Nahravaní dechovky

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
boolocks

Nahravaní dechovky

Příspěvek od boolocks » 12 črc 2009 11:20

Ahoj, chystám se nahravat dechovku (nějaký trumpetky, tuba a tak). Nikdy jsem nic takoveho netočil, a potřebuju poradit jak nejlíp sejmout právě ty trumpety a tak, jestli s tim máte někdo zkušenosti (a určo budete, protože se na tyhle nástroje nehraje jen v dechně) napište, co použít za majky a odkud nabírat - či jakej je klasickej postup.
Díky

marian

Re: Nahravaní dechovky

Příspěvek od marian » 12 črc 2009 16:36

eeeeee
a kolko je to clenov, aky je to priestor ?
ake mas ostatne vybavenie (preamp, zvukovka), kolko mas vstupov a tak ...

phoniq

Příspěvek od phoniq » 20 črc 2009 14:29

Ahoj, hodně záleží na počtu vstupů, které budeš mít k dispozici. Nejsi-li omezovaný, rozhodně zvol klipsy a tím omezíš větší přeslechy okolních nástrojů. Pokud jsi limitovaný počtem vstupů, tak sejmi hlavně dřeva (klarinety, flétny), potom tubu (důležitý bas) a k tomu doprovod. Co se týče nahrávání trumpet, tak zase záleží na rozmístění mikrofonů. Pokud budeš mít klipsy, je to jasné, pokud budeš nahrávat bez nich, tak ti asi trubky hodně polezou do přeslechů ve dřevech (pokud tedy zachováš klasické posazení orchestru) aproto možná vůbec nebudou potřebovat svůj vlastní mikrofon. Ale to chce vyzkoušet na místě. Určitě ale bude potřeba snímat baskřídlovky (korýtka, tenor, baryton), ty jsou většinou zvukově jemnější než trubky a tudíž se méně prosadí.

marylin

Příspěvek od marylin » 11 črc 2013 12:49

Ahoj, rád bych oživil toto starší téma, protože mě zajímají vaše techniky nahrávání dechovky... Nahrával někdo z vás dechovku i takovým "rock/popovým" způsobem? Tzn. nejdříve bicí, pak dejme tomu tuba a na to navazující křídlovky, klarinety atd... Zkrátka vše postupně po jednom nástroji...

Nebo je potřeba dechovku nahrávat způsobem jako např. v klasice? Tzn. muzikanti sedí v tělese a nahrávají se jako celek?

Pro první způsob mi nahrává to, že nebude potřeba mnoho vstupů... Postačí zvukovka, která by svým počtem vstupů umožnovala nahrátí bicích...

Druhý způsob mi připadne takový lepší, co do autentičnosti a zachycení celkové zvukové atmosféry :-) Asi i muzikanti by se cítili přirozeněji a lépe...

Napadá mě ještě třetí způsob, a to takový, že by se např. nejprve nahráli bicí s tubou a následně skupinky "podobných" nástrojů (křídlovky spolu, klarinety spolu,...), které by se nahrávali současně. I toto by mohlo být pro muzikanty přirozenější, než nahrávat je každého zvlášť...

Jaké máte postupy a zkušenosti?
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 11 črc 2013 14:41

Dychovku som zatial vzdy nahraval niekolkymi dvojicami mikrofonov nasmerovanymi na jednotlive nastrojove skupiny. Sola a spevy overdubbingom. Prioritne treba dat pozor na dreva, maju najslabsi akusticky vykon, ale ich zrozumitelnost je kriticka. Druhy problem moze sposobovat presluch bubnov, mne sa osvedcilo pouzitie paravanov na odtienenie bubenika. Rozmazane bubny mozu pokazit celu inak podarenu pracu. Osobne sa vyhybam snimaniu kontaktnemu (okrem tuby), farba nastrojov je neprirodzena a mna irituje.
Aranžovanie, tvorba a nahrávanie hudby.

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 11 črc 2013 15:11

Pozeram,ze si z Uherskeho Hardiste,tam predsa mate velku tradiciu dychovych hudieb. Dobra kapela je pre dobtu nahravku zakladny predpoklad. Na ilustraciu prikladam ,ako sa podaril nahrat dychovy orchester z Valaskej.
Aranžovanie, tvorba a nahrávanie hudby.

marylin

Příspěvek od marylin » 11 črc 2013 21:43

Ano, u nás dechovka ještě frčí :-) Ne, že bych ji poslouchal i ve volném čase, ale naživo si kvalitní dechovku rád poslechnu... U vás na sk mi však přijde, že dechovkou žijete daleko více než u nás...

Z nahrávek je cítit dost prostor, ve kterém se to nahrávalo. Jako celek to dobře funguje... Dík za ukázku.
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

Odpovědět