN AUDIO ISL limiter(umi i iZotope Ozone) po Elephantu a s thresh. tak na - 0,3(pro jistotu kvuli inter sample thrue peakum)...jinak pokud je material hodne na h...zkusil bych dohnat hlasitost bud multibandem nebo M/S limiterem...skvely na tohle je Brainworx XL V2...Mono lze rozdelit na dve pasma crossoverem...a hlasitost je stejne tak do 4kHz, takze s tim jde udelat velky krok...hlave v elektronice,hopec apod....ale jeste abych nezapomel...za to, ze to nejde dat vic nahlas muze mix, na tom se asi vsichni shodnou...nez limiterem zacal bych v mixu a hlavne s EQ jak stop tak master stopy....Muj favorit Voxengo Elephant, Brainworx XL, L2

Limitujici faktor hlasitosti je prilis mnoho basu nebo vysek na ktere reaguje kompresor/limiter, prilisna komprimace...tam bych zacal, at je frekvencni spektrum vyrovnane..s durazem na stredy, rozumna komprimace mixu....pak limiter dava vetsi smysl....

KE-one

Příspěvek od KE-one » 05 pro 2012 17:59

můžu sem poslat vzor mixu a masteru?nebudete to šířit jen mi řeknete co se vám na tom nelíbí? :)

KE-one

Příspěvek od KE-one » 05 pro 2012 18:13

http://www.uschovna.cz/zasilka/L9XH4TKLG2KIMSW7-E93

tak tady je mix a master jednoho songu s kterym si nevim rady :) na mastaru je glisseq kde jsem dal HPF 30 a LPF neco kolem 17K -18Khz potom SSL Compresor na to emulaci pásky další je Exciter a nakonec limiter od voxengo-(s nim jsem to asi moc přehnal) jinak k mixu se budu ještě vracet pořád zkouším různý kombinace,jak tak poslouchám tak uberu něco kolem 250hz na akapelle ale nejsem si jistej musim to neustále někde poslouchat na různejch systémech třeba my poradíte kde dělám chgybu mi to Hafo pomůže Díky moc...žánr je hip hop tak snad vás nebude tento song sr..... :D
jinak už spoustu let si tu pročítám tento server ani nevim proč jsem se dřív nezaregistroval

delay

Příspěvek od delay » 05 pro 2012 21:29

Pecka o_O

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 05 pro 2012 21:59

:D

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 05 pro 2012 22:26

Tykrááááso - jsem se po** smíchy málem.....YEEEEZZ !!!!

P.

KE-one

Příspěvek od KE-one » 06 pro 2012 18:24

:DDDDD ten odkaz na uschovnu jste asi nekoukali co?

Odpovědět