Míchání koncertů do surroundu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Milan

Míchání koncertů do surroundu

Příspěvek od Milan » 11 lis 2013 18:43

Nemám moc zkušenosti s filmovým zvukem a ni s ozvučením kinosálů, tak bych se chtěl zeptat. Byl jsem minulý týden v kině (Scala Brno) na promítání koncertu Muse v Římě. Bylo to poprvé, co jsem byl na koncertu v kině a popravdě jsem se trochu bál, jak to bude se zvukem. Obavy se bohužel naplnily. Přebasovaný, na středech jedovatý a celkově přeřvaný zvuk mi docela zkazil zážitek z jinak perfektního 4K záznamu koncertu. Ale k otázce. Myslel jsem, že surround záznam se při koncertech obvykle používá tak, že "to hlavní" hraje klasicky ve stereu, případně něco uprostřed a zbytek jsou jen atmosféry (diváci, pyrotechnika, ambient z haly atd.). Ale u Muse jsem byl překvapen, že nástroje byly rozmíchány do jednotlivých kanálů - občas různě cestovaly po kině atd. Seděl jsem spíše vzadu na pravé straně, předky jsem moc neslyšel, ze zpěvu byl vzadu slyšet jen jakýsi rozmazaný rozplizlý dozvuk a nejvíc mě dostaly bicí. V pravo za hlavou mi nekompromisně rachotil rachoťák, až mi bolelo ucho a kdesi z druhé strany sálu vlevo jsem matně slyšel hihatku, která byla uplně vyseparovaná někam do levýho zadního kanálu. Je to normální takto rozmíchávat kapelu do surroundu? Já to slyšel prvně a bylo to otřesný. Možná tak doma v obývačke, ale v kině?

MDudas

Re: Míchání koncertů do surroundu

Příspěvek od MDudas » 11 lis 2013 19:50

:) Kolko kanalov, tolko nazorov. Surround je prasa.
Ale takto rozbit sadu bicich do L/R je ine kafe.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 lis 2013 21:00

milan : ja myslim ze doma v obyvacke to ma hrat rovnako ako v kine .. Na surround neexistuje ziadna norma co ma ako hrat .. Cize kazdy to miesa , ako sa mu zda najlepsie .. Ked si sedel ale vzadu na strane , tak koncert asi je problem .. Ja to doma sledujem a vzadu to hrava rozne .. sem tam len divaci a dake reverby .. sem tam je to velmi hlasno .. sem tam je to akurat .. niekedy tam ale miesaju aj nastroje .. i ked maly bubon je exterm .. skorej by som ocakaval , ze si to pocul daky reverb z maleho bubnu .. umiestnit ho do zadu , to by bolo fakt dost divne ..

Milan

Příspěvek od Milan » 11 lis 2013 21:38

Pytkin: on ten snare hrál asi i vepředu, ale jak jsem psal, předky jsem moc neslyšel. Ale ten snare co byl vpravo vzadu, tak to žádný reverb od snare nebyl, to byl poctivý snare, ze kterýho mně zvonilo v uchu ještě ráno :-) No trochu jsem na toto téma googlil a našel jsem na netu oficiální release alb Pink Floyd a Iron Maiden v AC3, tak jsem to vypálil a pustil na DVD a co myslíte? Je to tam! Třeba u Maidnů jde zpěv jenom do Center kanálu, takže když odpojíte ostatní kanály, slyšíte Dickinsona pěkně a capella :-) Ale dohromady se to moc dlouho poslouchat nedá. Je to rozbitý, ti Pink Floydi ještě jakože jo, když jsou tam ty jejich klávesový plochy a různě to cestuje po pokoji, tak je to zajímavý - jako rarita. Ale rozmíchat takhle Maidny, to muselo napadnout nějakýho ichtyla. Nedá se to poslouchat.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 11 lis 2013 21:39

Prave pre toto sa chodi na koncerty von. Simulovat open-air v uzatvorenom priestore sa v podstate neda. Vzdy to bude len vacsi-mensi cheating...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 lis 2013 21:58

milan : no na vela koncertoch je v centri cisty spev .. hlavne pri spevakoch , ktory si to mozu dovolit ..

MDudas

Příspěvek od MDudas » 11 lis 2013 22:46

aj spev v centri je cheating, lebo co je to "cisty spev"? a stale treba nejako dorobit simulaciu priestoru. a co ked su 2-3 vokaly...
stereo funguje ako-tak a sme na to zvyknuti. zvuk prichazda zpredu a je "nejako" priestorovy. surround prinasa dalsie a dalsie problemy. davat do zadnych kanalov akekolvek nastroje je zhovadilost. jedine, ze by sme chceli posluchaca "on-stage". davat do zadnych kanalov reverby hally/stadionu vyrobi dalsi necitatelny bordel. jedine logicke riesenie je davat tam "ambient" - divakov, ruchy a malinko odrazy prednych reprakov. na tom Muse to zjavne prehnali...
v podstate sme Ti povedali iba to, co si vedel... :wink:

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 lis 2013 22:53

cisty spev je , ze tam neni ziadny iny nastroj .. len spev ..

zazz

Příspěvek od zazz » 12 lis 2013 09:20

Nejlepsi surround pro hudbu = upmix ze sterea :))

Odpovědět