Průzkum

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Zazy

Průzkum

Příspěvek od Zazy » 12 dub 2012 15:12

Ahoj,
můj kamarád, spolužák, kolega prováděl takový malý průzkum, ze kterého mimojiné vyplynulo, že kulová charakteristika se dost podceňuje :-)

https://sites.google.com/site/hadrabaj/feb2012survey

TTT31

Re: Průzkum

Příspěvek od TTT31 » 12 dub 2012 16:09

https://sites.google.com/site/hadrabaj/ ... ninahravky

kosmetická poznámka :

Formanty místo Formatů v nadpise :)

jinak dík za tip. Něco v češtině o těhle tématech vždycky potěší :)

Vrzalík

Příspěvek od Vrzalík » 12 dub 2012 16:21

Zajímavé, pokud si v budoucnu budu pořizovat další mikrofony, tak budu určitě preferovat omni. Zvuk kardioid se mi osobně přestává líbit.
Naposledy upravil(a) Vrzalík dne 12 dub 2012 16:41, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 dub 2012 16:33

Kulová charakteristika přináší nejpřirozenější zvuk. Já používám koule (Schoeps MK2) v 95% případů ... Kardioidu ani nemám (nelíbí se mi, prodal jsem je), jen širší a širokou kardioidu)

matucha

Příspěvek od matucha » 12 dub 2012 17:14

V tomto pripade omni opravdu dava smysl, a ten dozvuk ty mistnosti nastroji a vsemu sveci. Ze by se to tak dalo ale brat vseobecne, tak to fakt ne. Je strasne moc aplikaci/mist, kde clovek rozhodne zvuk mistnosti nechce a i kardioda je moc "mokra". Dalsim mistem, kde omni moc nema misto je vicemikrakovy nahravani nevaznohudebnich "teles". Kde dobre zvolena charakteristika (kardio, superkardio, 8) a jeji nasmerovani/umisteni znamena hop nebo trop.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 12 dub 2012 20:00

Preco sa spoluziak medzi tych 54 zucastnenych rozhodol zaradit tych 7 ludi, co to pocuvali na notebooku ? Ma to nejaku vypovednu hodnotu ? Husle + spickove mikrofony a k tomu 2cm repraky na notebooku ? Neni to jak posudzovat kvalitu cerveneho vina naliateho do pohara s coca-colou ? :shock:
A mne osobne sa uplne najviac lubia tie 4% so sluchatkami - "I don´t hear any difference" :P

Uplne vazne - pokial to mal byt nejaky "sociologicky prieskum", tak je to OK. Ale toto sa tvari ako "skumanie vplyvu nastavenia mikrofonu na vnimanu kvalitu" - teda ako nieco technicke. Dokonca aj podmienky nahravania tomu zodpovedaju. V tomto pripade ale treba ovela prisnejsie nastavit vstupne kriteria pre respondentov - ake sluchatka, ake repro (aspon cenova hladina), kvalifikovanost posluchaca, atd. Boli respondenti nejako filtrovani alebo je to bezna pseudonahodna vzorka ludi? Ja tu vidim vysoku technicku a vyrazne nizsiu statisticku uroven.... Pardon.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 12 dub 2012 22:19

matucha píše:V tomto pripade omni opravdu dava smysl, a ten dozvuk ty mistnosti nastroji a vsemu sveci. Ze by se to tak dalo ale brat vseobecne, tak to fakt ne. Je strasne moc aplikaci/mist, kde clovek rozhodne zvuk mistnosti nechce a i kardioda je moc "mokra". Dalsim mistem, kde omni moc nema misto je vicemikrakovy nahravani nevaznohudebnich "teles". Kde dobre zvolena charakteristika (kardio, superkardio, 8) a jeji nasmerovani/umisteni znamena hop nebo trop.
souhlas..

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 12 dub 2012 22:24

MDudas píše:
Uplne vazne - pokial to mal byt nejaky "sociologicky prieskum", tak je to OK. Ale toto sa tvari ako "skumanie vplyvu nastavenia mikrofonu na vnimanu kvalitu" - teda ako nieco technicke. Dokonca aj podmienky nahravania tomu zodpovedaju. V tomto pripade ale treba ovela prisnejsie nastavit vstupne kriteria pre respondentov - ake sluchatka, ake repro (aspon cenova hladina), kvalifikovanost posluchaca, atd. Boli respondenti nejako filtrovani alebo je to bezna pseudonahodna vzorka ludi? Ja tu vidim vysoku technicku a vyrazne nizsiu statisticku uroven.... Pardon.
souhlas

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 12 dub 2012 22:29

Mi osobně se nejvíc líbila široká kardioida. Napůl konkrétní a napůl "zahalovaný" zvuk. Takový poměr mi příjde z hlediska reprodukovaného poslechu nejpřirozenější. Ale nejvíc se mi líbila hra té slečny teda:)

MDudas

Příspěvek od MDudas » 12 dub 2012 22:40

fillipos, a fotky tej slecny videl´s ? :oops:

Aha, a uplne dolu som nasiel toto: (co asi trochu zodpoveda moj povodny dotaz)
"- As the results of the survey show, changes to microphone directional pattern can be clearly recognized even on portable computer speakers"
Toto sa asi da povazovat za samozrejme, lebo ani repro v notebooku neni svojou nekvalitou schopne uplne zamaskovat zmenu "v casovej osi" - teda reverb.
(vid oblubene "efekty" v nastaveniach mnohej lacnej integrovanej zvukovky - reverb, hall, theathre, a podobne srandy)
Zato ale frekvencne pasmo dostava pekne do drzky.

Mne sa rovnako najviac paci omni, lebo tam mam pocit rozmerneho prazdneho priestoru. Obe kardoidy mi pridu ako viac/menej zatlmena a mozno aj mensia nahravacia miestnost. Na violu a tomuto podobne ucely mi to pride najprijemnejsie a najrealnejsie. Ale rozhodne by som tiez negeneralizoval. Staci mensi nahravaci priestor a omni je k nicomu... :roll:

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 13 dub 2012 11:13

Honzo uz jsem ti za tenhle link dekoval (stejne jako autorovi osobne) - vybornej pruzkum ktery potvrzuje moje letita pozorovani. Nicmene vetsine malostudii je to bud jedno, nebo si diky mizerny akustice praci s koulema proste nemuzou dovolit ...
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 13 dub 2012 11:15

Vrzalík píše:Zajímavé, pokud si v budoucnu budu pořizovat další mikrofony, tak budu určitě preferovat omni. Zvuk kardioid se mi osobně přestává líbit.
... ony ani ty siroky kardioidy (nebo u DPA spis splacly koule - model 4015) jsou snad jeste univerzalnejsi. Kdybych si mel vzit jeden mikrofon na pusty ostrov byla by to 4015 .
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 dub 2012 11:23

Ano, široká kardioida je v mnoha případech takovým ideálním kompromisem ... průnik pozitiv obou typů (koule, kardioida)

Pro mě je mikrofonem na pustý ostrov (ale elektřina tam bude, že ? :) Schoeps MK21 - ale stereo pár

Vrzalík

Příspěvek od Vrzalík » 13 dub 2012 11:30

safa píše: Nicmene vetsine malostudii je to bud jedno, nebo si diky mizerny akustice praci s koulema proste nemuzou dovolit ...
Tak v mém případě bych to chtěl na nahrávání do kostela, zdá se mi, že když použiji kardioidu, tak tam není zachycený prostor a dochází ke zkreslování nahrávaného zvuku.
safa píše: ony ani ty siroky kardioidy (nebo u DPA spis splacly koule - model 4015) jsou snad jeste univerzalnejsi.
Nebráním se ani široké kardioidě. Pokud to nebude nahrávat, co je za mikrofonem, možná i lepší volba :wink:. Záleží, jak moc široká kardioida oproti kouli zkresluje, chtěl bych nahrávat co možná nejautentičtěji. :wink:

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 dub 2012 11:49

"za mikrofonem" ti do jisté míry snímá každý mikrofon. A různé široké kardioidy znějí velmi různě ... Tím "co nejautentičtěji" už vstupuje do nikdy nekončícího bludného kruhu. Co ti pomůže super mikrofon, když preamp a převodníky budou jen průměr ... atd. A taky - někdy (často) chceme, aby to znělo (mnohem) lépe než autenticky :) Proto i ty nahrávací nástroje by měly být v ideálním případě pestřejší, aby bylo z čeho vybírat podle okolností ...

Odpovědět