Návrh Helmholtzova rezonátoru

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Uživatelský avatar
obr4z
Příspěvky: 11
Registrován: 02 pro 2012 14:02

Návrh Helmholtzova rezonátoru

Příspěvek od obr4z »

Ahoj, máte tady někdo zkušenost s návrhem Helmholtzova rezonátoru - děrované desky?

Provedl jsem měření doby dozvuku, které prokázalo průběh křivky pod 500 Hz mimo toleranční pásmo, tak bych to chtěl tím rezonátorem doladit.
T30.png

Bude se jednat o krabici z MDF desky tl. 18 mm. Rozměry krabice jsou (d/v/h): 3,458 x 0,800 x 0,200 m.
Přední strana bude perforovaná kruhovými otvory průměru 0,03 m, které budou od sebe v obou směrech osově vzdáleny 0,133 m. Při těchto parametrech mi vychází rezonanční kmitočet 126 Hz, který vložením minerální vaty k zadní stěně rozšířím v rozsahu 63-253 Hz při účinnosti 80% v tomto rozmezí.
Helmholtz.png

Moje otázky:

1) Dokážete někdo odborným odhadem říct, jestli mám správně vypočítaný rezonanční kmitočet (při uvedených rozměrech a vzájemných vzdálenostech otvorů? Vycházel jsem ze vzorců v této bakalářské práci: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=129280
Ptám se proto, že zpětnou kontrolou přes tuto online kalkulačku (Helmholtz Panel Resonator) jsem dospěl k úplně jinému číslu http://www.mh-audio.nl/ACalculators.asp#showcalc

2) Posunuli byste rezonanční kmitočet třeba až k 200 Hz, tak, aby byl celý rozsah cca 100-400 Hz?

3) Jakou minerální vatu zvolit dovnitř rezonátoru (typ, tloušťka)

4) Za předpokladu, že vše výše je v pořádku - znám tedy rezonanční kmitočet (jehož pohltivost by v rozsahu dvou sousedních oktáv měla být kolem 80%) - jak nyní tuto skutečnost zohledním ve výpočtu pohltivosti a potřebné plochy té přední perforované desky? Jinými slovy, jak zjistím jakou plochu musí mít přední perforovaná deska, abych se s křivkou doby dozvuku dostal do mezí tolerančního pásma?

V příloze přikládám graf stávající doby dozvuku T30 a schéma rezonátoru, v případě zájmu klidně nahraju kompletní výpočty v excelu. Předem děkuji za komentáře..

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Návrh Helmholtzova rezonátoru

Příspěvek od Stan »

Tak jsem koukal na tu disertacku ale nasel jsem tam jen klasicky HR a ne derovany na ktery odkazujes v mh-audio proto se ti vypocty zrejme lisi ale opravdu jsem sel jen na str.27. Tady je dalsi kalkulator pokud budes chtit porovnat vypocty s disertackou. http://www.acoustic.ua/forms/calculator5.en.html

Co jsem tak koukal tak akustiku studujes nebo si studoval na VUT Brno tak nevim jestli tady nekdo bude vice vzdelany, pro zodpovezeni na tve otazky o akustice, nez ty sam.

Ja se o akustiku zajimam jako samouk jen amatersky
JInak zajimava hudba, sedne mymu vkusu. ;)

Odpovědět