Ovládání hlasitosti repráků

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Vilibald_CZ

Ovládání hlasitosti repráků

Příspěvek od Vilibald_CZ » 23 lis 2012 19:51

Zdravím.
Nejsem v oboru zvuku nijak kovaný, jsem obyčejný laik. Mám aktuálně v kavárně 5 repro. ( budu časem ještě přidávat další ). Hraju přes PC, do věže, která funguje jako zesilovač a z ní to vede do těch repráků.
Potřeboval bych ale nějak "levně" udělat ovládání hlasitosti jednotlivých repráků. Že třeba jeden úplně ztlumím, ale jiný naopak zasílím. Můžete mi prosím poradit ?
Děkuji moc za info
Naposledy upravil(a) Vilibald_CZ dne 23 lis 2012 20:41, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Re: Dotaz

Příspěvek od Pytkin » 23 lis 2012 19:58

no musis napisat , ako mas tie repraky pripojene k tej vezi ..

Vilibald_CZ

Příspěvek od Vilibald_CZ » 23 lis 2012 20:16

Mnooo vede k tomu asi klasická dvoulinka. :-) Tedy on ten kabel je silnější než klasická dvojlinka. A do věže je strčený ( jakoby skřípnutý ) klasickým krouceným spojem :-)

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 23 lis 2012 20:34

Omlouvám se, že prudím, ale Vilibalde prosím - z názvu threadu "Dotaz" jsem totálně vykolejený. Nešlo by to přejmenovat třeba na "Ovládání hlasitosti repráků v kavárně." ?? Kdo se tady má pak vyznat?

Vilibald_CZ

Re: Ovládání hlasitosti repráků

Příspěvek od Vilibald_CZ » 23 lis 2012 20:41

Sry ... Opraveno :-)

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 23 lis 2012 20:47

:twisted: :)

nixx

Příspěvek od nixx » 23 lis 2012 21:08

Ta věž má kolik výstupů pro reprobedny?

Vilibald_CZ

Příspěvek od Vilibald_CZ » 23 lis 2012 21:41

2. Puvodne pro levy a pravy reprak. Tad jich tam je ale 5.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 lis 2012 01:07

takze sa spytam opat znova .. a ako je tych 5 reprakov pripojenych na tie 2 vystupy ?

hmm .. toto vyzera na dlho .. dlhy pribeh s nejasnym koncom ..

biscuit

Příspěvek od biscuit » 24 lis 2012 01:17

vilibalde: pripominas mi jednoho mojeho kamarada, kterej mel taky kavarnu a zapojoval tam audio stejnym zpusobem, jako ty. reknu ti teda to, co jsem rekl i jemu - zapoj to tak, jak je to od vyrobce vymysleny a jestli chces dalsi pary! reproduktoru, zapojuj je do zesilovacu (ne do veze). jen tak budes moct na kazdym paru ovladat zvlast hlasitost (pomoci stereo vahy pak dokonce i pomery v paru) a hlavne nic neposeres ;)

jestli se do toho chces ale mermoci stourat a nacpat to na tu vez vsechno i proti doporuceni, zjisti si aspon, co to je impedance a jak se meni pri seriovym a paralelnim zapojeni. na regulaci pak ale zapomen - nejaka pasivni je nesmysl.

dlouhej zivot tvejm reprakum, i kdyz se obavam, ze je tohle prani nespasi...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 24 lis 2012 01:21

Copak reprakum, hlavne vystupu ty veze :]

Vilibald_CZ

Příspěvek od Vilibald_CZ » 24 lis 2012 11:59

Jak jsem psal, jsem laik. Pokud někoho obtěžuje, že to bude na dlouho, tak nevím proč se vůbec obtěžuje reagovat :-/

Nevím jaké potřebujete informace o tom zapojení, proto když se zeptáte, rád Vám odpovím.

Je to věž kenwood XD-981MD. Mám v hlavní části 4x stropní podhledový reprák, v salonku mám jeden co byl původně u věže. všechny kabely jsou svedeny od každého repráku k věži, kde jsou pak zapojeny jak jsem psal. Z PC do věže je to přes klasický aux kabel. ( tuším 2x cinch )
Myslel jsem, že by to šlo udělat tak, že to zapojím do nějakýho toho zesilovače, a z toho pak do věže. Tzn, že pokud bude zesík, tak nebude potřeba věž ?
Na zesilovače co jsem koukal, ale vypadaj, že nemají ovládání každýho "repráku" zvlášť ale pouze jedno centrální.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 lis 2012 12:16

moje nervy .. mas na zosilovaci 2 vystupy na 2 repraky .. ako si tam zapojil tych 5 reprakov ? paralelne ? seriovo ? do hviezdy ?

Vilibald_CZ

Příspěvek od Vilibald_CZ » 24 lis 2012 12:24

Ou, nevím co je do hvězdy.

Je možno sem vložit obrázek ? Vyfotil bych to. Jinak : Dvojlinky jsem na konci rozdělil, 2 repráky z právé části prostoru jsem zapojil do 2 děr ( vždy 2 dráty do každý ) a do zbylých dvou děr do každé 3 dráty ze zbylých 3 repráků.

Takže asi paralelně.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 24 lis 2012 14:42

Kermitak píše:Copak reprakum, hlavne vystupu ty veze :]
tak jsem to nejak myslel, akorat blbe napsal... to je tak, kdyz nekdo nechape, ze kdyz pripoji polovicni impedanci jako zatez, zdojnasobi se mu proud a tranzistor jde pri vetsim vybuzeni do nebicka. ale ma cenu nekoho, kdo neumi cist, ucit ohmuv zakon? a laik a diletant, to taky neni to samy...

vilibald: prosimte, jelikoz si nejsi asi schopen zjistit informace o impedancich a jejich razeni, zkusim ti to z poslednich sil popsat.

kdyz zapojis impedance za sebe - tedy seriove, vysledna impedance je jejich souctem (budu o impedanci resit jako stejnosmerny odpor, abych to zbytecne nekomplikoval). kdyz pak das oba repraky (tedy odpory, impedance, zateze - jak chces) paralelne, jejich vyslednej odpor se snizuje. za predpokladu, ze jsou oba reproduktoru 4 ohmovy, jejich vysledna impedance bude polovicni - tzn. 2 ohmy. kdyz k nim pak pridas jeste jeden ctyrohmovej paralelne, snizis vyslednou impedanci na 1,33 ohmu a tim uz mas dost silne zadelano na to, ze zesilovac velmi brzo odpalis. je to v podstate, jako kdybys dal mezi svorky + a - jednoho kanalu jenom dratovou propojku a otocil knoflikem hlasitosti a cekal, ze ten zesilovac se s tim zkratem nejak vyporada... :|

o tom ti tu vsichni mluvime a ty to porad nejak nechces chapat.

Odpovědět