nahrávanie hlasu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Pecko

nahrávanie hlasu

Příspěvek od Pecko » 20 zář 2012 21:29

Ahoj, ak nahrávam hlas (cubase, štýl rap) vždy sa nahrám s hlbokým hlasom a počuť to SSSSSS pri slovách. nahrávam cez mix (používam ako predzosilovač) ktorý vedie do zvukovky na PC. Mikrofón mám len za 500 ešte vtedy SK :) a tak sa chcem spýtať, či by som si mal kúpiť nový, lepší mikrofón, alebo sa to dá cez mix urobiť aj inak. Jeden známy mi povedal že mikrofón môžem mať aký chcem aj zvukovú kartu, ale že ide hlavne o predzosilovač (v mojom prípade mix). Na mixe som hľadal rôzne spôsoby, ale nikdy to nebolo ono, aj keď sa to už približuje tomu čo chcem, ale nieje to ono. A taktiež nemám penu na stenách, viem že je potrebná, ale odizolovať steny v izbe je podľa mňa prehnané keďže tam spávam :). Ale na nete som našiel toto: Akustická pena. Vyrovná sa táto pena panelom na stenách? Ďakujem za odpovede.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Re: nahrávanie hlasu

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 20 zář 2012 21:48

jestli ti vadi jen 'sss', tak popfiltr.
ale je zrejmy, ze hned vzapesti asi bude vadit ten mikrofon za 500,-- (znamy ma smysl pro humor :-]).
ad akustika-- ten stojan si taky porid.

Pecko

Příspěvek od Pecko » 20 zář 2012 22:21

A aký mikrofón by si kúpil do 100eur? alebo aky by si odporučil?

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 zář 2012 12:07

Hlavne nezačni nakupovať hardware, pokiaľ presne nevieš, kde je problém...
-
Mikrofón máš pri rapcitovaní tak ako sa patrí - ciže strčený v ústach, alebo tak ako sa to robí normálne - 10-20cm od úst ? 8)

matucha

Příspěvek od matucha » 21 zář 2012 12:39

Doporucuju este si odeprit pivo a panaky a... tejden dva a pridat usetreny penize na mikrak. 100eur je malo, leda bys koupil z druhy ruky shure SM58 a ten pultik, co mas by nebyl uuuuplnej krap. Kazdopadne jestli se ti neco nelibi na tom co nahravas, neni moc divu. Ma to daleko i k zakladnimu lowendu. Zvlast jestli myslis "zvukovkou na PC" integrovanou zvukovku.

Krok do zakladni tridy zvuku (ze skolky kde se ted zrejme nachazis) pro tebe bude:

1) Nejakej levnej ale rozumnej interface. Jako treba M-Audio fast track pro nebo podobny.
2) Zakladni rozumnej mikrak, jako oktava mk319 (doporucuju vyhnout se rode a levnejm cinanum, nestoji to za to a problemy se SSSSS jsou jejich druhy jmeno).
3) Akustika. Akusticky peny maj nevyhodu v tom, ze jsou casto prilis tenky na to aby pohlcovaly sirokopasmove. Hledej tady na foru tema o basovejch pastech, je tam spousta navodu jak vyrobit (pomerne) sirokopasmovy pohlcovace a vic informaci o akustice (doporucuju prostudovat tohle tema poradne, vzdycky se ti to bude hodit).
4) na cem poslouchas? Aniz bys rozumne slysel, co je nahrany se nikdy nemuzes rozumne rozhodnout a vsechno je strelba na slepo a frustrace. Jestli nemas, kup nejaky aspon zakladni monitory.

Jo bohuzel to bude stat vic jak 100eur, mozna se nevejdes ani do 1000eur. Ale i tak je to vsechno porad vlastne levny kdyz se na to clovek podiva z pohledu treba 70 let, kdy si takovy veci i na zapadne mohl dovolit malokdo.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 zář 2012 12:51

A ked to nahodou vsetko uz budes mat nakupene, aj tak nezabudni - basovy zvuk hlasu sa nedosahuje tym, ze si mikrofon stricis 0,5cm od ust.... :)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 21 zář 2012 12:55

MDudas: proc ne? Prave tak se prece da proximity efekt vyuzit (ok, 0.5cm asi ne, ale rekneme 20cm versus 5cm). Samozrejme je pak dobre dychat mimo osu, protoze na malou vzdalenost to nezachrani ani popfiltr.

Pecko

Příspěvek od Pecko » 21 zář 2012 15:47

MDudas píše:Hlavne nezačni nakupovať hardware, pokiaľ presne nevieš, kde je problém...
-
Mikrofón máš pri rapcitovaní tak ako sa patrí - ciže strčený v ústach, alebo tak ako sa to robí normálne - 10-20cm od úst ? 8)
no tých 5 cm od úst.

matucha

Příspěvek od matucha » 21 zář 2012 15:53

To je vsechno este na dalsi debatu. Hlavne vetsinou je ve vysledku spis potreba dostatecne prokreslenej zvuk s co nejmin basama, ale kterej nezni tence. Takovej pak funguje dobre v mixu. Vetsinou jsou zahuhnany prebasovany hlasy uplne k nicemu.

Pecko

Příspěvek od Pecko » 21 zář 2012 15:53

matucha píše:Doporucuju este si odeprit pivo a panaky a... tejden dva a pridat usetreny penize na mikrak. 100eur je malo, leda bys koupil z druhy ruky shure SM58 a ten pultik, co mas by nebyl uuuuplnej krap. Kazdopadne jestli se ti neco nelibi na tom co nahravas, neni moc divu. Ma to daleko i k zakladnimu lowendu. Zvlast jestli myslis "zvukovkou na PC" integrovanou zvukovku.

Krok do zakladni tridy zvuku (ze skolky kde se ted zrejme nachazis) pro tebe bude:

1) Nejakej levnej ale rozumnej interface. Jako treba M-Audio fast track pro nebo podobny.
2) Zakladni rozumnej mikrak, jako oktava mk319 (doporucuju vyhnout se rode a levnejm cinanum, nestoji to za to a problemy se SSSSS jsou jejich druhy jmeno).
3) Akustika. Akusticky peny maj nevyhodu v tom, ze jsou casto prilis tenky na to aby pohlcovaly sirokopasmove. Hledej tady na foru tema o basovejch pastech, je tam spousta navodu jak vyrobit (pomerne) sirokopasmovy pohlcovace a vic informaci o akustice (doporucuju prostudovat tohle tema poradne, vzdycky se ti to bude hodit).
4) na cem poslouchas? Aniz bys rozumne slysel, co je nahrany se nikdy nemuzes rozumne rozhodnout a vsechno je strelba na slepo a frustrace. Jestli nemas, kup nejaky aspon zakladni monitory.

Jo bohuzel to bude stat vic jak 100eur, mozna se nevejdes ani do 1000eur. Ale i tak je to vsechno porad vlastne levny kdyz se na to clovek podiva z pohledu treba 70 let, kdy si takovy veci i na zapadne mohl dovolit malokdo.
určite (informaci o akustice)to budem hľadať. vďaka za info.

Pecko

Příspěvek od Pecko » 21 zář 2012 16:00

matucha píše: 4) na cem poslouchas? Aniz bys rozumne slysel, co je nahrany se nikdy nemuzes rozumne rozhodnout a vsechno je strelba na slepo a frustrace. Jestli nemas, kup nejaky aspon zakladni monitory.
no sú to pomerne nekvalitné aktívne repro a to MODECOM MC-HF40

matucha

Příspěvek od matucha » 21 zář 2012 16:49

No na pohled nevypadaj tak spatne jak by mohly, ale vzhledem k jejich cene je velmi nepravdepodobny, ze by patrily do studia. Ale kdo vi, mozna jako druhy bedny na testovani jak mixy fungujou na konzumentskym aparatu zly nebudou ;).

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 zář 2012 17:25

No, v tych bedniach urcite hlavny problem nebude. Ziadne "HiFi" to neni, ale uz len to, ze su drevene znamena, ze v tomto smere si z najhorsieho vonku.
A co mix. Aky?
Inak dnes vseobecne panuje nazor, ze na zaciatky radsej slusnu zvukovku, nez mix. (jak pise matucha)
A k tomu "sssss" - moj nazor je nezvladnuta technika hovorenia na mikrofon. Zakladnu radu si dostal od Amorpha - ked 5cm od ust, tak aspon mierne sikmo.... Samozrejme, dobry mikrofon tomu moze hodne pomoct...

Pecko

Příspěvek od Pecko » 07 pro 2014 08:58

Ahoj. nechcem robiť novú tému tak to dám do predošlej, mojej. Po písmenkovaní si v tomto tématu, sme si kupili Berhinger C3, lenže v inej téme mi napísali že nič moc mic. Takže som si našetril pár korún a chcem sa spýtať, čo by ste mi odporučili. Vyberám medzi RODE NT1A, RODE NT2A, alebo Oktavu MK 319.
Ďakujem za odpovede.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 pro 2014 09:49

ak rode , tak radsej NT2A .. oktava je super , ale je taka dost temna .. nehodi sa na vsetko ..

ja som NT1a vymenil za tento a som spokojny :
http://www.velvetsound.net/cz/golden-ag ... e-fc1-mk2/

Odpovědět