Mix - úroveň faderů

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Kermitak
Moderátor

Re: Mix - úroveň faderů

Příspěvek od Kermitak » 05 led 2013 00:31

Tak tradicne zhruba ty co znas. Plus obcas nejaky dalsi.

Sanchez

Příspěvek od Sanchez » 05 led 2013 00:39

Skús:
Mastering Equaliser
Exciter
Bass manager
Multi Band Compressor
Limiter / Enhancer

Všetko s mierou, alebo vôbec, ak netreba.

Na meranie je super TT dynamic range meter

Neustále si kontroluj svoj výsledok s nejakou nahrávkou ku ktorej sa chceš zvukovo priblížiť.
Nechaj oddychovať uši. Po pol hodinke si daj pol hodinku pauzu.

A teraz ďalší kolega s návodom:-)))

delay

Příspěvek od delay » 05 led 2013 01:26

Kermitak píše:Tak tradicne zhruba ty co znas. Plus obcas nejaky dalsi.
Vtipny :)

biscuit

Příspěvek od biscuit » 05 led 2013 03:13

Sanchez píše:Skús:
Mastering Equaliser
Exciter
Bass manager
Multi Band Compressor
Limiter / Enhancer
co to zase je? copak je tak tezky premejslet o tom, co je opravdu potreba? na co exciter, bass manager, multiband? prece zalezi od konkretniho mixu, ale kdyz si delam vsechno sam, vyresim rovnou a nemusim dohanet, ne?

zda se, ze kermitakuv prispevek ma nejvetsi hodnotu v tomto topicu ;) za dva body ;)

Sanchez

Příspěvek od Sanchez » 05 led 2013 08:15

:-)

Napisal som: Skus a potom, ze s mierou, alebo vobec!

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 05 led 2013 11:33

Jak vidis, co clovek to nazor. Ja bych ti zakazal pouzit kompresor na cokoliv krome sidechain komprese, a na vsechno pouzil limiter. Nebo nekolik limiteru. Protoze tak to ty mlady, o kterejch mluvis, delaji. S nejakou barvou kompresoru si vetsinou nikdo nelame hlavu a krome stock pluginu ani zadny nevlastni.

invisible_E

Příspěvek od invisible_E » 05 led 2013 14:52

A zaroven vo vacsine pripadov si ´mladi ´ stiahnu vypulirovane 24 bitove sample a loopy z webu - take predhotove polotovary nakoniec daju - oneknob - wonder pulirovatko/exciter jak ma napriklad FL - soundgodizer a voalaa - profinahravka je na svete.

Na druhej strane potom vsetko znie hlasno a hlavne na jednokopyto a prekompresovane ze ucho je po 10 minutach bolave..

Pokial ty nahravas vlastne zvuky ak som to pochopil - to je uz uplne ina praca pri mixe ako aj pri samotnom zbierani/recordingu.. takze moja rada je nevzdavat sa skusat chyba/uspech tak sa najlespie naucis a mne sa napriklad stalo ze som videl sto videji a presedel nad niecim hodiny a po sto prvom videu a dalsej hodine som to koncne dal.. a to ti uz nikto nevezme ked to sam pochopis resp. si osvojis techniku.. hodne zdaru a hlavne nech ta to stale bavi :)

biscuit

Příspěvek od biscuit » 05 led 2013 16:33

Sanchez píše::-)

ja vim, ale prece je lepsi jit po krocich, a kdyz jde o "hlasitost". bavil bych se jen o limiteru, ani obycejnou kompresi bych do toho nezatahoval, snad jen ten ekvalizer na savlich... neber to ode me ofenzivne ;) jen jsem se rozlitil nad tim, jak ta spousta nazoru nakonec vec misto vyreseni zkomplikuje ;)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 05 led 2013 17:39

invisible_E píše:A zaroven vo vacsine pripadov si ´mladi ´ stiahnu vypulirovane 24 bitove sample a loopy z webu - take predhotove polotovary nakoniec daju - oneknob - wonder pulirovatko/exciter jak ma napriklad FL - soundgodizer a voalaa - profinahravka je na svete.

Na druhej strane potom vsetko znie hlasno a hlavne na jednokopyto a prekompresovane ze ucho je po 10 minutach bolave..
jojo..

Sanchez

Příspěvek od Sanchez » 05 led 2013 20:36

biscuit píše:
Sanchez píše::-)

ja vim, ale prece je lepsi jit po krocich, a kdyz jde o "hlasitost". bavil bych se jen o limiteru, ani obycejnou kompresi bych do toho nezatahoval, snad jen ten ekvalizer na savlich... neber to ode me ofenzivne ;) jen jsem se rozlitil nad tim, jak ta spousta nazoru nakonec vec misto vyreseni zkomplikuje ;)
Neberiem to ofenzívne:-) Práve naopak. Je dobre, keď sa stretne viac názorov na tú istú vec.
Ide mi o to, že najlepšie je dať najavo, že tých spôsobov je veľa a každý je unikátny unikátnosťou toho, kto ho realizuje. Zároveň som vypísal zoznam efektov cez ktoré som si prešiel ja a ktoré doteraz používam. Nie naraz, nie vždy a rozhodne nie v takej miere v akej som ich používal zo začiatku:-)))

Môj spôsob bol taký, že som si vyskúšal všetko možné - nakopal som si zadok, vliezol som 100x a viac do slepej uličky a ráno som zistil, že sa to nedá vôbec počúvať. :-)
Možno tým, že som napísal ten zoznam a náš priateľ si to vyskúša a nebude skúšať iné zbytočné experimenty, získa ten čas, čo som ja stratil, lebo som si nedal povedať od kolegov na fórach:-)))

Ja som totižto stratil najviac času tým, že som skúšal naprosté blbosti a nefunkčné kombinácie, kým som prišiel na to, čo treba používať, na čo to vôbec je a hlavne, že to treba používať s mierou, podľa seba a hlavne s citom.

Nie som profesionál.
Moju muziku počúva moja rodinka.
Raz za čas si moju muziku pustí nejaký kamarát v aute.
Keď mi obe tieto skupinky potom povedia, že sa to dalo počúvať - teším sa a viem, že mi to za to stálo.

Len to mohlo byť skôr:-)))

A

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 05 led 2013 22:36

ja ked už mám track hotový a začnem sa snažit o mix/mastering, tak pluginy na masteri práveže po jednom vyhadzujem..
vždy jeden vyhodím a snažím sa zlepšit práve to čo ten plugin (eq, limiter, kompresor etc..) "opravoval" priamo v syntákoch, efektoch, alebo už čo tam mám.. snažím sa aby ten track hral nakonec tak ako s tými vylepšovákmy ale bez nich... ked už som spokojný tak potom ten master ešte ked tak niečim ošetrím (eq, limiter, možno trochu kompresor atd..) ale už len velmi jemne.. často sa mi stava že na tom mastri nakonec nemám nič..
ani si neviem predstavit že by som si robil mix a nemohol už hrabnut do syntakov, a mastrovat vyrenderovaný mix jeden track nejakými megamaximizermi to už vobec nie..

Mitch

Příspěvek od Mitch » 06 led 2013 15:31

Díky, takže na stopy používat spíš limiter, kompresor jen třeba na sidechain nebo na nějaké zabarveni nebo průraznost např. kicku a bicích obecně, chápu to dobře? A můžu pak ještě teda použít ten limiter na masteru, když už ho budu mít i na stopách? Není to nic proti ničemu?

biscuit

Příspěvek od biscuit » 06 led 2013 18:05

na masteru urcite, na savlich je to na zvazenou. sidechain hlavne, aby sis delal misto pro to, cim triggerujes.

matucha

Příspěvek od matucha » 06 led 2013 19:10

No je to neco co Brooklin vykoukal, ze dela "tahleta mladez". Ze by to vedlo k moc hezkejm vysledkum a ze by to bylo "spravne", to myslim nikdo nerek. Oni se proste k vysledkum dostavaj tak, ze to vsechno na***** do limiteru a tim se jim to jakoby samo smicha jak se to musi vejit do uzkyho dynamickyho okynka. Je to ale prasarna, rozmotavani uzlu jeho preseknutim. Je to taky metoda, ktera funguje temer jen kdyz sam takovou vec vytvaris a vsechno zlo, ktery to s sebou nese pouzivas ve svuj prospech ;).

Jinak je to celkem drina a leta zkusenosti v delani skladanek. Cim fundamentalnejsi element, tim dulezitejsi. Jak vyberes zvuky, v jakej cas a jak dlouho budou hrat, s cim se budou kombinovat. Mas k dispozici zvukovy platno, ktery ma svoje omezeni, ktery platej pro vsechny. Muzes ho plnit peclive a vychytavat vsechny diry a boule presne na mistech, kde je chces/nechces... nebo to nechat udusat parnim valcem a nechat jenom na tom valci jak to kde slisuje. Obcas se stane, ze valec lisuje dobre, ale vetsinou je to agresivni a neprijemny na poslech.

Mozna se budes divit, ale aby neco pusobilo nahlas, tak to musi mit dynamiku. Vnitrni dynamika mixu muze znamenat, ze mas vizualne slisovanej salam a pritom slysis relativne zivou a udernou nahravku. Mix s zadnou a spatne udelanou vnitrni dynamikou je cistej bordel, kde nic nema prioritu a pak ani uder a autoritu. A ano i zahlceny pasaze maj v mixech svoje misto, protoze vyjadrujou urcity emoce, nektery zanry jsou vic zahlceny, jiny potrebujou udernost a tak zahlceni neprichazi v uvahu.

Dulezity je mit na pameti, ze tlesknuti v tichy mistnosti je velka rana. Tlesknuti vedle startujiciho tryskace neuslysis. Kdyz tohle budes vedome aplikovat na jednotlivy pasma (ne nijak rigidne definovany, v kazdym mixu jsou trochu jiny), tak se urcite v michani zlepsis. Proto je taky casto mene=vice. Cim vic nastroju musi v jeden cas hrat, tim min de cela vec udelat hlasita.

Takze je to:

1) aranz - jak efektivne a spravne veci poskladas
2) vyber zvuku - jak dobre plnej svoji funkci a jak zdravy a vhodny pro danou aranz/zvuky okolo jsou
3) pomery - zesilis vsechno na spravnou hlasitost, coz nemusi byt az tak jednoduchy, protoze nekdy se musis rozhodnout podle ceho ten pomer udelas, podle basu? stredu? vejsek? To zalezi od nastroje a jejich hlavni funkce, nekdy jsou zvuky akorat vyrovnany, ze to sedi dobre, jindy musis ubrat basy aby si sedly stredy a vejsky...
4) eq - ti pomuze zvyraznit co je v tvejch zvucich min nez by celek potreboval, nebo naopak potlacit co prebyva, nekdy je potreba delat i drasticky veci, casto je ale lepsi se poohlednout po jinejch zvucich raci nez brutalne ekvalizovat. Taky je nekdy treba dobry pridat dalsi zvuk, kterej ma ciste funkci rozjasneni jinyho zvuku a nebude ve vysledku jinak vnimanej... Nekdy se clovek muze zamotat v ekvalizaci a pritom je problem v pomerech.
5) komprese - v hudbe zalozeny na akustickejch nastrojich je to jeden z prostredku, kterej umozni vyrovnat dynamiku ne uplne konzistetnich hracu/zpevaku, taky se pouziva na tvarovani uderu a na charakter. V elektronice moc na jednotlivy zvuky nema smysl, protoze je mnohem adekvatnejsi zmenit obalku v syntaku nebo velocity v midi. Ma ale smysl na (lehky) komprimovani group, na sidechain a pak i na ten charakter, kdyz vis co delas.
6) limitace - idealne ma smysl na veci, kde jsou obcas neuzitecny peaky, ktery nejsou slyset a jen ubiraj hlasitost nebo treba rozhazujou nejakej proces. Zneuzivaj se masivne na absolutni hlasitost, proste v nich pridas gain a je to vic nahlas pricemz ti mizi udernost bicich a celkove roste zkresleni a plochost. Do urcity miry to nemusi byt uplne hrozny zlo, nekdy to zkresleni je i celkem fajn. Blbej mix moc nahlas dat nejde, skvelej mix snese i celkem dost mrveni a furt drzi - jen je ho skoda tak nicit ;).
7) stereo nastroje (panning, MS processing, hass, stereo tremolo) - nemit vsechno jenom na centr znamena, ze muzes pouzit vic mista, je dulezity si hlidat, jestli ciste M(ono) hudebne funguje, nemel by ti nic mizet... hlasity velky mixy vyuzivaj potencial M i S naplno
8) dozvuk - chytry pouzivani dozvuku prinasi hlasitost a velikost taky
...

Je to relativne hodne veci a obycejnymu (chapej - ne nekomu zazracne talentovanymu) coveku trva leta a leta nez se to nauci vsechno poradne pouzivat a chapat problemy souvislostech. A i kdyz uz spoustu veci vis a nejakou praxi mas, furt se najde neco co te vytresta. Je to taky trochu jak vrcholovej sport nebo hrani na nastroj, musis to porad delat abys byl v kondici.

Mitch

Příspěvek od Mitch » 06 led 2013 21:12

Díky, já se zase určitě brzy s něčím ozvu :) Zatím budu tedy dál zkoušet a zkoušet a taky zkoušet nervy :roll: Pokud by měl ještě někdo nějakou radu k tomuto tématu, tak budu jedině rád!

Odpovědět