Pohltenie iba určitých frekvencií

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Aztor
Příspěvky: 84
Registrován: 15 dub 2012 17:34

Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od Aztor »

Ahoj, ocenil by som radu od niekoho, kto trochu rozumie akustike... Nedávno sme kompletne rekonštruovali štúdio, čo prinieslo vela pozitív - miestnosť je vytlmená oproti chodbe a vedlajšej kancelárií, vnútri ale neni extrémne pretlmená, je živá, ale dozvuk minimálny, teda aspoň podla ucha, a v neposlednom rade to tu vyzerá ovela lepšie ako predtým... Nastal tu ale jeden obrovský problém - hromadia sa nám tu určité basové frekvencie (pozri 2 grafy = 2 páry štúdiových monitorov). V praxi to znamená, že isté tóny zahrané na base (A, D...) majú takú extrémnu energiu, až celá miestnosť začne rezonovať (doslova sa rozvibruje nábytok). Skúšali sme samozrejme rôzne umiestnenie monitorov, čo ale na tento konkrétny problém nemalo absolútne žiadny vplyv. Skúšali sme rozmiestniť ďalšie absorbery na stenu oproti monitorom, takisto bez rozdielu... Má niekto predstavu o tom, čo by mohol byť problém, resp. čo by mohlo pomôcť?
PSI audio vzadu na stojanoch.jpg
EVE audio na stole.jpg

biscuit
Příspěvky: 10636
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od biscuit »

vůbec nepíšeš, co máte za typ absorberů. pro tvůj problém to musí být masa materiálu ve formě basové pasti (myšleno v množném čísle). mrkni taky na tohle:
https://www.psiaudio.swiss/avaa-c20-active-bass-trap/

rastika
Příspěvky: 263
Registrován: 06 úno 2006 18:10

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od rastika »

Zdravim Ta.

mas problem zo stojatymi vlnami v tvojej miestnosti. frekvencie ktore su zosilnene priamo suvisia s rozmermi tvojej miestnosti. potrebujes basove pasce.

najjednoduchsie a najlacnejsie su klasicke basove pasce ktore funguju na principe rychlosti zvuku. ich nevyhoda je ze zmensuju objem miestnosti dost vyrazne. pre niekoho to nemusi byt idealne riesenie.

drahsie riesenie su membranove basove pasce ktore su presne ladene na urcitu frekvenciu. su narocne na vyrobu avsak nezmensuju vyrazne objem miestnosti.

ak ta zaujima akustika viac do hlbky tu je link na moj e book: https://akustika-ebook.twrsound.com/ dozvies sa v nom ako funkcne co najjednoduchsie komplexne osetrit akustiku v domacich podmienkach ale aj v studiu.

Aztor
Příspěvky: 84
Registrován: 15 dub 2012 17:34

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od Aztor »

rastika, tvoj ebook mam :)
prvy krat pocujem pojem membranove basove pasce... vies mi povedat presnejsie co to je, pripadne poslat nejaky link?
absorbery sme si robili sami - dreveny ram, vnutri 10cm mineralna vlna, obalene látkou. na to, aka je to mala miestnost, ich tu mame vcelku dost. ta bedna od PSI Audio vyzera velmi zaujimavo, ale co som o tom teraz v rychlosti precital a pozrel videa, tak kazdy hovori, ze aj do malej miestnosti su treba minimalne 2, co je 5000€ = vcelku pálka.

rastika
Příspěvky: 263
Registrován: 06 úno 2006 18:10

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od rastika »

ake su rozmery miestnosti?
aky je ucel vyuzitia miestnosti? je to rezia alebo nahravacia miestnost?
robili ste seriozne merania akustiky? bez akustickych merani nema vyznam vobec nieco vyrabat alebo kupovat. na zaklade merani vies presne zistit co vlastne potrebujes a kde to potrebujes mat umiestnene. v akustike neexistuje nahoda. tie aktivne pasce urcite funguju ale neriesia akustiku komplexne. stale budes potrebovat klasicke osetrenie. naviac 5000 eur viem investovat aj inak do dalsieho vybavenia pre studio. mensiu miestnost vies vyriesit klasickym sposobom do 700 eur aj menej to zalezi aky chces mat vysledok a ked si vsetko robis svojpomocne a neratas cenu prace.

membranove basove pasce tiez nie su lacne. napr. tieto su aj laditelne: https://vonbroenner.de/artnovion/bass-t ... nguageid=2
existuju aj lacnejsie. vzdy je vsak najlacnejsie riesit akustiku klasickymi basovymi pascami ale nie bez serioznych merani. to fakt nema zmysel.

Aztor
Příspěvky: 84
Registrován: 15 dub 2012 17:34

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od Aztor »

vyuzitie miestnosti je réžia, pripajam načrtok s rozmermi... 3x absorber je aj na strope, na stene oproti monitorom (nad gaučom) je dreveny difuzor a na podlahe je velky akusticky koberec...
Sken.jpeg
rastika, co je to seriozne meranie? mame meraci mikrofon a pouzivam free soft REW (roomeqwizzard). meranie mi iba potvrdilo to, co tu pocujem aj uchom - extremny peak na 55Hz a potom násobky - 110Hz a este cca 160Hz, tato posledna frekvencia sa ale prejavuje iba na monitoroch ktore su vzadu viac pri stene (vid grafy v prvom prispevku)... pokial si uz nebudeme vediet poradit sami, tak samozrejme zvazujeme aj moznost dat si to zmerat profikmi... ale povedia nam nieco nove? vypytaju dalsich 300-500€ za merania a navrhnu nam kupit od nich drahe akusticke materialy...

rastika
Příspěvky: 263
Registrován: 06 úno 2006 18:10

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od rastika »

ta miestnost ma nepravidelny tvar? podla obrazku nemam jasno v tom ci povodne bez osetrenia hola miestnost je obdlznikova? napis aj vysku. praveze dokazete si urobit akustiku svojpomocne od toho je aj moj ebook. ked budete dodrziavat poradie a postup ako je napisane v ebooku tak dosiahnete pozadovane vysledky. pozorne si precitajte co je potrebne ako prve urobit pred osetrenim. ked nemate v niecom jasno tak vam viem poradit. vasa miestnost nie je az tak mala. napr moja rezia ma problematicky nepravidelny tvar povodne rozmery bez osetrenia boli dlzka-4.5m, sirka od 2.6 do 3.7m a vyska 2.4m. dokazal som klasickym sposobom osetrenia sa vysporiadat aj s 46 hz. vo vasom pripade sa to tiez da.

Sanchez
Příspěvky: 242
Registrován: 09 led 2011 08:18

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od Sanchez »

55Hz nie je náhodou stojaté vlnenie nízkych frekvencií?

Myslím, že na to nepomôžu absorbery, ani koberce...

Veď to sa tu riešilo na vicerých miestach: zvuk/diy-basove-pasti-the-official-thre ... vé%20pasti

Sanchez
Příspěvky: 242
Registrován: 09 led 2011 08:18

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od Sanchez »

Tu je kalkulačka pre výpočet rezonančných kmitočtov v miestnosti podľa jej základných rozmerov:

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=60 ... 30&r60=0.6

Aztor
Příspěvky: 84
Registrován: 15 dub 2012 17:34

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od Aztor »

povodne to bola obdlznikova miestnost, ale spravili sme ako keby novu miestnost v miestnosti, pricom cca od 3/4 dlzky sa steny zužujú (smerom k oknu). ten medzipriestor sa vyuzil na vytlemnie oproti vedlajsim miestnostiam. vyska je tiez nepravidelna resp. strop je šikmý... pri okne je vysoky cca 2,5m a pri dverach cca 3,2m.
ta kalkulacka je super, ale v mojom pripade moc nepomoze, kedze tam neviem zadat nepravidelny tvar...

Sanchez
Příspěvky: 242
Registrován: 09 led 2011 08:18

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od Sanchez »

Ja nie som odborník, ale podľa toho, čo už som sa tu dočítal (a nie len na tomto fóre) si myslím, že máte problém s basovými frekvenciami, lebo ich nemáte ošetrené basovými pascami, alebo inak. Keď som si dal rozmery vašej miestnosti do kalkulačky, tak mi vyšli tuším frekvencie 50Hz, 57Hz a 63Hz ako kritické a to je presne to, čo spomínaš ako problém.
A do kalkulačky zadaj stredné hodnoty.

rastika
Příspěvky: 263
Registrován: 06 úno 2006 18:10

Re: Pohltenie iba určitých frekvencií

Příspěvek od rastika »

takze ste potrebovali riesit aj odhlucnenie priestoru od susednych miestnosti. je skoda ze ste s toho urobili zosikmenu nepravidelnu miestnost. miestnost v miestnosti ste robili tiez svojpomocne? z akych materialov su tie zuzovane steny? robilo sa to podla STC stavebnej specifikacie? ja by som prerobil tu miestnost v miestnosti nanovo. neviem nakolko to je rozoberatelne. urobil by som klasicku obdlznikovu miestnost ak su tie zosikmene steny rozoberatelne. zmeral aku uroven odhlucnenia
v decibeloch potrebujem, podla toho postavil miestnost v miestnosti a v dalsom kole zacal riesit akustiku. ak by ste prerobili odhlucnenie dostal by si prijatelnejsie hodnoty ako na sucasnych grafoch. za dalsie:

1. vyprazdnim miestnost od absorberov, kobercov a vsetkeho nabytku, repraky dam na stojany cca. 20 cm od predneho skla.

2. najdem najlepsie miesto na pocuvanie reprobedni. to znamena ze vykonam seriu merani a v bode kde mam najvyvazenejsiu frekvencnu charakteristiku mam svoj tzv sladky bod na pocuvanie. oznacim si tento bod na podlahe. buduce merania vzdy vykonavam s tohto bodu. upravim poziciu reprakov tak aby som dosiahol rovnostranny trojuholnik. toto je referencny bod od ktoreho sa bude osetrenie akustiky vykonavat.
podrobnejsie to je v ebooku.

Odpovědět