Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Uživatelský avatar
Hiddenplate
Příspěvky: 111
Registrován: 13 říj 2008 23:40

Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Hiddenplate »

Ahoj, tak jsem s jednou zpěvačkou dal dohromady jeden punk rock song, kterej jsem jako koncept posílal už předtím zde na forum.

Nicméně... zajimal by mě váš názor na mix. Mám tu takovej prvotní nástřel mixu jak by to mohlo znít a byl bych rád, kdyby se třeba našel někdo s nějakým tipem jak třeba něco zlepšit nebo tak. Beru jakoukoliv kritiku.

Nahráváno v domácích podmínkách v malým domacím studiu, bohužel v místnosti bez akustických úprav.

Mix skladby k poslechu zde: https://drive.google.com/file/d/1-cb2sJ ... sp=sharing

Předem díky...

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Pytkin »

na mna malo bubnov a spevacky .. a sem tam doladit ..


Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Pytkin »

spevacky je este menej :)

biscuit
Příspěvky: 10633
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od biscuit »

pro mě trochu mess. první věc, která mě úplně usmrtila je stereo. za mě zbytečně bohatý, široký a hlavně obsahuje informace i tam, kde je lepší, když žádný nejsou. myslím si, že to není prostě jen vinyl safe přístup, mít to dole mono - pomáhá to mít zvuk na pevnejch základech vždy a všude (stereo dole bych nechal jen lidem, kteří v tom umí opravdu hodně dobře chodit). a všem doporučuju, mít to vymíchaný možná nejdřív mono úplně celý. pak se totiž od sebe zásadně oddělej věci, který se v tom prostoru potom už daleko hůř vnímaj. zkus si to dát mono klidně od 350 Hz dolů a celkový stereo si zuž třeba na 92 % a možná uslyšíš ten rozdíl.

druhá zásadní věc je samozřejmě konflikt vokálu a kytar (možná i dalších stop). osobně bych asi potřeboval mít možnost slyšet to v multitracku, abych byl schopnej vypotit nějakej konkrétní tip, protože to přecejen není žánr, se kterým jsem kdy pracoval. je potřeba to od sebe asi trochu sofistikovaněji rozsadit - pomoci si třeba (tady už) tou m/s ekvalizací, sidechainem... když by to nešlo, nebo se nechtělo přímo v aranži.

přes tyhle dvě věci ani nejsem moc schopnej se soustředit na bicí a další části. prostě asi first things first...

Uživatelský avatar
Hiddenplate
Příspěvky: 111
Registrován: 13 říj 2008 23:40

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Hiddenplate »

tak jsem se pokusil udělat frekvenčně místo pro vokál, na bicích jsem omezil určité rezonance činelů, na kytarach jsem omezil vyšší středy, z vokálu jsem zase sundal všechen ten exciter, widener atd. atd. a nechal jsem to trochu víc suchý... až na delay a reverb, ten tam trochu je... no snad ten vokál teď zapadne lépe do mixu: https://drive.google.com/file/d/1-yzhh- ... Lu0vR/view

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Pytkin »

Je to posun vpred podla mna .. ale ten vokal je stale taky , ze sem tam je ok .. sem tam totalne utopeny .. tie syntakove pady su sem tam hlasnejsie ako vokal ..

Uživatelský avatar
Hiddenplate
Příspěvky: 111
Registrován: 13 říj 2008 23:40

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Hiddenplate »

asi začínám mít pocit že ten "mess" ve zvuku už bude spíš limit techniky... resp. nemožnost mýho DAC převodníku ve Focusritce Scarlett 2i4 rozlišit nástroje pořádně... protože už s tím hejbu všemožně a je to spíš horší než aby to bylo lepší...

tak jsem nakonec ubral ješte na basech bubnů (kopáku), basu jsem ubral lehce, vokál jsem ješte malinko přidal a teď je tu zase tahle "corrected" verze:
https://drive.google.com/file/d/10-tqt2 ... sp=sharing

a jestli je to aspoň trochu přijatelný, tak to už asi nějak takhle nechám, protože moje schopnosti jsou tady už v limitu... protože už upřímně osobně nevím co dál už...

porovnával jsem to třeba s Avril Lavigne, která má nahrávky ve studiu za statisíce dolarů a zas tak hrozný ta naše věc není, když vemu v potaz, že je to nahrávaný na Audio-Techniku AT2035 a Focusrite Scarlett 2i4 2nd gen... jako věřím, že někdo jiný by asi vytáhnul asi i lepší zvuk, ale jak jsem říkal pro mě je tohle asi limit co zvládnu s tím svým low-budget výbavením...

biscuit
Příspěvky: 10633
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od biscuit »

poslechl jsem tu poslední ukázku a rozhodně to prokouklo. koncept vokál uvnitř, kytary vně funguje ;-) trochu to dostalo asi popovější feel, vokál mi přijde hodně do ksichtu a ostatní věci, kromě kytar, už pak trochu zaostávají, ale jako jo... já myslím, že tohle je hodně těžkej materiál na dobrej mix s pořádným tělem, čitelnej přitom kompaktní a brilantní, ale zároveň ne jedovatej. myslím, že jdeš dobrou cestou. chce to čas ;-) a hlavně, ta písnička mi přijde hodně fajn.

jestli se ti nedaří některý věci rozsvítit, zkus použít slate fresh air (snad je ještě pořád free). ale opatrně - méně je více tady u toho platí dvojnásob ;-)

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Pytkin »

Ja som si vsetky verzie porovnaval v hlave s Avril Lavigne , ktoru mam napocuvanu .. A proste mne ten vokal pripada stale utopeny .. A je to vec mixu , nie naberu ..

Uživatelský avatar
Hiddenplate
Příspěvky: 111
Registrován: 13 říj 2008 23:40

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Hiddenplate »

Já to porovnával jak s Avril, tak třeba se staršímy alby Paramore (kdy hráli ještě trochu Punkově)... a snažil jsem se to vokálově posadit někde mezi...

co jsem zkoušel tak např. na bluetooth repráčcích ten vokál řvě až dost, to samé v mobilu... to samé na levných sluchátkách co jdou do středů...

samozřejmně na studiových monitorech mi ten vokál zní trochu méně, ale v podstatě jsem se snažil, aby to znělo dobře tak nějak všude... ne jenom na jednom poslechu... no uvidím... už to poslouchám dokola třetí den v kuse... a už mi z toho trochu hrabe... :D

každopádně Avril beru, jen se mi to nechtělo soudit jen podle jednoho intepreta, když je tu toho více... a vlastně my ani nechcem znít vyloženě jako Avril... spíš jsem to bral jen jako porovnání, jak hodně jsem schopen se přiblížit něčemu "korporátnímu" :)

svým způsobem se mi už teď daří klamat lidi, že si myslí, že je to nějaká kapela z USA :D :D :D což je pro mě už tak trochu výhra :) tím se tedy nechci nějak chlubit... jen říkám... :)

nicméně jsem si vědom toho, že někdo jiný by asi vytáhnul lepší zvuk s tou technikou co mám... ale v podstatě nám stačí, když ten zvuk nebude vyloženě jedovatej a bude to posluchatelný pro normální lidi...

jinak dostal jsem ještě tip trochu polaborovat s reverbem a dodat tomu vokálu trochu Spatial Dimension, ale upřímně si myslím, že to už je asi fuk, když si to většina pustí v mp3 na nějakých levných peckách nebo přes youtube na bedničkách ke kompu... jen přemýšlím nad tím jestli má smysl ješte do toho investovat energii, když vím přes co drtivá většina lidí poslouchá hudbu... tím je nechci nějak shazovat nebo tak něco... jen říkám...

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Pytkin »

no mne hlavne pride ze to proste plava .. ze to nemas dobre zautomatizovane .. proste niekde je ten vokal OK .. a inde je ho malo ..
Samozrejme , ze to nemusi zniet ako Avril .. Ja som sa cely zivot stretaval s tym , ze mi hovorili , ze spevu je vela a ma byt rovnocenny s otatnymi nastrojmi .. Ja som ale vzdy bol za to , ze spev ma byt dominantny a hlave mu musi byt rozumiet ..
Ale inak napriklad gitarky ti zneju skvele .. Tie ma bavia od zaciatku ..

Uživatelský avatar
Hiddenplate
Příspěvky: 111
Registrován: 13 říj 2008 23:40

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Hiddenplate »

tak jsem ve finále ještě přes soothe odstraňoval pops a clicks na vokále... a hodil jsem ješte soothe na master, kde odstraňuje nechtěný rezonance a transienty...

takže pro mě konečně asi release candidate tady: https://drive.google.com/file/d/105NDN4 ... sp=sharing

víc bych se v tom asi nevrtal, poněvadž už bych to asi víc paskvil, než abych tomu pomohl... takže jestli to už příjde takhle přijatelný, tak to už tak nechám asi...

pytkin: nastavil jsem to tak, aby tomu vokálu bylo rozumět... automatizaci jsem zkoušel, ale spíš to dělalo nepřirozený přechody hlasitostní než aby to zapadlo lépe do mixu... nebo jsem prostě vocas a neumim to řádně nastavit... :D

Uživatelský avatar
fikus
Příspěvky: 173
Registrován: 27 črc 2014 14:05

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od fikus »

Mě se to hudebně líbí a je mi sympatický i ten vokálek.Ale dovolil bych si pár poznámek k mixu.Kytary mají parádní zvuk jak už zde bylo řečeno,ale ve slokách hodně nepříjemně zahoukávají mezi 100-200Hz ono vůbec toto frekvenční pásmo je v mixu přepálené a chtělo by pročistit.Stačí mrknou přes nějaký spektrální analyzer.
Naproti tomu pásmo kolem 5-10khz je lehce pod dekou a chybí tak mixu trochu více dravosti.Na ty kytary třeba skvěle funguje multiband kompresor Fabfilter Pro-MB.
Virb je nepřirozeně překomprimovaný oproti zbytku"soupravy"která zní jinak dobře...a nebo jen špatný výběr samplu?
Kytarové solo na závěr mi příjde rychle spíchnuté a nijak skladbu neposouvá,tonově asi ok ale nesedí do mixu tak nějak rytmicky...

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Rád bych názor nebo tipy na zlepšení mixu...

Příspěvek od Pytkin »

hiddenplate : Jak nastavit ? Automatizacia je , ze pustis skladbu a hybes fadrom hore/dole , podla toho ci sa ti zda malo alebo vela .. tak prejdes cely song a je to .. mozes poopravit ..

Odpovědět