Normalize nebo Volume

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Martinek

Normalize nebo Volume

Příspěvek od Martinek » 10 kvě 2005 10:27

Mám několik starších nahrávek ve formátu WAV a MP3 a chtěl bych je zesílit tak, aby hrály jako "nové" skladby. Jedná se o několik Audio CD s rockovou hudbou a jejich zvuk je mnohem slabší (tišší) než nově vydané věci. Mohl by mi někdo poradit jak zesílit zvuk? Když použiji Normalize (Sound Forge) buď není signál příliš silný nebo dojde k jeho ořezání. Nevím jestli jsem to popsal dostatečně dobře, přesto děkuji všem za radu.

Jurek

Příspěvek od Jurek » 10 kvě 2005 12:11

normalize ti tu asi uz moc nepomuze, bude spis potreba kompresor, nejlepe vicepasmovy, pripadne masteringovy limiter (treba waves C4, waves L3 ale i spousta jinych plugs), ale problem je v tom, ze porusis dynamiku tech skladeb, stare kapely s dynamikou dost pracovaly, spis bych pouzival volume na zesilovaci... nebo to nekde poustis na party? Tam je to trochu problem

biscuit

Příspěvek od biscuit » 10 kvě 2005 12:22

martinek: normalizace probiha na hodnotu, kterou nastavis a myslim ze nastavit ji vic jak 0dB nejde - tudiz orezavat nemuze! normalizace na 0dB te ale nespasi, protoze to se dela u kazdyho cd od dob praveku (jestli to nejaky vydavatelstvi - nebo spis zvukar neudelal, tak je jozin z bazin), resp. na -0,2dB tj. redbook standard. tvuj problem je v tom, ze driv se zvuk proste delal jinak a nejaky rms se asi neresilo. jestli se chces dopustit mensi ci vetsi prasarny a dovolit si tu drzost zasahovat do neciho mastru (nekdy to ani neni takova drzost), tak to prozen limiterem (L2 treba), ale predem doporucuju si neco o tom precist (treba tady na ezone) a pamatovat na pravidla, ze min je nekdy vic, a ze cim vic limiteru - tim min dynamiky - tzn. vetsi placka.

Poshook

Příspěvek od Poshook » 10 kvě 2005 12:23

jurek ma pravdu. na druhej strane moze byt celkom zabava trosku sa s tym pohrat a dodat starym veciam novu stavu aj na ukor dynamiky. ak ti vsak chybaju skusenosti s takouto pracou, tak to radsej nechaj tak alebo si to daj niekomu urobit

Martinek

Příspěvek od Martinek » 10 kvě 2005 12:57

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Chtěl jsem si udělat výběr několika kapel z několika různých CD, to byl celý problém. Vadí mi prostě ta rozdílná hlasitost. Pokud je to takto velký problém tak to asi nepochodím, bojím se, že nahrávky poškodím, přesto děkuji.

MonkeyFighter

Příspěvek od MonkeyFighter » 10 kvě 2005 13:34

no pokud ti de o stejnou hlasitost na cd tak muzes ty silnejsi trochu zeslabit,i když to zni dementne bude to hrat vsechno stejne nahlas(na tom danym cd) a nic tim nezkurvis...

Pavel Vantuch

Příspěvek od Pavel Vantuch » 10 kvě 2005 15:59

MF: ale ikdyz to takhle srovnas, tak to muze a bude hrat kazda vec jinak, protoze se budou lisit jednak dynamikou, jak uz tu bylo zmineno, a zadruhe se budou lisit frekvencne, ci-li na ucho to bude hrat jinak

MonkeyFighter

Příspěvek od MonkeyFighter » 11 kvě 2005 19:04

tak nikdy to nebude ideal jako by to bylo jedno cd ale imho je to lepsi nez to doku*vit spatne nastavenym kompresorem nebo limiterem

Odpovědět